Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 9 mesajdan 1 ile 9 arası

Konu: Türkiyede uydu yayıncılığı..

Senior Member
    Giriş Tarihi
    07-03-2007
    Mekan
    77 Yalova
    Üye No
    328623

Türkiyede uydu yayıncılığı..

TÜRKİYENİN UYDU TARİHÇESİ HAKKINDA KISA BİR MAKALE..

Uydular üzerinden ticari televizyon yayıncılığı, karasal TV yayıncılığının başladığı1950’lerden sonra 1972 yılında atılan ilk ticari jeosenkron uydu olan Anik 1 üzerinden 1973 yılında başlamıştır. Sonraki yıllarda uydu üzerinden TV yayıncılığı, uyduların geniş bölgelere yayın yapabilmesinden dolayı hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır.

Türkiye’de de karasal yayıncılık 1968 yılında başlarken, uydular üzerinden TVyayıncılığı, TRT tarafından, o yıllarda PTT tarafından günümüzde ise Türksat A.Ş. tarafından işletilen Gölbaşı yer istasyonundan 1984 yılında ilk canlı yayın çıkılarak, 1986 yılında ise Intelsat uydusundan tüm Türkiye’ye yayın yapılmasıyla başlatılmıştır. 1990 yılında Star televizyonunun Eutelsat F-5 uydusu üzerinden başlayan iletimi ile özel TV yayıncılıkta yeni bir dönem başlamıştır. 1989 yılında zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın öncülüğü ile Türksat projesibaşlatılmıştır..

1994 yılında ilk uydumuz Türksat 1A fırlatma sırasında düşmüş ancak aynı yıl Türksat 1B ve 1996 yılında Türksat 1C uyduları başarı işletilmeye başlanmıştır. 2001 yılında ise Türk Telekom ve Alcatel ile ortak olarak kurulan Eurasiasat şirketi üzerinden Eurasiasat-1 uydusu, Türksat 1C ile beraber 42 derece doğu lokasyonunda hizmet vermeye başlamış, 2004 yılında ise uydu hizmetleri, tüm uydular ve yer istasyonları Türk Telekom bünyesinden ayrılarak Türksat A.Ş. adlı yeni kurulan bir şirkete devredilmiştir.

Yurtdışı uydularından yayın yapan TV şirketleri kısa zamanda Türksat uydularına geçmiştir. TV yayınları başlangıçta analog formatta olup uydu üzerinde yaklaşık 26MHz yer kaplamakta idi. 1997 yılından sonra sayısal yayıncılık standartı olarak DVB’nin yaygınlaşması ile televizyonlar sayısal yayına geçmeye başladı. Sayısal yayın görüntü kalitesiile son kullanıcı tarafından, uyduda 4-5 MHz kapasiteye ihtiyaç duyması sebebi ile de yayıncılar tarafından hızla tercih edildi. 2005 yılında tüm kanallar sayısala geçişi tamamladı. 42 derece doğu lokasyonundaki Türksat 1C ve Eurasiasat-1 uyduları üzerinden 120’nin üzerinde TV ve 60’ın üzerinde radyo sayısal yayın yapmaktadır. Türkçe yayın yapan televizyonların 42 derece doğu lokasyonundaki Türksat uydularında toplanması da kullanıcılara tek bir anten ile tüm TV ve Radyo yayınlarını izlemeimkanı vermiştir.

Son kullanıcının yayınlara ücret ödediği sayısal yayın platformlarının (Cine-5, Star Dijital, Digitürk) yayına başlaması ve futbol maçlarının yayın ihalelerini alarakhızlı bir gelişim göstermesi de uydu üzerinden TV yayıncılığının yaygınlaşmasında etkin olmuştur. Uydu anten ve sayısal alıcıların fiyatlarının düşmesi de kullanıcıların uydu yayınlarını tercih etmesini sağlamıştır.

Kırsal bölgelerde ise, nüfusun yoğun olmaması sebebi ile TRT dışındaki özel televizyonlar karasal verici yatırımı yapmamaktadır. Karasal yayınlar halen analog olarak devam etmekte, gerekli frekans tahsislerinin de RTÜK tarafından yapılamamasından dolayıoluşan karşılıklı bozmalar (enterferans) yüzünden kaliteli görüntü elde edilmesi mümkün olamamaktadır. Bütün bu sebeplerden dolayı 2000 yılından sonra adeta uydu yayınlarında patlama olmuştur ve hızla gelişmeye devam etmektedir. Uydu alış antenlerinde bir kanuni düzenleme olmaması sebebi ile zamanla artan görüntü çirkinlikleri oluşmaktadır. Belediyeler tarafından gerekli düzenlemelerin yapılması ve denetlenmesi ile bu görüntü kirliliğine çözüm bulmak mümkündür ve zaman kaybetmeden yapılmasında fayda vardır.

Diğer yandan, uydu TV alıcıları herhangi bir frekans ve elektromanyetik kirliliğine sebep olmamaktadır. Türksat uydularının teknik performansısebebi ile Türkiye içinde 60 cm’lik küçük antenler ile her yerden yayın alınabilmektedir. Uydu üzerinden TV ve radyo yayıncılığı önümüzdeki yıllarda da hızla gelişmeye devam edecektir. Uydu yayın maliyetlerinin düşmesi sebebi ile, Türksat ve diğer uydular üzerinden daha fazla yerel TV ve radyo yayın yapmaya başlayacaktır. Uydu yayıncılığının alternatifi olarak Kablo TV yayıncılığının şehir merkezlerinde ve nüfusun yoğun olduğu bölgelerde gelişmesi beklenmelidir. Ancak Kablo TV merkezlerine yayın ulaşımı yine uydular üzerinden olacaktır.

Average Member
    Giriş Tarihi
    16-02-2006
    Mekan
    55 Samsun
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    187585

Teşekkürler bilgilendirme için.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-12-2007
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    407115

bilgi için tşk

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-09-2006
    Mekan
    10 Balıkesir
    Üye No
    268067

teşekkürler üstadım...sulh&saygı

Senior Member
    Giriş Tarihi
    07-03-2007
    Mekan
    77 Yalova
    Üye No
    328623

Türksat 1A'nın kısa hikayesi..

Yapılan planlara göre 21 Aralık 1993’te uzayda olması gereken TÜRKSAT-1A, 24 Ocak 1994’te bile hedefine ulaşamadı ve ona bağlanan tüm beklentilerle birlikte Atlantik sularına gömüldü.

24 Ocak 1994. TÜRKSAT-1A "yı uzaya gönderiyoruz.
    23:37 - TÜRKSAT-1A'yı taşıyan Ariane 4 füzesi ateşleniyor...
    23:42 - Füze ilk kademeyi atıp hedetine doğru yol alıyor...
    23:45 - ikinci kademe de atılıyor.
    23:47 - Üçüncü kademe motorları ateşleniyor...
    23:49 - Sistemde ani basınç düşmesi...
    23:50 – Füze düşmeye başlıyor...
    23:51 - TÜRKSAT-1A kül oluyor. İşte TÜRKSAT-1A uydusunun 12 dakikalık ilk varlığı.

Proje TÜRKSAT uydusunu kullanarak Türkiye, Avrupa ve Orta Asyanın bir bölümünde telekomünikasyonu hızlı, güvenilir ve yaygın hale getirmekle ilgiliydi. Uydu yapımı ve uyduyu yörüngeye oturtmak şeklinde saptanan iki bölümden oluşuyordu. TÜRKSAT uydusu ise aynı anda iki uyduyu fırlatabilecek şekilde tasarlanmış ARIANE-4 füzesinin alt bölümünde yeralarak fırlatılacaktı. ARIANE-4 yaklaşık 58 metre yüksekliğinde, 3 kademe ve ilk kademe etrafına bağlanmış dört adet boosterden oluşan, sıvı yakıt kullanan ve kalkıştaki ağırlığı 480 tona ulaşan komplike bir taşıyıcıydı. Kompleks bir füze olduğundan da birçok yerde problem çıkabilirdi ve problem çıktı da..Malesef arkadaşlar uydumuz atlantik'e gömüldü..

ama şimdi 5. uydumuz 3A uzayda.. Türkiyemiz dünyada uydusu olan sayılı ülkelerinden artık..ve dahada profesyonelleşiyor..
    Düzenleyen Y-GÖKÇE-1 : 04-07-2008 at 08:40

Senior Member
    Giriş Tarihi
    07-01-2005
    Mekan
    01 Adana
    Üye No
    60124

Bakış Açısı

Uydu yayıncılığı bir çok kişi tarafından çok sıkı bir şekilde takip ediliyor. Bu yayınlarla ilgilenen kişilerden biri de benim.

Ben hikayemi anlatayım.

İlk önceleri 1990 yıllarında televizyonda kılçık antenle yayın kapmaya çalışıyorum, görüntü çok berbat, olmuyor da olmuyor, özel kanallar ilk çıktığında yine sinyal alamıyorum, bu böyle devam etti gitti. Sinir sinir hep sinir.

Ardından uydu yayınları keşfettim ve 1998 yılında uydu anteni aldım. Analog olan bu cihaz (next 1000 ye+) bu cihaz ile birlikte 2 adet çanak. Hotbird uydusunu ilk kurduğumda çok mutlu olmuştum, NGC, MTV v.s izlenecek birkaç kanal görüntü süperdi. Ancak mutluluk çok kısa sürmüştü güzel kanallar birden bire yok oldu. Ne olduğunu anlayamamıştım. Bir de öğrendim ki yayınlar digital denilen formatta yayınına devam ediyordu. Şimdi faka basmıştım. Ne olacaktı. Digital cihazları incelemeye başladım, hem pahalı idi hem param yoktu. Digital cihazlarla alınabilen kanalları gördükçe çok heyecanlanıyordum. Özellikle o zamanlar hotbirt te yayın yapan alman viva 1 ve viva 2 müzek kanallarını seyretmeyi çok istiyordum.

Zaman geçti 2000 yılında ilk digital cihazımı aldım, baff2000, bu cihazı ilk kurduğumda 150 cm bir anten daha aldım, astra uydusunu kurdum. İlk taratmayı yaptığımda o kadar çok tv kanalı buldum ki inanamadım, ama o da ne bu kanalların yüzde 80 nini göstermiyordu cihaz, şifreli kanal diyordu. Şimdi yanmıştık, kanalları nasıl izleyecektik, uzun bir süre böyle gitti, bir gün birisi bir uydu alıcısı getirdi, abi bu bütün şifreli kanalları gösteriyor dedi. Hadi be dedim inanmadım, valla abi dedi, cihazın markası bile yoktu, mümkün değildi, abi bunu benim için ayarla kanalları sıralı olarak ayarla dedi. Bu cihazla taramaları tamaladım ve ilk olarak hadi AB sat paketini göstersin de görelim dedim, ve ilk kanalı açtım o da ne gösteriyordu. İnanamamıştım, o kadar çok şifreli kanal gösteriyordu ki, hele hele astra uydusundaki kanallar gözlerime inanamamıştım. Astrada Canal Plus Hollanda, Fransa bir çok kanal hepsi emu ile izlenebiliyordu, hemen bende gittim fta Baff marka bir uydu alıcısı aldım, emu yazılı ile şifreli kanalları seyrediyordum. Çok güzel günlerdi, daha sonra GM 9400 VCI aldım ve uzun süre güzel tv kanallarını doya doya seyrettim tabi Astra uydusunun yeri hep ayrıydı.

Bu güzel günlerde bir gün son buldu kanallar bir bir gitmeye başladı, artık kanallar daha güncel şifreleme kullanarak yayınlarını izlettirmiyorlardı.

Ben Skystar digital tv kartı aldım bir süre de bununla idare ettim, bu da çok iyi idi, geniş ekran bir 22 inchmonitör, her şey burada bitmedi artık şifreli kanalları seyretmek zorlaşmıştı, ama yeni bir teknoloji beni esir etmişti. High Defination. Bu görüntüyü ilk olarak monitörümde gördüğümde her şey bitmişti. Aman Allahım bu nasıl bir görüntü. İşte bu imkansızdı. Eski net dediğimiz görüntüye bakılmıyordu. Evet şimdi yeni bir hastalık, yüksek çözünürlüklü yayınlar. Seyrederken doyumsuz olan görüntüler, tabi bu görüntüler hem paralı hemde şifreli,

Tabi yayıncılığın gelişimi açısından bu hikaye ne gibi aşamaların çok kısa bir sürede geçildiği konusunda fikir veriyor, zaman su gibi geçiyor ama teknoloji her alanda aynı hızda ilerliyor. Bu teknolojiyi yakalamak elbette bu hızda iken imkansız. Yanlız bunun güzelliği tartışılmaz, en azından benim gibi hobisi bu olanlar için.

Herkese iyi seyirler...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    39554

bilgi icin tessekur ediyorum Sn Y-Gokce-1

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-11-2007
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    396113

Bilgi için teşekkürler. Güzel bir özet sunmuşsunuz.
    Düzenleyen ozanoz : 04-07-2008 at 09:22

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    05-12-2004
    Mekan
    01 Adana
    Üye No
    48587

şifreli yayına girerken cine5 in şifreli olduğu dönemlere değinmemişsin. o da benim için çok tuhaf bir olaydı şifreli bir kanal kanal var ama izleyemiyorsun :D

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı