Uydumarket Banner  

5 sayfadan, 3. sayfa İlkİlk 12345 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 82 mesajdan 41 ile 60 arası

Konu: Trends Audio TA 10.1 Modifiyesi

Banned Member
    Giriş Tarihi
    08-01-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    305682

Söylemeye çalıştığım şu gidin istediğiniz anfiyi elinize alın . İçinde noname socket, noname kapasite ve de noname potans olan olan orta sınıf bir sürü anfi var . Bunları açalım içindekileri değiştirelim alps potans takalım , hovland veya mundorf kapasite takalım, ucuna da wbt takalım . Bunu yapabilmek büyük bir başarı mıdır ? Bunu yapan herkesi alkışlayacak mıyız burada ? Bravo sn Mihran büyük bir iş yapmışsınız , kimsenin aklına gelmeyen müthiş bir buluş yapmışsınız kutlarız mı demeliyiz ? Bana komik geliyor doğrusu :))))

Aslında yazımda küçük bir trick vardı ama sanıyorum sitesinde 65 küsur makale yayınlayan sn Mihran bu yazıları okumamış ki farkedemedi. PWM yani pulse width modulation Class T amplification'da kullanılmaz Class D amp'ların modulasyon tekniğidir. Class D amp'lar Class T'lere yakın olsa da farklıdırlar. Bu çok basit ayrıntıyı dahi bilmeden "Ben Class T amp'ı şöyle modifiye ettim böyle modifiye ettim" diye ortada dolaşmanın durumunu forum sakinlerine bırakıyorum ....

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    109693

Sn.AT,
    Modifiyenin ne olduğunu bana öğrettiğiniz için size teşekkür ederim.Siz olmasaydınız ben forumda Trends modifiye ettim diye dolaşıp duracaktım.Yazınızı okuduktan sonra Hawai yi arayıp Michael i de uyardım.O da nedamet getirip tövbe etti.Diyaudio.com moderatörleriyle de yazıştım modifiye bölümünü kapatıyorlar.Sizi rahatlattıktan sonra gelelim class D ve class T farklarına.Merak ettim nerede ben bu klasmanları karıştırmışım.Bu konuda çok meraklıysanız şurayı okuyun bi zahmet.Sonra gene bana ders verirsiniz.
    Bu forumun en sevdiğim yanı da bu .Geyik yapmaya gelince her şey süper.Ama herhangi birşey yapıp paylaştığınız zaman sizden kötüsü yok.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    08-01-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    305682

Güzel .... şimdi teknik konuşmaya başladık ... hemen sizin yazıdan bir alıntı yapıyorum . Türkçeye de çevirebilirim isterseniz ama sanıyorum çok açık ve rahatlıkla anlaşılıyor.

Verdiğiniz pdf'de 5. sayfanın orta paragrafından bir alıntıdır :

" Instead of using PWM,Tripath Class T amplifier processors use proprietary algorithms and techniques to create the modulations that drive the switching transistors"

Hiçbir yerde Class D ve Class T'yi karıştırdığınızı düşünmüyorum. Karıştırmak için biraz bilmek gerekiyor. İlk yazıma bakarsanız özellikle Class T amplification'da kullanılan PWM dedim . Bu konulardan anlasaydınız ( ve bana AT diye hitap etmekten hoşlanan biri olarak ) hemen atlayıp . " Cahil adam PWM Class-T amp'larda kullanılmaz" diyecektiniz. Ama demediniz. Demek ki Bunu dahi farkedemeyecek durumda bir bilgi seviyeniz var . Sağdan soldan makale toplayıp linklerle iletmek sitelerde yayınlamak marifet değil sn Mihran . Okumak ve öğrenmek gerekiyor.

50K potu 100K ile değiştirmenin etkisini burada anlatabileceğinizi düşünmüyorum. Bu bilgi seviyesiyle nasıl danışmanlık yapıyorsunuz hayret ediyorum ve de gülüyorum :)))

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    10-09-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    131666

arkadaşlar ağır olalım yauw... herkesin amacı iyi bişiler yapmak... daha iyiye ulaşmak... ben daha iyi biliyorum sen bilmiyorsun... az biliyon 3 yanlış bir doğruyu götürüyor tartışması yapmayalım yauw... ben hiç bişi bilmiyorum gayette mutluyum... takılın kafanıza göre... 20 post sonra göreceksiniz hiç bişi için alevlenmeye deymiyor hifi için... "cümle amma devrik oldu yauw"
    Düzenleyen inispiritusengt : 26-10-2007 at 09:21 Sebep: not:devrik olanlar devirenleri asla unutmaz...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    109693

Sn AT,
    Sizi biraz sinirli ve heyacanlı gördüm.Öncelikle sakin olun, üzülmeyin.Verdiğim pdf dosyasının beşinci sayfasına gerek yok daha ilk sayfanın ortasında 'class T does not use PWM' diyor.Heycandan gözünüzden kaçtı herhalde.
    Bu arada yazınız üzerine hemen 'cahil herif ' diye size saldırmadığım için özür dilerim.Hifi hakkındaki Türkçe yazıları derleyip toparladığım için de özür dilerim.Size tavsiyem beni ciddiye almamanız çünkü ben öyle yapıyorum.İyi günler.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi inispiritusengt Mesajı Göster
    arkadaşlar ağır olalım yauw... herkesin amacı iyi bişiler yapmak... daha iyiye ulaşmak... ben daha iyi biliyorum sen bilmiyorsun... az biliyon 3 yanlış bir doğruyu götürüyor tartışması yapmayalım yauw... ben hiç bişi bilmiyorum gayette mutluyum... takılın kafanıza göre... 20 post sonra göreceksiniz hiç bişi için alevlenmeye deymiyor hifi için... "cümle amma devrik oldu yauw"
    evet ya..
    kırmayalım kalplerimizi bir kaç demir parçası için...:love:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    12

Lütfen biribirinize karşı üsluplarınıza dikkat edin.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    08-01-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    305682

Sn Mihran,

Saygısızca hitap şekliniz hoş değil. Ben bu seviyeye inmeyeceğim tabii ki . Ben çok tanınan birisi değilim, kendimi hi-fi konusunda herşeyi biliyor izlenimi verme zorunluluğu hissetmiyorum . Dolayısıyla böyle bir heyecan , telaş veya üzüntü duymuyorum. Son derece rahatım ayrıca çok da iyi hissediyorum.

Bu arada her yazınızın sonunda imza olarak gözüken " www.gesgavesaudio.com" sitesi çalışmıyor veya çökmüş durumda.

Ayrıca neden Trends Audio Class-T amp'da 50K pot yerine 100k pot seçtiniz. Bilgisini her yerde paylaşan birisi olarak burada bizlerle paylaşabilir misiniz ?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    12

Uyarılarıma rağmen muhatabınızla polemik yaratacak şekilde yazmaya devam ediyorsunuz.Konuyu bu yüzden kapatmak da istemiyorum.Lütfen yazdıklarımıza dikkat edelim bu 2. uyarımdır.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    14-12-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    51848

Audio Technique,

Kaç zamandır burada yatan bir konuya bir hışımla daldınız...İnanın anlamakta güçlük çekiyor insan okuyunca. Lütfen...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

sn. Audio_Technique,

yaptığınız herhangi bir tasarım, modifikasyon var mı? örneğin ben cihazım için bir modifikasyon istesem sizden bedeli mukabili yapar mısınız?

arkadaşlar; bu tip modifikasyon, diy vs. işiyle uğraşanların ürünlerini eleştirelim...ama eleştirmek için değil, daha iyisini üretmeleri için. kişilerin bilgisini tartışma yeri, nasıl yaptıkları konumuz olmamalı. zaten 3-5 kişi bu işle uğraşıyor ve türlü zorluklarla...davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş. lütfen biraz daha yapıcı olmaya gayret edelim. ürünleri eleştirelim ama önce dinleyelim...beğenmediğimiz noktaları son kelimesine kadar bu forumlarda yazalım. ama karalamak için değil...daha iyilelerini yapmaya teşvik için.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi professor Mesajı Göster
    arkadaşlar; bu tip modifikasyon, diy vs. işiyle uğraşanların ürünlerini eleştirelim...ama eleştirmek için değil, daha iyisini üretmeleri için. kişilerin bilgisini tartışma yeri, nasıl yaptıkları konumuz olmamalı. zaten 3-5 kişi bu işle uğraşıyor ve türlü zorluklarla... ürünleri eleştirelim ama önce dinleyelim...beğenmediğimiz noktaları son kelimesine kadar bu forumlarda yazalım. ama karalamak için değil...daha iyilelerini yapmaya teşvik için.
    sayın prof

ama sizlerde fazla abartmayın aldığınız her diy ürünü
    etki tepkiyi doğurur

Banned Member
    Giriş Tarihi
    08-01-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    305682

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi professor Mesajı Göster
    sn. Audio_Technique,

yaptığınız herhangi bir tasarım, modifikasyon var mı? örneğin ben cihazım için bir modifikasyon istesem sizden bedeli mukabili yapar mısınız?

arkadaşlar; bu tip modifikasyon, diy vs. işiyle uğraşanların ürünlerini eleştirelim...ama eleştirmek için değil, daha iyisini üretmeleri için. kişilerin bilgisini tartışma yeri, nasıl yaptıkları konumuz olmamalı. zaten 3-5 kişi bu işle uğraşıyor ve türlü zorluklarla...davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş. lütfen biraz daha yapıcı olmaya gayret edelim. ürünleri eleştirelim ama önce dinleyelim...beğenmediğimiz noktaları son kelimesine kadar bu forumlarda yazalım. ama karalamak için değil...daha iyilelerini yapmaya teşvik için.
    Evet var . Class A , class AB transistorlu anfiler . LM3886 , TDA7293'lü çipli anfiler , Pass Labs F2 current amplifier v.s. Bu forumdan çok daha fazlasını diyaudio.com'da yazdım. Örneğin Pass Labs F2 amplifier undocument'dir ve diyaudio.com'da clone'u yapılmıştır. F2 Clone subject'indeki yazışmalara bakarsanız yazılarımı, yorumları görürsünüz ( Bu subject'te Türkiye'den başka katılan olmadığından kim olduğum bellidir )

Ama konumuz bu değil. Yani benim hi-fi bilgim veya hi-fi geçmişim önemli değil burada . Ben sadece yapılan modifikasyonun kayda değer olmadığını düşünerek böyle bir yazı yazdım . Katılabilirsiniz veya katılmazsınız sizin bileceğiniz iştir.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Audio_Technique Mesajı Göster
    Evet var . Class A , class AB transistorlu anfiler . LM3886 , TDA7293'lü çipli anfiler , Pass Labs F2 current amplifier v.s. Bu forumdan çok daha fazlasını diyaudio.com'da yazdım. Örneğin Pass Labs F2 amplifier undocument'dir ve diyaudio.com'da clone'u yapılmıştır. F2 Clone subject'indeki yazışmalara bakarsanız yazılarımı, yorumları görürsünüz ( Bu subject'te Türkiye'den başka katılan olmadığından kim olduğum bellidir )

Ama konumuz bu değil. Yani benim hi-fi bilgim veya hi-fi geçmişim önemli değil burada . Ben sadece yapılan modifikasyonun kayda değer olmadığını düşünerek böyle bir yazı yazdım . Katılabilirsiniz veya katılmazsınız sizin bileceğiniz iştir.
    diy adına yaptığınız katkılar için elinize sağlık. mesela ben bu işlerden zerre anlamam. elimden gelmez. ama elinden gelen, ister amme yararına olsun ister ücreti mukabili yapsın, yapılan şey önemlidir. siz de benim gibi t-amp ı eleştirin ama eleştiri cihazla sınırlı kalsın. emek veren kişi ben olsam üzülürdüm bu yazılanlar için...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Audio_Technique Mesajı Göster

Sn. Audio_Technique

sizi kutluyorum ve çalışmalarınızın devamını dilerim ...
    Keşke sizin gibi arkadaşlar çoğalsa forumda...:bravo::bravo:

diyaudio daki katılımlarınızı bizim forumda da bekliyoruz..

Saygılar..
    Düzenleyen satbaba : 26-10-2007 at 12:32

Senior Member
    Giriş Tarihi
    04-07-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    233696

Modifikasyon

Tartismaya mudahil olmak istemiyorum bunu basta belirtmek isterim. Sayin Audio_Technique'in yazdiklarinda teknik olarak dogruluk payinin daha fazla oldugu fikrindeyim. Kendisini takip ediyorum ve elektronik konusundaki bilgilerinin ust duzeyde oldugunu goruyorum. Elektronik konusundaki fikirleriyle benim kafa yapima uyan bir arkadas ve ileride kendisiyle yuzyuze tanisip danismak, sohbet etmek, dinletide bulunmak isterim. Kulaktan dolma olmayan, gercekten elektronik konusunda boylesine ciddi bilgili arkadaslarin cogalmasini yurekten arzu ediyorum. Ben genel olarak bu tip cihaz modifikasyonlara zaten pek sicak bakmayan biriyim. Cok insan markali kablolar ile, kapasitorler ile, direncler ile, potanslar ile eskilerini degistirerek ciddi farklar yakalayabilecegini saniyor halbuki bu malesef cogu zaman boyle netice vermiyor. Cozunurlugu dusuk sistemlerde elektoharmonix bir ecc83 ile telefunken ecc83 u yer degistirdiginizde nasil bir ses farki yakalanamiyorsa diger parcalarin modifikasyonlarinda da genelde hal boyle oluyor. Bir modifikasyon yapmadan once cok iyi sekilde o konuyu arastirmak, gerekirse deneyler yapmak, iyice emin olduktan sonra ise girismek faydali olacaktir fikrindeyim. Bunlardan baska, ayrica bu calismalari baskalariyla paylasirken cok dikkatli olunmasi ve dogrulugundan kesin emin olunmayan konularda insanlara acik bilgi verilmemesi yerinde olacaktir kanaatindeyim. Her ne olursa olsun, insanlarin hatalarini da kolayca kabul edebilmeleri ve duzeltmeleri de guzel bir erdemdir. :tflag::tflag::tflag::tflag::tflag:

Lambaylakalin!
    Düzenleyen noyan2006 : 26-10-2007 at 12:44

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    109693

......
    Düzenleyen Mihran : 26-10-2007 at 12:38

Banned Member
    Giriş Tarihi
    08-01-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    305682

Diyaudio.com'dan örnek bir subject iletiyorum...

Banned Member
    Giriş Tarihi
    08-01-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    305682

8. sayfada yorumlarımı görebilirsiniz

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

Sn Audio_Technique

imzanızdaki benchmark dac 1 de modifiye düşündünüz mü hiç ?

5 sayfadan, 3. sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı