Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 23 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: cebe adaptörden şarj

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-01-2004
    Mekan
    78 Karabük
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    712

cebe adaptörden şarj

arkadaşlar geçen gün nokia şarj aletini yaktım.ucunu kesip adaptöre bağladım şarj oldu ben de yenisini almaktan kurtuldum.şasi - renkli kablo + kutup loacak ve voltaj 4.5 volt.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    23-10-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    276144

4.5 fazla olmuş gibi 3.7 olması gerekir diye biliyorum

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-01-2004
    Mekan
    78 Karabük
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    712

doğru ama yassı hızlı şarj alerleri 5.7 volt orijinali o yüzden sıkıntı olmaz diye düşünmüştüm

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-01-2004
    Mekan
    78 Karabük
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    712

aYRICA 5.7 VOLT 850 mA benim adaptör 500 mAh ona yakın yani.Standart orijimal şarj makinaları 3.7 volt ve 350 mA oluyor en sağlıklı olan da bu olsa gerek ki en yaygın olan piyasada bu

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    1960

olur ama pili kısa sürede yıpratır, ömrünü kısaltır diye düsünüyorum.. sarj akımları tam dogru akım degildir genelde..

Member
    Giriş Tarihi
    01-02-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    415543

hiç bir pil kendi verdiği voltajla şarz olmaz 1-2 volt üstünü vermek lazım yani nokiaların şarz cihazlarının 5.7 volt olması normal

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-01-2004
    Mekan
    78 Karabük
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    712

uğraşırken yaktığım şarj cihazı 5.7 volt 850mA idi.Ben 4.5 volt ile 500 mA akım veriyorum.Bunda bataryaya zarar verecek bir durum yok diye düşünüyorum 5.7 v ile 850 mA 1-1 .5 saatte şarj ediyordu şimdi ise 2 buçuk saat5 civarında
    Yani eğer 5.7 V yada 850 mA akımından daha fazla olmamak;3.7 V ve 350 mA akımından düşük olmamak şartı ile bu değerler arası voltaj ve akım uygulanabilir.Bataryanın ömründe bir değişme olmaz kanısındayım.Benim değerlerim(4,5V 500mA) tam bu iki değer arasında.
    Şayet 1000mA akımla daha kısa zamanda şarj olacağı için batarya normalden çok fazla ısınacak ve bataryaya zarar verecektir.
    hatta Motorola şarj aleti de var elimde.O bile şarj ediyor.Değerlerini vereyim 600mA 3.6V

Senior Member
    Giriş Tarihi
    23-10-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    276144

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi erdemefe Mesajı Göster
    hiç bir pil kendi verdiği voltajla şarz olmaz 1-2 volt üstünü vermek lazım yani nokiaların şarz cihazlarının 5.7 volt olması normal

peki 3.7 volt veren batarya 3.7 voltla nasıl şarj oluyor ?

Member
    Giriş Tarihi
    01-02-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    415543

şarz aletinin çıkışını ölç bakayım 3.7mi göreceksin

Average Member
    Giriş Tarihi
    02-12-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    292251

arkadaşlar konu ile ilgili bir iki şey düzeltmek istiyorum. adaptörlerin üzerinde gerilim ve akım değerleri vardır. üzerinde yazan gerilim çıkış gerilimidir. fakat üzerinde yazan 1000mA. gibi bir değer çıkış amperi değildir. amper değeri adaptörün kapasitesini belirler. amper değerinin büyümesi eğer olması gereken sınırın üzerindeyse hiç birşeyi değiştirmeyecektir. önemli olan adaptörün çıkış gerilimidir ki bu da çok önemlidir. özellikle lityum iyon pillerde şarj derveleri ve piller için gerilimin olması gerektiği değerde olması çok önemlidir. o yüzden orjinal adaptörün üzerinde yazan gerilimde şarj edilmelidir. bence yapılan uygulama yanlıştır eninde sonunda bir şekilde zararı ortaya çıkar diye düşünüyorum...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    30-03-2008
    Mekan
    10 Balıkesir
    Üye No
    427179

arkadaşlar. Model araç hobicisiyim. Doğal olarak model uçak ile de ilgilenmekteyim.

Özellikle model helikopterlerde hafifliği ve yüksek kapasiteleri nedeniyle lityum-polimer piller sıklıkla kullanılmaktadır.

Lityum hava ile birleştiğinde patlayan bir elementtir.

Ayrıca lityum-polimer, lityum-iyon gibi lityum bileşikli piller aşırı şarj, aşırı deşarj gibi durumlarda ısınmakta ve şişmektedirler. Ve lityumun havayla karıştığında patlaması yüzünden lityum pil hücrelerinde, nikel-metal ya da nilel-kadminyum gibi nikel bileşikli pillerdeki gibi basınç tahliye delikleri bulunmamaktadır.

Lityum bileşikli bir pil aşırı şarj ya da aşırı deşarj olduğunda şişme yapacaktır.
    Şişme dediğimiz olay dikdörtgen prizma şeklindeki pil hücresinin geniş yuzeylerinde şişkinlik görülmesi ile tesbit edilebilir.

Güvenlik gerekçesiyle şişme yapmış bir pil kullanılmamalıdır. eğer kullanılırsa ya da şişmemiş bir pilin şişmeye başladığı farkedilemez ve şarj işlemine devam edilirse patlama yaşanır. Bu durum yangın ve yaralanma ile sonuçlanabilir.

geçtiğimiz yıllarda yaşanan cep telefonu patlamalarının kısa devre edilen, üretim amacından farklı kulanılan, içi açılmaya çalışılan ya da kalitesiz üretim lityum bileşkli pillerdan kaynaklandığını unutmayınız.

Lityum pil hücreleri tehlikelidir. Bu yüzden lityum bileşikli cep telefonu bataryalarında bir şarj kontrol entegresi bulunur ve bu entegre pilin yanlış şarjının önüne geçmeye çalışmaktadır. Ancak bu entegreler, orjinal şarj aletine göre tasarlandığı için orjinal dışı, hele ki kendi yaptığınız ve değerleri orjinal şarj aleti ile alakasız şarj aletlerini kullanmanız can ve mal güvenliğinizi ciddi tehlikeye atmaktadır.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    30-03-2008
    Mekan
    10 Balıkesir
    Üye No
    427179

eğer illaki böyle bir deney yapacaksanız et kalınlığı 5mm olan, 6 tarafı kapalı (kapaklı) bir çelik kutu içinde şarj etmenizi öeririm.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-01-2004
    Mekan
    78 Karabük
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    712

Peki ben şöyle bir konuyu aktarayım;
    Benim ve babamın aynı model ve marka telefonumuz var.Benim şarj makinası yassı olan tipten yani 5.7 V 850 mA ama babamınki ise klasik 3.7 voltluk 350mA.Peki bunu nasıl açıklayabilirsiniz.Bataryalar aynı bir fark yok.
    Ayrıca bataryanın çıkış voltajı da 3.6 V olsa gerek.Yani 0.1 voltluk bir fazlalıkla şarj edilmekte.İmalatçı firma bu farklılıktan olacak hasarları elbette göz önünde bulundurmuş olacak ki aynı bataryaya biri standart diğeri hızlı şarj makinasını telefonla beraber piyasaya sunmuş...demek ki pek sorun olmayacak

Senior Member
    Giriş Tarihi
    23-10-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    276144

benim yerime siz ölçün buraya yazın benim ölçü aletim yok

Senior Member
    Giriş Tarihi
    24-01-2004
    Mekan
    78 Karabük
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    712

Benim de ölçü aleti yok.Yarından tezi yok alacağım ihtiyaç oldu

Senior Member
    Giriş Tarihi
    30-03-2008
    Mekan
    10 Balıkesir
    Üye No
    427179

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi saliherdem695 Mesajı Göster
    Peki ben şöyle bir konuyu aktarayım;
    Benim ve babamın aynı model ve marka telefonumuz var.Benim şarj makinası yassı olan tipten yani 5.7 V 850 mA ama babamınki ise klasik 3.7 voltluk 350mA.Peki bunu nasıl açıklayabilirsiniz.Bataryalar aynı bir fark yok.
    Ayrıca bataryanın çıkış voltajı da 3.6 V olsa gerek.Yani 0.1 voltluk bir fazlalıkla şarj edilmekte.İmalatçı firma bu farklılıktan olacak hasarları elbette göz önünde bulundurmuş olacak ki aynı bataryaya biri standart diğeri hızlı şarj makinasını telefonla beraber piyasaya sunmuş...demek ki pek sorun olmayacak
    Bunu şu şekilde açıkayabilirim.

Pil hücresi ve pil kontrolör entegresi 850mA şarj akımına dayanacak şekilde tasarlanmıştır. (Tahminimce limit değer de 1A'dir.)

Böylece 850mA şarj akımı veren "hızlı şarj cihazı" sorunsuz bir dolum yapabilmektedir.

Ölçüm aletiniz bile olmadığı halde, kendi yaptığınız/yapacağınız şarj cihazlarının pile ne kadar akım bastığını nerden bilebilirsiniz? Ve bu şarj akımının 1A değerini geçmeyeceğini nasıl garanti edebilirsiniz?

Marmara Üniversitesi Elektronik haberleşme bölümünü yeni bitirdim.
    İtiraf etmek gerekirse kendi yaptığım model uçağın pillerini de kendi yaptığım pil şarj cihazıyla şarj etmekteyim.
    Tabi bu devreler bir adaptör bir dirençten oluşmamaktadırlar.

Sabit akım devresi dediğimiz transistörlü bir devre kullanarak sabit bir şarj akımı le pillerimi şarj etmekteyim.
    Ayrıca risklerini bildiğim için Li-Po pilleri model uçaklarımda kullanmamaktayım ve bu şarj cihazıyla şarj etmemekteyim.

Ayrıca 1i kaynağın verdiği gerilimi, 1i kaynağın verdiği akımı, 1i de pil üstüne düşen gerilimi göstermek üzere 3 adet ölçü aletini tüm şarj işlemi boyunca açık tutup takip etmekteyim.

Umarım yazdıklarım bu işin nasıl yapılıp, nasıl yapılmayacağı konusunda yol gösterici olur.
    Düzenleyen erhanzeynel : 05-07-2008 at 19:55 Sebep: ekleme

Senior Member
    Giriş Tarihi
    23-10-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    276144

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi CyberWarrior Mesajı Göster
    benim yerime siz ölçün buraya yazın benim ölçü aletim yok
    elinde ölçü aleti olan arkadaşlar ölçüp buraya yazabilirmisiniz çünkü adaptörü başka bir uygulamada kullanacağım

Member
    Giriş Tarihi
    01-02-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    415543

ben 6.17 olarak ölçtüm

Senior Member
    Giriş Tarihi
    30-03-2008
    Mekan
    10 Balıkesir
    Üye No
    427179

şarj aletinin yükteki (şarj ederkenki) uçlarındaki gerilimi ölçünüz.

Boştaki gerilimin pek bir önemi yok. önemli olan yük altındayken yeterli gerilim farkına sahip ve stabil bir gerilim vermesidir. Bu da tasarıma bağlı olduğu için telefon markalarına göre değişmektedir.

Motorola kullanmaktayım. Benim ölçeceğim değerler sizlerin cihazları için geçerli olmayabilir.

Member
    Giriş Tarihi
    01-02-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    415543

bende biliyorum yükte düşeceğini ama şarz devrelerinde kapasite olmadığı için yüktede fazla düşmez

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı