Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: uzun dalga pilsiz radyo

Member
    Giriş Tarihi
    15-01-2005
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    62670

uzun dalga pilsiz radyo

arkadaslar;
    aslinda klasik olarak bilinen bir konu icin sizden bilgi istiyorum.su an yurt disindayim.uzun dalga dan ankara trt yayinlarini buradan dinleyebiliyoruz.fakat benim istedigim 200-300 metre ciplak bakir kaplo ile anten yaparak ve iyi bir topraklama kullanilan pilsiz uzun dalga alici semasi yani bobin sarimi bilgileride olan semaya ihtiyacim var.yalniz bu radyonun direk trt frekansina gore hesapli olmasini istiyorum.trt hangi frekanstan yayin yapiyor tam olarakta bilmiyorum (uzun dalga ).konu hakkinda paylasimlariniz icin tesekkurler.
    saygilarimla...

Member
    Giriş Tarihi
    15-01-2005
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    62670

GM alici hk. alinti

Arkadaslar:
    konu ile ilgili netten yaptigim arastirmalarda bir arkadasin ayrintili bilgisine rastladim.arkadasin hosgorusune dayanarak ilgili bilgiyi mesajin tamamini, burada sizlerle paylasiyorum.tesekkurler.
    saygilarimla...
    vural124

Arkadaşlar,
    Forumu şöle bi dolaşırken burada takıldım. Anlaşılan bir çok arkadaşın en temel elektronik bilgisi yok. Bir arkadaşımızın dediği gibi Bilgisayar ve de özellikle hiçbir amaca hizmet etmeyen OYUN, HOBİ ELEKTRONİĞİNİ, AMATÖR RADYOCULUĞU VB. HER ŞEYİ KATLETTİ ve MAHVETTİ.
    Gelelim asıl konuya Ben Ankarada oturuyorum ki, İstanbul, İzmir' deki elektronik parça satış yerlerini de iyi bilirim. heryerde germanyum diyot bulunur. Nedeni basit AM yani Genlik modülasyonlu alıcılar (LW-MW-SW) dedeksiyon katlarında , vericilerinin modülasyon katları vb. devrelerde germanyum diyot kullanılır, silisyum diyotlar kullanılamaz.
    30 yıl öncesinin meşhur eski Avrupa kodlu baba diyotu OA79 bile ararsanız bulursunuz.
    Genel olarak en bol bulunan germanyum diyot tipleri AA116 ve AA119 dur. Diğer bir cevapta yer alan şemalarda bu iki diyottan birini kullanabilirsiniz. Bobinlere gelince (LW-Uzun dalga için 2 cm. çapında boş bir karkasa 280-300 tur 0.15-0.2 mm. emeyeli telden. sarın ve şemada olduğu gibi bobinin iki ucuna 500 pF değerinde havalı varyabıl veya Türkçesiyle hava aralıklı değişken kondansatör bağlayın.Kandansatörle taratırsanız UD 200 kHz.Ankara radyosu gecede zayıf bir şekilde 156 kHz. den Bükreş_Romanya radyosunu dinleyebilirsiniz. Bobinin MW(Orta Dalga için değeri 140-160 Tur , SW Kısa dalga için 8- 24 tur arasıdır. İstanbulda oturanlar MW den gündüz 701 kHz istanbul 938 kHz den de ana postayı (TRT1) dinleyebilir, gece ise 10-15 yabancı istasyonu çok net olarak alabilirler.
    Burada dikkat edilecek en önemli husus antendir. 20-30 cm lik ya da portatif çubuk antenlerle dinleme yapamazsınız. Ben bu işe 8 yaşında ilk kalktığımda Yenimahalle ANKARA' da çatımıza ve komşu çatı dahil 20 uzunluğunda ve ufku gören bir anteni babama yaptırmıştım, ve toprak olarakta su şebeke borularını kullanmıştım.
    Kulaklık olarak 300 ohm yetersizdir.2000 ohm kulaklık kullanmalısınız. yukardaki şartlara uyarsanız. kulaklıktan gelen sesi 1 metre mesafeden bile duyulur.
    Kolay Gelsin
    Bilgin İPEK

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık