Uydumarket Banner  

5 sayfadan, 1. sayfa 12345 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 86 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: ***Diseq Motor Ve Kollu Motor Kafam çok karıştı Yardım Lütfen

Banned Member
    Giriş Tarihi
    29-02-2004
    Üye No
    4975

***Diseq Motor Ve Kollu Motor Kafam çok karıştı Yardım Lütfen

Sunny Sky 1030 dcı modelli receiverim var.Ben şuan sadece Turksattki kanalları izliyorum.Düşüncem ise Motor sistemi kurmak hemen alacağım ama çok kararsız kaldım.Kimi diyorki Diseq çok kullanışsız kimi diyor kullanışlı sorun çıkmaz diyor.Ya lütfen yardım edin.Hangisi en iyi çözüm.Diseq motorla bursada 15 uydu falan izlenir diyorlar.Bu nasıl oluyor.Bugun gittiğim başka yer ise VBOX ile kollu motor kullan en sağlamı budur diyorlar.Hangisi saha az ayar bozar.Bulunduğum yerde Bursada rüzgar çıktımı bayağı sağlam rüzgar çıkar.Acaba ayar bozarmı.Kollu motor olsa bozarmı peki.Yoksa sabit mi kullanayım.Ya dİSEQ Motor u tavsiye ediyormusunuz.Diseq ın dezavantajları neler.Kullansam hep ayar bozulursa kendim yapamazmıyım.Birde bozulunca tüm ayarlarmı bozuluyor yoksa bir ayarmı bozuluyor.Lütfen yardım edin dostlar en iyi çözüm hangisi.Ve diseq motorla 120 lik çanakmı kullanayım...SAYGILAR...

Member
    Giriş Tarihi
    03-03-2004
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    5381

arkadaşım diseq motor kesinlikle alma.
    sonra sinir olur kırarsın paran boşa gider.
    diseq kontroller al bence.
    next marka motosat var piyasada hiç sapma yapmıyor.
    oldukca kullanışlı.tabiki bunun için hareket mauntu ve 18 inch hareket koluda lazım olacak.
    daiseq motormu uzak dur.altın kaplamadan kasası bilmem neden dişli olsa yinede uzak dur.
    sakın haaaaaaaaaa sakın.

daiseq siz günler

Banned Member
    Giriş Tarihi
    29-02-2004
    Üye No
    4975

yani kollu moto kullanalım öylemi...

Adviser
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    145

Borckaartvin arkadaşım ben müşterilerime diseq motor da kurdum gayet güzelcene çalısıyo önemlı olan diseq motor u cok iyi kurmak ayarı ıyı vermek, ama sen hipsatı falan izlemek istiyosan 150 canak anten kolu motor taktır ..

Senior Member
    Giriş Tarihi
    19-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    3427

Arkadaş bu yazılanlar için birşey diyemiyeceğim ama ben kendim şuan 120 cm çanak ve primierjack diseqc motor kullanıyorum gayet rahat ve sorunsuz oluyor ama motor yada kol tercih senin basit bir mantıkla bakacak olursak senin aletin diseqc motoruna uyumlu bir alet ve gayet te iyi çalışır çünkü aynı recever ı kullanıyorum ve demin belirttiğim motoru aldım kendim kurdum basit bir hata dışında da sıkıntım olmadı motoru ve çanağı bağladığım borunun yere tam 90° açı ile durmuyor olmasından dolayı bir sıkıntı yaşadım ama onuda çözdüm şuan birtek çanağımın durduğu yerden kayanaklanan bir sıkıntıyla 30° hispasat ı alamıyorum onun dışında ki birçok uyduyu gayet net alıyorum.
    Ha birde bence aletlere baktığında hangisinin daha dayanıklı olduğunu ve daha sağlam bir yapıya sahip olduğunu anlamak hiçte zor değil bir kollu bir de diseqc motorlu iki alete de bir bak farklılıklarını hemen anlayacaksın diyer yandan fiyatlarına bakacak olursan hangisinin daha iyi olduğunu oradan da anlayabilirsin. tercih senin.

Sevgilerimle,
    İyi Seyirler.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    29-02-2004
    Üye No
    4975

yani diseq alsam dahamı iyi

Senior Member
    Giriş Tarihi
    19-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    3427

Bana soruyorsan bu konuda ukalalık yapmak istemem ama benim yaptığım tercih zaten belli ve memnun olduğumu da düşünecek olursan benim sana birşey söylemem yersiz olur ama bana göre aralarında 2 misli fiyat farkı var bunun sencede birşey ifade ediyor olması lazım. Bence sen ginede şöyle yap ikisini de görebileceğin sayfalar var oralardan ikisinde görüntüsüne bir bak bence öyle bir şansın varmı bilemiyorum ama ikisinide canlı görebileceğin bir yer bul ve bak son sözüm bana göre doğru olan diseqc motordur. Tabi bu tamamen benim düşüncem ama sen genede kendi kararını kendin ver. Birde oturduğun yer istanbul / maltepe taraflarında ise oralarda bir yer söyleyebilirim ikisini birden görebileceğin bir bakarsın hem bahsettiğim yer toptancı fiyatta baya fark ediyor piyasada 65$+kdv ye satılan ürünü ben 50$'a aldım diğer yandan kollu sistem de 25$ civarında haberin olsun tercihini kendin yap bye.

Sevgilerimle.
    İyi Seyirler.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    29-02-2004
    Üye No
    4975

kimi kollu motora sağlam diyor kimi ise diseq motora iyi diyor.Kimi uyducular Diseq ile 5-6 uydu izlenir ancak diyorlarken.Kimisi ise diseq ile 15 adet uydu izlenir diyorlar.Diseq yani kurulunca bir ruzgar çıksa ayar bozulacakmı bu asıl iştir.Diseq bukadar dandik olamaz dandik olsa herkes bu sistemi kullanmaz tüm yeni chazlar diseq motor desteği mevcut.Acaba nedendir.Bencede Herhalde en iyi ve en ucuz çözüm diseq motor

Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2004
    Mekan
    19 Çorum
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    2170

diseq motoru hiç proglemsiz kullananbilirsin ben çorum da 3 tane kurdun fazla ugraşmadıgım halde hispasat dahil 15 uydu aldı diseq motor randıman için temelini iyi atacaksın

Member
    Giriş Tarihi
    20-02-2004
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    3533

arkadaşlar ben de ukalalık yapmak istemem ...fakat
    dayzek motor çok rahat bir kullanım kolaylığı vermesine ragmen 1-ülkemize gelen motorların ne yazık ki basitliğinden 2-avrupa şartlarına hazırlanmış olasından (yani saç-offset-max 90cm) 3-uydu alıcısı üreten firmaların bu konuya önem vermemesinden dolayı kollu motora göre çok daha dayanıksızdır.18 inç bir kollu bir harakatli sistem en idaalidir.kullanacagınız pozizyoner kaliteli olduktan sonra mesele yok.bunda da bulabilirsen motosat(suriye) tavsiye ederim.kabı kötüdür ama işe yarar

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    22-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    3985

Ben bu konudaki tecrubemi paylasmak istiyorum.

Ezelden beri siddetli bir bicimde Diseqc motorun savunucularindandim. Bir ay kadar once kurdurdum. Kullanimi cok rahat, montaji da problemsiz yapilinca iyi. Zaten bu konuda herkesin gorus birligi var.

AMA...

Bir konuda yeterince bilgilenmedigimi kullandikca farkettim. Diseqc motor, dogasi geregi, ruzgardan cok etkileniyor. Tek noktadan montaj yapildigi icin ruzgarli havalarda anten sallaniyor ve bu da seyri keyifsiz hale getiriyor (donmalar, anlik sinyal dusmeleri, vs.). Oysa kollu motorlarda montaj 2 noktadan yapildigi icin antenin ruzgar duyarliligi daha dusuk oluyor.

Bu durumu kaale alarak seciminizi yapmanizi tavsiye ederim. Binalarin arasinda fazla ruzgar almayan bir konumunuz varsa ve 120 cm'den kucuk canak kullanacaksaniz Diseqc'den sasmayin derim. Aksi durumlarda kollu motoru secin. Ben simdilik Diseqc kullanmaya devam edecegim ama ruzgarli gun orani benim seyir keyfimi baltalarsa eger (ki bu sonbaharda daha belirgin olur heralde), kollu motora gecis yapacagim.

Sevgiler...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    22-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    3985

Bu arada eklemek isterim, Diseqc motorla 15 uyduyu problemsiz izliyorum ve ruzgarda aarinda bir kayma olmuyor. Sadece donmalar beni rahatsiz ediyor ve bunun Diseqc motordan vazgecinceye kadar engellenebilecegini de sanmiyorum.

Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2004
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    2191

Diseqc motor ile hispasat dahil olmak üzere 24 uyduyu 90cm parabol anten ile yakalayabiliyorum. (Europe Star1 - Turksat 1C - Express Air - Hellassat2 - Eutelsat W4 - Eurobird - Arabsat2A - Astra1 - Eutelsat W2 - Hotbird - Eutelsat W1 - Eutelsat W3 - Sirus - Thor - Amos - Atlantic3 - Nilesat - Atlantic2 - Express3A - Atlantic 1 - Telestar 12 - İntelsat 901 - Nss 7 - Hispasat )

Average Member
    Giriş Tarihi
    19-05-2004
    Mekan
    43 Kütahya
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    14362

18" motor 150 cm. antenle hispesatı diğer uyduları bozmadan izleyebilirmiyim?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    22-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    3985

Benim Diseqc catida oldugu icin sesinden etkilenmiyorum. Lakin yanindayken cevirdigimde neredeyse vizilti denecek kadar az ses cikardigini duyuyorum.

Uydu motorlarinin gurultusunun cok yuksek olmadigini dusunuyorum. Her iki tipin de. Halk arasinda yaygin bicimde motorun sesi rahatsiz eder batil inanci oldugu dusuncesindeyim.

[email protected]: Motorlu olunca hispasati bozmaz, 20 uzerinde daha uyduyu da seyredersin. On kosul, anteninin ve motorunun ayarini dogru duzgun yapman/yaptirman gerekli.

Sevgiler.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    430

Disecq?

Disecq ile ancak 120 cm çanağa hareket verebilirsin,motor veya kollu mount
    ile daha büyük çanakları hareket ettirebilirsin.
    Bende Next YE-6000 kumanda+150 Bilsat çanak (18'' motor)ve Nexus-S var
    sistemden memnunum,60 E den 30W ye kadar tüm uyduları tarıyorum,
    rüzgar veya koordinat sapması gibi sorunlarım yok
    saygılarımla,
    gunx :)

Member
    Giriş Tarihi
    13-03-2004
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    6826

arkadaslar ben yeni sg-2100 motor aldım balıkesirde oturuyorum motoru kurdum fakat 6 uydu alabildim kendim kurdum bana yardımcı olabilirmisiniz 0 noktasına astrayı aldım borum 90 derece dik fakat iyi sonuc alamadım 120cm bilsat canak var ...

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    6

Merhaba ,

Bakın , çanağınız 1.20 metreye kadarsa , USALS destekli receiverınız varsa H-H Diseq-c motoru kullanmanız daha mantıklı olur.
    Ama kendinden pozisyonerli bir receiverınız mevcutsa , anteninizin çapı 1.20 metreden büyükse kollu motor kullanmak zorundasınız zaten.

Diseq-c motor elbette kollu motora göre daha sessizdir.Ama adminimiz Bülent Bey'in kullandığı tarzda Egis motorlar hem çok hızlı dönerler, hem sessizdirler ama fiyatları çok yüksektir.

Konumum gereği size burada şu marka iyidir diyemem.Bunu benden beklemeyin.Piyasada kollu motor çok alternatifi olan bir ürün değil zaten.Bir kaç bilindik marka var.

Saygılarımla...

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    6

Merhaba ,

Egis'i örnek olması adına verdim.Fiyatı 2000 Euro civarında olan bir alettir bu , herkese uymaz.Profesyonel bir cihazdır.

Eğer kurulum doğru yapılırsa , kolun dişlileri ve yatağı bakımlı tutulursa ses asgariye iner.
    Kollu motor montajı için birde mount adı verilen parça gerekir.Çanağı bu mount'a tuttururusunuz.Kolu da mount'a.Böylece çanak döner.

Şimdi görmediğim bir yer için yorum yapamam.Ama yer müsaitse , montaj malzemeleri de uyum sağlıyorsa istediğiniz her yere motorlu anten kurulur.Ama unutmayın ki , çatıdan gelen ses ile hemen yanıbaşınızdan gelen ses bir değildir.Çanak balkondayken gürültü daha fazla olacaktır.Komşularınız buna rıza göstermeyebilir. ( Ev müstakil değilse tabi )

Son olarak kollu motor zaten parabolik antenlere uygulanır genelde.Off-Set'ler ise diseq-c motor için daha uyumludur.

Saygılarımla...

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    6

Merhaba ,

Bu bir tercih meselesidir.Birden fazla çanak koyacak yeriniz yoksa ve birden fazla uydu takip etmek istiyorsanız diseq-c olsun , kollu motor olsun , hareketli çanak kullanmak durumundasınız.

Mükemmel sistem yoktur.İyi çalışan sistem vardır.Dolayısıyla her tercihin kendine göre artıları ve eksileri olacaktır.Burada önemli olan seçiminizin daha çok artı yön içeren şık olmasına dikkat etmenizdir.

Saygılarımla...

5 sayfadan, 1. sayfa 12345 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık