Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 1 mesajdan 1 ile 1 arası

Konu: Haydi Gel Böyle Olma !

 1. #1
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  22-03-2006
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2,677
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  200360

  New Icon13 Haydi Gel Böyle Olma !  Çiğdem Anad, Pınar Kür, Müjde Ar ve Aysun Kayacı’nın sunduğu Haydi Gel Bizimle Ol programının sezon finalinde sunucular tarafından bazı kadınlar hakkında iğrenç ifadeler kullanıldı. Ama kimseden adam gibi bir tepki gelmedi. iyibilgi analiz

  Haydi gel bizimle böyle ol..

  Çiğdem Anad, Pınar Kür, Müjde Ar ve Aysun Kayacı’nın sunduğu Haydi Gel Bizimle Ol programının sezon finalinde, geçtiğimiz günlerde ”Türk erkekleri Rus hayat kadınlarına yılda 600 milyon dolar ödüyor “ diyen Prof. Dr. Hurşit Güneşâ€™in sözleri polemik konusu olmuştu.

  Güzide entelektüellerimizin aralarında geçen diyaloglarda, Türk hayat kadınları kastedilerek ‘yerli malı’ tabiri (daha doğrusu hakareti) kullanılmıştı.

  Bütün program boyunca hiçbiri de durup ‘yahu biz ne diyoruz, sonunda bahsettiğimiz bir insan, ne iş yaparsa yapsın bir insana mal denebilir mi’ diye sormak aklının ucundan geçmemişti.

  ***

  Evet, dört tane ‘modern’ kadın oturuyor, başka kadınlardan ‘mal’ diye söz ediyorlar ve bundan hiç rahatsız olmuyorlar.

  Hayat kadınlarının yaptıkları işi ‘entelektüel’ ya da ahlaki açıdan eleştirmiyorlar, hayat kadınlarının neden hayat kadını olduklarını sorgulamıyorlar ama hayat kadınlarından ‘mal’ diye bahsediyorlar.

  ***

  Diyelim ki güzide entelektüellerimiz, hayat kadınlarının bedenlerini kiralamak suretiyle kendilerini birer ‘mal’a indirgediklerini tescil etmek maksadıyla böyle bir ifade kullandıklarını kabul ettik.

  Bu sefer de hayat kadınlarının kendilerini ‘mal’a indirgemelerinin asıl yolunun kendilerine birer ‘mal’mış gibi muamele edecek olan erkeklerden geçtiğini ve bu sebeple de karşısındaki insana ‘mal’mış gibi muamele eden erkeğin insaniyet sahibi olmak noktasında zaaf gösterdiklerini tescil etmekten neden imtina ettiklerini ve sadece hayat kadınlarına hakaret etmeyi tercih ettiklerini anlamak da güçlük çekiyoruz.

  Bu diyalogu bir magazin haberi olarak veren ve haberin hemen altına da Aysun Kayacı’nın bikinili fotoğraflarını iliştiren Vatan gibi gazetelerinse neden bu kadar gayr-ı eleştirel bir tavırla meseleye yaklaştıklarını ise hiç anlayamıyoruz.

  Üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen kendisini feminist ya da humanitaryan olarak takdim eden hiçbir köşe yazarının bu konuda tek bir laf bile etmemesiyse tam bir dumur.

  Yoksa herkes bazı kadınların ‘mal’ oldukları konusunda hem fikir mi?

  analiz Erkam Can
  @
  Düzenleyen omererkv : 21-06-2008 at 20:47


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı