Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 8 mesajdan 1 ile 8 arası

Konu: MPEG4 için donanımsal video dönüştürücüsü

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-12-2003
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    78

MPEG4 için donanımsal video dönüştürücüsü

Şu ana kadar CD yazıcıları ile bilinen Plextor, PX-M402U ile analog video sinyallerini MPEG1, 2 veya 4 biçimine dönüştürebilen bir video dönüştürücüsü piyasaya sundu. Cihazın PC bağlantısı ise USB 2.0 bağlantı noktası üzerinden kuruluyor. Cihaz; S-Video, Composite (Cinch) ve analog ses girişlerine sahip. PC tarafında ise isteğe bağlı olarak 720 x 576, 352 x 576 veya 352 x 288 çözünürlüklerinde dijital video oluşturuluyor.

InterVideo’nun cihazla beraber sunulan WinDVD ve WinDVD Creator yazılımları ise video oynatma ve düzenleme görevlerini yerine getiriyor. Mayıs ayında piyasaya sunulması beklenen PX-M402U’nun fiyatı yaklaşık olarak 200 Euro olacak

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Frantic kardeş,
    Bu aletin pratik kullanımdaki faydasından da bahsedermisin. Yani ne işe yarayacak?

Average Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    2121

Kısaca MPEG 4 e donanımsal olarak dönüştürme yapıyor. Bu da kaliteyi ve hızı artırıyor sanıyorum...

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Yiğit kardeş,
    Dünya küçük. Burada da karşılaştık. Her zamanki gibi kısa ve özlü yorumlara devam ediyorsun. Gerçi buradaki yorumun bazı yorumlarınla kıyaslanınca bayağı uzun olmuş.
    :-)). İyi de kardeş analog s-video veya kompozit video sinyalleri digitale dönüşünce ne işimize yarar. Kompozit sinyalin her tarafı digital olsa ne olacak : -)))). Tabii ki aletin analog formattaki bir video yu digital formata çeviren bir convertör olduğu anlaşılıyor. Benim soruyu sormaktaki amacım aslında şu çelişkiyi vurgulamak içindi. Böyle bir transfer video kalitesindeki bir artışla sonuçlanmaz. Kompozit sinyal digitale çevrilse de yine kompozit kalitesindedir. Bunu DVD haline de getirsen DivX'te yapsan kalite yine analog kompozit kalitesindedir. Ha eğer saklama kolaylığı açısından analog video kaydı digital ortama aktarılacaksa o zaman işe yarar.

Moderator
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    149

New Icon15

walla benim düğünün kasedini VHS 'ten VCD'ye yaptırdım bir şeye benzemedi....ne yaparsan yap yinede orjinali gibi olmuyor...o kaset en iyi Video'da seyrediliyor....ama katılıyorum , saklamak açısından gerekli....emektar Video'yu saklayacağız tabiii...hala kullanıyorum.....bir sürü Dünya Kupası maçları-olimpiyatlar v.s var...TRT Yılbaşı programları neler neler....

biz çocukken (70'li yılların başı) babamın bir UHER marka teybi vardı , ona bir arkadaşımla ses kayıtları yapardık...GırGır dergisini okuyup ordaki hikayeleri sanki kendi başımıza gelmiş gibi arkadaşımla kayıt eder sonrada dinlerdik..ölürdük gülmekten...mutlaka bizim gibi yapan çok kişi vardır aranızda.......ben sonra onları saklamak için makara teypten kasede çekeyim dedim....ama tabii aktarırken ( mono kayıt) bir şeye benzemedi...o cihaz hala durur ve çalışıyor -sanırım rahmetli dedem UHER'i Almanya'dan bir arkadaşından getirtmiş ,radyodan kuran kayıt edip dinlemek için - en az 35 belkide 40 senelik bir cihaz....ben sonraları radyoda ilk defa TRT FM yayınları ( Stereo) başladığında kayıt yapardım ve o küçücük aleti DUAL pikabın speakerlarına bağlardım....kimbilir kaç watt çıkışı vardı...belki 8 bilemedin 10 watt...yaw size anlatamam ne ses çıkardı....acaipti....yani o eski püskü makara teypten çıkan ses bambakaydı, şimdi o teypteki kayıtları VCD'yede aktarsan DVD'yede aktarsan çıkmaz .....zaten aktaramam - arada kullanack kablo bulamam....hehehehe...acaip şekilli fişler vardı üzerinde.....onlar sonra evrim değiştirip şimdii RCA çıkışkarı oldu......diyeceğim orjinal kayıt bambaşka bir şey.....neyse amma uzattım bende akşam akşam nostalji takıldık işte.....

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    17-12-2003
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    78

ilave alıntıdır
    Benim ulaştığım bilgide şu şekilde.Kısaca harici cihazlardan gerçek zamanlı Divx yapmak isteyen ve işlemcisini yormak istemeyenler için iyi bir çözüm. Ancak kısıtlamaları çok fazla. Sadece 1 kez geçimi desteklediğinden yüksek bitrateler kullanılıyor ve bilgisayarınız zaten güçlü ise bu hızda mesela 30 kara/saniye hızında yakalama yapabiliyorsunuz. Birde mesela diyelimki en çok kullanım alanı olacak olan Video kameranızdan bilgisayarınıza anında divx olarak aktardınız sonra bu divx üzerinde editleme yapmak kesmek biçmek ve tekrar düzenlemek oldukça zor ve uzun bir süreç üstelik yine tüm bunlar için masa üstü işlemcinizin limitine takılıyorsunuz zira hepsi yazılımsal tabanlı.

Kısaca ilerde gereken bir PCI yuvasına takılabilecek donanımsal Divx sertifikatısı almış bir encoder (kodlayıcı-enkoder). Özellikle bu kodlayıcı belkide tahmin bile edilemiyecek hızlarda çevirmeler yapabilir aynı zamanda divx çalarkende işlemcinizi sıfırda tutabilir. Ürünün bir diğer kötü yanı ise ses kodlaması olarak MP2 kullanıyor olması (ekstra yazılım güncellemesi ile Mp3 olabiliyor) buda AC3 gibi gelişkin standartları kabullenenler için şimdiden bir kalite düşmesi ve fazla yer kaplaması demek. Her neyse yıl içersinde bir çok donanımsal Divx destekli cihaz çıkacağı Divx formatını sürükleyiciler tarafından duyrulmuş durumda umarız müthiş aygıtlar çıkar.

Cihazın fiyatı 140$ civarında ve Usb 2.0 ile oluşturduklarını anında sabit diske aktarıyor. Bu aygıtı destekleyen tek cihaz yazılım şimdilik beraberinde verilen WinDVD Creator 2 ile DivX®, MPEG-4, MPEG-2/DVD, MPEG-1/VCD formatlarını canlı olarak oluşturabiliyorsunuz. Bununla mesela televizyondan bile yakalama yapabilirsiniz ama dediğim gibi reklamları kesmek veya sonradan düzeltmeler yapmak bu kadar sıkışık bir format olan Divx'te hayli zor ve tamamen yazılımsal.

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    6

Merhaba ,

Sevgili frantic bende Pyro Instant DVD+DV 2.0 var.
    Real Time MPEG-II encoding yapabiliyor.USB 1.1 ve 2.0 uyumlu.Bu cihazla gerçek zamanlı DVD yazabiliyorum.Ayrıca sabit diske attığım dosyaları SoftWare DivX Encoder ile isteğime göre 1-2-3 pass çevirebiliyorum.Sonuçlar tatmin edici.İşlemci ve RAM güçlü olduktan sonra pek de donanımsal DivX Encoder'lara ihtiyaç duyulacağını zannetmiyorum.Üstelik telif hakları yasasından sonra , elindeki legal DVD'lerin güvenlik amaçlı tekil kopyasından başka birşey çıkaramayacak biri için ölü bir yatırım olur bence.Sen ne dersin ?

Eğer capture işlenecekse direkt DivX yakalamanın senin de bahsettiğin gibi eziyetten başka bir işe yaramayacağı ortada.Belki güvenlik kameralarının kayıtlarının az yer kaplaması manasında iş görebilir RealTime DivX Capturing.

Saygılarımla...

Average Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    2121

Selamlar;
    Dünya gerçekten küçük :)
    Benim demek istediğim bu alet zaten verimli iş yapamaz çünkü tek geçişte sıkıştırıyor. Dolayısıyla değil kjompozit, uzay kablosu bağlasak (?!) yine adam gibi verim alamayız. Cihazın hamurunda yok böyle birşey. Ancak diğer arkadaşların dediği gibi güvenlik tesisatlarında kullanılabilinir. Çünkü Bilgisayar çok uzun süreli encode edemiyor. Mutlaka kafası karışıyor :)

>>Ordinaryüs
    Bu arada fransızların bir sözü vardır: miktar asla kaliteyle değişilmez diye :p
    "La quantité ne remplace jamais la qualité"

Saygılar

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık