Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 10 mesajdan 1 ile 10 arası

Konu: Tek çanak çift lnb için yardım

Senior Member
    Giriş Tarihi
    01-11-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    146362

Tek çanak çift lnb için yardım

abiler selam..

bnde yumatu mx 800 rcv var. bizim işyerinin karşısında da yumatu fabrikası var :) gittim ordaki teknik servisteki abiye sordum, zaten hep orada oluyor...

Abi dedim bende yu-ma-tu mx 800 var, çift lnb takıp iki farklı uydudan yayın izlemek istiyorum. (amacım hem hotbird hem türksat)
    bana tek lnb girişinin olduğunu, diğer anten kablosu takma yerinin ikinci bir cihaza bağlantı için kullanıldığını söyledi. ve disecq ayarını 1 yaparsan 2-3-4 hatta 5 çanak bile kullanabilirsin dedi..

benim bundan anladığım tek şey evet yapılabiliyor. peki nasıl yapıcam ? orda müşteri de vardı sorarak lafı uzatıp adamı meşgul etmek istemedim.. bende bir tane üniversal lnb, bir tane 90 cm çanak bir tane yumatu mx 800 var.. gerekli alet edavata da sahibim. burdan bir arkadaş adana şiş usulü yapmış gördüm..

lnb'leri nasıl birbirine bağlıycam?
    disecq nedir? tek olunca ne oluyor?
    iki tane lnb'den gelen kabloyu tek yuvaya nasıl takıcam? ara aparat mı lazım?

son bir soru daha, türksat ile hotbird'ün dereceleri farklı olmasına rağmen bende hotbird zayıf sinyal olarak görünüyor, türksat çalışırken bunu olayı nedir yauv

kendimi çok soru sorarken gördüm canım

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-06-2004
    Mekan
    67 Zonguldak
    Üye No
    16768

2. çanak için 2. bir çanak olacak yani türksat varsa hotbirde izleyeceksen ek bir çanak lnb dıseq alman gerekcek 2li lnb ile olmaz 2li lnbler tek çanağa 2 receiver bağlamak içindir senin yapman gereken çanak lnb dıseq alman çanağpı kurup kabloları dıseq ile birleştirip cihazın anten girişine bağlayuacaksın cihaz fabrıka çıkışı olarak turksat 1 hotbird 2 olareak ayrlıdır değiştirmediysewn direk kabloları burayua takarsın

Senior Member
    Giriş Tarihi
    01-11-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    146362

hocam sağol aydınlattığın için e bir şey daha sormak istiyorum.

iki şey :D

birincisi disecq nemenem bir şeydir? nedir? neye yarar ? şeklini bulmaya çalışıyorum hala

ikincisi ki asıl sorun_m bu :
    burada bazı arkadaşlar tek çanağa 4-6-8 tane lnb takmışlar. şimdi onlarda üst üste konulmuş 8 adet receiver mi var yani ?

Member
    Giriş Tarihi
    05-10-2006
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    269908

disecq

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Xyria Mesajı Göster
    hocam sağol aydınlattığın için e bir şey daha sormak istiyorum.

iki şey :D

birincisi disecq nemenem bir şeydir? nedir? neye yarar ? şeklini bulmaya çalışıyorum hala

ikincisi ki asıl sorun_m bu :
    burada bazı arkadaşlar tek çanağa 4-6-8 tane lnb takmışlar. şimdi onlarda üst üste konulmuş 8 adet receiver mi var yani ?
    disecq alınca gorursun. disecq kibrit kutusundan biraz buyuk 4-6-8 ve 12girişli tek cıkışlı bir alettir(buyukluk giriş sayısına gore değişir.) bu alete 2. canaktan gelecek kabloyu baglıyacaksın. sonrada recivera giden kablonun ucunu bu disecq denen aletin cıkışına yani reciver yazan bolume takacaksın yada şoyle soylim 1-2-3-4 yada a-b-c-d(4girişli disec için ) gibi yazılar olur buraya antenlerden gelen kabloları takacaksın. diger yuvayada recivera giden kabloyu takacaksın.

ha bu arada forumda resminide buldum.
    yada bu sayfadaki ilk mesajda var zaten

ha bu arada forumda resminide buldum.
    buradaki disecq de 8 giriş 1 cıkış var çıkış out yazan yalnız kabloları disecq ve recivera baglarken cok dikkat et kısa devre yaptırma makinan yanabilir koruması yoksa

ha bu arada 8 adet reciver yok disecq denen aletle 8 tane lnbden gelen yayınları izleyebiliyorlar tek reciverda
    Düzenleyen patpop : 11-01-2007 at 14:04 Sebep: resim ekleyemedim link verdim

Senior Member
    Giriş Tarihi
    01-11-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    146362

sağol hocam

Senior Member
    Giriş Tarihi
    01-11-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    146362

tamam hepsini anladım şimdi.. peki ben türksat'ı net bir şekilde alıyorum şimdi.. yanına bir şiş kebap usulü lnb takarsam hangi uyduları izleyebileceğimi nasıl hesaplarım? bunu da araştırdım ama okluduklarımdan.. yani bizim uydu 42 derecede, diğerleri çok farklı.. az bişey lnb ile oynayınca bu kadar ayar farkı olabiliyor mu gerçekten ? yoksa başka bir bit yeniği / bir ipucu mu vaR?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    29-08-2005
    Mekan
    41 Kocaeli
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    128708

çekmece rayı kullan... şiş kebapı boşver...

Member
    Giriş Tarihi
    05-10-2006
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    269908

arkadaşım 42 dereceye en yakın uydukar hangisi ise +8 -8 derece fark olanları(34dereceki bir uydu ile 50derecedeki bir uyduyu alabilirsin bu dereceler dahada artarsa yani 55derecedeki bir yayınla turksatı izlemek istersen o zaman yayın kalitesinde düşüş olur) 2. bir lnb takarak alabilirsin aparatla ama tek lnb ile hem turksatı hemde 41derecede bulunan(varmı bilmiyorum ama %90 yok) 2sindede bulunan tum kanalları alamazsın anlayacagın 1 derece bile cok şey kaybettirebiliyor
    Düzenleyen patpop : 12-01-2007 at 10:40 Sebep: eksik bilgi

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-06-2004
    Mekan
    67 Zonguldak
    Üye No
    16768

Turksat uydusuna takarak pek birşey izleyemessin çünkü açılar çok farklı hotbird yada astra uyduna takarak 13-16-05-07-21 dereceleri alabilirsin

dıseqde bu :

Düzenleyen tuncay yıldırım : 12-01-2007 at 11:05

Banned Member
    Giriş Tarihi
    20-09-2006
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    264385

39 derecede yanılmıyorsam hellassat var ama onada uğraşmaya değmez ama hotbirde,çekmece rayı,lama,plastik su borusu,doğalgaz veya hortum kelepçesi(lnb için)kullanarak yapabilirsin,çanağın arkasından baktığında hotbird lnbsinin sağ yanına(19,2 derece)astra uydusu için lnb,sol yanına(5 derece)sirius uydusunu bağlayabilirsin(ince ayarla 7 derecedeki eutelsatw3 uydusunu seyredebilirsin)

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı