Uydumarket Banner  

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 48 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Pal-ntsc Donusum

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    162

Pal-ntsc Donusum

ABD den getirdigim philips hdtv televizyon icin yayinlari pal dan ntsc ye donusturmem gerekiyor,bu konuda bilgisi olan yada bu tarz bi cihaz satan yer tavsiye edebilecek olan varmi?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    12

medyavizyon ntsc-pal dönüştürücü satıyor du sanırım link bulursam veririm.

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Sevgili lucaya,
    Bahsettiğin televizyon
    1- Tuner'ı içinde olan tiplerden mi? yoksa HDTV monitör mü?
    2- Kaç ekran, mümkünse yatay ve dikey satır oranları.
    3- Modeli ne?
    4- Hangi tür video girişleri var
    5- Şu an PAL yayınları bağladığında ne gibi sorun var (Görüntü alıyormusun? Alıyorsan yanlızca renk problemi mi var? Yahut hiç görüntü yok mu?)
    6- Tv cihazında dahili PAL/NTSC convertör olup olmadığını kesin biliyormusun?
    7- Bu tv'de yayınları hangi yoldan seyredeceksin (kablo tv, uydu receiver)
    8- Tv'nin cereyan girişi 220'ye uygunmu?
    9- Bu iş için ayırabileceğin rakam ne kadar
    Bu bilgileri de yaz. Şu soracaklarım ise sorununun çözümü ile ilgili değil ama merakımdan soruyorum.
    1- Türkiyede kullanacağını bilmene rağmen (yoksa bilmiyormuydun)niçin sistem uyumlu bir cihaz almadın?
    2- HDTV almaktaki beklentin nedir?
    Hoşçakal

Aslında sorununun çözümü duruma göre kolay veya çok zor olabilir. Vereceğin bilgilere bir bakalım.

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

oy oy ordinaryüs adamın bir ifadesini almadığın kalmış :) :) :)
    ama iyi yapmışsın zira yeterli hiç bilgi yok

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Sevgili Picklock,
    Bazı arkadaşların hem çözüm istedikleri sorunları var, hemde bir cümlelik bilgi veriyorlar. Yazmaya üşendiklerinden değilde hangi parametrelere ihtiyaç duyulacağını bilmediklerinden olduğunu düşünüyorum. Sanki bir cümlelik soruya verilecek bir cümlelik cevapla iş biter zannediliyor. Aslında qwerty kardeşim akşam eve gidince bir cümleyle cevap verecekti ama heralde zamanı olmadı :- ))) (şaka valla yeniden didişmek istemiyorum). Qwerty haydi şu arkadaşın işine bir el atıver. Selam ve sevgilerimle.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    12

El atayım tabiki.
    Cihaz HDTV plasma USA modeli olduğuna göre NTSC uyumludur.Pal desteği yok ise pal-ntsc converter ile işi çözebilir.Autovoltaj değilse 110-220v dönüştürücüde lazım.
    HDTV yayın meslesine gelince dün başka topiğede yazdım ASTRA uydusundan 1080 adlı kanal High definition(1080i) test yayını yapıyor bunada hdtv uydu alıcısı lazım başka yayın yok şimdilik.
    Bağlantılara gelince compoment video bağlantısı olduğu kesin :) (scart olacağını sanmıyorum :D: )
    Cihazınız büyük ihtimal NTSC progressive scanı destekliyordur .Kullanım kitapcığında 480P ibaresi geçiyormu? (1080i,720p HD uyumlu oılduğunu gösterir)
    Olduğunu varsayarsak PAL dvd filmleri uygun dvd player ile NTSC formatta hatta NTSC P.SCAN olarak izleme şansınız var.Yani dvd filmlerde pal-ntsc dönüştürücüye gerek kalmaz.
    Şöyleki;Pal ntsc dönüşümü yapabilen dvd ler olduğu gibi.DVd nin PAL yada NTSC olması farketmeksizin PAL PROGRESSIVE SCAN(576p) YADA NTSC PROGRESSIVE SCAN çıkış tercihi yapabildiğiniz dvd player ler(örnek philips 963SA) var.
    HDTV tv işinize yakın gelecekte piyasaya girecek zamanla standart dvd lerin yerini alacak BLUE RAY kayıtlarda işinize yarayacaktır.Ayrıca başka topicte de söz etmiştim sizin cihazda DVI, HDMI gibi girişler varsa yeni nesil dvd playerların "videoscaler" içeren modelleri var bunlar standart pal yada NTSC görüntüyü bu çıkışlar üzerinden HD olarak verebiliyorlar.(örnek denon dvd-A11,Pioneer dvd 868,Marantz 12s2 vs. Bunlar çok pahalı diyene daha ucuz model önerisinde de bulunabilirim )
    Başka sorusu olan?

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Qwerty,
    Hocam, güzel yazmışsın da olay PAL/NTSC konvertör ile çözümlenecek kadar basit olmayabilir de. Sonra konvertör demekle iş bitmiyor. Bu meretin bir sürü çesidi var. Analoğu var, digitali var, yanlızca renk formatını düzeltebileni var, çoğunun kapasitesi belli bir ekran boyutu ile sınırlı. Piyasada satılan çoğu tv standard konvertörleri
    (standart tv konvertörü değil yanlış anlaşılmasın,söylemek istediğim televizyon yayın standardı konvertörü) oyun konsolları v.s için yapılmıştır. Lucayanın verdiği bilgilere göre PAL/NTSC konvertör deyip işi bağlarsan başka topicteki optik ve koaksiyel kablo tavsiyesi gibi bir sonuçla karşılaşabilirsin. : - )))) Bakınız aşağıdaki link.
    Daha hakkında soru sorulan cihazın multi sistem olup olmadığı bile belli değil (modelini yazmamışki). Belki soruyu soran arkadaş eksik teknik bilgi ile olayı kendi komplike hale getirmiş de olabilir. Bir ihtimal belki orta da problem dahi olmayabilir, ne dersin?
    Ancak şunu da itiraf etmem gerekiyor. Bu foruma katılmak bana büyük zevk veriyor. Nedenini bende bilmiyorum ama öyle : - ))).
    Yanlış anlamazsan yazıyı bitirmeden şunu da sormak isterim. Yazmış olduğun şu "compoment" video ne ola ki?. Dil sürçmesi deme çünkü başka topic'lerde de birkaç sefer yazdın. Canı gönülden sevgilerimle. :- )))

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    12

Sorunu çözemezse bana hediye etsin ben kullanırım.
    2 foruma yazı yetiştirmekten(diğeride ) imla hataları cümle düşüklükleri olabiliyor affola,dikkat etmeye çalışacağım
    İnşallah arkadaşın sizin de dediğiniz gibi"ortada önemli bir problemi dahi olmaz da cihazını güle güle kullanır.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    162

arkadaslar bilgiler icin cok tesekkur,tv nin girisleri,3 composite,2 s-video,2 component ve vga.Su an digital receiver kullaniyorum,bir tanede composite-component kalite arttirici aletim var,vede component giris yaptigimda pal-ntsc diye bi sorun kalmiyor ama bunun disinda tv nin rf yada normal video girislero pal desteklemiyor,servis ve dealewr menulerinden buna baktim.Dvd player da en buyuk sorun zone sorunu onu **** ettim,110-220 volt olayini ise 3 adet 2000 lik donusturucuyle hallediyorum,hic sorun yok(evdeki tum aletler 110 watt)hdtv zaten yurtdisinda izliyordum ozellikle nba maclari falan hd olunca keyfi 100 kat artuyor,hem hd hem standart ayni yayini yapan kanallar var,arada switch ettiginizde tahmin edilemiyecek kadar fark var,umarim bu teknoloji yakinda turkiyeye gelir ama receiver in hd decoderli olmasi gerekiyo,orada uye olunca bedava veriyortlardi ama normalde fiati 500 usd civari.Benim asil soru sormamin amaci,evde kablo tv de var ve ben bunu convert etmek isterim cunku receiver la girdigimde pip kullanamiyorum hemde su anki hotbird ve hispasat uydularindan memnunum.Bu arada iki soruyu unutmusum rf kablo tv girdigimde yayin siyah beyaz,ses yok vede tv 480p,720p,1080i destekliyor.

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Sevgili qwerty,
    Buyrun bakalım. Müneccim miyim neyim? Arkadaşın minnacık sorununu şimdi çözünde rahatlasın. Öpüldünüz :- )))

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    12

Yok ben komplike sorunlarla uğraşıyorum başka arkadaş çözsün :)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    162

bide component giriste pal-ntsc olayinin kalkmasi,tv nin hangi ozelliginden bunu soyliyebilirmisiniz?bi fikrim daha var sizce mumkunmu,su an bahsettigim component giriste polarizasyon ayari olmuyor bu sebebten receiver in wide-screen modu hic bisey ifade edemiyor vede ekranda asagi yukari ve saga sola kaymalar oluyor.Sorum su skart cikisini aldigimda receiverin rgb ve polarizasyon pinide mevcut,bunlari bi sekilde av4 girisine atmaliyim,bunuda vga girisinden yapabilecegimi dusunuyorum,yani hem monitor hemde skart kablosu alip bunlarin bahsettigim cikislarini birlestirip(semalar mevcut)bu tarz 1 kablo imal etmeyi dusunuyorum cunku boyle bir kablo yok,ne diyosunuz birde demin bir arkadasim dvi konnektor den bahsetmis bu dvi oyle bi patladiki abd de diger tum benzerlerini bikac sene icinde piyasadan silcege benziyo artik tum receiver larda,tv lerde bu kullaniliyor,teknik ayrintisini bilmiyorum ama demkki iyi bisey...

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Sevgili lucaya,
    Sorduğum sorulara cevap verirmisin lütfen.
    1-Sen "tv'nin komponent video girişlerinden bağlantı yaptığın zaman PAL yayınları ekranda sorunsuz olarak izliyorum" dedin, yanlış mı anladım?
    2-Eğer bu dediğin doğru ise senin HDTV multi sistem demektir. (Kitapçığına bakıp cevabı yazman gerekiyor)
    3-Türkiyede kablo tv analog sistemdir. Amerikadaki ile karıştırma. Digital sinyallerin tv'ye doğru bağlantı şekliyle olması durumunda sorunun yoksa çözüm çok kolay.(bununda cevabını ver)
    4- Scart kablosu ve monitör kablosu (nasıl birşey?) ile ne yapmak istediğini biraz daha açık anlatırmısın.
    5- Biz türkiyede daha kompozit video bağlantısını, rca konnektörünü arkadaşlarımıza öğretemedik ki DVI (analog-digital), firewire bağlantı şekillerini anlatalım. İnşallah seviyeyi yakında oralara da getireceğiz.

Sevgili qwerty,
    Bizim köyde bir laf vardır; büyükler dururken küçüğe söz düşmez derler. Şimdi sevgili moderatörümüz dururken benim fikir beyan etmem doğru olmaz. Nede olsa adab-ı muaşeret denen birşey var. Öncelikli söz hakkını size bırakıyorum :- ))). Selam ve saygılarımla.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    12

Yok estağfurullah Moderatör olmak bir büyüklük payesi değildir yazdığımı espiri babında telakki ediniz.Sevgiler

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    162

evet komponent girisi pal sorunsuz,sorun analog olarak yani kablo tv de(yani tuner im multisistem degil)scart turkiye ve avrupada kullanilan 26 pinli skart soketli giris,monitor kablosuda bilgisayar ekranlarinda kullanilan rgb girisli hd 15 kablosu

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Sevgili lucaya,
    Türkçe konuşuyoruz ama yinede anlaşmakta güçlük çekiyoruz. "Do you speak English?" :- ))).
    Arkadaşım PAL görüntüyü komponent video bağlantısı ile tv'ye bağladığında sorun yaşamıyorsan senin HDTV hazretlerinin tuner'ı multi sistem demektir. Analog kablo tv şebekesini High Definition TV'ne RF girişinden bağlayarak ne yapmaya çalışıyorsun güzel kardeşim? Yaptığın bu işlem Ferrari arabaya tüp (LPG) takmaya benzer :- )).
    HDTV, EDTV ve digital SDTV gibi tv cihazlarından maksimum görüntü kalitesini alabilmek için mutlaka video sinyalini komponent girişlerden bağlamak gerekir. Türkiyemizdeki kablo tv şebekesi analog dur ve kompozit video sinyali taşır.

Sorununun nereden kaynaklandığını anlatabilmek için biraz teorik bilgi verelim. Digital görüntü üç ana renkten oluşur (kırmızı,yeşil,mavi = red,green,blue = RGB). Bu renk bilgileri aydınlık (illuminasyon=Y), renk (Crominans= R-Y, B-Y veya U, V) ve horizontal-vertikal senkronizasyon (HV) sinyalleri ile birlikte digital video datasını oluşturur. Bu sinyaller oldukça geniş bir bandı işgal eder bu yüzden cihazlar arasında transfer edilirken matrix'lenerek 3 ayrı hatta ve daha dar bir banda indirgenir.
    Aydınlık sinyali (Y) aynı zamanda siyah-beyaz görüntü bilgilerini de içerir. Renk sinyalleri illuminasyon sinyalleri ile birleşince Y/ R-Y / B-Y şeklinde veya Y/U/V şeklinde transfer edilir. Görüntü cihazı (tv veya projektör) bu matrix'li sinyali renk encoder'ı ile çözerek digital video datalarını elde eder.
    Kompozit video bağlantısında illuminasyon,renk ve senkron bilgileri sıkıştırılarak tek bir hat üzerinde transfer edilir. Tv cihazı sıkıştırılmış bu video sinyalini renk encoder'ı ve comb-filtresi ile komponentlerine ayırır ancak bu işlem sırasında sinyal komponentlerini çok net olarak ayrıştıramaz. Böylece parlaklık sinyali içinde renk sinyali karışımı kalırsa görüntüde rainbow(gökkuşağı) artefaktı olabilir veya tersi durumda ( renk sinyali içinde parlaklık sinyali kalırsa) snow(karlama) artefaktı oluşur. Eğer kompozit sinyal tv'ye uygun olmayan girişten bağlanırsa illuminasyon (Y) sinyalinin içindeki siyah-beyaz sinyaller ön planda olacağı için hayali siyah-beyaz bir görüntü elde edilir.
    Senin sorun HDTV'ye bağlantıyı uygun şekilde yapmamandan kaynaklanıyor.
    Son yazdığın yazıda 26 pin'li scart demişsin Euroscart 21 pin dir. Senin monitör kablosu ve scartla ne yapmaya çalıştığını yine anlamadım. Açık açık yazarsan anlaşılır.
    Umarım anlattıklarım kafanı çok karıştırmamıştır. Bilgiler biraz profesyonel tarafa kayar gibi oldu.Hoşçakal

Adviser
    Giriş Tarihi
    06-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    1835

Sevgili Picklock ve qwerty,
    Başka bir iki topic'te ve yukarıda yazdığım teorik bilgiler birçok arkadaş için başvuru kaynağı olabilir. Onları derleyip "sticky" yapabilirsiniz. Sizden telif hakkı istemem merak etmeyin : - )))

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

ho ho konuya bak biraz kaytardık ulen almış başını gitmiş :) okuyayım dedim kafam çorba oldu he he lucaya başta esas amacını yazsaydı sanırım bu kadar uzamayacaktı , neyse sonuç olarak bayağı bir birikim oldu, derleme kısmına gelince biraz sadeleştirerek mümkün olabilir tabiki :write:

Member
    Giriş Tarihi
    20-06-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    17477

Plasma ve HDTV

Merhaba,

Yaziyi okudum ama kafam biraz yogun oldugu icin atladigim bazi seyler olabilir.

Bazi seyleri aciklamak isterim,bildigim kadari ile,

1.-Plasma TVlerin yaklasik olarak %99 pal/ntsc ve 100-240V calisir,nedeni %99 uzakdoguda yapilip uretim esnasinda maliyeten kazanmak pazarlama kolayligi,ama her model her yerde satilmaz satilirsada model nosu degisir,

2-Pal-NTSC konventorler ne yazikki HDTV ise yaramaz cunku calisma frekansi ve satir/sutun sayisi nedeniyle.HDTV ntsc yayinlari pal HDTV (ceviremezsin) de seyredemezsin.(simdilik)

3-SCART avrupaya ozgu bir component baglantidir.RGB ayri ayri girer su anda ben kaon uydu vericimi scart - RGB comp. baglanti ile seyrediyorum.

4-Su anda uretilen HDTV ve recieverlari DVI baglanti kullaniyor.acaba 26 pin scart diye buna mi diyorsun?

5-Eger cihazin,Tuneri NTSC ise (pek san tanimiyorum ama)yapabilecegin en iyi sey pal/ntsc HDTV receiver (Uydu reciever degil tuner bu) almak

New Member
    Giriş Tarihi
    29-07-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Üye No
    21642

ntsc-pal dönüştürücü gerekli nereden bulabilirim?Lütfen yardım edinnnnnn....

3 sayfadan, 1. sayfa 123 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı