Uydumarket Banner  

5 sayfadan, 1. sayfa 12345 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 82 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Trends Audio TA 10.1 Modifiyesi

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    109693

Trends Audio TA 10.1 Modifiyesi

Trends TA-10 vs M.Mardis Signature Edition vs Gesvages Edition

Bildiğiniz gibi biraz merak biraz da inat sebebiyle getirttiğimiz dijital temelli Trends Audio TA-10 model ampli ve benzerleri son iki senedir hifi sektöründe pek çok tartışmaya yol açtı.Genel anlamda bu amplilerin ucuz versiyonları sahip oldukları yuksek F/P oranları ile çok olumlu eleştiriler alırken pahalı versiyonları geleneksel high end ampliler karşısında kafa karışıklığına yol açtı.20 dolarlık kitlerden bir iki yüz euroluk modellere kadar ilk gurupta yer alan cihazlar buyük bir satış başarısı yakaladı ve haklarında fan siteleri, forumlar oluşturuldu.Bu cihazlar basit yapıları ve minimal parça sayıları sayesinde modifikasyona ve geliştirilmeye açık cihazlar.Özellikle fiyatlarını düşük tutmak adına ucuz malzemelerin kullanılması kaliteli malzemelerle yapılan değişikliklerin ses üzerinde olumlu etki yapmasını sağlıyor.Ucuz versiyonların en iyisi olduğu idda edilen Trends TA-10 da bu tip modifikasyonlardan nasibini bol bol alıyor.Bek çok kullanıcı ve bazı firmalar bu cihaz üzerinde modifikasyonlar uyguluyor.Hatta bazı firmalar doğrudan modifiye edilmiş versiyonlar satıyor.Bu versiyonların en ünlüsü Hawaide yaşayan Michael Mardis in yaptığı.Bu yazıda standart model, Mardis Edition ve bizim yaptığımız Gesvages Edition u karşılaştıracağız.
    Standart cihazı ilk dinlediğimizde fiyatından bağımsız olarak sesinin piyasadaki pek çok cihazla kıyaslanabilecekseviyede olduğunu düşündük.Cihaz hakkında okuduklarım ve tecrübelerim neticesinde ne tip değişiklikler ve geliştirmeler yapabileceğimi görmek için cihazı incelemeye, zayıf ve eksik yonlerini araştırmaya başladım.Cihazın üç temel zayıflığı var.Düşük malzeme kalitesi, hatalı pcb tasarımı, kötü besleme.Cihaz içinde kalbi sayılacak T2024 cip dışındaki kritik parçalar potans, sinyal capasitörleri, beslemedeki tank capasitörleri, RF ve EMI ye açık air core bobinler, iç kablolama, rca ve speaker soketleri.Tecrübelerime göre her parça ses üzerinde farklı bir etki yapıyor.Sesin kalitesini ve tonalitesini en çok giriş capasitörleri değiştirirken, tank capasitörlerinin değerlerinin büyütülmesi dinamizim ve basa olumlu etki yapıyor.Standart cihazda kullanılan no name volum potu ses üzerindeki en sınırlayıcı parçalardan biri.Bunun kaliteli bir başkasıyla değiştirilöesi bayağı etkili.Standart cihazın ilk versiyonunda her kanal için ibir adet 220 mf 16v tank capasitör kullanılırkenMardis versiyonunda bunlar 1200 mf 16v Panasonic marka olanlarla değiştirilmiş.Sanırım bunu olumlu etkisini kabul eden üretici yeni versiyonunda 220 mf 16v luk capasitörleri 1500 mf 16v Sanyo ile yenilemiş.M.Mardis de yeni versiyonda bunların yerine 2700 mf 16 v Panasonic kullanmış.Bu değişikliklercihazın sesinde dinamizim ve baslara rezerv güç kazandırmış.Gene 2.2 mf 250 v luk giriş capasitörleri de boyut sorunu nedeniyle Bennic marka olanlarla yenilenmiş.Mardis no name 50k luk potu Panasonic marka olanla değiştirmiş.RF ve EMI ye açık aiır core bobinleri de bakır bir şerit ile shield lemiş.Bütün bunlar malzeme kalitesini iyleştirme adına yapılan değişiklikler.Mardi tasarıma bir yerde müdahale etmiş.Giriş sinyalini pcb üzerindeki yolu by pass edip shield li bir kablo ile rca connectörlerden alıp direk pota girmiş.M.Mardisin modifikasyonları burda bitmiş.
    Gesvages versiyonunda ben potans olarak 50k yerine 100k Alps kullandım.Bu noktada Mardis versiyonundan avantajlıyız.Tank capasitörü olarak 3300 mf 16v Daewoo, giriş capasitörlerinde piyasanın en kaliteli ürünlerinden Hovland Musicap 2.2 mf 250 v kullandım.Cihaz içindeki sinyal ve speaker kablolarında Van Den Hul, power kablosu olarak da Frutech kullandım.Shilding için 1.5 mm kalınlığında bakır plaka ile kutu içini ve air core bobinlerin etrafını kaplayıp toprakladım.2024 chipin soğutulması için bir heat sink kullandım.Ayrıca tank capasitörlerinin beslemesini pcb üzerindeki yolu by bass ederek Frutech kablo ile direk verdim.Bavi power gösterge ledi de turuncu mat led ile değişti.Bütün bu değişiklikler yapılmadan önce bütün eski parçalar sökülüp kullanılan kalay oranı yüksek kalitesiz eski lehimler lehim pompasıyla temizlenip pcb tinerle temizlendi ve yeni lehim kaliteli gümüş lehim ile yapıldı.Kullanılan Hovland capasitörler büyük boyutları nedeniyle kutuya sığmayacağı için ekstra bir kutu daha kullanıldı.Hovland capasitörler bakır ile kaplanıp bu kutuya yerleştirildi.İki kutu esnek bir malzeme ile birbirine yapıştırıldı.Bu kutu ayrıca akü besleme için bağlantı noktası olarak da kullanıldı.Cihazla birlikte gelen SMPS ün kalitesi oldukça düşük.Bütün dünyada alternatif olarak Skynet 8080 ve akü beslemesi tercih edilmekte.Ben de akü beslemeyi denedim ve daha yumşak ve akıcı bir ses ürettiğini duydum..Akü olarak piyasada bulunabilen en iyi markalardan biri olan Yuasa nın 12 v 7 Ah modelini tercih ettim.Stinger akü kablosu ile canon tipi connectör ile ampliye bağladım.Cihaz hem 12 v AC/DC adaptör hem akü ile çalışabilecek şekilde ayarlandı.

------------Standart------ ---------Mardis--------------------- Gesvages
    tank caps:-- 1500mf Sanyo---- ----2700 mf Panasonic---- ------3300 mf Daewoo
    input caps: -no name --------- ----2.2 mf Bennic--- ------------2.2 mf Hovland
    pot:-- 50k no name-------------- -50kPanasonic--------------- 100 Alps
    shielding: yok ------ --------------sadece air core kutu,------- caps ve air core
    kablolama: no name------------- --no name--------------------- Van Den Hul
    rca,spkcon:- no name -------- ----no name------------------- opsiyonel Cardas
    besleme:--- SMPS------- ----------SMPS--------------------- Akü ve SMPS
    soğutma: --- yok------------- ------yok---------------------- heatsink
    direkt -------------------------------sinyal yolu------ ---------direkt besleme hattı iptal edilmiş power switch

Düzenleyen qwerty : 26-07-2007 at 17:56 Sebep: Resim linkleri düzeltildi

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    53888

Sn. Mihran yazınızda bazı teknik terimleri anlamamış olsam bile yaptığınız modifiyelerin Michael MArdis editiondan daha verimli olacağına dair bir izlenim edindim ama merak ettiğim nokta bu modifiyelerin maliyeti standart bir TA-10 için ne tutar ? uygunsa ben getirip ilk modifiye yaptırtan forum üyesi olmaya adayım.

Member
    Giriş Tarihi
    19-12-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    167068

Tebrikler Sn Mihran

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

denemeye devam, kolay gelsin :)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    212893

Musicap capasitörler harika seçim, iyi işçilik...Tebrik ederim...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

tebrikler...bir de şu cihazı marka/model belirtmeden benzer ses marjındaki bir ampliyle karşılaştırsanız...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    268545

Dinleme firsatımız olur mu aceba? kolay gelsin.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    109693

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi bandit600 Mesajı Göster
    Sn. Mihran yazınızda bazı teknik terimleri anlamamış olsam bile yaptığınız modifiyelerin Michael MArdis editiondan daha verimli olacağına dair bir izlenim edindim ama merak ettiğim nokta bu modifiyelerin maliyeti standart bir TA-10 için ne tutar ? uygunsa ben getirip ilk modifiye yaptırtan forum üyesi olmaya adayım.
    sevgili bandit600
    benim yaptığım ticari değil merak ve idda olayı.Bu bakımdan size modifikasyomda kullandığım malzemeleri ve fiyatlarını yazıyorum.

Daewoo 3300mf 16v caps x 2 4 ytl
    Hovland 2.2mf 200v caps x 2 94 usd (en pahalı parça)
    Van fen hul kablolar yaklaşık 5 euro
    Alps 100k pot 8 ytl
    1.5 mm bakır plaka 5 ytl
    Heatsink 5 ytl
    Kutu 3.5 ytl
    canon 2 ytl
    akü kablosu 6 ytl
    kablo çorabı, makaron 6 euro
    aku markasına bağlı olarak 20-40 ytl arası
    Gesvages etiketi 200 usd (sese en çok etki eden parça):smiles19: aman şaka diyeyim de yanlış anlaşılmasın.:smiles10:

Gördüğünüz gibi akü beslemesi hariç Hovland caps lerle 125 usd ye mal oluyor.Akü beslemesi ile beraber 160 usd tutuyor.Bu fiyat bu malzemenin onda biri maliyetinde malzeme kullanan Mardisin modifiye fiyatı olan 180 usd den 20 usd daha ucuz.Akü ve bağlantı kablosu da ekstra.Eli havya tutanlara yardımcı olabileceğim gibi yaptırmak isteyenler yapımda bana yardım eden kızım Gildayla modelinde anlaşacakları bir Barbie modeli karşılığında ben de yapabilirim.:smiles17:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-11-2004
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    AB Rh ( - )
    Üye No
    40738

Sayın mihran tebrikler, emnim sizin modifikasyon daha başarılıdır.

barbie jestide çok hoş.

Adviser
    Giriş Tarihi
    29-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( - )
    Üye No
    57205

Mihran test isteriz demeye inan korkuyorum :)

forum ne hallere geldi arkadaş

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    20-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    53888

Sn. Mihran en kısa zamanda ziyaretinize geleceğim ilginiz için çok tşk.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    15-12-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    165678

Hepimiz tabiki bedava işi seviyoruz ama, bu kadar işçiliğin bir ücreti olması gerekir. Barbi çok ince bir mizah olsa da, bu kadar emek ücretsiz olmamalı. sonuçta herhalde, 3 dakikada bitecek bir işten bahsetmiyoruz. Ayrıca bu sizin profesyonel alanınız ile ilgili bir iş. Yukarıda Sadays çok güzel özetlemiş, ben izniyle bir adım daha ileri götürüp, bunun bir adım ötesi Mihran'ın "malzemeler de benden" demesidir.Hani biraz daha zorlarsak, sıra o noktada.

Merak edenler için hemen belirteyim, Mihran'la hiçbir alakam olmadığı gibi, hemen hiç bir konuda görüşlerimiz uyuşmamıştır.

Yahu hakkaten forum ne hallere geldi arkadaş!!!

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-03-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    195653

Sevgili Mihran çalışmaların için tebrikler. Dinlemek için sabırsızlanıyorum ...

Sevgiler...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    14-12-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    51848

Tebrikler...Çok emek vermişsin, ortaya güzel bir ürün çıkmış En azından fotoğrafından öyle görünüyor :)

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    109693

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi jumeriah Mesajı Göster
    Hepimiz tabiki bedava işi seviyoruz ama, bu kadar işçiliğin bir ücreti olması gerekir. Barbi çok ince bir mizah olsa da, bu kadar emek ücretsiz olmamalı. sonuçta herhalde, 3 dakikada bitecek bir işten bahsetmiyoruz. Ayrıca bu sizin profesyonel alanınız ile ilgili bir iş. Yukarıda Sadays çok güzel özetlemiş, ben izniyle bir adım daha ileri götürüp, bunun bir adım ötesi Mihran'ın "malzemeler de benden" demesidir.Hani biraz daha zorlarsak, sıra o noktada.

Merak edenler için hemen belirteyim, Mihran'la hiçbir alakam olmadığı gibi, hemen hiç bir konuda görüşlerimiz uyuşmamıştır.

Yahu hakkaten forum ne hallere geldi arkadaş!!!

Sn. Jumeriah,
    son zamanlarda forumda ticari kimliği olanların başına gelenlerden sonra emin olun şu modifikasyon projesini bile yazmakta tereddüt ettim.Ticari bir amacım olduğuna dair tek bir imaya bile tahammül edebilecek durumda değilim.Bakın siz bile benzer kaygılarla beni tanımadığınızı belirtmek zorunda hissetmişiniz.:smiles7:

Junior Member
    Giriş Tarihi
    08-03-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    195370

Çok güzel bir yazı olmuş.şahsen bende mod olayına çok meraklı olduğum için büyük bir keyifle okudum.birkaç kişisel önerim var modunuz ile ilgili

beslemedki snubber kapasitörler için rubycon blackgate sanki daha iyi olur gibime geliyor.şeması hakkında bilgim yok ama beslemede entegreye en yakın yere birde kutupsuz kapasitör bağlarsanız(kapasite olarak elktrolik olanın 100 veya 10da bir olması iyi olur) daha temiz bir dc elde edersiniz.

eminim biliyorsunuzdur ama yinede bilmeyenler için söyleyeyim sitesinde bütün hi-end komponentler uygun fiyata mevcut.ayıptır söylemesi hovland 2.2uf kap. 20 $ civarı.bence en iyi kutupsuz kapasitörler mundorf ama siz daha iyi bilirsiniz.bu benim şahsi fikrim.

ilerde yapacak birkaç mod daha kalmış.sinyal yolundaki tüm dirençleri caddok olarak değiştirirseniz ta-10 ciddi anlamda sınıf atlacaktır.sizin gibi kendi yapmaya meraklı insanların çoğalmas dileğiyle

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    109693

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi beratkaya23 Mesajı Göster
    Çok güzel bir yazı olmuş.şahsen bende mod olayına çok meraklı olduğum için büyük bir keyifle okudum.birkaç kişisel önerim var modunuz ile ilgili

beslemedki snubber kapasitörler için rubycon blackgate sanki daha iyi olur gibime geliyor.şeması hakkında bilgim yok ama beslemede entegreye en yakın yere birde kutupsuz kapasitör bağlarsanız(kapasite olarak elktrolik olanın 100 veya 10da bir olması iyi olur) daha temiz bir dc elde edersiniz.

eminim biliyorsunuzdur ama yinede bilmeyenler için söyleyeyim sitesinde bütün hi-end komponentler uygun fiyata mevcut.ayıptır söylemesi hovland 2.2uf kap. 20 $ civarı.bence en iyi kutupsuz kapasitörler mundorf ama siz daha iyi bilirsiniz.bu benim şahsi fikrim.

ilerde yapacak birkaç mod daha kalmış.sinyal yolundaki tüm dirençleri caddok olarak değiştirirseniz ta-10 ciddi anlamda sınıf atlacaktır.sizin gibi kendi yapmaya meraklı insanların çoğalmas dileğiyle

Sb Beratkaya23,
    Önerileriniz için teşekkürler.
    Besleme için tabi ki Blackgate daha iyi ama ben Türkiye içinden bulabildiğim en iyi malzemeleri kullandım.Mundorf iyi ama M serisi bulunmuyort.Silver gold serisi iki adet fiyatı ampli kadar.Hoxlandlar Extreme Audio da malesef biraz pahalı.Caddock, Vishay, Rikken gibi kaliteli direnç bulmak ve getirttmek çok zahmetli.Talep olursa adetli olarak getirtilebilir.Selamlar.

Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    311505

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Mihran Mesajı Göster
    ....Talep olursa adetli olarak getirtilebilir.
    Deja Vu :smiles10: Bir badireyi yeni atlattınız. Tamam anlıyorum. TA ile hayalinizdeki 10. yalıyı da aldınız. Bu mod'larla Bentley filonuzu genişletebilirsiniz ama "Aman dikkat sevgili Mihran" demek geliyor içimden.

Selamlar:wave:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    21-10-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    275317

Sevgili Mihran Süper olmuş, elinize sağlık.:smiles34::smiles34:

Eminim en az Gesvages Cdp'de ki kadar fark elde etmişsinizdir.

Başarılar dilerim, kolay gelsin.:wave:

Senior Member
    Giriş Tarihi
    10-07-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    237059

headsink zalman :smiles24:

5 sayfadan, 1. sayfa 12345 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız