1999 yılında digital uydu ile tanıştğım ilk yılımdı ve şu ana kadar kullandığım cihaz sayısı üç. İlk cihazımın markasını hatırlamıyorum. İkincisi Kyoto 9600 ve bu cihazı ilk çıktığı günden geçen aya kadar kullandım. Ancak yazılım desteği kesilince Seoul 1453 aldım ve gayet menmunum.

Özellikle cikazın hızı mükemmel. Uydudan güncelleme yazılımlarıda hoşuma gitti. Bir çok fonksiyonu çok hoş ve menmuniyetle kullanıyorum.

En son cihazıma yüklediğim v48 yazılımı dahi alt yazılımlarda eksik olan bölümler gördüm. Mesela Astra 19,2E uydusunda premiere Star 0503 identi olmadığından izlenemiyor. Güncel keyi girmeme rağmen yine izleyemedim. Hadi diyelim manuel olarak *** girişi yaptık ve kanal açıldı. Ancak yeni versiyon yüklediğimizde manuel olarak yüklediklerimizi tekrardan girmek gerekiyor. Böyle biliyorum.

Keza Hotbird uydusunda Rai kanalları tüm güncel keyleri girmeme rağmen açamadım. Biss ile şifrelenen Rai africa-asia dahil.

Ayrıca seca ile şifrelenen Cyfra + pakedinin güncel şifreleri ile 11393 V 27500 3/4 frekansı FilmBox, FilmBox Extra kanallarının izlenebildiğini biliyorum. Ancak ülkemizdeki bir çok reciever bunu desteklemiyor. Bildiğim kadarı ile Ali chip li azbox, echolink, mirage, drake, technomate gibi cihazların açtığı bilimekte. Acaba diyorum bizim Seoul cihazlar ile FilmBox, FilmBox gelebilirmi.

A.d.u.l.t kanallar ile hiç ilgim yok. Ancak belgesel, sinema ve spor kanal hastasıyım. Şu anda polsat yetiyor ancak olması gereken ve şahsımın açamadığı kanallar ile ilgili seoul cihazlarına yazılım yapan arkadaşlar belirtmiş olduğum eksik olanlar ile (hata bende ise özür) eklenmeyen identler ile ilgili ne yapılabilir merak ediyorum.

Saygıyla...