Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 25 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: sineklik yapmak istiyorum

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-09-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    260231

sineklik yapmak istiyorum

selam arkadaslar, ben kendi imkanlarimla pvc pencerewlerime sineklik yapmak istiyorum ama uygun malzemeleri nereden bulabilirim. praktiker turu marketlerde bulabilirmiyim.
    daha once bir pvc firmasina yaptirmistim ve cok para verip cok dandik sineklik yaptilar ve coktan bozulup dagildi hepsi ve dusundum bu kadarini kendimde yapabilirim. fakat malzemeyi nereden bulabilecegimi tam olarak bilemiyorum. yardimci olursaniz cok makbule gecer
    saygilar

Average Member
    Giriş Tarihi
    02-04-2006
    Mekan
    26 Eskişehir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    203994

aradığın malzemeyi alüminyum doğrama malzemeleri satan dükkanlardan bulabilirsin biraz ustalığında varsa yaparsın kolay gelsin

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-11-2007
    Mekan
    54 Sakarya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    399390

evet o tür parçacılarda bulabilirsin bende yapmıştım çok kolay set şeklinde ıvırı zıvırı kutu içinde oluyor ...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-02-2005
    Mekan
    57 Sinop
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    76156

Dostum kendin biraz zor yaparsın , sinekliğin köşe takozları var onların payını her iki taraftanda sineklik profilinden düşmen lazım , alüminyum profili kesmek için de makina lazım, demir testeresi ile de düzgün kesemezsin. Sineklik tülünün fitilini aparat olmadan çekemezsin. En iyisi kaliteli iş yapan pvc doğramacıya git sana düzgün bir sineklik yaparlar.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    29-06-2006
    Mekan
    33 İçel
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    230778

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ayancıklı57 Mesajı Göster
    Dostum kendin biraz zor yaparsın , sinekliğin köşe takozları var onların payını her iki taraftanda sineklik profilinden düşmen lazım , alüminyum profili kesmek için de makina lazım, demir testeresi ile de düzgün kesemezsin. Sineklik tülünün fitilini aparat olmadan çekemezsin. En iyisi kaliteli iş yapan pvc doğramacıya git sana düzgün bir sineklik yaparlar.
    selam arkadasım,
    bu konu benimde ilgimi cekti,aklımda boyle bir sineklik yapma fikri vardı,ancak sen biraz bu istegimi kırdın :)
    pencere icin sinekligi 25/30 ytl ye yapıyorlar,bir evde 10 tane pencere ve 3/4 kapı oldugunu dusunecek olursan maliyeti az cok cıkartmıs oluruz.dısarıda yaptırmak bize baya bir pahalıya patlayacaktır.
    bunun yerine alternatifler uretmek daha mantıklı diye dusunuyorum.

kolay gelsin...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-09-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    260231

adam cildirmis heralde. ve birde o kadar dayanikli olsa.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-09-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    380033

sürgülü sineklik yaptırdık tanesine 130 ytl verdik :S

Average Member
    Giriş Tarihi
    04-02-2004
    Mekan
    61 Trabzon
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1627

ben ahşap citalarla ve sarı raptiyelerle kapı ve pencere ile sineklikler yaptım kapı için 2 de yaprak menteşe kullandım çok da iyi oldu bence ilk denememe rağmen :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    29-06-2006
    Mekan
    33 İçel
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    230778

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi quaoar Mesajı Göster
    ben ahşap citalarla ve sarı raptiyelerle kapı ve pencere ile sineklikler yaptım kapı için 2 de yaprak menteşe kullandım çok da iyi oldu bence ilk denememe rağmen :)
    merhaba,
    pvc kapı ve pencerelerde ahsap uygun olmaz,eski evim ahsaptı o zmaan bende yapmıstım.

Adviser
    Giriş Tarihi
    09-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    6359

Arkadaşlar eski bir konu ama yeni başlık açmak istemedim :

Ben de evimin 4 penceresine sineklik yaptırmak istiyorum, şu store dedikleri perde gibi çekmeli olanların fiyatları yaklaşık 80-100 TL arası değişiyormuş pencere başına, dışarı doğru açılan menteşeliler ise 30-40 TL.

Arada büyük fiyat farkı var, bu konuda fiyat almak istediğim bir firma bana store'ların kullanım açısından çok da verimli olmadığını dile getirdi. Ama ben de o dışa doğru açılanları kışın nasıl içeri alırım diye düşünüyorum?

Bu konuda tecribeleriniz var mı?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    14-09-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    381982

Ben ahşap 4 tane çıtayı beyaz plastik boya ile boyadım ve bu çıtaları pencere ölçüsüne göre kesip,çivi ile birleştirdim.Çıtaların bir yüzüne marketten daha önce alınmış olan sineklik tülü ile kapladım.Bunu raptiye ile tutturdum.Sonra bu sineklikli çıta çerçeveyi pencerenin iç yüzünden metal ufak vidalarla tutturdum.Süper bir sineklik oldu.Tabi sineklik bütün yaz boyunca sabit kalıyor.Kışın çıkarıyorum.
    Kolay gelsin.

Adviser
    Giriş Tarihi
    09-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    6359

@s.acilen, peki cam nasıl kapanıyor iç yüzeye o çıtalı sinekliği monte ettiyseniz?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    14-09-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    381982

yazdığım tam anlaşılmamış,anlatayım.Vidaları iç yüzeyden dış yüzeye vidalıyorum.Tüllü çıta dış yüzeyde kalıyor.Bana maliyeti sadece sineklik tülü parası.Vidalar ve çıtalar ve boya zaten evde vardı.

Average Member
    Giriş Tarihi
    29-01-2007
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    313758

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi s.acilen Mesajı Göster
    yazdığım tam anlaşılmamış,anlatayım.Vidaları iç yüzeyden dış yüzeye vidalıyorum.Tüllü çıta dış yüzeyde kalıyor.Bana maliyeti sadece sineklik tülü parası.Vidalar ve çıtalar ve boya zaten evde vardı.
    merhaba ben bir hafta öncekendi avime yaptıum ve bu konuda çok korkum vardı yapıp yapmama gibi ama o kadar çok basitki sadece ilk yapacasğın pencerenin iç köşelerinin enine ve genişliğine ölçüsübire bir metre ile tam olarak al ve bir alimimyum profil satan toptancıya uğra bu ölçüleri o kişiye ver ve kesimlerini kesen kişiden çok itinalolarak yapmasını rica et o kesimölere göre aliminyum profilin köşelerini tutturan köşa takozları var bunların fiyatı 50 kuruş aliminyumun 6 metre boy olarak satılır kilosu bizim izmirde 7 tl ve bir boydan ortalama 2 adet kesin pencere yapabiliyorsun zaten adama ben ilk defa yapacağım dediğin için gereken herşeyini verecek size hem piyasada satılan sineklik fiyatlarına göre çok çok altında bir fiyata sineklik olacak hemde duamı alacaksın sakın ahşaptan yani tahta çıtalar ile yapma araDA BOŞLUK ve kaba duruyor bana dua edeceksin şimdiden söyleyim vede 10 numara bir şey olacak buna inan yapboz gibi çok basit bir şey sadece ölçünü çok milimetrik al yeter .
    Düzenleyen dt-erdal35 : 31-07-2009 at 15:28 Sebep: düaltme sineklik tülün metresi ise 1.5 tl.

Adviser
    Giriş Tarihi
    09-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    6359

Anladım yani, dışardan bakarsak pencerenize, tüllü çıta kısım dışarda kalıyor komple, peki o zaman şunu sorayım, o pencerede sabit duruyor değil mi, yani atıyorum pencereden sepet sallayacak olsan vidaları sökmek zorundasın.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-05-2008
    Mekan
    43 Kütahya
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    434617

Çok pratik ve yukarıda anlatılan türlerden çok ucuz bir yöntem daha var.

3 yıldır ben kullanıyorum.

-Açılır kapanır pençerenizde kanadın oturduğu yuvaya içten kumaş cırt yapıştırın.Çok güneş gören pencere ise bu yapıştırmayı küçük tirbişon vida ile destekleyin.
    -Kullanılmış ve annelerimizin bir köşede sakladığı düz tül perdeyi bu pencere ebatlarında kesin...kenarlarına cırtın diğer yarısını makinada dikin ve gerdirerek pencereye yerleştirin.
    -Kirlendiğinde cırtlatarak sökün yikayın ve ıslakken gerdirerek tekrar takın (Kurutup takarsanın çekiyor küçülüyor)
    -Yaz aylarında sinek varken kullanın..kışın çıkarın saklayın.
    -İnanın "sudan ucuzdur" eski malzemeniz değerlenir,kesenize yük getirmez ve "ben yaptım" dersiniz.

NOT...: Cırt malzemenin sert bölümü pencereye,yumuşak bölümü tüle.
    Düzenleyen By-pass : 31-07-2009 at 15:53 Sebep: ilave

Senior Member
    Giriş Tarihi
    15-09-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    262429

benim evim bahçeli olduğundan dışarıdan çift yönlü bantla pvc nin kenarını yapıştırıp üzerine teflon sineklik yapıştırdım.gayet güzel oldu...

Average Member
    Giriş Tarihi
    29-09-2007
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    385954

benim uyguladığım yöntemde aşağıdaki üründen ben koçtaştan biraz daha pahalıya almıştım,tek sorun güçlü rüzgarlarda cırt cırtlardan tülü çıkaraması...

New Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    317542

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi eozen81 Mesajı Göster
    Arkadaşlar eski bir konu ama yeni başlık açmak istemedim :

Ben de evimin 4 penceresine sineklik yaptırmak istiyorum, şu store dedikleri perde gibi çekmeli olanların fiyatları yaklaşık 80-100 TL arası değişiyormuş pencere başına, dışarı doğru açılan menteşeliler ise 30-40 TL.

Arada büyük fiyat farkı var, bu konuda fiyat almak istediğim bir firma bana store'ların kullanım açısından çok da verimli olmadığını dile getirdi. Ama ben de o dışa doğru açılanları kışın nasıl içeri alırım diye düşünüyorum?

Bu konuda tecribeleriniz var mı?
    Stor sinekliğin kullanım açısından verimli olmadığını söyleyen kimseden mal alma sakın. Bilgisiz ve tecrübesizdir kesin. Ben alüminyum kapı, pencere üreticisiyim. İşimiz gereği sineklikte yapıyoruz. Hem stor hemde menteşeli-takmatik imalatımız var. Menteşeli sineklikler ucuzdur fakat kolay deforme olurlar, kullanımı stora göre zordur. Eğer fiyat önemli değil kaliteli ve rahat olsun derseniz stor tercih edin. işimi görsün ucuz olsun derseniz menteşeli yada takmatik isteyin. Yaza doğru menteşeli sinekliğin nasıl yapıldığı hakkında resimli anlatımlı bir yazı yazmayı düşünüyorum. Ondan sonra malzemesini temin eden herkes kendi sinekliğini kendisi yapabilir.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    07-06-2011
    Mekan
    45 Manisa
    Üye No
    563226

aktif bir başlık değil ama yinede bir hobim olan bu işi sizlere anlatıp birilerine faydalı olmak istedim. sineklik nasıl yapılır? öncelikle çok ucuza maledebilirsiniz. sanayi veya bunların toptan satışını yapan bir dükkandan gerekli malzemeleri alıyoruz. neler gerekli alimünyum profil, köşe takozları, sineklik tülü, fitil, sap olarak kullanılabilecek seçeneklerden bir şey yani sap, isteğe bağlı ya menteşe yada alt ve üste söküp takmak için dış aparatlar, eğer menteşe alırsanız mıknatısda almalısız, ve uygun boyutta vidalar. birde elinizde tornavida veya akülü vidalama, çekiç, metal testeresi gerekli.
    malzemeler hazırsa, penceremizin ölçüsünü alıp işe girişebiliriz. ölçü aldıktan sonra köşe takozlarının boyu kadar eksik (buda yaklaşık 4 cm yapıyor) olarak metal profillerimizi kesiyoruz. pencereye uygun olacak şekilde bunu siz ayarlayabilirsiniz. şuna dikkat edelim çok büyük olsun demeyin çünki sapları takmakta zorlanabilirsiniz. metallerimizi kesip hazırladıktan sonra fitilin gireceği oyuk bölüm içeri tarafta olacak şekilde köşe takozlarını takıyoruz, yerine çakıyoruz, elimizde artık bir çerçeve var. bu çerçeveye tülü germeden önce penceredeki takılacak ayakları tutturmak daha kolay oluyor, hele birde eviniz üst katta ise önce boş çerçeveyi pencereye monte edin. menteşe kullanıyor iseniz ağırlıkla pencerenin aşagı değilde yukarı çıkacağı şekilde menteşeleri takın. eğer sökmeli takmalı yapacaksanız, önce alt kısmın sabitlemelerini takın, sonra üst kısmı takın üst kısmı çıkarabilecek şekilde biraz yukardan takmak gerekli. eğer bir kurşun kalemle işaretleme yaparsanız çok rahat olacaktır. çerçevenin takılacağı yeride ayarladıktan sonra tülü gerebiliriz. tülü gererken çok çekiştirmeyin, orta kısımlardan gergin olduğu zaman çerceve şekli bozuluyor, menteşe kullanıyorsak mıknatıs yerinin tutmadığını görürüz yoksa...
    çerceve üstüne tülümüzü serip fitil ile tülü sıkıştırıyoruz, çok gergin yapmıyoruz, tabii çok gevşekte yapmıyoruz. fitili yerleştirmek için bir alet almamız gerekiyor, dönen bir plastik tekerlek..
    tülü gerdikten sonra orta kısımdan bir yere sapları takıyoruz. menteşe kullandık ise tek sap yeterli.
    sonrada hazırladığımız sinekliği daha önceden hazırladığımız yerine takıyoruz ve bu iş bitmiştir...
    Eğer kapıya sineklik yapacaksak yine aynı sistemle yapıyoruz burda tek fark bir kapı kasası yapmak, önce kasayı yapıp duvara sabitliyoruz, bu kasa üzerinede yaptığımız kapıyı takıyoruz..
    herkese kolay gelsin. yarı fiyatına sineklik yapmak için boş vakit geçirmek için güzel ugraşı...

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı