Anladik, bu ülkede ya arsadan zengin olunuyor ya borsadan. Arsa alacak paramiz olmadigini göre biz de borsada oyanayacagiz demektir. Ne kadar paramiz varsa borsaya yatiracagiz. Bu konuda kesin kararliyiz...
Ammmaaaaa... Isin bir tehlikesi var.?!
Sizin çevrenizde de benzer seyler oluyor mu? Bizim muhitte ruh hastalarinin, kalp hastalarinin sayilari bir artti, bir artti anlatamam... Mide spazmi geçirenler, eli silahla dolasanlar, araci kurum-banka basanlar, intihar edenler, kalp krizinden gidenler pek çok.
Önce ne oldugunu pek anlamadik. Gördük ki bunlarin sebebi genelikle borsaya ilgi duyanlarda, borsaymis.
Dedim ya girecegiz; durum degerlendirmesi ön arastirma yapiyoruz. Duyduklarimiz ve ögrendiklerimiz bayagi cesaret kirici. Belki bizi caydirmak, borsaya girmemizi önlemek için bize abartili hikayeler anlatiliyor:
Borsa isine bulasip da üzülmemenin imkani yokmus.
-Bir hisse almis basini gidiyor.Örnegin fiyati 1 ay önce 10 iken 100 olmus. Iyi bir borsa oyuncusu bu durum karsisinda "kahr" olurmus. "Ah ülen, ah..Ben niye tüm parami buna yatirmadim" dermis.
- Ya da
Iyi bir borsa oyuncusunun 1 ay önce artis bekleyerek 100 liraya satin aldigi, tüm parasini bagladigi senet, patt diye 50 liraya düsermis.Bu durum da ise borsaci "mahf" olurmus.

SATSAN DA DERT SATMASAN DA
Iyi bir borsaci kagitlarin üzerine "ittim sene" yatmazmis.Ondan bundan laf alir, firmalari gözler,gazete ve dergileri okur,borsacilarla konusur, forumlara katilir ve de kagidi ne zaman satacagini bilirmis. Zamaninda satmadi mi, elinde patlarmis hisseler. Zamansiz satarsa kazigi yermis...
-Borsa aldi basini gidiyor. Iyi bir oyuncunun portföyü 10 tl.lik hisselerle dolu. Fiyatlar 100tl. oldu. Bizimki "oh oh bu gidisle 200 olacak deyip beklemeye geçip zamaninda satmazsa, pattt diye fiyatlar 30 Tl. düstügünde "çökermis".
--Ya da; fiyat 100 liraya ç****ginda,mutlaka inise geçer firsat bu firsat deyip satarmissin. Bir süre sonra 200 liraya ç****ginda "Ah ben ne yaptim" diye dövünürmüssün..

ÖRNEK ÇOOOOOKKK...
Ben isin acemisiyim ya, illa da girecegim. Örnekler veriyorlar bana.
Arkadasin biri geçen yil 76.000 liradan Otosan almis, bir yildir bekliyormus.Simdiler de 63.000 liraymis.
Bir baskasi Yapi Kredi almis 2.500liradan. 6.000e yükseldiginde satmamis.4.650 düstü diye "perisan".
Bir digeri 4.000 liradan Tofas almis. Beklemis günlerce fiyati artmiyor, vermis 4.000 liraya. Aaa sonrasinda fiyati 8.000 lira olmus. "Tüh yanlis yaptim,bunun fiyati daha da gider diye kosa kosa 8.000 liradan ayni senedi toplamis. Bu defa da 7.300 liradan senetleri satmak için müsteri ariyormus,kagit alicisiz olmus...
Tüpras'i 13.000 liraya alan bir arkadasim, 26.000 liraya satmis senetleri. Fakat daha sonra senet 66.000 liraya yükselince üzüntüden yataklara düsmüs.Bu fiyatdan gidecek diye yine almis.Simdilerde ise 51.000 liradan portföyünü bosaltiyormus. Az haci-hocalara gitmemis. Sakal biraktigini bile duydum.

HERKES HASTA
Bakiyorum arkadaslarimin hepsi mutsuz, hasta.
Borsada oynayan herkesin zengin oldugu söyleniyor ya, bizde ailecek borsaya girmeye hazirlaniyoruz ama durum vahim, feci dogrusu. Borsaya bulasanlarin hepsi hasta...
-Kimi "Ulan ne halt yedim de zamansiz sattim" diye hasta.
-Kimi "ben niye o hisseyi almadim",
kimi "ben bu hisseyi niye aldim" diye. Velhasil herkes hasta.
Bu ne biçim borsadir anlamadim?!!! Herkesi zengin ettigi söyleniyor da, inise de geçse, çikisa da geçse herkesi hasta ediyor.
Kalp tedavisi gören dostum,sattigi hisselerin tavan tavan gittigini görünce kriz geçirmis. Mide spazmindan hastanede yatan ise, borsada alim için geç kaldigindan dertli. Psikiyatrisine giden bayan arkadas fiyatlar "güm" lemeden portföyünü bosaltamamanin verdigi hissiyatla hazimsizlik çekiyormus. Vs. vs.vs.
Eeeeeee dünyada risksiz is var mi ki ? Madem ki bu ülkede borsadan zengin olunuyor ve madem ki biz de arsa alamayacagimizdan, borsadan zengin olmaya niyetlendik, risklerini bile bile soyunacagiz.
Ama her ihtimale karsilik ben ve karim muafiyetsiz saglik sigortamizi yaptiracagiz...

(Ali Riza Kardüz-Sabah)