Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 3 mesajdan 1 ile 3 arası

Konu: Dijital kameralar da ÖTV kapsamında

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2007
    Mekan
    77 Yalova
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    325419

New Icon8 Dijital kameralar da ÖTV kapsamında

Dijital kameralar da, 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 20'lik özel tüketim vergisi (ÖTV) kapsamına alınacak.Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan ''Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'' ile özel tüketim vergisinde 4 sayılı listede değişikliğe gidildi.

Yeni düzenlemeyle beyaz eşya, elektronik eşya, kozmetik ürünleri, hayvar ve tabancanın da aralarında bulunduğu 4 sayılı listedeki 8525.80 GTİP numaralı ürünler arasına dijital kameralar da eklendi.Kanunda, ÖTV listesindeki 8525.80 GTİP numaralı bölüm, ''Televizyon kameraları, dijital kameralar ve görüntü kaydedici kameralar (yalnız 8525.80.11 üç veya daha fazla kamera tüpü olan televizyon kameraları, 8525.80.19 televizyon kameraları) (8525.80.11 pozisyonunda olmayan televizyon kameraları), (9525.80.30.00.00 dijital kameralar) şeklinde düzenlendi.

Buna göre, 1 Temmuz'dan itibaren televizyon kameraları ve görüntü kaydedici kameraların yanı sıra dijital kameralardan da yüzde 20 oranında ÖTV alınacak.Bu arada Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, hareketli unsurları kaydeden kameralı fotoğraf makinaları da bu kapsamda değerlendirilecek.Son dönemde dijital kamera satışlarında büyük bir artış görüldüğünü kaydeden bir yetkili, ''Bu tarzdaki diğer ürünler zaten ÖTV kapsamındaydı. Kanun değişikliği sırasında, dijital kameralar da ÖTV listesine dahil edildi'' dedi.

kaynak:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2007
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    386695

Of of Fotoğraf makinesini aldık kamera için plan yapıyorduk.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-05-2004
    Mekan
    15 Burdur
    Üye No
    12671

türkiye ileri gidecekmiş avrupaya ayak uyduracakmış bunların hepsi yalan
    kamerayı parası olan alıyordu zaten ben almıyorum ama bu kadarda halkın üstüne gidilmezki zaten piyasa durgun iş yok sen birde elektiriye zam yok beyaz eşyaya ötv zammı koy ondan sonrada vergi verin de zaten benzin aldı başını gidiyor bu gidiş iyi bir gidiş deyil ama alllah sonumuzu hayır getire arkadaşlar herkese kolay gelsin

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı