Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 3 mesajdan 1 ile 3 arası

Konu: 12 mart'a gelmeden

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    2079

12 mart'a gelmeden

Bu forumu ve receiver dünyasını 5 aydır takip ediyorum.. bugün ki gelinen durum geliyorum diyordu zaten ben "next hobi yazılım" adı altında topik açmıştım 27,02,2004 bu topik altında yazdıklarım.. ya iyi analiz edilmedi yada yeni yazılım heyecanının arasında kaynadı gitti.. yazı aynen böyle:

Bu yazılım ve cıhazla ilgili sıradan bir kullanıcı olarak... genel düşüncemi paylaşmak istedim başınızı ağrıtmıyorumdur umarım.
    Cihaz almak isteyen bir tüketici, alacağı cıhazın öncelikle servis desteğini arar.. sonra perfonmansı; görüntü, ses kalitesi, hızlı kanal geçişleri, kullanımı kolay menü, ve tasarım, bunun yanında çektiği kanal sayısı.. ki bu frekansların yenilenmesi, yani settingle ve lnb anten kalitesi çapı ile alakalı, birde legal olarak aldığı, alacağı kartları açıp açmayacağı (bu kısım gömülü modül cıhazlar için geçerli sanırım) ve garanti kapsamında yazılım desteği arar.
    Hiç bir sıradan tüketici her hangi bi firmadan şifreli kanalları illegal yollardan açma talibinde bulunmaz, aklıbaşında olanda istemez zaten, sorabilir o başka. bence dikkate alınması gereken birinci öncelik bunlar..
    Gelelim olayın hobi kısmına.. okuyup takip ettiğim olaylara baktığımda, hobilerimiz ile firmanın verceği destek birbirine karışmış, beklentiler firmanın vermesi gerekenin dışında, özel taleplerimiz ve hobilerimizle iç içe geçmiş, patırtı sinir harbi bundan kaynaklanıyor..
    Benim şahsi görüşüm; iki şeyi birbirinden ayırmak gerekiyor, gördüğüm kadarı ile bu olay bu cihaz için mümkün, şöyle; yazılım desteğini nexttekniği temsilen yapan arkadaşlar garantili yazılım desteğini yazar, cihazlarına yükler cıhazı önceden alanlara internet yada servis yoluyla yeni yazılımın desteğini verir, nasıl olabiliyorsa.
    Hobiye gelince.. burada ciddi anlamda hobi olarak bi işe gönülvermiş arkadaşlar var; (bu yazılmalara emeği geçen arkadaşlar) bu arkdaşlar hobi adı altında yazılım desteği verebilir. güvenen, hobisini geliştirmek isteyen bu yazılımı yükler.. artık au mu olur her ne olursa, hem firma garantsisi etkilenmez, bu kavgalarda olmaz .. ( ben yüklerim herşeyi izleyebildiğimden
    değil merağımdan) beğenmezsem firma yazılımına dönerim olur biter..
    tabi ben bu piyasayı çok iyi bilmiyorum, objektif bakış açım mantığım böyle olmalı diyor, yanıldığım yerler varsa düzeltin..
    hobi yazılımı bekliyorum, denemek isterim herkese iyi çalışmalar, Sevgiler...
    Sayın DOKTOR bugünlerde olabilcekleri hissederek yazmıştım...
    sizin yazınızı okudum.. üzerime alınmasamda bir üye olarak üzülerek okudum..
    sinirleriniz bozuk olabilir, yinede serinkanlı düşünmek gerekiyor.
    internet uçsuz bucaksız okyanus 600-700 kb lik bir dosya için yermi yok.
    Düzenleyen trim : 16-03-2004 at 14:05

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    21-10-2003
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    3

şimdi kısaca yazınız hakkında şunu söyleyebilirim haklı taraflarınızda var haksız taraflarınızda..her ne şekilde olursa olsun firmalar öyle yada böyle cihazlarını geliştirmeye çalışacaklar... bu nasıl olur bilemem şu anda herşey yasaların yerine oturmasına bağlı..buda firmaların elini kolunu bağlıyormu bağlamıyormu kesin birşey söylemek yanlış..şimdi en basitinden doktoru herkes tanır ve nextte çalışan biri olduğunu bilir..şimdi size polis sorsa doktor kim derse ben doktoru tanımam nette yazan biri diyebilirmisiniz..diyemezsiniz velevki burda ben dahil tüm kişilere yasal yollarla ulaşmak çok kolay..hele bülent tekcan'a ulaşmak daha kolay..dediğiniz bu emu yazılımlar gene bir türlü netten verilebilir ama nereye kadar?
    yazılım konusuna gelince yazılımlar trde hazırlanmıyor tamamen dışardan geliyor..sadece firma şöyle birşey olursa olurmu diyor yazılımcılara onlarda bir bakalım diyorlar ve yazılım hazırlanıyor..tabi parası mukabilinde..hem bir taraftan yasalarla uğraşacaksınız hemde diğer taraftan parayla yazılım hazırlayacaksınız..bu bence zor olur...onun için bundan sonraki yazılımlar mutlaka yasal olacaktır..Hiçbir firma kendini mahkum ettirmek istemez..siz kendini o firmaların sahibi olarak görün ve düşünün bir yol bulun..benle hemfikir olacaksınız ve tek yol yasal yazılımlarda şu anda diyeceksiniz..bu korsan cd satışı gibi olmaz olamaz..
    dedinizki yazılımları güvenli yerlerden alsınlar yüklemek isteyen yüklesin yüklemek istemeyen yüklemesin..iyi hoşta bazı yazılımlarda geri dönüş yok..yükledinmi dönemezsin birdaha eskiye..velevki öyle olsa bile yazılımı firma çeşitli yollarla internete verse gene o firmadan geldiği belli olmazmı...eninde sonunda o firmaya ulaşılmazmı?
    hiç bir firma ürettiği sattığı cihazların yazılımını açık olarak vermez veremez..niye veremez sorusuna gelince örnek: windows
    Şimdiden patırtı gürültü çıkarmayalım bakalım yasalar yerine otursun ne olacak bakalım ona göre hazar bir strateji yapacaklardır diyorum..
    sizin dediğiniz gibi serinkanlı düşünelim kavgasız gürültüsüz mutlaka bir yol vardır..
    ve "internet uçsuz bucaksız okyanus 600-700 kb lik bir dosya için yermi yok" yer çok ta işte ta sı var...bizim burda ne yazdığımız önemli değil bakalım firmalar bu konuda ne düşünüyor onlar ortaya çıksın..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    2079

sayın misfortune, ben sizlerin samimi ve içten çabalarına saygı duyuyorum... ne Doktoru nexte olup olmadığınla ne de Bülent beyin yada sizlerin, asıl kimliklerinle ilgilenmedim, güzel bir web forum sitesi, receiver uydu bahane, kimi teknik bilgi verir kimi bilimsel kimi yaşama dair, kim kimden ne alabiliyorsa... internettir burası deyip, meydanı boş sanıp atıp tutma tarzında yazılarım hiç olmadı, adresi açık olan arkadaşların sorumluluklarının bilinci ile haraket etmeliyiz diye düşündüm ve düşünmemiz de gerekiyor, buraya yazı yazılması müsade edilmiş üyeler olarak.
    Uyduruk bi e-mail ile gelir üye olursun yazarsın, böyle düşünen kişiler, ne yazdıklarında ne önerilerinde, nede taleplerinde samimi olabilirler.. samimiyetsiz yaklaşılıncada karşısındakilerinin almış olduğu sorumluluk onları hiç mi hiç bağlamaz... bağlamayıncada işte böyle asıl sorumluluk alan kişiler samimi ve özverili olduklarından üzülen onlar olur...
    yazılanlar geneldir şahısa yönelik bişey yok, forum sitemizi sevelim faydalanalım samimi olalım diyorum.
    misfortune, yazılıma gelince bilmediğim bir konu belki yürütğüm mantıkta anlamsız kalabilir..
    bu yazılım denen şey sonuçta bir dosaya xxxx kişiler tarafından içindeki kodlar ile oynanabilir değiştirebilir bişeydir herhalde, xxx kişi cıhazın yazılımın kafasına göre düzenlemiş cıhazına yüklemiş, firma ne yapsın, her sattığı cıhazın peşinemi düşecek benim yazılımımı ellemeyin vs diye, benim hobi yazılımında kastım buydu.
    herkese saygılar sevgiler, boşverin gülün biraz;) dünyanın sonu değilya neler gelir neler geçer
    Düzenleyen trim : 16-03-2004 at 20:32

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı