Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 7 mesajdan 1 ile 7 arası

Konu: Çoklu uydu kurulumu konusunda fikir verin lütfen:(

Member
    Giriş Tarihi
    09-06-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    222695

Çoklu uydu kurulumu konusunda fikir verin lütfen:(

Herkese selamlar...
    Forumunuzda biçok uygulamayı gördükten sonra bende tek çanağa birden fazla lnb bağlamaya karar verdim...
    Forumda oldukça araştırma yaptım ancak bikaç soruya cevap alarak artık bu işe başlamak istiyorum...
    Öncelikle sorulara başlamadan şunları yazmak isterim...
    1-Konuyu fazlaca araştırdım(foruma bak gibi cevaplar yazmayın lütfen)
    2-150 cm bir çanağa en az 4 lnb kurmak istiyorum...
    3-Uydu bulucum yok...

Kafama takılan sorular şunlar...
    1-Çanak ofsetmi parabolmü olsa iyi olur?
    2-150 cm ofset alırsam lnb kesmeye gerek olurmu?Kesme konusunda yapamam diye bir korku var açıkçası...
    3-Ne marka ve kaç dB lnb tavsiye edersiniz?
    4-Bikaç lnb bağlamak için yapılan çubuk aparat düzmü yoksa eğimlimi?

Sorular haricinde sizin katmak istediğiniz tavsiyeler varsa onlarıda alabilirim...

Cevaplar için şimdiden teşekürler...
    Saygılar...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-07-2004
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    19642

bu konuda forumda yeterince paylaşım bilgileri var,araştırırsan bulursun.benim düşüncem ofset çanağa çoklu lnb daha kolay montaj yapılıyor ve ayarlaması daha rahat,ama uydu bulucu kullanmak işi çok hafifletiyor.benim kurduğum ikili üçlü montajlarda uydu araları 6 dereceden fazla olan açılarda lnb tutturmak kolay oluyor.daha düşük açılarda iyi sinyal yaklamak ve lnb'leri dizmek biraz zor oluyor.bu tür montajda daha fazla yakalayabildiğin sinyali en yüksek düzeye getirerek lnb takılır, yani belli bir standardı yoktur.size tavsiyem bu tür konuları forumda iyice incele ve ona göre hareket et.kolay gelsin.
    Düzenleyen arda 46 : 07-07-2008 at 00:03

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-12-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    56240

linki bi incele. mutlaka yardımcı olacaktır.

Member
    Giriş Tarihi
    09-06-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    222695

Özellikle yazmayaın LÜTFEN dememe rağmen yine aynı cevap:(
    Ben zaten hemen hepsine baktığım için kafam karıştı ve net olarak sorulara cevap alıp malzeme alma ve kurma işlemlerine HEMEN başlamak istiyorum...

Member
    Giriş Tarihi
    09-06-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    222695

Ve sorduğum soruların net cevabı yok.Farklı görüşler var...
    Biyerde ofsette gerek yok yazıyor,bi yerde büyükse parabol deniyor...
    Ben malzemelerri bu soruların cevaplarına göre alacağımdan bu cevaplar benim için önemli..
    Ve araığım NET CEVAP ne yazıkki FORUMA BAK değil:(

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    21-11-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( - )
    Üye No
    155838

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi markymark Mesajı Göster
    Herkese selamlar...
    Forumunuzda biçok uygulamayı gördükten sonra bende tek çanağa birden fazla lnb bağlamaya karar verdim...
    Forumda oldukça araştırma yaptım ancak bikaç soruya cevap alarak artık bu işe başlamak istiyorum...
    3-Uydu bulucum yok...

2-150 cm ofset alırsam lnb kesmeye gerek olurmu?Kesme konusunda yapamam diye bir korku var açıkçası...

Sorular haricinde sizin katmak istediğiniz tavsiyeler varsa onlarıda alabilirim...

Cevaplar için şimdiden teşekürler...
    Saygılar...
    1 - Offset
    2 - Gerek yok boşuna uğraşma. Parabollerde kesme işlemi sonuç veriyor deniyor.
    3 - 0.3dB Next Lnb al yeter.
    4 - Çubuk aparat düz olacak ama takarken eğimli takacaksın. Yanlış anlama olmasın ''eğimli'' derken çubuğu eğ bük demiyorum, önden bakınca çubuğun sağ ucu yukarıda sol ucu aşağıda olacak.

Bu şekilde 7E 13E 19.2E rahat alınıyor. 4. uydu içinde biraz gayret gösterirsen oda olur.
    Düzenleyen yalnizca : 07-07-2008 at 13:19

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    14-01-2007
    Mekan
    33 Mersin
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    308056

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi markymark Mesajı Göster
    Herkese selamlar...
    3-Uydu bulucum yok...

Cevaplar için şimdiden teşekürler
    Saygılar...
    Slm markymark,
    1-Çanak bence parabol olsun...Çünkü ben daha rahat ayar yapıldığına inanıyorum. 2- 150 cm ofset ne için alacaksın,belli bir hedefin varmı..yani hangi uydu için büyük çaplı çanak düşünüyürsun,ben astra için 150lik çanak ve sharp lmb almıştım ve kesmiştim...bizim buralarda Astra sorunlu,sizin böyle bir sorununuz olmaz ,150lik parabol olmazsa lmb sünnet işi işe yaramıyor aklında olsun... 3-Lmb olayını çokda kafana takma,orta halli next 03 lmbden al.Hem kücüktür hemde hafiftir. 4-Vallaha ençok zorlanacağım soru bu çünkü ben aparat maparat ne aldım nede kullandım,baştan aşağı kendim yaptım aparatları,zormu oldu...hayır çok basitti eğer elinde yeterli alet varsa ve elin biraz yatkınsa çok rahat yapabilirsin...sana önerim imzamdaki çanakların olduğu resmi tıkla ve desat çanağı üzerindeki kuruluma iyice bak...soldan sağa....enbaştaki w2 uydusu%60 verim,Eurobird 9%70,merkez uydu sirus,sağındaki Nilsat %90,onunda sağındaki ve biraz üstündeki Telesıta12%90...özellikle lmblerin konumlarına ve lmblerin çanağa bakış açılarına dikkatli bakınız...bağlantılar için eski korniş parçaları kullandım,dayanıklı ve kolay işleniyorlar ayrıca istediğim gibi şekil verebiliyorum...Şimdiden kolay gelsin,başarılar diliyorum,kafanıza takılan nevarsa yardıma hazırım,:ok:

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı