Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 13 mesajdan 1 ile 13 arası

Konu: 22 batı uydusundan sonra yok

Average Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    477

22 batı uydusundan sonra yok

Sayın Arkadaşlar
    kusura bakmayın ama yine soracam benim 1.5'luk hareketli var.Bu uydu 22 batıya gidiyor daha sonra gitmiyor.Bana limit ayarlarından olabilir dediler.Bu limit ayarlarını motordanmı yoksa harici pozisyonerdenmi yapıyoruz.Şuda var sanki batıya hareket ettirdikçe 22 batı sinyalı gidiyor.(uyduyu ayarlayan arkadaş senin çanak 30 batıyı hispisatı kıl payı kaçırıyor dedi).Ben özellikle hispisatı bulmak istiyorum.Özellikle bu limit ayarını nasıl açıyoruz bir anlatısanız sevinirim.Şimdiden sağolun...

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

Motor 18" ise bağlantı noktası 5-8 arası olmalı,yoksa oraya kadar kol gitmez,ayrıca bu limit switch motorun arka kapağında,açarsan göreceksin.Resimde görebilirsin..

Sevgiler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-12-2003
    Mekan
    14 Bolu
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    77

Bülent hocamın dediği yoldan bir git. Kol dönüyorsa motor limit ayarlarından yeni bir limit yapacaksın. Makinesine göre değişir. Fakat genelde eski limitler silinecek onaylıyormusunuz denir. Evet deyip, yeni motor limitlerini yapacaksın. Şöyle ;
    Önce batı veya doğu farketmez çanağı doğuta Türksat tarafına doğru çevireceksin.
    En son noktada motor sapması vurması dene tak diye ses duyarsın Mesala 4071 de duydun. 4050-60 arasına kadar gelip ok.leyeceksin. Sonra diğer batı yazan motor limitinde çanağı ses açma kapama tuşu ile batıya çevireceksin. Mesala 5690 yazdı kol ses yaptı. Onuda 5080 yapıp ok.leyeceksin. Sonra otomatik aramada geçerli frekansları bulup Hispasattan başlayabilirsin çanağı hareket ettirip en yüksek sinyal seviyesini bulduğun yerde ok.leyip uydu pozisyonunu hafızaya alacaksın. Bilmem anlatabildim mi?

Average Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    477

Selam chute
    Benim pozisyoner dayzek pozisyoner değil.Yani receiver'dan kumanda etmiyorum.Buna göre anlatma olanağın varmı?sağol...

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

1 sn yaw,nasıl kontrol ediyorsun anteni ?

Average Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    477

Sayın Bülent Bey
    Benim harici pozisyonerin kumandası var.Onunla çeviriyorum.Yani biraz büyükce siyah renkli bir pozisyoner.

Average Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Üye No
    543

Sevgili Savasdane,
    motor daki batı limitini açmak için Bülent Bey in attach ladığı resmi iyi incele.Önce canagını posisyoner ile gittigi en batıya kadar döndür.Bu konumdayken resimde üstteki kırmızı daire içine alınmış uc (altta kalan uc) soldaki mavi renkli switch in tam üzerindedir burada yapacagın bu ucu üsteki ucun yerini değiştirmeden saat yönü tersine yaklaşık 2 cm kadar geri çekmektir.Dikkat üsttekinin yeri aynı kalmalı yoksa dogu limiti ayarını açar veya daha kötüsü kapatabilirsin.Bu işlem bitince Sevgili Chute arkadaşımızın tarif ettigi üzere pozisyonerinden tekrar dogu-batı limit ayarı yap.Ancak
    canak batıya hareket ettikçe sinyal zayıflıyor demişsin eger kuzey guney ayarında bir kaçıklık varsa canak batıya yeteri kadar donse bile Hispa yı bulamıyabilirsin.
    umarım faydalı olur herkese sevgi ve saygılarımla

Average Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    477

Sayın orican
    Her şey için sağol .En kısa sürede deniyecem.Benim uydu en fazla 22 batıya gidiyor.Bundan sonrada gidiyor sanıyorum çünki 22 batı uydusunun sinyali gidiyor geri dönünce buluyor.

Average Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    477

Sayın Orican Dikkatine
    En son yazında kuzey güney arası kacıklık varsa uydu hispisatı bulmaz demişsin bunu nasıl anlarız?Şimdiden sağol

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    16-11-2003
    Mekan
    68 Aksaray
    Üye No
    14

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi savasdane
    Sayın Orican Dikkatine
    En son yazında kuzey güney arası kacıklık varsa uydu hispisatı bulmaz demişsin bunu nasıl anlarız?Şimdiden sağol
    limit ayarı yapıncada yaklaşmıyorsa uyduya motor bağlantı yeri
    var moturda kelepçe var onu uç noktaya 5. cm kalınce kadar içire al
    birde eğer batıda zayıflama var ise maunt bağlatısı var yukarıda 26 vida
    bunu 2 diş ileri geri al burdan da düzelmesse çanak bağlantı var
    yani maunt direge bağladıgın yer çok haffif sola çevir bu iş milim .milim olcak yoksa hepsini kayıp edersin ok

Average Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    477

Sayın Altansat
    Bu 26 vida olayını anlamadım.Açıklarsan sevinirim.

Average Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Üye No
    543

Sayın Savasdane,
    Önce batı limitini açtın mı.yani çanagın hispa uydusunu gorecek kadar 30 derece batıya
    kadar dönüyormu artık.Eğer öyleyse ve hispa hariç dogudan batıya diger uyduları buluyorsan daha önce dedigim gibi kuzey guney ayarında cok küçük bir fark vardır.Çanagını direge baglayan vidaları gevşetip çanagını 1 milim sola (doguya )
    dogru çevirerek dene olmazsa 1 milim daha şeklinde bulana kadar devam et biraz zahmetli iştir ama Hispayı bulunca keyfine deger kolay gelsin

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    16-11-2003
    Mekan
    68 Aksaray
    Üye No
    14

26 lık vida hareket mauntunu en üstünde ayar vidasıdır uydu kuşanı bu ayarlar
    2 diş geri 2 diş ileri sıkacasın düzelir ok hareket mauntu bilsatsa bu vida 26 lık
    ama başka ise değişe bilir

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı