Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 25 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: "ground loop" sorunsalı

Average Member
    Giriş Tarihi
    20-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    366382

"ground loop" sorunsalı

bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar hem bu sorunun nedeni hem de çözümleri konusunda bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim

sanırım pek çok forumdaş bu konuda benim gibi bilgisizdir. aşağıda bu konuyla ilgili bir link var, eminim daha bir çok site vardır.

paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-08-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    122135

"Tek noktadan topraklayın!" gibi genel önermeleri olsa da, bir sorun ortaya çıktığında, üründen ürüne, sistemden sisteme teorisyenleri şaşırtacak ölçüde çılgınca çeşitli çözümleri de olabilen bir "gayya kuyusu" konudur.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-11-2004
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    AB Rh ( - )
    Üye No
    40738

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ashoke Mesajı Göster
    "Tek noktadan topraklayın!" gibi genel önermeleri olsa da, bir sorun ortaya çıktığında, üründen ürüne, sistemden sisteme teorisyenleri şaşırtacak ölçüde çılgınca çeşitli çözümleri de olabilen bir "gayya kuyusu" konudur.
    sevgili ashoke öğretmenim,

sistemimdeki power-pre,cdp, dac hepsi faz-nötr olarak bağlı. hiç birinde topraklama bağlantısı yok.

evimdeki trifaze hattın bir hattını sadece sistem için ayırdım. nötr ve topraklama ortak. topraklama hattım mükemmel sayılır. şimdi,

1- topraklama yaparak ne kazanırım.

2- sevgili cbrerk'in de dediği gibi tek noktadan preamfiyi topraklarsam orjinal üretimi faz-nötr olan cihazın neresine topraklamayı bağlamalıyım.

3- cihazların güç kablolarını toraklı kablo ile değiştirmek istiyorum, kabloların dış izalasyon kılıfının altındaki shelding örgüsünü toraklama hattı ile cihaz, priz yada her iki taraftada birleştirmenin katkısı yada zararları nelerdir, yoksa shelding örgüsü boştamı kalmalı.
    Düzenleyen sertanipci : 03-07-2008 at 16:07

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi sertanipci Mesajı Göster

topraklama yaparak ne kazanırım.
    can güvenliği

Senior Member
    Giriş Tarihi
    26-12-2006
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    301228

eğer şehir şebeke gerilimiyle çalışma tecrübeniz yoksa, lütfen bir uzmana yaptırın.... cihazlara verebileceğiniz zarar önemli değil ama satbaba'nın dediği gibi can güvenliği söz konusu...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-08-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    122135

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi sertanipci Mesajı Göster
    sevgili ashoke öğretmenim,

sistemimdeki power-pre,cdp, dac hepsi faz-nötr olarak bağlı. hiç birinde topraklama bağlantısı yok.

evimdeki trifaze hattın bir hattını sadece sistem için ayırdım. nötr ve topraklama ortak. topraklama hattım mükemmel sayılır. şimdi,

1- topraklama yaparak ne kazanırım.

2- sevgili cbrerk'in de dediği gibi tek noktadan preamfiyi topraklarsam orjinal üretimi faz-nötr olan cihazın neresine topraklamayı bağlamalıyım.

3- cihazların güç kablolarını toraklı kablo ile değiştirmek istiyorum, kabloların dış izalasyon kılıfının altındaki shelding örgüsünü toraklama hattı ile cihaz, priz yada her iki taraftada birleştirmenin katkısı yada zararları nelerdir, yoksa shelding örgüsü boştamı kalmalı.
    Sevgili hocam, aman öğretmenlik benim ne haddime, ben olsam olsam hala her gün öğrendikleri ile şaşkına dönen bir çömezimdir...

Bu konu genel olarak toprak çevrimi sorunu üzerine açılmış. Cihazlarımızı , malum, sonuçta ses çıkarabilmeleri için birbirine ara kablolarla bağlıyoruz. Bu ara sinyal aktarımlarını sağlayan kabloların sağ ve sol kanal için birer canlı ucu, bir de dönüş ucu olarak tanımlayabileceğimiz ve cihazlarda genellikle ortaklanmış bir yapı içerisinde bulunan "toprak", ya da "ekran" uçları var. Sinyal aktarımını ve yükseltme işlemini yaptırdığımız bu üst yapı içerisinde sonuçta ister istemez, belli uzunluklar içerisinde de kalsa, bu "toprak" bağlantıları dönüp dolaşıp bir takım halkalar oluşturabiliyor. Bu halkalar ise, bildiğim kadarı ile, kah iletkenlerin iletkenliklerinin tartışılablir olduğu düzeyde, harici ve dahili bir takım "girişimler ve bazı fizik kanunları çerçevesinde kendi içinde, birtakım denetimi olanaksız, karmaşık, küçük - büyük sinyaller, akımlar oluşturuyorlar. Ses sistemlerinde, özellikle de, ses sinyalinin bu karmaşa içinde karşılaştırılabilir küçüklükte olduğu durumlarda, bu denetimsiz sinyaller doğrudan sesle birlikte işlem görüp bize hırıltı, zırıltı, vınıltı, hatta patırtı şeklinde dönüyorlar. Bahsedilen sorun bu sanırım.

Bunu kesmek için toprak - dönüş hattını mümkün olduğu kadar "yıldız" düzeninde, yani her birimden gelen toprak hatları ayrı ayrı gelip tek bir birimde birleşip oradan da genel toprağa ulaşmalı denir. Ama bunu yapmak her zaman çok kolay olmayabilir. En azından iki kanal çalışan iki cihazın her iki kanalı da birbirine bağlandığında kestirmeden bir halka yaratılmış olur. Ama zaten ses sistemi tasarımcıları bundan kaynaklanacak sorunları en aza indirmek çi gerekli bazı tedbirleri alırlar. Sorun cihazların ayrı ayrı şebeke topraklamasına bağlanması ile birlikte kaçınılmaz olarak birbirlerine ses kabloları ile de bağlanmış olmaları nedeni ile yine kaçınılmaz olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda bazı cihazların kasa topraklamalarının, sinyal toprak hattından ayrılması ile sorunun giderilmesi yoluna gidilebilir.

Yaptığımız büyük bir alışveriş merkezi anons-müzik seslendirmesi işinde, birbirine bağlı oniki güç yükselteci, bir karıştırıcı-yükselteç, mikrofonlar ve müzik kaynaklarından oluşan sistemde, bu sorun nedeni ile çılgınlar gibi kendi kendilerine müzik kesip anons konumuna geçip duran güç yükselteçlerinin sorununu giderene kadar saçımı başımı yolmuştum, anımsıyorum... Toprak çevriminin oluşturduğu patırtılar, ses sinyali ile bağlaşık çalışan mantık devrelerini de allak bullak etmişti...:crashs:

Evlerimizdeki sistemlerde, birbirine uzun kablolarla bağlı sistem birim sayısını biraz da abartarak çok, çok fazla tutmadığımız sürece bu sorun "genellikle" ortaya çıkmaz. Ama bir şekilde vınıltı sorunu varsa, kablolamayı toprak çevrimi oluşturup oluşturmadığı yönde sorgulayıp, halkaları kesmeye çalışmak sorunu çözecektir diye düşünüyorum.

Bu kadar laftan sonra, sevgili hocam, sizin sistemde böyle bir sorun var mı bilemiyorum. Varsa "halka kesme" yöntemini uygulayabilirseniz, yararı olabilir. Ama sorularınızı "genel iyileştirme" anlamında soruyorsanız, mutlaka uğraşmak istiyorsanız, cihazlarınızdan yalnızca birinin kasasını çok dikkatle, şebeke toprağına bağlayabilirsiniz. Bu tabii, sistem birimlerinden ön yükselteciniz de olabilir. Bu işleme soyunacak herkes için sevgili aaçıkgöz'ün uyarısını ben de yinelemeliyim. Kasanın, söz gelimi bir vidası ile ses bağlantı uçlarının, yani söz gelimi lale giriş çıkış uçlarının dış kısımlarının birbirine kısadeve - ortaklanmış olup olmadığını bir avometre ile kontrol edin. Böyle bir vidayı torak hattına uygun bir kablo ile bağlayabilirsiniz. Ama kesinlikle toprak hattına, aman nötr veya faz şebeke uçlarına dokunmayınız, bu işin şakası olmaz...

Sevgilerimle.
    Asım
    Düzenleyen ashoke : 04-07-2008 at 12:13 Sebep: eksik harf ve imla.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-11-2004
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    AB Rh ( - )
    Üye No
    40738

sevgili dostum,
    yine yararlı bir köşe yazısı içeriğinde, ayrıntılı yazınız için teşekkürler.

sistemimde vınlama hırıltı, zırıltı, vınıltı, hatta patırtı gibi bir sorunum yok. ancak doğru bir şekilde topraklamanın yapılmasınında yararlı olacağını düşünüyorum.

önerileriniz doğrultusunda bu konuda uzman bir arkadaşımla uygulamayı yapacağım.

Average Member
    Giriş Tarihi
    20-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    366382

sayın ashoke, detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

bende cd, pre ve power olmak üzere 3 ayrı cihaz ve aralarında 2 tane ara kablo var. bu ara kabloların içindeki shielding kablonun tek bir ucunda ekran kısmına bağlı ve bu kısım hem cd den pre ye gelen kabloda hem de pre den powera giden kabloda sadece pre amfi tarafında yer alıyor, yani shielding bağlı olan uçların tamamı pre amfide toplanıyor.

ceryan kablolarında ise böyle bir durum yok, her cihaz kendi başına ayrı ayrı toprağa bağlanıyor. cihazların içini açtığımda şöyle bir durum gördüm. iec uçtan cihazın içine gelen kısa bir toprak kablosu doğrudan cihazın kasasına bir vida ile bağlanmış. acaba şöyle bir şey yapsam doğrumudur yada gereklimidir, yani tek noktadan topraklama böylemidir:

power amp içindeki iec den cihazın içine gelen kısa kabloyu vidasından çıkarayım, ucunu körletip bağlantısını iptal edeyim. sonra da power amp kasasından (mesela cihazın dışındaki herhangi bir vidadan) pre amp kasasına bağlantı yapayım (pre içindeki toprak kablosu bağlı kalacak şekilde). böylece sistemi tek bir noktadan topraklamış olurmuyum? bendeki cdp deki iec de toprak ucu yok, sadece faz ve nötr var, yukarıda düşündüğüm yöntem uygulanabilir ise, cdp de toprak ucu olmamasına karşın yine de cdp den pre ye böyle bir bağlantı (kasadan kasaya) yapmalımıyım?

şimdiden teşekkürler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-08-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    122135

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi hzhyebb Mesajı Göster
    sayın ashoke, detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

bende cd, pre ve power olmak üzere 3 ayrı cihaz ve aralarında 2 tane ara kablo var. bu ara kabloların içindeki shielding kablonun tek bir ucunda ekran kısmına bağlı ve bu kısım hem cd den pre ye gelen kabloda hem de pre den powera giden kabloda sadece pre amfi tarafında yer alıyor, yani shielding bağlı olan uçların tamamı pre amfide toplanıyor.

ceryan kablolarında ise böyle bir durum yok, her cihaz kendi başına ayrı ayrı toprağa bağlanıyor. cihazların içini açtığımda şöyle bir durum gördüm. iec uçtan cihazın içine gelen kısa bir toprak kablosu doğrudan cihazın kasasına bir vida ile bağlanmış. acaba şöyle bir şey yapsam doğrumudur yada gereklimidir, yani tek noktadan topraklama böylemidir:

power amp içindeki iec den cihazın içine gelen kısa kabloyu vidasından çıkarayım, ucunu körletip bağlantısını iptal edeyim. sonra da power amp kasasından (mesela cihazın dışındaki herhangi bir vidadan) pre amp kasasına bağlantı yapayım (pre içindeki toprak kablosu bağlı kalacak şekilde). böylece sistemi tek bir noktadan topraklamış olurmuyum? bendeki cdp deki iec de toprak ucu yok, sadece faz ve nötr var, yukarıda düşündüğüm yöntem uygulanabilir ise, cdp de toprak ucu olmamasına karşın yine de cdp den pre ye böyle bir bağlantı (kasadan kasaya) yapmalımıyım?

şimdiden teşekkürler
    Toprak çevrimi sorunu ses sistemlerinde verdiğiniz bağlantıda ve benim iletimde anlatıldığı gibi sorunlar "yaratabiliyor", bildiğim kadarı ile. Yani bu sorun işin ses kısmında. Bu türden bir sorun yaşanıyorsa ara bağlantılar ve cihazların, sinyal dönüşü - kasa bağlantıları gözden geçirilip yapılabiliyorsa halkayı kırmak çözüm olabiliyor.

İşin bir de olası bir elektrik kaçağında şok yiyip yememe konusundaki güvenlik yanı var ki bu da ayrı ele alınıp ciddi olarak üzerinde durulması gereken bir şey.

Ara bağlantılardaki gidiş dönüş uçlarının yanısıra bulunan ekranın tek taraftan dönüş ucuna bağlı olması, kablo üreticisinin, kablonun kendi içinde bir toprak çevrimi yaratmamak, ama dış girişimleri engellemek adına almış olduğu bir tedbirdir ve bu mimariye sahip kablolarla üretilen ara kabloların tamamında bu uygulama yapılır.

Eğer seste bir probleminiz yoksa hiç bir şeyle oynamayın ve herhangi bir değişiklik yapmayın.

Şok olasılığı konusunda ise, zaten CD okuyucunuz sinyal dönüşü üzerinden ön yükseltecinizin sinyal dönüşüne, o da sinyal dönüşü üzerinden güç yükseltecine bağlı. Muhtemelen ön yükseltecinizin ve güç yükseltecinizin sinyal dönüş hattı kendi kasalarına da kısadevre - birleşik durumdadır. Bu durumda sistem içerisinde herhangi bir cihazda kasalara veya dönüş hattına bir elektrik kaçağı oluşursa bu, ön ve/veya güç yükseltecinizin toprak hattından toprağa verilecek ve güvenliğiniz korunacaktır. Yani burada da problem yok.

Olsa olsa hem ön, hem güç yükseltecinizin şebeke toprağına bağlı olması ile oluşacak bir toprak çevriminden söz edilebilir ama bu çevrim kötü toprak bağlantıları ve diğer muhtelif nedenlerle eğer seste bir problem (gürültü - patırtı) yaratmıyorsa herhangi bir tedbirle uğraşmaya gerek yoktur, diye düşünüyorum.
    Düzenleyen ashoke : 04-07-2008 at 15:41

Average Member
    Giriş Tarihi
    20-07-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    366382

[QUOTE][Muhtemelen ön yükseltecinizin ve güç yükseltecinizin sinyal dönüş hattı kendi kasalarına da kısadevre - birleşik durumdadır./QUOTE]

sayın ashoke, durum aynen belirttiğiniz gibi.

benim sistemimde rahatsız edici bir dip gürültüsü yok, sadece hop ların tiz sürücülerine belli mesafe yaklaşınca bir hısss sesi var, bu da sanırım ortadan tamamen kaldırılabilecek bir durum değil. aslında bu hısss sesi eskiden biraz daha fazlaydı ama ara kabloların ekranlarını pre amfide toplayınca epey azaldı.

tekrar teşekkürler :wave:

New Member
    Giriş Tarihi
    06-10-2007
    Mekan
    01 Adana
    Üye No
    388332

Ground loop konusunu ele alalım.

Gürültü olarak tanımladığımız şeyin iletken üzerinde dolaşabilmesi için bir araca ihtiyacı. Bu araç da elektrik akımı. Ground loop gürültüsü diye tanımladığımız gürültü de bir loop oluşturan iletkenler içinde dolaşan bir elektrik akımı.

Şimdi evinde kullandığın radyo, tv, buzdolabı vs. ya da büronda kullandığın, bilgisayar, printer, fax vs. gibi cihazlar arasında oluşan gorund loop bu cihazların bağlı olduğu priz hattına doğal olarak gürültüyü yükler. Sen de kayıt sistemini o prizin bağlı olduğu hatta bağladığın zaman bu sefer kayıt cihazlarınd o loop'un içine gireceğinden bu gürültülerden direk etkilenir.

Dolayısı ile sigorta panosundan müstakil bir hat alırsan bu hat mekanın içinde çalışan cihazların oluşturduğu ground loop'un tamamen dıışında kalacaktır.

Bu hattın ucuna da üç ( yada dört-beş vs) tane prizi paralel olarak bağladığında da şebeke bağlantısını üç ayrı kol'a ayırmış olursun.

Şimdi diyelim bu bağlantıya üç tane ayrı cihaz bağladın. Bu cihazların toprak bağlantıları bir noktada ( yıldız - star dediğimiz) olacağından hiç bir zaman bir gorund loop oluşturmaz. Ayrıca da yükü üçe bölmüş olur sadece bir prizin üzerine yüklenmemiş olursun.

İdeal bağlantı sisteminde bütün faz, nötür ve toprak hatları tek noktalarda birleşir. Aslında kullanılan çoklu uzatma kabloları da cihazlar arasında ground loop oluşturabilir. Tabii ben yukarıda durumu komplikeleşirmeden basit olarak idare ettim. Ama görünüşe göre peşimi bırakmıyorsunuz o zaman alın size bir şema. Burada beş tane priz bağlantısını gösterdim ama miktar bağlantı şekli aynı tutularak artırabilinir.

Alıntı
    Not ; ''Kayıt cihazı'' diye geçen kısmı yazı orjinalliği bozulmasın diye değiştirmek istemedim tüm cihazlar için Müzik sistemleri vs durum aynı ..
    Düzenleyen taekwondo : 02-08-2008 at 20:12

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-09-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    265087

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi hzhyebb Mesajı Göster
    bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar hem bu sorunun nedeni hem de çözümleri konusunda bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim

sanırım pek çok forumdaş bu konuda benim gibi bilgisizdir. aşağıda bu konuyla ilgili bir link var, eminim daha bir çok site vardır.

paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler

bundan korunmanın yolu hi fi sistemini başka hiçbir cihazın elektrik çekmediği topraklı bir hat ve kaliteli bir sigorta ile kullanmaktır,hatta sistem açıkken lambalar dahil elektrikle çalışan aletlerin kapalı olması fayda sağlayabilir.bunun dışında sistemde kullanılan cihazlarda ground loop oluşturabilir sanırım:smiles20:

Starting Member
    Giriş Tarihi
    06-11-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    465717

Kurşun kaplı oda...Hum...

Tavsiyeler ve çözümler için herkese teşekkür öncelikle:)
    Şimdi başka bir durum olarak şunu sormak istiyorum;

"Ground loop" için çözüm yöntemleri olarak bir çok farklı yöntem var. Peki eğer olduğumuz yer bir stüdyo ise ve bu stüdyo yalıtım için her tarafı kurşunla kaplanmış olsa, bunun herhangi bir etkisi olabilir mi. Eğer varsa, ses teki "hum" gibi parazitlere neden olabilir mi?

Banned Member
    Giriş Tarihi
    08-01-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    305682

Kurşunla kaplamak ses izolasyonu yaptığı gibi Faraday Kafesi etkisi de yaratır. Yani bu odanın içinde dışarıdan oluşabilecek bir manyetik interference etki etmez. Yani her açıdan faydalı . Ama tabii bu kurşunu toprak olarak kullanmak yanlış . Kurşun başlangıçta çok iyi bir toprak vazifesi görse de zaman içinde yüklenir ve elektriksel yükünü atamadığı müddetçe negatif etki etmeye başlar. Bu yükün toprağa verilip boşaltılması gerekir.

İyi bir toprak için Toprak ile Nötr arası 1 Megaohm'lara yakın büyük bir değer ve toprakla nötr arası 1-3 volt gibi küçük bir değer ideal olarak kabul ediliyor. Ama toprak çekili pek çok evde bu değerler 200-300 Kohm ve 4-5 volt gibi benim gördüğüm...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    21-10-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    275317

[quote=hzhyebb;5042150]
    [Muhtemelen ön yükseltecinizin ve güç yükseltecinizin sinyal dönüş hattı kendi kasalarına da kısadevre - birleşik durumdadır./QUOTE]

sayın ashoke, durum aynen belirttiğiniz gibi.

benim sistemimde rahatsız edici bir dip gürültüsü yok, sadece hop ların tiz sürücülerine belli mesafe yaklaşınca bir hısss sesi var, bu da sanırım ortadan tamamen kaldırılabilecek bir durum değil. aslında bu hısss sesi eskiden biraz daha fazlaydı ama ara kabloların ekranlarını pre amfide toplayınca epey azaldı.

tekrar teşekkürler :wave:
    Bu hıss sesi amfi çıkış gücü ve hoparlör empedansı ile alakalı olabilir mi?

Benim şu an kullandığım hoparlörler 98desibel.

Yeni amfimde 300B lamba ile bir miktar hıss/zıss:smiles17: oluşuyordu. Çünkü bu lambalar yanlış hatırlamıyorsam 2x5.5watt güç veriyor. Şimdi ise 2A3 lamba taktım. Bu lambanın ise çıkış gücü 2x2.5watt. hıss/zıss hiç bir şey kalmadı. Ses şiddetinde de bir azalma olmadı. Şu an saat 9:00 pozisyonunda çok rahat bir şekilde dinleme yapılabiliyor.

Daha önce kullandığım hoparlörlerde (88desibel civarında) bu tür hıss/zıss sesleri oluşmuyordu.

Burdan şu sonucu çıkardım. Desibeli yüksek hoparlör (mesela full range) kullanılıyorsa, düşük wattlı amfi kullanmak gerekiyor. Çünkü bu hoparlör daha hassas olduğu için, istenmeyen sesleri daha çok belli ediyor.

Desibeli düşük hoparlör ile de yüksek wattlı amfi kullanmak gerek.

Çıkardığım sonuç doğru mu? Yanlış mı? :smiles20:

Banned Member
    Giriş Tarihi
    08-01-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    305682

Sn Hifici,

Kurduğunuz ilişkinin isabetli bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum. Hoparlörün düşük veya yüksek desibelli olmasının bence konuyla direkt bir ilişkisi yok. Anfideki veya kaynaktaki hiss veya hum hoparlör düşük desibelli de olsa yüksek desibelli de olsa problem yaratır. Bu problemin yerini tespit edip düzeltmek gerekir. Genellikle bir sistemde lamba varsa az da olsa yüksek volüm seviyerinde "hiss" olayını yaşarsınız. Bundan kaçınabilmek kolay değildir.

Gürültü olayındaki altın kural ise şudur; Ses sinyali ne kadar yükseltilmişse dış etkilere o kadar dayanıklıdır kolay kolay bozulmaz. Düşük seviyeli sinyal ise kolaylıkla bozulur. Örneğin hoparlör kablosu üzerindeki sinyal dış etkilerden kolay kolay bozulmazken interconnect seviyesindeki sinyaller dış ekilerden kolaylıkla etkilenir. Özellikle MM ve MC gibi daha düşük phono seviyeleri daha da kolay etkilenir.

Uzun kablolar anten vazifesi görebilirler.Örneğin anfinin gain'i çok fazlaysa bir interconnect kablosu radyo sinyallerini toplayıp anfiye iletir ve anfi de bunları yükseltir.Sesi sonuna kadar açtığınızda radyo dinliyor olabilirsiniz.

Anfi'den şüpheleniyorsanız input seviyerini kontrol etmek daha uygun olur. Lambalı bir cihazının varsa lambalar sorunun kaynağı olabilir....

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    21-10-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    275317

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Audio_Technique Mesajı Göster
    Sn Hifici,

Kurduğunuz ilişkinin isabetli bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum.
    Neresi isabetli değil biraz açabilir misiniz?:smiles20:

Banned Member
    Giriş Tarihi
    08-01-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    305682

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi hifici Mesajı Göster

Yeni amfimde 300B lamba ile bir miktar hıss/zıss:smiles17: oluşuyordu. Çünkü bu lambalar yanlış hatırlamıyorsam 2x5.5watt güç veriyor. Şimdi ise 2A3 lamba taktım. Bu lambanın ise çıkış gücü 2x2.5watt. hıss/zıss hiç bir şey kalmadı. Ses şiddetinde de bir azalma olmadı. Şu an saat 9:00 pozisyonunda çok rahat bir şekilde dinleme yapılabiliyor.

Daha önce kullandığım hoparlörlerde (88desibel civarında) bu tür hıss/zıss sesleri oluşmuyordu.

Burdan şu sonucu çıkardım. Desibeli yüksek hoparlör (mesela full range) kullanılıyorsa, düşük wattlı amfi kullanmak gerekiyor. Çünkü bu hoparlör daha hassas olduğu için, istenmeyen sesleri daha çok belli ediyor.

Desibeli düşük hoparlör ile de yüksek wattlı amfi kullanmak gerek.

Çıkardığım sonuç doğru mu? Yanlış mı? :smiles20:
    "Hum veya hiss olayında anfinin gain'i yük****e düşük desibelli hoparlör, anfinin gain'i düşükse yüksek desibelli hoparlör kullanarak hum veya hiss'den kurtulabilirsiniz" diyorsunuz. Bence bu yaklaşım tozları halının altına süpürmek gibi birşey . Her yüksek gain'li anfi distorsiyon yaratıyor olamaz. Bir noktada problem varsa o noktayı bulup problemi gidermek gerekir. Özellikle artan gain ile birlikte yükselen hum veya hiss bir problemi işaret eder.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    06-11-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    465717

UPS "Hum" Problemi...

80 KVA'lık bir UPS var. Bu UPS Stüdyodaki ses sistemleri üzerinde cızırtı (Hum) oluşturuyor.Sistemleri UPS devrede iken şebekeden de beslediğimiz zaman aynı dib gürültüsünü alınıyor. UPS'i tamamen devreden çıkartınca gürültüde ortadan kalkıyor. Fakat aynı sistemler 13KVA'lık eski model bir UPS tarafından beslendiği zaman herhangi bir problem oluşmuyor. Sistemdeki topraklama da iptal edilerek "ground loop" olup olmadığı test edildi. Fakat gürültü yine kesilmiyor. Gürültü sadece UPS tamamen devreden çıkınca kesiliyor. Yani UPS'i By-Pass'a alıncada kesilmiyor...

Gürültünün sebebi harmonik olabilir mi yada 80KVA'lık güç fazlamı?

Banned Member
    Giriş Tarihi
    08-01-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    305682

Harmoniklerden olma ihtimali çok yüksek. 80 KVA'lık UPS'in çıkışını oscilloscope ile kontrol edebilirseniz durumu daha net görebilirsiniz. Ben şebeke sinüs'üne oscilloscope ile bakmıştım o bile tam sinüs değil. UPS'in çıkışı çok muhtemelen üçgen dalgaya yakın bir sinyal olarak göreceksiniz , eminim bu sinyalin içinde pek çok harmonik bulunuyordur.

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı