Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 6 mesajdan 1 ile 6 arası

Konu: HDD Player yapımı

Member
    Giriş Tarihi
    23-12-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    54895

HDD Player yapımı

Sadece hi-fi amaçlı bir bilgisayar oluşturmak isteseniz hangi parçaları kullanırdınız? Örneğin hiç fana ihtiyaç duymadıkları için endüstriyel anakartlar iyi bir başlangıç olabilir diye düşünüyorum. En sessiz hdd hangisi? Ve normalde harici ses kartları tavsiye edilse de böyle bir sistemde internal ses kartı kullanılabilir mi? Tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Average Member
    Giriş Tarihi
    04-08-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    122840

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi sbeskurt Mesajı Göster
    ....Ama eğer bilhassa XP'yi audio için basitleştirir ve sadece bu iş için kullanırsanız aradaki fark kapanıyor. (bence tabii) Bu iş için özel çok faydalı bir belge var. Windows'a hakim bir arkadaşla kurabilirsiniz, kaliteyi çok arttırıyor. ....
    Bir baska post'ta Sn.sbeskurt'un verdigi bu link sizin icin iyi bir baslangic olabilir. (tesekkurler bu arada Sn.sbeskurt)
    Internal ses kartini tavsiye etmem (ki makinamda Creative X-Fi Elite Pro var, buna ragmen USB DAC'im daha iyi)

Tamami ile sessiz makina kurulabilir.
    HDD icin de SSD'leri biraz daha bekleyin veya CompactFlash>IDE adaptor kullanin.
    Biraz pahalicana ama %100 sessiz bir makina olur.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    08-01-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    305682

Doğru Solid State Hard Disk'lerde hareketli bir parça bulunmadığından tercih sebebidir. Yeni çıkan UMPC'lerde ( Ultra Mobile PC ) bu tür hdd'ler olabiliyor ama Sn Frustrated'ın bahsettiği gibi yeni olduğundan henüz biraz pahalıca.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-10-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    35775

yeni bazı ucuz notebooklardada ss hdd bulunuyor ama kapasiteleri çok düşük. en çok işletim sisteminin hızlı açılmasını sağlıyorlar. ben bilgisayarlı bir hifi sistemde mac taraftarıyım. kullanılan komponentlerden öte işletim sisteminin getirdiği avantajlar mevcut. apple marka bir notebook a isterseniz ileride ss hdd de takabilirsiniz. hatta şu anda bile takabilirsiniz. şu an için müzik depolamak açısından 1tb firewire bir harici hdd raidli sistem olarak bağlı olduğu bir mac de iyi bir dac ilede birleşince iyi bir netice alınacağını düşünüyorum. bu konuda sky bilişimin getirdiği freman hdd leri incelemenizi öneririm.

Member
    Giriş Tarihi
    23-12-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    54895

Cevaplar için teşekkür ederim. Evet SSD'ler sessiz ama fiyaları çok yüksek. HDD (500 GB)'ler arasında en sessizi hangisi acaba?

Senior Member
    Giriş Tarihi
    25-05-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    104171

Benim tavsiyelerim:

1. SSD'ler şu anda çok pahalı ve güvenirlikleri konusu tam açık değil. Enteresan değil, belki birkaç sene sonra.

2. Bütçeniz müsaitse bir MAC Mini ve harici pro Audio DAC (USB veya Firewire) büyük çoğunluğun istediği kaliteyi anahtar teslimi verecektir.

3. Bütçeniz daha kısıtlıysa piyasadaki ucuz bir PC'de işinizi görecektir. Alırken en basit konfigürasyonu alın, RF açısından içinde ses kartı ve ekran kartı olmasın. 1gb RAM işinizi fazlasıyla görür. Sessizliğe de pek fazla takılmayın, kaliteli fanlardan taktırırsanız işi görecektir. Zaten PC aşırı gürültülü değilse müzik dinlerken duyulmuyor.

4. HDD'lerden Seagate, Maxtor, Western Digital hepsi birbirine benzer, gürültüleri rahatsız etmez. Bende her üçünden birer tane var. Bozulma oranını azaltmak istedim.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı