Uydumarket Banner  

12 sayfadan, 1. sayfa 1234567891011 ... SonSon
Gösterilen Mesajlar: 224 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Motorlu Çanakla Hispasat Ayarlamak İsteyenler,Faydası Olabilir

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

New Icon7 Motorlu Çanakla Hispasat Ayarlamak İsteyenler,Faydası Olabilir

Yazı Eski Forumdan Aktarılmıştır !!!

Faydası olacağını sandığım ve bir arkadaşın çatısında bu soğukta hemde donaraktan çektiğim bazı resimleri vereyim.

Bu örnek anten Panamsat'tan Hispasat'a kadar bizzat ayarladığım bir anten.Ve 180 cm çapında parabol.Resimlerden yaklaşık birşeyler belki bulunur.Ancak unutulmaması gereken resimde olduğu gibi eğer mount'u tam güneye ayarlayıp motor limit ayarlarınızıda açarsanız bu anten tam kuşakta bulunan uyduları alabilecek duruma gelir.Zaten kuşağa oturduktan sonra ve itici motoru uygun noktadan monte ederseniz ve eğer kapsama alanına giriyorsanız Hispasat sorun olmaz.

Motor Panamsat 68.5 'te iken

Motor Turksat 42 'de iken

Motor Astra 19.2 'de iken

Motor Hispasat 30 'da iken

Motor bağlantı noktası mesafesine dikkat !!!

Hispasat'ta antenin uzaktan görünüşü.Neredeyse ufka doğru iniyor.

Sevgiler

Umarım faydası olur...
    Düzenleyen Bulent Tekcan : 16-02-2004 at 11:34 Sebep: Şimdilik üstte dursun diye sticky yaptım

Junior Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    48 Muğla
    Üye No
    409

Sayın Hocam
    Bu acıklayıcı bılgılerınız ıcın gercekten tesekkurler.Dısecq motor ıcın extra nelere dıkkat edılmelı.Sımdıden tesekkurler.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    110

Hoca müsait olana kadar ben bildiğim ve en önemli olan şeyi hatırlatayım.Öncelikle kesinlikle direk tam 90 derece olacak (su terazisi ile kontrol et ama kesinlikle tam dik olacak)

Average Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    477

SAyın Arkadaşlar
    Benim normal motorlu antenin motoru bozuldu ve değiştirdiler ve ayar yaptılar ne varki sonra çanağın 7 batı uydusunu bulmadığını fark ettim çıktım motorun bağlı kelepçeyle oynadım ve 7 batı nilsat geldi.Ertesi gün bu sefer yine 7 batıyı bulamadı.İyice canımı sıktı ve dünyanın parasını vermekten bıktım.Sayın Bülent bey anlatımında motor kelepcesinin 8 cm olduğunu yazmış ben bunu 5cm'e getirince nilsat ve diğer uyduları bulmuştu.Ya çanak oynadı yada kol şu an hiç bir uyduyu bulamıyorum.Şöyle ucuz yollu bir servisci aklı başında yeniden ayar çekecek birini arıyorum.Ben 4.levent civarında oturuyorum.Acaba kendim zorlasam yapabilirmiyim.Yardım ederseniz çok makbule gececek...

Average Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    477

Alo Sayın Arkadaşlar
    Lütfen bir cevap yazın...

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

Size şu uyducuya gidin diye kimse yazamaz zaten,bu forum kuralları gereği yasak.Ancak PM ile varsa tanıyan yollar.Ayrıca 7 derece uydusu ile 5-8 cm in alakası yok.Bu mesafe sadece antenin dahada yatıp hispasat'ı bulması için.7 derece zaten ortada bir yerde kalıyor.

Sevgiler

Average Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    477

Sayın Bülent Bey
    Peki bu 8cm olayını neye göre ayarlıyorsun.Çünki bende motorun kelepçe boyutu 5 cm'idi.Çok daha önce bu kelepçe boyutunu 8 cm'e alınca ayar gidiyor.Lütfen bir cevap...

Member
    Giriş Tarihi
    15-02-2004
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    2789

Bülent usta bende motorlu sistemle ilgili bir soru soracam.. karlar kalktıktan sonra bir çatıya 120 motorlu anten monte etmek istiyorum.. yanlız sorun şu ki çelik boru kestirmem lazım.. yani antenin ayağını kendim yaptıracam da mesafe konusunda kararsızım.. Aşırı rüzgarlı bir çatı olduğu için benim için en kısa olabilecek şekilde en iyisi..yani kiremitlerden yüksekliği ne olmalı?boruyu bir kere kesmek istiyorum.. montesi çok zor olacağından bir kerede bitirmek istiyorum..yani kısaca kiremitlerin üstündeki kısmı ne kadar uzun olacak 120 lik çanak 18 inch motorlu sistem için.Çatı eğimi fazla değil(senin resimlerindeki gibi)artı güneye bakıyor.
    şimdiden teşekürler.

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

@savasdane
    E zaten 5cm de oluyorsa elleme,yukarıdaki anlatım 18 inc kol'a göre,zaten 5-8 cm arası olabilir,çünki mount'a da bağlı biraz bu.

@Digitalus
    Çatıdan 1.5 metre yükseklik iyidir,çelik boruya gerek yok yaw,Galvaniz kalın su borusuda olur.Ses olmaması için içini kumla doldur,ama dikkat et kum su almasın,yani iyi izole et.

Sevgiler

Member
    Giriş Tarihi
    15-02-2004
    Mekan
    Üye No
    2789

kiremit üstü 70 cm yetmez mi ki? sonuçta hareketli mountborunun tepesinde duruyor ve biraz yükseltiyor çanağı.. çanak 120 lik.. ben o kadar düşünüyordum.. 70 cm civarı.. yükseklik 1.50 çok fazla bence.. anteni yan koysan mountsuz borudan kısa olur.. ben şöyle düşündüm.. anten çapının yarısı en uygun gibi.. sonuçta hispada dikeye yakın konuma geliyorken kiremite çarpmaması için ayak yüksekliği çapının yarısı yeterlidir..

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

E zaten ölçtüysen sorun yok,ama dikkat hispasat'a yatarken anten hispasat yerine çatıyı görmesin :) sonra çatıda kaynak zor olur.

Sevgiler

Member
    Giriş Tarihi
    15-02-2004
    Mekan
    Üye No
    2789

Çatı güney tarafına eğimli...
    ok Bülent bey.. ilginiz için teşekürler.. kurduktan sonra buraya yazarım ölçüleri :)

Banned Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    55 Samsun
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    266

arkadaşlar ben amasyadayım buranın paralel ve meridyenleri 36 doğu ve 41 kuzey 36 derece seasatı ayarladığım zaman tüm uydular çıkıyor.hispasat dahil en az 22 tane uydu buldum oda mauntun sanayşide yapılmış olması.isteyenlere şehirlerinin değerlerini verebilirim yalnız bana özel mesaj atın.ok?

Junior Member
    Giriş Tarihi
    04-03-2004
    Mekan
    05 Amasya
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    5601

digital + arkadaşıma
    Arkadaşım bende Amasya dayım ve şimdiye kadar hispesatı izleyebilen birine rastlayamadım. Amasyanın içinde tedaş civarında oturuyorum. Sen kaçlık çanakla bulabildin, dağlar engel oluyormu, benim de motorlu çanak var.Antenim 120 lik bilsat ofset. Hispa için yeterli olurmu. Umarım kısa zamanda cevap verirsin.

Member
    Giriş Tarihi
    24-02-2004
    Mekan
    17 Çanakkale
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    4268

New Icon5

:menani: arkadaslar soz ettiginiz hep kollu motorlu canaklar bi de diesqc motorlar var bu konuda bilgisi olan varmı meridyen ve paralaele gore uygun olan hangi uydu ise oraya cevrilip baslangıc alınıyor galiba tam bilen varmı bulant bey bi acık daha cıktı ortaya bu ayarlar nasıl yapılır mantıgı nedir montaj yaparken hangi puf noktaları vardır bunları bi yere yazalım sabit bi yere arkadaslarla bu tıp seyler sormayalım daha ileri seyler soralım bu forumda bu seyler icin bi yer acalim admin bey admin olmak sorumluluk getirir.. kolay olmasa gerektir
    ya her seyin kendi baslıgı altında yeni baslayanlara acemilere ilerleyenlere bolumu konabilir yada her bolumde kendi icinde boyle baslangıctaki veya basıt seviyedeki bilgiler icin FAQ bölümü hazırlanabilir. :captain: :help1:

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

Bak başlıkta motorlu çanak yazıyor ! O nedenle elbette hep kollu motor olacak burada.
    Diseqc için burada ayarın nasıl olduğu var zaten,sanırım görmedin.Dolayısı ile soruların o alanda sorulması lazım...

Sevgiler

Senior Member
    Giriş Tarihi
    04-03-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    5527

Hocam ben Alanya'dayım.2.50 çanağım var.0.3 LNB fakat sabah aldığım sinyalleri aksam alamıyorum.Akşam aldığım sinyalleride sabah alamıyorum.Sebebini bir türlü çözemedim.Yani bütün kanalları 24 saat izleyemiyorum.3.20 ofset ilede denedim değişen birşey olmadı.Neden acaba.

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

LNB nedir ? Hiç değiştirip denedinmi ?

Sevgiler

Senior Member
    Giriş Tarihi
    04-03-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    5527

Merhaba, hocam hemen her tür LNB'yi denedim.Şu an İnvacom 0.3 dB LNB kullanıyorum.TF 3000 CIP receiver ve MR170 modülüm var.Kablodan olabilir diye onu bile RG 11 ile değiştirdim.Acaba bulunduğum bölgedenmi kaynaklanıyor.Selamlar.

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

Bunları denediysen,olduğun bölgeden olabilir.Yaz yaklaşırken özellikle hispasat ve astra'da güneş panelleri bundan etkileniyor ve bazı tp lerde düşme oluyor,ama bu bölgeseldir,mesela İstanbul'da olduğum yerde hiç rastlamadım hispasat için ama astra'da oluyor bazen.

Sevgiler

12 sayfadan, 1. sayfa 1234567891011 ... SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık