Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 18 mesajdan 1 ile 18 arası

Konu: CD Transport - DAC ve Optik & Coaxiel ilişkileri hakkında bilgi.

Average Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    431125

CD Transport - DAC ve Optik & Coaxiel ilişkileri hakkında bilgi.

Başlıktada belirttiğim üzere DAC, CDP ve Interconnect'ler hakkında yorumlarınıza ihtiyacım var.

Öncelikle şunu sormak istiyorum. Ses iletimi açısından CDP ile DAC arasında coaxiel kablo kullanımı ile fiber optik kablo kullanımı arasında ses kaliitesi açısından ne fark var ve varmı? bu tip kablolarda marka ve model ile yüksek fiyatlı ürünlerin artısı mevcutmudur?

İkinci olarak DAC'a sinyal yolladığımız CDP'yi transport olarak kullandığımıza göre analog ses çıkış kalitesi ve malzeme işçiliğini bir kenara bıraktığımızda cihazın çok üst seviye veya orta seviyelerde olması neyi etkiler? ses dijital olarak yollandığından cihazın kalite üstünlüğü artı veya eksi olarak etkilermi? yoksa dijital çıkışlarda da değişik etmenler sese fark katıyormu?

Son olarakta harici DAC kullanımı mı yoksa internal DAC (orta ve üst seviye CDPlerde bulunan DAC'lar) kullanımımı daha iyi sonuç veriyor. Tecrübelerinize dayanarak paylaşabilirmisiniz. Teşekkürler.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-11-2004
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    AB Rh ( - )
    Üye No
    40738

sayın dualhs53,

daha önce benzer sorulara verilen yanıtlarda coaxial iletimin optice göre velirgin üstünlüğü olduğunu vurgulamışlardı üstadlarımız.

CDp yi transport olarak kullandığınızda CDP nin kalitesiyle orantılı olarak transport kaliteside ona göre olacaktır. yani sonuçta hangi transport olursa olsun aynı sonucu verir diyemeyiz. cihazın kalite üstünlüğü tabiki artı yönünde sesi etkiler.

dijital ses aktarımında her ne kadar sayısal iletim olsada kaliteli kabloların artısı mutlaka vardır, ben kendim coax kabloda 3 ayrı kablo denedim üçündede fiatlarına orantılı sonuçlar aldım.

bu konuda sevgili avalon daha iyi bilgi verebilir.

son sorunuza yanıt ise üst seviye bir CDP nin dacı standart yada orta seviye bir dactan üstün olması lazım.

Average Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    431125

sayın sertanipci.
    yanıtlarınız için teşekkür ederim. coax kabloyu optic'e tercih etmeyi düşünüyorum. yanlız benim son sorum diyelim elimizde harici bir DAC var ve memnunuz. ancak bu DACla aynı fiyat seviyesindeki bir CDP'dede buna benzer bir DAC dahili olarak var. şimdi bu durumda harici DAC'mı daha iyi ses verir yoksa internal olanmı. durumumu şu şekildede açıklayayaım. elimde sony xb-780 Cdp ve musical fidelity a3.24 Dac mevcut. bun ikisinin arasına iyi bir Coax kablo almayı düşünüyorum. birde Arcam cd73t modeli internal DAC olan bir cdp var. dac + cdp ikilisimi yoksa tek başına Arcam'mı daha net ses verebilir bunu anlamya çalışıyorum. tecrübesi olanlar varsa bu konudada yardım rice ederim.

Member
    Giriş Tarihi
    06-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    204988

dualhs53 vallahi hep kafamdaki soruları sormuşsunuz.çok teşekkür ederim.sayın sertanipçi cevabınız için de sağolun ben optik kablo kullanmıştım.o zaman coax kablo almam gerekecek gibi gözüküyor.
    Düzenleyen emermut : 16-06-2008 at 12:38

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-11-2004
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    AB Rh ( - )
    Üye No
    40738

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi dualhs53 Mesajı Göster
    sayın sertanipci.
    yanıtlarınız için teşekkür ederim. coax kabloyu optic'e tercih etmeyi düşünüyorum. yanlız benim son sorum diyelim elimizde harici bir DAC var ve memnunuz. ancak bu DACla aynı fiyat seviyesindeki bir CDP'dede buna benzer bir DAC dahili olarak var. şimdi bu durumda harici DAC'mı daha iyi ses verir yoksa internal olanmı. durumumu şu şekildede açıklayayaım. elimde sony xb-780 Cdp ve musical fidelity a3.24 Dac mevcut. bun ikisinin arasına iyi bir Coax kablo almayı düşünüyorum. birde Arcam cd73t modeli internal DAC olan bir cdp var. dac + cdp ikilisimi yoksa tek başına Arcam'mı daha net ses verebilir bunu anlamya çalışıyorum. tecrübesi olanlar varsa bu konudada yardım rice ederim.
    her iki seçenekte elinizde olduğuna göre dinleyip kararı kendiniz vermelisiniz, bana göre 780+MFa,24 kombinezonu daha iyi olur diye düşünüyorum.

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi emermut
    sayın sertanipçi cevabınız için de sağolun ben optik kablo kullanmıştım.o zaman coax kablo almam gerekecek gibi gözüküyor.
    coax dijital kabloya ihtiyacınız varsa bende kimber illimination modeli iki farklı kablo var.
    Düzenleyen sertanipci : 16-06-2008 at 12:59

Average Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    431125

Sn. Emermut
    hepmizin ortak arzusu müziği iyi dinleyebilmek olduğuna göre, sorularımızda birbirimizin işine yarayabiliyor:) ben DAC'ı aldığımdan beri kablo ve transport konusunda araştırma ve denemeler yapıyorum. Arcamın teknik detayları ve analog ses çıkışı ile DAC ın teknik detaylarını ve ses çıkışını değerlendirdiğimde MF a3.24'ün bağladığım transport cihazların hepsinde analog seste daha iyi detayl yakaladım. yani sn. sertanipci'ninde yaptığı yoruma göre Sony + MF çok daha iyi. sadece kablolarımı sistemin diğer kabloları ile aynı markaya çevireceğim. böylece uyumu tam sağlıyabileceğimi düşünüyorum. sadece transport olarak kullanabileceğim başka cihazlarıda denemeye tabi tutmaya çalışacağım. xb780 SACD dinlemede analog çıkışlarını kullanarak çok başarılı. ancak transport olarak kullandığım durumlarda başka alternatifleride değerlendireceğim. mesela kafamda Marantz'ın cdplerini bu DAC'la denemek fikri var.

Member
    Giriş Tarihi
    06-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    204988

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi sertanipci Mesajı Göster

coax dijital kabloya ihtiyacınız varsa bende kimber illimination modeli iki farklı kablo var.
    sayın sertanipçi pm attım.

Sn. Emermut
    hepmizin ortak arzusu müziği iyi dinleyebilmek olduğuna göre, sorularımızda birbirimizin işine yarayabiliyor:) ben DAC'ı aldığımdan beri kablo ve transport konusunda araştırma ve denemeler yapıyorum. Arcamın teknik detayları ve analog ses çıkışı ile DAC ın teknik detaylarını ve ses çıkışını değerlendirdiğimde MF a3.24'ün bağladığım transport cihazların hepsinde analog seste daha iyi detayl yakaladım. yani sn. sertanipci'ninde yaptığı yoruma göre Sony + MF çok daha iyi. sadece kablolarımı sistemin diğer kabloları ile aynı markaya çevireceğim. böylece uyumu tam sağlıyabileceğimi düşünüyorum. sadece transport olarak kullanabileceğim başka cihazlarıda denemeye tabi tutmaya çalışacağım. xb780 SACD dinlemede analog çıkışlarını kullanarak çok başarılı. ancak transport olarak kullandığım durumlarda başka alternatifleride değerlendireceğim. mesela kafamda Marantz'ın cdplerini bu DAC'la denemek fikri var.
    onkyo nun dx 7911 i çok güzel bir cd okuyucu.elinizdeki dacla sonyden daha güzel ses verebilir diye düşünüyorum.ben bu teac vrds-t1 transportu almasaydım bu onkyo yu almayı düşünüyordum.ki onkyo sony e göre oldukça yumuşak çalıyor.
    Düzenleyen emermut : 16-06-2008 at 17:10

Average Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    431125

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi emermut Mesajı Göster
    onkyo nun dx 7911 i çok güzel bir cd okuyucu.elinizdeki dacla sonyden daha güzel ses verebilir diye düşünüyorum.ben bu teac vrds-t1 transportu almasaydım bu onkyo yu almayı düşünüyordum.ki onkyo sony e göre oldukça yumuşak çalıyor.
    Bu onkyo'yu inceleyeceğim. teşekkür ederim.

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    192283

sayın emermut
    teac transport ve dac gaziantepten mi geldi ?

Member
    Giriş Tarihi
    06-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    204988

Bu onkyo'yu inceleyeceğim. teşekkür ederim.
    rica ederim.

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi dastrong Mesajı Göster
    sayın emermut
    teac transport ve dac gaziantepten mi geldi ?
    evet gaziantepten.
    Düzenleyen emermut : 16-06-2008 at 18:02

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    192283

hayırlı olsun tekrar, bir ara görüşmüştük sayın obiwankemle..

Member
    Giriş Tarihi
    06-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    204988

sağolun teşekkür ederim dastrong.bu cihaz hakkında mı görüşmüştünüz?

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    192283

@emermut pm attım.

Average Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    431125

marantz'ın cd5400'ünü kullanan & deneyen varmı? coax çıkışla kullanmak için nasıl bir cdp'dir diye düşünmekteyim? fikirleriniz mevcutsa paylaşımınızı rica ediyorum.

Average Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    431125

Sonuç olarak coaxiel kabloda karar kıldım ve diğer kablolarımla aynı marka olması açısından audioquest VDM-1 kabloyu sisteme kattım. CDP olarakta transport olarak kullanmak üzere Marantz CD5400 sisteme eklendi. Sırada ampli değişimi mevcut. yakın bir zamanda onuda değiştirip sistemi oturtmak istiyorum :)

Average Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    431125

Marantz CD 5400 OSE ve CD6000KI cihazlarını test edip kullandıktan sonra kara verdimki önceki CDP'im olan SONY XB 780 bunlar kadar iyi, hatta 5400'den daha bile iyi. Bu yüzden bu cihazıma geri dönüş yaptım :) analog çıkışından SACD dinliyorum, CD'lerimi ise cihazı Transport olarak kullanıp DAC'a aktarıyorum. Arada ise bir önceki mesajda belirttiğim Coax kabloyu kullanıyorum. Bu fiyat kulvarında daha iyi sonuç veya beni etkileyebilecek bir cihaza rastlamadım. Bu mevzuda şimdilik kapanmış oldu.

Member
    Giriş Tarihi
    06-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    204988

valla güle güle dinleyin sayın dual.çok bariz üstün özellikleri olan cd çalar düşünmedikçe bu fiyat aralığında sony scd xb 780 den daha iyi bir alternatif yok diye düşünüyorum.

Average Member
    Giriş Tarihi
    28-04-2008
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    431125

Sayın Emermut,
    Öncelikle size teşekkür ediyorum iyi dilekleriniz için. Elinizdeki cihazın kıymetini bilin :) Gerçektende bu 2 ay içerisinde yaklaşık 15 farklı CDP'yi deneme imkanı buldum. Testlerimi aynı kablolar+hoparlör çifti ve anfi olmak üzere 3 farklı takımda denedim. Sonuçta gerçekten 1300$ ila 1500$ üstüne çıkılmadığı sürece kesinlikle bir fark olmadığını gördüm. Tabi Burda DAC kullanımının etkisi ve Transport olarak kullanımdan bahsediyorum. Ancak analog çıkıştan bağladığımda da ahım şahım bir fark yok. sadece kullanılan çıkış tipine göre ses karateristiği değişiyor. Benim sevdiğim ses karakteristiği sert ve rock ağırlıklı müziklerlerde uyumlu olduğundan DAC kullanmasamda Sony XB serisi bana sonuna kadar yeticek gibi duruyor. :) birede pek çok cihazın içini incelediğimde gördüğüm iç yapı kalitesinin fiyatına göre düşük tutulduğu idi. Sadece Marantz cd6000 ki'de Sony ile benzeşen bir kalite gördüm. Bazı firmalar zahmet dip Sony Lens ve mekanizma bil kullanmaya tenezzül etmeyip adını duymadığımız kompanentler kullanmışlarki bana düşük kalite gözüktüler. tabi bunlar benim naçizane görüşlerim.
    Düzenleyen dualhs53 : 11-07-2008 at 16:12 Sebep: yazım hatası

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı