Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 4 mesajdan 1 ile 4 arası

Konu: 20 YTL'ye 1 yıl tüm müzeler bedava

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-04-2007
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    339828

New Icon26 20 YTL'ye 1 yıl tüm müzeler bedava

20 YTL'ye 1 yıl tüm müzeler bedava

Kültür Bakanlığı, yerli turistler için önemli bir hizmet! 20 YTL'ye alınacak Müze Kart, ile bakanlık bünyesindeki 180 müze ve 130 ören yeri 1 yıl boyunca ücretsiz gezilebilecek.

Fatih Vural'ın haberi

Halkımız, müzeleri pahalı bulduğu ya da bilmediği için ziyaret etmiyor. Yerli turizm açısından büyük bir yara haline gelen bu konu, Kültür Bakanlığı'nın hazırladığı 'müze kart'la büyük ölçüde azalacak.

DOSİMM ve Müze-Anıtlar Genel Müdürlüğü'nün ortaklaşa hazırladığı ve TÜRSAB'ın sponsorluğuyla hayata geçen projeyle 20 YTL ödeyerek 'müze kart' çıkaracak her Türk vatandaşı, bir yıl boyunca Kültür Bakanlığı bünyesindeki 180 müze ve 130 ören yerini ücretsiz gezebilecek. 'Müze kart', müze ve ören yerleri gişeleri ile 'www.müzekart.com adresinden temin edilebilecek. Sadece 40 saniyedehazırlanabilen kartı çıkarmak için nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet yeterli. 'Müzekart' projesinin dün İstanbul Arkeoloji Müzesi'ndeki tanıtım toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "En çok yabancı ziyaretçi alan ve turizmden en fazla gelir elde eden ilk 10 ülke arasındayız. Bunu ilk 5'e taşımayı hedefliyoruz. Bir başka hedefimiz de, Türkiye'yi ziyaret etmenin bir itibar konusu olması. Ama öncelikli hedefimiz kültür ve tarih konusundaki zenginliklerimizi kendi insanımıza tanıtmak." diyerek bakanlığın izleyeceği yolu işaret etti.
    "Artık bir kartla Türkiye Cumhuriyeti'nin zenginliklerini sahiplenebileceksiniz." diyen Günay, yılda 2 milyon müzekart satmayı hedeflediklerini belirtti.
    "80'li yıllarda dövize ihtiyacımız vardı, dışarı yöneldik. Müzelerde ve tatil merkezlerinde kendi vatandaşımızı unuttuk." diyen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da projeye sponsor olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Topkapı Sarayı'nı gezmek için 10 YTL, Harem bölümü için de 10 YTL ücret ödemek gerektiği göz önüne alındığında 'müzekart'ın avantajı daha net ortaya çıkıyor.

Zaman

Banned Member
    Giriş Tarihi
    27-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    36174

Çok gusel tesekkurler bilgi icin ellerine sağlık dostum...

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    16-08-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    23565

Gerçekten çok iyi olmuş..

Müze girişleri çok pahalı.. bir bölgeye gidip her müze için ayrı ayrı ücret ödediğinizde oldukça kabarık bir rakam çıkıyor. Hattuşa gezimiz sırasında sırf bu yüzden bazı müzelere girememiştik.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-07-2005
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    120109

Öğretmen ve öğrenci arkadaşlara bir bilgi de ben vereyim.Yada hatırlatmış olayım.Müzeler öğretmen ve öğrencilere üçretsiz.Örneğin ben dün Ayasofyayı gezdim.Sevgiler.

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı