Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 1 mesajdan 1 ile 1 arası

Konu: Plansız tatil deprasyona sokuyor....

 1. #1
  Supervisor
  Giriş Tarihi
  28-04-2006
  Mekan
  42 Konya
  Yaş
  52
  Mesajlar
  14,619
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  211683

  New Icon6 Plansız tatil deprasyona sokuyor....  Plansız tatil depresyona sokuyor
  07 Temmuz 2008 11:55
  Yaz dönemi psikolojik rahatsızlıkların en yoğun yaşandığı mevsim ve rastgele yapılan tatiller aile bireyleri arasında çatışmaya dahi yol açabiliyor...


  Münevver Çakırtaş'ın haberi
  Pedagog Adem Güneş, tatil psikolojisini mercek altına aldı. Yaz döneminin psikolojik rahatsızlıkların en yoğun yaşandığı mevsim olduğunu vurgulayan Güneş, rastgele yapılan tatillerin aile bireyleri arasında çatışmaya yol açtığını belirtti. Birçok ailenin iyi niyetle başlayan tatilinin hüsranla sonuçlandığını aktaran Güneş, tatilin verimli geçirilmesinin yollarını "" tatil rehberi isimli kitabında ayrıntı olarak anlattı.
  Yaz tatili başlar başlamaz aile bireyleri tatil beklentilerine giriyor. Kimisi uzaklara gitmeyi isterken, kimisi hiçbir şey yapmadan dinlenmek istiyor.

  Tatilden beklentilerin farklı olmasının aile bireyleri arasında çatışmaya yol açabileceğini ifade eden Pedagog Adem Güneş, birçok ailenin iyi niyetle başlayan tatilinin hüsranla sonuçlandığını kaydetti. Tatilin çeşitli tanımlarının yapılabileceğini ifade eden Güneş, "Psikolojik olarak tatili, bir başkasının programından çıkıp kişinin kendi programını uygulayabilme özgürlüğü olarak tanımlayabiliriz" dedi.

  YAZ DÖNEMİNE DİKKAT

  Yaz döneminin psikolojik rahatsızlıkların en yoğun yaşandığı mevsim olduğunu ifade eden Güneş, "Hastalarla yaptığımız görüşmelerden bugüne kadar elde ettiğimiz sonuç şudur ki büyük beklentilerle başlanan tatil süreci içerisinde ciddi hayal kırıklıkları yaşanıyor. Bireyler hayal ettikleri bir tatil yaşamanın stres ile yeniden yoğun bir tempoya giriyor. Bu ise kişi üzerinde ciddi bir yük oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

  Tatilin yorgunluk atmak yerine yeni yorgunluklara sebep olmaması için tatil hedeflerinin belirlenmesi gerektiğini belirten Güneş, tatilin sizi depresyona sürüklemesine izin vermeyin" dedi. Aile bireylerinin tatilden beklentilerinin ana hatlarıyla çıkarmasını öneren Güneş, hazırlanacak tatil planında tüm detayların mutlaka konuşulması gerektiğini söyledi. Çeşitli tatil planlarının yapılabileceğini aktaran Güneş, tatilin aile bireylerini beklentilerini karşılayabilecek şekilde planlanması gerektiğini kaydetti.

  TELEVİZYONA DİKKAT

  Çocukların yaz döneminde televizyonla baş başa kalmaya teşvik edildiğine dikkat çeken Güneş, aillerin bu dönemde daha dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti. Güneş, "Çocuklar, farkında olmadan televizyonkolik olabilir. Televizyonla baş başa bırakılmış çocuklar, kontrolsüz izlenilen çizgi filmlerdeki kahramanların davranışlarını da kopya etmekten gereğinden fazla hoşlanırlar. Çocuklar, bu kahramanları kendileri için adeta bir yol gösterici gibi görürürler" dedi.


  (Bugün)
  Düzenleyen baskan_42 : 07-07-2008 at 17:42


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı