Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 15 mesajdan 1 ile 15 arası

Konu: Normal CDP ve DVDP' lerimiz ile hangi medyaları çalarız

Average Member
    Giriş Tarihi
    20-10-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    275092

Normal CDP ve DVDP' lerimiz ile hangi medyaları çalarız

Bir sürü medyalar duymaya başladık XRCD, HDCD, dvd audio vs. vs. (bir de blueray geliyormuş şimdi..)

Bende hiçbirinden yok valla henüz. Ama sağda solda uygun SACD ler görmeye başlıyoruz. Bazısında normal cdp ile de uyumlu yazıyor falan.

Normal CDP ve DVDP lerimiz ile hangi medyaları çalarız, çalamayız, ustalar şöyle basit bir özet yapsa, epeyce didikledim forumu ama tam anlamadım. Mümkünse lüten kısaca...:help1:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    12

Çok fazla detaya girmeden(-R +R RW vs yada fazla teknik bilgiler.) kabaca
    Dvd player da Dvd medya ve audio cdleri
    cd player de audio cdleri ve hybrid* SACD medyaların Cd katını
    Sacd player da SACD medyaları ve audio cdleri çalabilirsiniz.
    HDCD Pasific Microsonics tarafından geliştirdiği kodlama teknolojisidir.
    Playerinizde HDCD logosu görüyorsanız cihazınız HDCD cdleri çalabiliyor demektir.
    XRCD leri herhangi bir cd yada player okuyabilir yeni bir ses formatı değildir.Temel amacı kayıt ve çalma sırasında yüksek perfmansı yakalamak için 20yada 24 bitlik özel işlemden geçirme işlemidir ama asıl performansı görmeniz için JVC K2 Super Coding " çipine sahip bir cihazda çalmanız gerekirki bu cihazlar genelde hi-end kategorisinde oldukça pahalı cihazlardır.

Universal Playerlar : SACD,audio cd,dvd,.. bu medyaları çalar.

Basitce cihazın üstündeki logolara bakın:hangi logolar yer alıyorsa o cihaz o medyayı çalar.

----
    *Hybrid SACD disk:Bu disk 2 katmandan oluşmaktadır bir katmanında SACD diğer katmanında cd audio kayıtlıdır. Cd playerlar sadece cd kısmını görerek okur.
    Düzenleyen qwerty : 11-01-2007 at 16:52

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-02-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    77793

Sn.qwerty, benim NAD C542 cdp de HDCD özelliği var. Bu özellikli cd ler, normal audio cd lerden daha mı iyi çalıyor? Ayrıca bu formatlı cd var mı?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    12

HDCD ülkemizde yaygın olmasada yurtdışında bol miktarda var.
    Teorik olarak iyi çalar ama cihazınızın kalitesiyle de doğru orantılıdır.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    14-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    7096

Daha ülkemizde SACD'ler bile zor bulunurken, HDCD bulmak işkence olur herhalde.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    30-04-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    211948

cd nin üstünde yazmasa bile, cihaza konduğunda hdcd çıkan baya bi albüm var. örnek deepdiver'ın son aldığı within temptation!!!
    hdcd ibaresi, zannediyorum, telif hakkına tabi olduğundan cdlerin üzerine pek yazmıyorlar gibi geliyo bana.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    25-05-2005
    Üye No
    104196

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ersinkilci Mesajı Göster
    Sn.qwerty, benim NAD C542 cdp de HDCD özelliği var. Bu özellikli cd ler, normal audio cd lerden daha mı iyi çalıyor? Ayrıca bu formatlı cd var mı?
    Bir süre kullandığım Harman Kardon HD-755 cd player de HDCD özelliği var idi,yıllar önce satın aldığım Jean Michell Jarre cd lerini dinlerken HDCD ışığı yanıyor idi daha pürüzsüz bir ses alıyordum gerçi çoğu albümünün kayıt kalitesi üst seviyede olduğu için normal cd leride iyi idi.Farkı fark etmek mümkün ama.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    07-05-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    99233

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi good person Mesajı Göster
    Daha ülkemizde SACD'ler bile zor bulunurken, HDCD bulmak işkence olur herhalde.
    dün beşiktaş kabalcı kitabevinden 3 tane cd almıştım.2 tanesinin üstünde hdcd olduğu yazıyordu (Chris Isaak-speak of the devil ve Chicago-in concert),üçüncüsü ise ,The Best Of DIRE STRAITS & MARK KNOPFLER-Private Investigations.bende dire straits ve mark knpfler cd lerinin pek çoğu vardı ama parça listesine bakınca da çok iyi bir toplama olduğuna karar verdim.aynı isim ve kapakla daha önce yayınlanmış bir cd var fakat bu farklı 14. ve son parça M. Knopfler'in Emmylou Harris ile düet yaptığı albümden All The Roadrunning. (daha önceki albümde 20 parça var bu arada).akşam vintage e gidemeyince öğlen aldığım cd leri evde dinledim (CDP Nad C542 hdcd okuyor)uzatmıyayım,sıra dire straits albümüne gelince ses alışkın olduğuımdan daha güzel geldi ve Nad ın ekranına bakınca bunun da hdcd olduğunu gördüm :) fakat hiçbir yerinde hdcd olduğunu yazmıyordu,güzel bir sürpriz oldu.Bu arada bu Cd yi şiddetle tavsiye ederim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    28-02-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    77793

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi frekans2000 Mesajı Göster
    ...sıra dire straits albümüne gelince ses alışkın olduğuımdan daha güzel geldi ve Nad ın ekranına bakınca bunun da hdcd olduğunu gördüm :) ...
    Şimdi iyice merak etiim şu hdcd leri ya, mutlaka bir tane dinlemem lazım :headphone

Moderator
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    11

ayrıca gelmekte olan blueray 'ın bu tip tüm medyaları çalacağı haberi mevcut, sipariş ettiğim ps3 halen yolda olduğu için gelince üzerindeki blueray ı denemek düşüncesindeyim, ancak malum ps3 ün çıkışları ile alınacak sonuç ne derecede doğru olacak o ayrı konu, fakat bir blueray oynatıcının halen 1.000 $ ve üzeri bir fiyatla ve sınırlı marka ile piyasada olduğu düşünülürse şu an için ps3 fiyatı ile makul olacak :(

Average Member
    Giriş Tarihi
    24-10-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    276527

Benim post um neden silindi burdan?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-03-2004
    Mekan
    29 Gümüşhane
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    8378

silinmemiştir.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    21-07-2006
    Mekan
    33 İçel
    Üye No
    241917

Örnek HDCD kayıt

Slm Arkadaşlar. bende bir dvd player var ön yüzünde okuduğu formatların yanında HDCD logosuda var. Alalı 3 yıl oldu. Hala HDCD özelliği olan bir cd takıp dinleyemedim. en azından normal audio cdler ile arasındaki ses tını farkını anlamak için bile olsa.
    sizden isteyeceğim belkide etik olmayacak. ama en azından HDCD ile normal AUDIO CD arasındaki farkı görebilmem için download edebileceğim bir link yada site varmı. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar..............

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    12

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Sadece_71 Mesajı Göster
    ..sizden isteyeceğim belkide etik olmayacak. ama en azından HDCD ile normal AUDIO CD arasındaki farkı görebilmem için download edebileceğim bir link yada site varmı. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar..............

Bu isteğiniz ne yazık ki forum kurallarına aykırı

Average Member
    Giriş Tarihi
    03-12-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    292824

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi frekans2000 Mesajı Göster
    The Best Of DIRE STRAITS & MARK KNOPFLER... Bu CD'yi şiddetle tavsiye ederim.
    Acaba albümün fiyatı nedir? Ben bütün albümlerine sahip olmak istiyorum, ama mümkün değil :) Çok para tutuyor. Bu albümde hangi parçaları var acaba? Hastası olduğum şu parçalar varsa, fiyatı da abartı değilse alacağım...

-Sultans Of Swing
    -Walk Of Life
    -Money For Nothing
    -Brothers In Arms
    -Latest Trick
    -Telegraph Road

Acaba bunlar var mı albümde?

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz