Yarın pazar, haftanın yorgunluğunu üzerimden atacağız, keyifle kalkacağız yataktan. Sucuklu omlet yapacağız. ohhh.. mis gibi kahvaltı.
Çoluk çocuk gezmeye gideceğiz sahile, eğlenelim, razıyım komşu köpeğinin yüzümü yalamasına,
iki dost arkadaş yüzü göreyim, sıkıldım artık Msn de kalıplaşmış ikonlardan.
Açmıyorum Pc mi. Doyasıya eğleneceğiz,
mangalın kömürü, olta takımı bile hazır. bir eğlenelim diyoruz ama
şakır şakır yağmur izin verirse. İş güç olmazsa beyin jimnastiği yapacağım,
bu hafta paraşütsüz düşen dolar a taktım...
Şirkette bir bilseniz bir telaş bir telaş bu hafta; masam patronun tam
karşısında olduğundan görüyorum. Endişeli hemde çok.hatta bu soğukta
ilk defa boncuk boncuk terlerini silen birini gördüm. Kış gününde
çokça burnumu silip, hapşırdığımdan mıdır nedir, yadırgadım patronu.
Derler ya ayağına yorganına göre uzat; kasanı keseni başka ellere
teslim etmeyeceğin işi yap derler. Valla doğru. Sen gönder malları
$ 1.400.000 den anlaş gönder, tahsilat zamanı düşssün 1.350.000 ye. offf...offff
Hakkaten çok zor. Birde demez mi, senin sizin yüzünüzden, aaaaaa
sanki ben dedim borsa düşerken $ sende düş diye. Hem sen 680 lerden dövizleri
kasaya koyarken, arabaları satıp satıp nakte geçerken, borsayı çok düşünüyordun,
anamız ağladı be kaç aydır, sen biliyon mu?..Kaç ay oldu hani maaş farkım hani ?..
Zenginler bir tuhaf oluyor be valla... İşi iyi olsada ağlıyor, olmasa da...Neyse...
Parmağını sallayarak gözüme doğru "ihracaat tekleye tekleye gidiyor zaten,
çakılırsa aşağı döviz, kendine iş ara" dedi. İhracatımız durur, mal satamazmışız ve
yine reel sektör krize girermiş. Valla doğru.. Esaslı bir laf ettin patron şimdi..
E o halde düşürmeyelim dövizi. Alimallah, neme lazım.
Abim geldiiiiiiii, hoş geldiiiii.
Biliyon mu dedi;
Eskiden borsa düşerse bilki döviz çıkar, bonoya satış gelirdi. Oysa şimdi
karıştı işler.?! Borsaya satış, dövize satış, bonoya alış geliyor. Kapışılıyor bonolar
sanki bir daha ihale olmayacak gibi. Kafamı bir daha zorluyorum. Borsada ciddi
kar edenler dövize geçerlerdi, borsa düştümü dövizi satıp borsada alım yaparlardı.
Ha birde şu varmış. Bir mala talep oluşunca fiyatlar çookkk yükselirmiş,
arz çoğalınca o malın fiyatı ters olurmuş. EEEE şimdi yani dövizin düşmesi
arzın çok olmasından dolayı mı diyorum.?! Borsayı az-çok anlıyom da
7000-15.000 e giden piyasada çok para kazanıldı doğal olarak. Düşmesi gayet
doğal. Lakin kahrolasıca döviz niye düşer? Yabancı 1600 lerden bozdu,
7000 lerde mal aldı, 15.000 de sattı, niye o zaman dövizini yerine koymuyor?!
Acaba dışarıdan taze dolar mı geliyor da , düşüyor?!Fırsat bu, 11.000 endex
alın hisse mi diyorlar yoksam uzmanları? Tl bollaşınca repoların düşmesi
gerekmez mi diye sordum abiye, merkez gecelik fonlamayı fixlemiş.
Değişmeyecekmiş artık. Ne kadar enflasyon, okadar gecelik fonlamaymış
İyi biliyordum onu, döviz düşüp tl. likiditesi artarsa repolar düşerdi, aha derdim,
yabancı tahvile ve borsaya geliyor, pozisyonumu alırdım ona göre.
Merkezin kontrolü olunca, anlama şansımda kalmadı, tuhh.! Geçen hafta Ziraat 2 puan
32 günlük faizlerini düşürdü, dedi, abim.. Hımm. Bu da güzel. Ümit var demek ki...
Bir senaryo daha varmış;
Bankalar, yasamız çıkıyor, yaşasın, artık reel sektöre borç verebileceğiz, makinaların
dişlileri dönecek, tüketen değil üreten toplum için haydaaaaaaa Allah Allah diye
kobilerin kapısını yalama ediyorlarmış, sanayicilerin peşinden koşuyorlarmış.
Dervişin biri artık rant ile geçinmek yok, asli görevinizi yapacaksınız, demiş.
Yeni yasa özsermayelerini güçlendirecekmiş. Doğrusu böyle ise çok sevindim,
işten çıkarılan binlerce vatan evladı işine dönecek, yüzümüz gülecek, ertelenen
birçok düğün dernek yapılacak, inşaatlar hızlanıp ülke ekonomisinin paslanmaya
yüztutmuş çarklarını döndürecekmiş. Ne kadar da tozlanmıştır kimbilir,
üfff....poffff.....Bu yüzden kredi plasmanlarını artırmak için
döviz satıp tl.ye geçiyorlarmış bankalar. Çok ilginçç.!!! değil mi?
Yalanmı söylüyorum, dedi. Kızdı. Yok be abi çok güzel, hoşuma gitti,
ama tutarsa, dedim. Tutmak zorunda, başka Türkiye yok, dedi.
Ama abi borsa neden duruldu, dedim. Tek beklenti Cumbabanın onaması
gereken yasalarmış. Hoş onunda beklentisi evvelden alınmış. Irak o kadar mühim değilmiş, Irak girildiği gün borsa tavan bile olurmuş. İnanmadım ama, ne de olsa eski borsacılardandır abim.Emekli etti kendini. Çok hatıraları vardır, başlasa bitmez. Hatta bir keresinde brokerin birine ceketini giydirmiş. sormuşlar, hayrola; el gömlek giydiriyor incecik, benim brokerim üşümesin demiş. Büyüksün abi ya, valla, Abi dedim, hala aklım basmıyor ya dövize, sordum. Spekülatörler artık eski numaralar yenmiyor diye, borsayı gömmek için, küçükleri kandırmak dövizide mi düşürüyorlar ? Güldü, 20.000 den 6.800 e düşen endeks, 8.000 e düşse ne olur, düşmese ne olur, malına sahip çık. Kârda isen sat. hem iyi değil mi dedi, 8.000 e düşerse hızla 18.000 gider artık, dedi. Abi forumlarda düşecek diyorlar.!!??? O ne bee...Hiç böyle kahkaha attığını görmemiştim; saat tuttum, 1.5 dk.mal gibi kaldım valla.. Abi, şşttt abi ya, bizim zamanımızda net neyim yoktu, forumda yoktu, dergi editörlerine iki hatun gönderirdim, sonrasında yazdırdığım hissede operasyonu tamamlardım, dedi. ?????!!!!!!!!! Godoş musun, diyecektim. abime, yutkundum zorla. demedim.. Şimdi yeni yetmeler var, onlarda forumlara zurnacı gönderiyorlardır, dedi. Belki de spekülatör özentileri olan vardır. Bilmem abi, dedim. Yatırımcıyım ben. Aferim.. Unutma ; borsada kötü hisse değil, iyi zaman vardır. Hissene sahip ol, dipte aldıysan bekle, zirveye nasılsa çıkacak, dedi. Saatine baktı, ooooo geç oldu, gitmem gerek, dedi. Bu hafta borsa nasıl olur, soracak oldum. Neyin ne zaman olacağı belli olmayan bir ülkede, cevabını alamayacağın çok belli olan bu soruyu bana sorma, dedi ve gitti, saçlarımı okşayarak. Teşekkür ederim abi, sevgiyle…
İyi Pazarlar!...