BÜYÜK SKANDAL
2004 – 2005 sezonu Şampiyonlar Ligi finalinin Olimpiyat Stadı’nda oynanmasına karar veren UEFA’ya büyük şok! İddialara göre UEFA görevlileri Olimpiyat Stadı yerine Nou Camp’a götürüldü, tesise hayran kalan görevliler de finalin Olimpiyat Stadı sandıkları bu statta oynanmasına karar verdi.

Bize ulaşan bilgilere göre olaylar şöyle gelişti: Altı ay kadar önce Olimpiyat Stadı’nı görmeye ve burada ŞL finali oynanıp oynanamayacağını tetkik etmeye gelen görevliler, Atatürk Hava Limanı’nda kimliği belirsiz kişilerce karşılandılar. Söz konusu kimliği belirsiz kişiler, UEFA heyetini, stadın şehre biraz uzak olduğunu söyleyerek başka bir uçağa bindirdiler. Bu uçakla Barselona’ya inen heyet ve beraberindekiler camları olmayan bir limuzinle dünyaca ünlü Nou Camp stadına gittiler.

Burada stadı inceleyen heyet, basına sağlanan kolaylık ve seyirci rahatlığı gibi konularda rakiplerine oranla çok üstün olduğunu belirleyerek, finali, Olimpiyat Stadı görünümlü Nou Camp’a verdiler.

Geçtiğimiz günlerde heyette bulunan bir görevlinin geçerken Olimpiyat Stadı’na uğramasıyla ortaya çıkan skandal, UEFA kulislerini çalkalamaya başladı. Disiplin kuruluna sevk edilen ve ifadesi alınan görevlilerden birinin “Uçakta bize garip bir şey içirdiler, tadı güzeldi, bizi o çarpmış olabilir” dediği ve yapılan araştırma sonunda söz konusu “garip şey”in rakı olduğunun belirlendiği kaydedildi. UEFA tarafından cezalandırılan heyet üyelerinin 2005 Mayıs ayına kadar Olimpiyat Stadı’nda çalışacağı, rüzgar panellerinin inşası, yolların düzenlenmesi ve hatta stadın insan yerleşimine yakın bir yere taşınması konusunda çalışacağı belirtildi.


ALİ AYDINDAN ŞOK İDDİA

Geçtiğimiz Pazar günü oynanan ve ev sahibi ekipten beş futbolcunun atılmasıyla 84’üncü dakikada sona eren Beşiktaş – Samsunspor maçı birçok çevreden değişik tepkiler aldıysa da bu tepkilerin en beklenmeyeni ve kuşkusuz en ilginci Ali Aydın’dan geldi.

İki sezon önce yönettiği Fenerbahçe – Galatasaray maçında Sarı-Kırmızılılar’a dört kırmızı kart çıkartan Aydın, dün yaptığı basın toplantısında gazetecilere bu olayı hatırlatarak “Cem Papila rekorumu elimden almak istedi ve başardı, ancak bu iş burada bitmeyecek, gerekirse bir maçta altı oyuncu atarım” dedi. Gazetecilerin, beş oyuncu atıldıktan sonra maçın kurallar gereği biteceğini hatırlatmasından sonra bıyık altından gülmeye başlayan Aydın, “Arkadaşlar, her işin olduğu gibi hakemliğinde püf noktaları var. Hatırlarsanız ilk derbi maçımda Batista ve Hasan’ı bir köşeye çekip aynı anda kırmızı kart göstermiştim. Rekoru istersem alırım, gerekirse bütün takımı yanıma çağırıp aynı anda atarım, iddia ediyorum bu kartları Türkiye’de benim kadar seven kimse yoook!” diyerek rekortmenlik ruhuna sahip olduğunu gösterdi. Basın toplantısı boyunca sinirli hareketler yapan Ali Aydın, altı gazeteciyi iki sarıdan, dördünü ise doğrudan kırmızı kartını kullanarak toplantı salonunun dışına gönderdi.

Bu gelişme üzerine acil bir toplantı kararı alan Merkez Hakem Kurulu’nun 2005’in Mart ayında bir araya gelerek bu açıklamayı tartışacağı bildirildi.

Futbol Federasyonu da bu konudaki sessizliğini bozmadı. TFF’nin basın sözcüsü, başkan Haluk Ulusoy’un ve yöneticilerin ve delegelerin ve delegelerin akrabalarının Dubai’de futbol ile ilgili bir araştırma yapmakta olduklarını, bu nedenle konu ile ilgili yorum yapma olanaklarının olmadığını söyledi.