Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 4 mesajdan 1 ile 4 arası

Konu: Hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek.(Yardım)

Starting Member
    Giriş Tarihi
    23-06-2008
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    440859

Hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek.(Yardım)

Bu bölüm çok hoşuma gitti. Sayenizde birçok şey öğrendim. Sıra geldi kendi projemi oluşturmaya. :)

Rüzgar gücü ya da başka bir güç ile elektrik üretmek istiyorum. Şu an için isteğim ufak gereksinimleri karşılamak. LED yakmak, kalem pil şarj etmek vs.

Elimdeki aletler:

- Lexmark yazıcıdan çıkarttığım Mitsumi M42SP-6NK-Q adım motoru
    Özellikleri böyle
    img526.imageshack.us/img526/4137/stepnb0.jpg

-UPS'ten çıkarttığım LONG marka 12V 7.2Ah batarya.

-En az 1-2 saat için yakmak istediğim LEDLER.

Elimdeki motoru direk LEDlere bağlayıp elimle döndürünce yakabiliyorum. Ama yapacağım küçük bir türbin cinsi bir şeyle bu üretilen elektriği depolamak istiyorum. Elimdeki batarya buna uygun mu? Yoksa 6Vluk ışıldak aküsü benzeri bir şey mi almam gerekir? Ya da daha basiti şarjlı kalem piller bu elektriği depolamak için uygun mudur?

Pek fazla bilgim de olmadığı için yanlış bir şey yapmak istemedim. Daha bataryayı kullanmadım ama kesinlikle çalışıyor.

Kısaca en az masrafla bu küçük enerji isteğimi nasıl karşılayabilirim?
    Düzenleyen ikiyuzkirkbir : 24-06-2008 at 02:24

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-09-2007
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    384574

benim bir iki tavsiyem var. öncelikle motorunu dc motor olarak seç. motorun ile akünün güçleri eşit olmalı hatta imkanın varsa aküye uygun bir dinamo bul.
    ikincisi 12 volt ile led yakacaksan gerçekten yakarsın ledleri. ışık alamazsın bildiğim kadarıyla. elindeki ledler ile kullanabileceğin bir akü bul yada direnç kullan.
    şarjlı kalem piller bidiğim kadarı ile 2740 mA kadar olabiliyor fazla elektrik verirsen patlayabilir.
    pervaneyi doğrudan dinamo yada motora bağlama araya dişli kasnak gibi birşeyler koyarak devri arttır yoksa pervanenin yeterli devirde dönme ihtimali pek olmaz.
    en iyisi bu konu ile ilgili daha önce konuşulanları bir daha oku ve bulunduğun şehirdeki kütüphanelerden araştırma yap. önce kesn hesaplamalrı ve tasarımı yaptıktan sonra imalata başla.
    4 ay için ankarada olduğumdan dolayı kendi arşivime ulaşamıyorum. bu sebeple elimdeki bilgiler net değil aklımda kalanlar kusura bakma

New Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2008
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    417372

bende merak ediyorum bu step motorla elektrik üretmeyi

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız