Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 34 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: 'Dreambox meraklılarına duyuru...

Starting Member
    Giriş Tarihi
    05-03-2004
    Üye No
    5680

New Icon13 'Dreambox meraklılarına duyuru...

Bir süredir forumlarda SKY ve TPS paketlerini alamıyoruz diye yazıyordum. Çeşitli sistemlerde Next 8000'i çıkarıp yerine Dream'i taktığımız an bir sürü kanalı göremiyorduk. Bu gün ders niteliğinde bir tecrübe yaşadık. :badprv:

Akşamüstü bu işlerden çok iyi anlayan bir arkadaşın 4 metrelik çanağında denedik, sonuç aynı. Bizim 170 çanaklara ilaveten fazladan tek bir kanal daha buldu. Yani toplamda Astra ve Hotbird'de 4 metrelik çanakla Next 8000 veya Humax'dan yaklaşık 200 kanal daha az görüyoruz. Bunların çoğu da maalesef güzel paketler.

Bu problem tabi sinyal seviyesi çok yüksek olan yerlerde (ki forumlar ya Avrupa, ya da Avustralya'da) gündeme gelmiyor. Bizde de, benim tahminim, adam 500 dolar verdikten sonra ya havası bozulmasın diye itiraf etmiyor, ya da "bir iki kanal eksik alırım, ama herşeyi de emuyle çözerim" şeklinde yaşıyor.

Neticede biz bunun bir yazılım sorunu (ve belki de sağır bir tüner katı) olabileceğine karar verdik. Nokia da (Tuxbox tabanlı) buna benzer sorunlar yaşıyor. Dreambox firması herhalde bunu üretirken bizim gibi yayınları kenar ve köşelerden seyreden adamları düşünmemiş ki şikayetlerimize bile bizi insan yerine koyup cevap vermiyorlar. Tipik Avrupalı zihniyeti işte - yayın alanı içinde değilsen zaten ikinci sınıf adamsın diyor.

Garip ama gerçek, şu an ülkemiz insanı için Next 8000 veya Humax Dreambox'un yaptığı herşeyi yapıyor (yeni yazılımda emüler çok başarılı) - üstelik yarı parası - ve en önemlisi sinir ve başağrısı faktörü on kat daha az.

Salonuna Dreambox koyup sırıtarak seyretmeyi, hava atmayı düşünenleri maalesef hayal kırıklığı bekliyor. Öte yandan bu işleri ve PC-Linux olayını çok iyi biliyorsanız, artı sinir ve sabrınız kuvvetliyse hobi amaçlı olarak insanı bayağı oyalayabilir. Temiz ve kuvvetli bir sinyal (=$) almanız şartıyla tabi.

Benim buradan naçizane tavsiyem, Dreambox'a 4-500 dolar vermeden bir daha düşünün - bence Next 8000 gibi basit ama marifetli bir alıcı ve arta kalan parayla çanağınıza 1 metre ilave etmek çok daha akılcı bir yatırım.

Sevgiler... :wave:

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

Bu bilgi için teşekkürler,maalesef bu tip kaliteli cihazların çoğunluğu hep Avrupa ya göre ayarlanıyor,yazılımdaki tuner hassasiyeti bile.

Ancak bu konudaki araştırma ve bu bilgi için teşekkür ederim.

Sevgiler

Starting Member
    Giriş Tarihi
    05-03-2004
    Üye No
    5680

Birşey değil, Bülent kardeşim..

Linux çekirdeğini ve TuxBox arayüzünü biraz kurcalayıp adam etmeye uğraşıyoruz. İlerleyen günlerde gelişmeleri bildirim. Yanlız şu da bir gerçek ki, bu aleti almadan önce yaşantım çok daha basitti. :)

İnsanı zorla çavuş çıkarmak böyle birşey olsa gerek...

Sevgiler, esenlikle kalın.. :wave:

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

Hahahahaha

Evet doğru,benimde amacım aslında birazdaha bu Dreambox alanını canlı tutmak.Ama kullanıcı az olunca olmuyor işte.Bakalım ileride neler olacak.

Sevgiler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-03-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    6441

Sayin hocam, umarim bu konuda amaciniza ulasmissinizdir :)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    07-03-2004
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    6010

Bence olayı sadece tuner olarak düşünmeyelim ben şahsen memnunum çünkü D+ ve multivizyonları alt yazılı izleyebiliyorum
    Oturduğum yerde (Gölcük-KOCAELİ) Astrayı izleme imkanım yok
    Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim

Adviser
    Giriş Tarihi
    10-03-2004
    Mekan
    70 Karaman
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    6469

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi PinkPanther_31
    Birşey değil, Bülent kardeşim..

Linux çekirdeğini ve TuxBox arayüzünü biraz kurcalayıp adam etmeye uğraşıyoruz. İlerleyen günlerde gelişmeleri bildirim. Yanlız şu da bir gerçek ki, bu aleti almadan önce yaşantım çok daha basitti. :)

İnsanı zorla çavuş çıkarmak böyle birşey olsa gerek...

Sevgiler, esenlikle kalın.. :wave:
    aynen söylediklerine tamamen katılıyorum dreamboxdan önce hayatım basitti şimdi zorlaştı ben yüksekokulda bile bu kadar ders çalıştığımı hatırlamıyorum ama şimdi gece gündüz demeden ders çalışıyoruz.Tabi evdekilerin bırakta biraz tv seyredelim demesi cabası.ama bütün olayı tam anlamıyla çözdüğümüzde tv yönünden çok daha güzel bir yaşantım olacağınada şüphem yok.

Average Member
    Giriş Tarihi
    31-03-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    9141

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi engse
    aynen söylediklerine tamamen katılıyorum dreamboxdan önce hayatım basitti şimdi zorlaştı ben yüksekokulda bile bu kadar ders çalıştığımı hatırlamıyorum ama şimdi gece gündüz demeden ders çalışıyoruz.Tabi evdekilerin bırakta biraz tv seyredelim demesi cabası.ama bütün olayı tam anlamıyla çözdüğümüzde tv yönünden çok daha güzel bir yaşantım olacağınada şüphem yok.
    Aynen katılıyorum :smiles10:

Adviser
    Giriş Tarihi
    31-10-2004
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    37099

Biz ilk başlarda evdekilerle az tartışmadık.. Bir image çıkar. Dur bi deniycem.. Hayır olmaazzz. Şimdi film seyrediyoruz.. Tabii dinleyen kim.. Ondan sonra tüm ayarlar gider. İki saat sonra herşey ayarlanmıştır ama yüzler de bi karış olmuştur.. Bi hafta sonra gene aynı tabii...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    18-09-2004
    Mekan
    Üye No
    28960

PinkPanther_31 cok dogru bir aciklama..
    umarim dream firmasi buna artik bir son verir'de tuner degisikligine gider.
    ben sadece bir sey eklemek istiyorum.
    guya DM7020 Tuneri 7000 lerden daha guclendirilmis diye yazilip cizildi ancak bu konu ahakinda net bir aciklama olmadi en azindan yetkililer tarafindan.
    bence hic bir degisiklik yok tunerleri hep ayni..
    sadece kendi test ettigim konuyu aciklayayim
    BeN daha onceden DM500s kullaniyordum gayet guzel vede stabill isimi goruyordu
    ama malum hobi sadece kanallari seyretmek insani tatmin etmiyor en azindan beni
    daha fazla imageleri test etmek USB ve..sayre bunlari yapmak icin DM7020 aldim
    bu cihaza image yuklemek yok miniroot gemini mod derken gercekten tam istedigim gibi bir chaz harika zamn geciyor.
    neyse lafi daha fazla uzatmadan DM500 ile DM7020 arasindaki sinyanl farki bayagi var
    hemde bu oran %10 ile %14 arasi degisiyor DM500 ile daha once bir cok kanali izlerken
    DM7020 cok kanal kaybina ugradim..
    ama suda bir gercek bu cihazlara uygun LNB bulmak yani db dusuklugu yeterli degil
    bence bu cihazlar icin LNB cok onemli inan bana ben cok baslik denedim en guzel sonuclari "Smart Universal Single LNB - Titanium Edition (0.2 dB)" bu baslik hem cok ucuz 10€

ikici alternatif platinum LNB 3db ben bu iki baslik ile cok iyi performans aliyorum su an icin
    Düzenleyen FRANK : 07-09-2005 at 16:01

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    169

Konu 06-03-2004, tarihinde işlenmiş :D:

no comment :D:

Member
    Giriş Tarihi
    26-02-2004
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    4516

PinkPanther kardeşim,
    Bence elmalarla armutları karıştırmışız yine.
    Ben bir seneden fazla Next 8000 kullandım, az daha kanser oluyordum. Etrafımdaki kişilere de tavsiye ettim pişman oldum. Eskiden bolbol kart ve modül kullanırken 8000' in artısı vardı ama emular çıktıktan sonra ne artısı kaldı ki? Her yeni emu ile sinir oluyorsun, bir tarafı patlıyor. İşin doktorlarından azar işitmek de cabası.
    Dreambox' u aldım rahat ediyorum. 4 adet çanağım var ne bir eksik ne de bir fazla kanal seyrediyorum. Bende 8000' e göre birşey farketmedi. DB' da 3 ay image değiştirmediğimi hatırlıyorum. 8000' de hatalı imageleri çalıştırabilmek için gece gündüz uğraşıyordum.
    DB' ın artıları malum şimdi saymayalım. Bence imkan varsa DB çok iyi bir cihaz. Şu anda en fazla desteği olan cihaz. Ben hatırlıyorum 8000' de koreliler tatilde diye 2 haftadan fazla image beklendi, millet çok gülmüştü. Dediğim gibi tuner de bende şu anda 8000' deki kanalların hepsini alıyor hiçbir sorunum yok.
    8000' den çok çektiğim için bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum.

Adviser
    Giriş Tarihi
    09-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    33152

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi FeLLo
    Konu 06-03-2004, tarihinde işlenmiş :D:

no comment :D:
    aynen katılıyorum @FeLLo arkadaşım, bende diyorumki "no comment"...

ama diyemiyorum.... :smiles10:

bu konu daha önce işlendi... yani 7000 ile 7020 arasındaki tuner farkı konusu...
    bu forum'dan bilgilerine ve tecrübelerine güvendiğim 2 arkadaş bu konuda yazı yazdılar... hatırladığım biri @bigescobar arkadaşım idi... diğerini hatırlayamadım.
    ama search edeseniz bulursunuz....

sonuçmu ? 7020 tuner'i 7000'den daha iyi sonuç veriyor....
    yani konu'yu açan arkadaşın 500 dolarlık cihazda bu sonuç felaket tarzı yazısının artık tarih olduğu bir gerçek. yeni nesil dreambox cihazların tunerleri belki piyasanın en iyi tuner neticesi veren cihazı değil ama , bu kadar para bu cihaza verilirmi sorusu sordurmayacak kadar tatminkar... benden size garanti..... ayrıca triple dragon'un da tuner hassasiyeti çok başarılı , hatta dreambox 500'den bile iyi olduğu söyleniyor.. ama ben aynı anda iki cihazı test etmedim..... deneyenlerin görüşlerini aktarıyorum sadece.....
    ama yeni alps marka tuner'li dm500'lerin neticesini büyük bir merakla bekliyorum.

ayrıca siz etraftan birilerinin , "biz tuxbox ile, linux ile uğraşacaz , çalışmalar yapacağız".. laflarına bakmayın... bu tip source'lar dream multimedia mühendisleri yada onların kontrolünde çalışan mühendisleri haricinde kimseye verilmiyor. dolayısı ile bu driver tarzı bilgileri farklı insanların düzeltmek için uğraşmaları imkansız... ama tabii eğer dream multimedia grubundan olupta gerekli source'ları alabilirlerse o başka........

saygılar

yuran

Junior Member
    Giriş Tarihi
    10-04-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    10295

Arkadaşlar,
    Dreambox almayı düşünüyordum. Ama burada yazılanlardan sonra kafam karıştı? Dreamboxı fayda/maliyet analizi açısından uygun bir uydu alıcı mı? Kısacası bu kadar paraya değermi? Akşam geldikten sonra saatleri receiver programlama ayırmak istemiyorum.

Not: Evde küçük bir network ve adsl mevcut.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    30-01-2004
    Mekan
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    1288

birde ben yazayim evet dream box vede bulent hocanin yazdiyi gibi kaliteli cihazlarda bu bureplem var ama aylar once yine buraya yazdim bu tamamen hobi yani durumun iyiyse ikinci alternatif olarak dreamla zaman gecirmek cok iyi tabii geleceyin cifhazlari bunlar benim kanatimci ama yok ben tv seyredicem canak tan dersen maceraya sanirim gerek yok alirsin basit bir cihaz emu ile ayni kanallara bakarsin gerci ben avrupada olduyumdan tunerden fazla sikayetci diyil ama dreamda stres atiyorum orneyin ikinci kattan pc nin basindayken alt tv seyreden esime tv ye mesaj yaziyorum yukariya bir kahve getirirmisin diye yani bunlar gerce bos seyler ama dedimya heyacan ariyan icin dream i tek gecerim tabii linux tan cakican biraz yoksa cok ama cok zor

Junior Member
    Giriş Tarihi
    10-04-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    10295

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi gurbet
    birde ben yazayim evet dream box vede bulent hocanin yazdiyi gibi kaliteli cihazlarda bu bureplem var ama aylar once yine buraya yazdim bu tamamen hobi yani durumun iyiyse ikinci alternatif olarak dreamla zaman gecirmek cok iyi tabii geleceyin cifhazlari bunlar benim kanatimci ama yok ben tv seyredicem canak tan dersen maceraya sanirim gerek yok alirsin basit bir cihaz emu ile ayni kanallara bakarsin gerci ben avrupada olduyumdan tunerden fazla sikayetci diyil ama dreamda stres atiyorum orneyin ikinci kattan pc nin basindayken alt tv seyreden esime tv ye mesaj yaziyorum yukariya bir kahve getirirmisin diye yani bunlar gerce bos seyler ama dedimya heyacan ariyan icin dream i tek gecerim tabii linux tan cakican biraz yoksa cok ama cok zor
    Yanıtın için çok teşekkürler. Windowsda fena değilim ama Linuxe tamamen yabancıyım. Aslında niyetim çoğu kişinin aksine ***** kanallar değil. Onlar için çok daha basit çözümler var. Benim niyetim kaliteli film izlemek. Türk kanalları uzun zamandır keyifsiz çünkü. Hotbird ve hispasatı gören Kaon Digixli bir sistemim mevcut zaten ancak emuların geç çıkması ve diğer sebeplerden dolayı Dremaboxa geçmeyi düşünüyorum. Acaba 7020s geçip 8000inimi beklesem?

Junior Member
    Giriş Tarihi
    10-04-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    10295

Dreambox'ın resmi web sitesini bilen var mı?

Dreambox'ın resmi web sitesini bilen var mı?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    18-09-2004
    Mekan
    Üye No
    28960

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    18-09-2004
    Mekan
    Üye No
    28960

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi yuran
    dreambox 500'den bile iyi olduğu söyleniyor.. ama ben aynı anda iki cihazı test etmedim..... deneyenlerin görüşlerini aktarıyorum sadece.....
    ama yeni alps marka tuner'li dm500'lerin neticesini büyük bir merakla
    slm

bende dm500s ve dm7020 ikiside var sadece sunu soyleyeyim.
    ayni canak ve LNB'ler ile ikisinin arasindaki far su DM500 sinyal kalitesi DM7020
    ortalama %13 sinyal seviyesi daha fazla..

Senior Member
    Giriş Tarihi
    30-01-2004
    Mekan
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    1288

ya butur cihazlarda herhalde saglam tuner taksalar maliyet cok articak satis zora gidece nokiad.box ayni tuner bureblemi vat d.box2 de ayni anlamadim gitti

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı