Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 7 mesajdan 1 ile 7 arası

Konu: Su kaplumbağaları :S (yardım edin)

New Member
    Giriş Tarihi
    27-06-2008
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Üye No
    441764

Su kaplumbağaları :S (yardım edin)

Merhaba arkadaşlar adım tayfun fazla uzatmadan konuma geçeceğim benim cinsi Trachemys scripta elegans olan
    (aşağıdaki)

2 adet kaplumbağam var bunlar yine aşağıdaki resimde görüldüğü gibi akvaryumda bulunuyor ve hayatlarını devam ettiriyorlar.

Akvaryum 80x40x25 ölçülerinde.

Su kaplumbağalarının boyunun 6-7 katı.(15-16 cm)

Güneş görmelilermi ?

Uv lambası gereklimi ?

Kullandığım yem sağlıklımı ? Daha başka yemler önerirmisiniz ? (turtle sunny)

Çöpçü balığı ve vatoz balığı bu kaplumbağalar ile yaşarmı ?

Faydaları olurmu ? Olursa nelerdir ?

Tabana kum gereklimidir ? Gerekli ise hangi kum gereklidir ?

Hava temizleyici gereklimidir?

Kaplumbağalara daha başka neler gereklidir ?

Mevcut durum ve olanaklar yeterlimidir ?

Lütfen yorumlarınızi bildiriniz.

Şimdiden saygılar.
    Düzenleyen cettin_03 : 28-06-2008 at 11:08 Sebep: Bilgi eksikliği

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    11-01-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    306852

Mrb arkadaşım bendede birtane var o yaramazlardan yaklaşık 1.5 yıl önce almıştım benim kıza şimdi ise ben bakıyorum eve ilk aldığımda KÜÇÜCÜKTÜ onu alırken aldığım arkadaşa bende böyle bazı sorular sormuştum bazılarına cevap verebilirim.
    1.Akvaryumun TABANINA kum değilde orta boy ÇAKIL koyarsanız daha iyi olur tabii illede koymak isterseniz.
    2.Yem konusuna gelince bende o yemden veriyorum İYİ bir yemdir.
    3.İllede GÜNEŞ görmeleri gerekmez arasıra görseler yeter genelde fazla AYDINLIĞI sevmezler.
    4.Hava temizleyici gerekli değildir çünkü bunlar hem karada hemde suda yaşarlar.
    5.Görünüş itibarı ile DURUM İYİDİR.
    6.Yemden her gün yaklaşık 2 si için 30 tane kadar atarsın ileri doğru yetmezse sayıyı 10 arttırırsın.
    7.Bunlar KIŞ uykusuna yatarlar genelde UYURLAR mereketmeyin ben 2 kış yaşadığım için biliyorum yemekte yemezler o dönemlerde pek. SİZE KOLAY GELSİN.

New Member
    Giriş Tarihi
    27-06-2008
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Üye No
    441764

Teşekkür ederim.

Günde bir tanesi için 15 yemmi lazım yani ?

2 tanesi için 30 demişsiniz.

Birde ben normalde tabana kum veya çakıl koymak istemiyorum ama kaplumbağalar neyi sever onu merak ediyorum.

Şimdiden Teşekkür ederim.

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-02-2005
    Mekan
    19 Çorum
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    75886

15 yem çok olur arkadaşım 2-3 tane versen yeter yoksa suyunu sık sık temizlemek zorunda kalırsın.Yeşillik verebilirsin arada etde ver iyi olur yiyebilecekleri şekilde tabi ama sık sık verme alışıyorlar ,bu kezde yemi yemeyebiliyolar..Tabana ben çakıl koymanı tavsiye etmem , nedeni temizliğin kolay olması.Vitamin ve kabuk sertleştiricileri var onlarıda ihmal etme derim.Güneşede koymanı tavsiye ederim tropikal hayvancıklar olduğu için güneşi çok severler.Güneşte gevşerler çok hoş bir görüntü oluştururlar uçacakmış gibidirler.Gözlerine dokunma çabuk intihap kaparlar ve bunu gidermekte bayağı zaman alabilir.Yere felan koymayın :arada bir kabuğunun sertleşip sertmeşlediğini kontrol edin kabuğu yosunlanır ise diş fırçası ile temizle.Kolay gelsin..
    İçine küçük bir filtre takarak balık atabilirsin ama ileride büyüyünce yiyebilirler.Akvaryum ortamın güzel olmuş ama yeşillik felan koyup biraz daha doğal yapabilirsin.
    Düzenleyen Hakan Güccan : 01-07-2008 at 22:45

Starting Member
    Giriş Tarihi
    31-05-2010
    Mekan
    55 Samsun
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    532876

New Icon11

bak sana solim kaplumbağalara o kadar ilgi yapmana gerek yok al bir tane onların özel yuvaları var baban alsın biraz su koy yok diolar talaş felan boş ver gitsin içine bi su doldur haftada bi suyunu temizle yok uğrasma die dedim :smile_non ha ben biliorum mesela kaplumbağa kasınmayı sever eline aldığındas kası :menani:

Starting Member
    Giriş Tarihi
    31-05-2010
    Mekan
    55 Samsun
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    532876

ay ben meraklı çoukları severim ama aşırı olması sonra bilirsin mezara kadar yolu var

Co-Administrator
    Giriş Tarihi
    16-10-2006
    Mekan
    20 Denizli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    273788

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi karagoz_55 Mesajı Göster
    bak sana solim kaplumbağalara o kadar ilgi yapmana gerek yok al bir tane onların özel yuvaları var baban alsın biraz su koy yok diolar talaş felan boş ver gitsin içine bi su doldur haftada bi suyunu temizle yok uğrasma die dedim :smile_non ha ben biliorum mesela kaplumbağa kasınmayı sever eline aldığındas kası :menani:
    Konunun tarihine baktınız mı?

Sebepsiz yere eski konuları güncellemeyin lütfen.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı