Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 23 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Online UPS = Regülatör ???

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    192283

Online UPS = Regülatör ???

Herkese iyi günler dilerim.
    Forumda yapmış olduğum araştırma sonucu, daha önceden birçok kere tartışılmış olan bir konuyu işin içinden çıkamamam nedeniyle yeniden gündeme getirmek durumunda kaldım.
    Elektrik hatlarımızın düzenlenmesi ve UPS başlıklı konulardan okuyup edindiğim bilgiye göre, cihazlarımı korumak için bir regülatöre ihtiyacım var. Online UPS ler sinüs çıkışlı olduğu zaman aynı zamanda elektriği regüle edip cihaza aktarıyormuş. Amacım elektrikler kesildiğinde müzik dinlemek değil tamamen koruma amaçlı olucak.
    Cok elektrik kesilen bir semtte oturmuyorum (suadiye) fakat voltaj dengesizlikleri eminim coktur. Fakat yapılan yorumlara göre bu cihazlardan bazıları (650 vAlik olanlar) dendiği gibi regülasyon görevlerini cok fazla yerine getiremiyormuş.
    Tunçmatik ve inform markalarının cok adı geçiyor.

-Tavsiye edeceğiniz başka marka model var mıdır ?

Teşekkürler..

Senior Member
    Giriş Tarihi
    20-11-2004
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    42928

Online ups ler fiyat olarak diğerlerine nazaran daha yüksekler.Fakat tam bir regülasyon yaparlar, Akü grubu sürekli devrede olduğundan aküleri daha çabuk bozulur. APC ürünlerinde regülatörde mevcut. Tabiki kullanacagınız gücü göz önünde tutmak lazım.Sadece ampli ve cdplayer baglayacaksanız bunların toplam gücünden biraz daha fazla olması gerkiyor.Rügülatör voltaj dengelemesini ve filtrelemeyi iyi bir şekilde yapar.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-03-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    193090

her ne kadar online ups ler re-generator lerle aynı mantıkta çalışıyor olsada, piyasada satılan online ups ler piyasadaki rekabet şartları nedeniyle minumum maliyetlerle üretilen ürünler....Bu sebeple gerek çıkışlarındaki sinüs kalitesi gerek filtreleme açısından bir hi-fi sistem için uygun değiller...

Çözüm özel olarak amaca yönelik bir ups ürettirmek yada re-generator almak..Ama ben araştırdım özel bir ups yaptırmak re-generator almaktan hiçte ucuza mal olmuyor...

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    192283

APC firması ile görüştüm 1 ve 2 kva online-upslerin fiyatlarını aldım.
    1 kva => $780+kdv
    2 kva => $1277+kdv

Senior Member
    Giriş Tarihi
    20-11-2004
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    42928

1 kva rahatlıkla yeter ama eğer amaç elektirk kesintisinde kullanmak değilse regülatör daha mantıklı ve ucuz olacaktır.

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    192283

Sayın fikrot,
    1 kvalık regülatör nereden temin edebilirim ?
    bu konuda cahilliğimi bağışlayın lütfen

Senior Member
    Giriş Tarihi
    20-11-2004
    Mekan
    45 Manisa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    42928

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi dastrong Mesajı Göster
    Sayın fikrot,
    1 kvalık regülatör nereden temin edebilirim ?
    bu konuda cahilliğimi bağışlayın lütfen
    Bu sitede var ama 650 va sisteminizin toplam gücü ne acaba? Çok güçlü bir sistem değilse yeterli olur.Mesela benim lambalı 300 watt bu regulatör için 500 watt gücüne kadar kullanılabilir.

Buradada 1200 VA olanı var
    Düzenleyen fikrot : 12-01-2007 at 01:43 Sebep: Ekleme yaptım.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-07-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    18570

Merhaba
    Bende voltaj dengesizliklerinden şikayetçiyim bu yüzden maddi durumunuz el veriyorsa kesinlikle online ups alın derim şuanda tunçmatik 700va line interactive bir ups kullanıyorum voltaj dengesizliklerinde belli bir ölçüde koruma sağlıyor fakat bazen elektirikler kesilirken voltaj düşerek kesildiği için cihaz kararsız kalıp geç devreye girebiliyor fakat bu yanlış anlaşılmasın Tunçmatikle ilgili bir sorun değil ups nin line interactive olması ile ilgili bir sorun bu yüzden bulunduğunuz yerde voltaj ile çok fazla sorun yaşıyorsanız kesin koruma için online ups almanızı öneririm.
    İnternette gezinirken bulduğum bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum bu yazıda ups ler ile ilgili bir çok şey anlatılmış umarım yardımcı olur.
    Aşağıdaki yazı darkhardware yazarı Koray Üstüner e aittir;

Her elektrik kesildiğinde aklımıza gelen UPS cihazlarını alırken dikkat etmek gereken bazı noktalar var.

--------------------------------------------------------------------------------

Enerjiyi içerisindeki akülere depolayan ve elektrik kesilmesi durumunda, akülerde depoladığı enerjiyi, şebeke gerilimine çeşitli yöntemlerle çeviren UPS (Uninterruptable Power Supply - Kesintisiz Güç Kaynağı) cihazları, üzerlerine bağlı bulunan cihazların kesintisiz elektrik ile çalışmalarını sağlar. Genelde UPS’lerin akü kapasiteleri düşük olduğundan dolayı elektriğin kesilmesi durumunda sağladığı enerji süresi çok kısadır. Bu yüzden UPS’ler genellikle bilgisayar ve donanımlarının elektrik kesilmesi durumunda, verilerin saklanabilmesini sağlamak ve sağlıklı bir şekilde cihazları kapatabilmek için kullanılır.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, birçok kişinin zanettiği gibi UPS sinüs dalga üretmek zorunda değildir. İsminden de anlaşıldığı üzere UPS’ler sadece KESİNTİSİZ GÜÇ ÜRETMEKLE yükümlüdürler. UPS’lerin birkaç çeşit çalışma prensibi vardır. Bunlar kare, sinus, modifiye kare (MSW, Modified Sign Wave) ve genlik modülasyonu (PWM, Pulse Width Modulation) dalga prensipleridir.

Sinüs Dalga Osilatörü Kullanan UPS’ler:

Bu tür UPS’ler, maliyeti şimdilik en pahalı ve en sağlıklı enerjiyi üretir. Şebeke gerilimi sinüs dalga biçimindedir ve kullandığımız cihazlar bu tür dalga biçimi için tasarlanmıştır

Yukarıdaki şekildeki ortadan geçen düz çizgi elektriğin sıfır volt olduğunu belirten çizgidir. Sinüs dalgasının tepe noktaları ise yaklaşık +311 ve –311 Volt değerindedir. Efektif değer (RMS, Root Mean Square) ise 220 Volt’tur ki buda kesik kesik çizgiler ile belirtilmiştir. Sinüs dalga üretebilen bir UPS’de şekilde görüldüğü gibi alternatif akımın geçişleri son derece yumuşaktır.

Kare Dalga Osilatörü Kullanan UPS’ler:

Yapısı en basit olan UPS’ler kare dalga osilatörü kullanır.

Kullandığımız cihazlar efektif değere (RMS 220 volt) göre çalıştıkları için bu tip kare dalga osilatörü kullanan UPS’lerde efektif değer tepe noktasıdır. Bu yüzden bu tip UPS’lerdeki kare dalganın tepe noktası 220 Volt olacak şekilde tasarlanır. Sinüs dalga ile kare dalga arasındaki voltaj farklılıklarını aşağıdaki şekilde kolayca görebilirsiniz.

Fakat bu tip kare dalganın, cihazlar üzerinde dezavantajları vardır. Bu dezavantajlardan birisi voltaj geçişlerinin sert olması ve bu yüzden cihazlarımızın zorlanarak çalışmasıdır. Özellikle trafo ve motorlarda gürültülü çalışma problemi hemen farkedilir. İkinci önemli unsur ise kare dalganın köşelerinde anlık çok yüksek voltajların oluşmasıdır. Bu ani voltaj değişikliğini ortadan bir nebze olsun kaldırabilmek ve geçişleri yumuşatmak için çıkışlara büyük kondansatörler koyma yoluna gidilir. Bu yöntemle oluşturulan elektriğe “modifiye kare dalga” (MSW, Modified sign wave) adı verilir, şekili aşağıda yer almaktadır:

Voltaj geçişlerini yumuşatmak için kullanılan diğer bir yöntem ise “Genlik Modülasyon” (PWM, Pulse Width Modulation) dur. Bu yöntem genellikle regülatörlü (Efektif Voltaj sabitleyici) sistemlerde kullanılır.

Yukarıdaki grafikte tepe noktası 220 volttan yüksektir. Bu yüzden efektif değerin 220 volt olabilmesi için enerji kısa tutulur (a) ve sıfır noktasıda kalış ters orantılı olarak artar (b). Akülerin yavaş yavaş boşalması ile tepe noktasındaki voltaj düşmeye başlar. Bununla birlikte efektif değer de düşer. Efektif değerin düşmesini önlemek için şekildeki a’nın boyu uzatılır ve ters orantılı olarak b’ninki de kısalır. Bu yüzden Pulse Width Modulation bir nevi regülatör görevi görür. Fakat bu regülatör sadece akülerdeki akımı şebeke gerilimine çevirirken devreye girer. Normal şebeke geriliminden gelen yüksek ve/veya düşük gerilimi bu metodla değiştiremezler.

Online UPS'ler

Bu tip UPS’ler şebekeden aldıkları enerjiyi akülere depolarken diğer yandan da devamlı olarak akülerdeki enerjiyi alternetif akıma çevirirler. Bu yüzden şebeke gerilimlerindeki değişikliklerden etkilenmezler. Online UPS’ler dışındaki diğer UPS’ler şebeke enerjisinin kesildiği anda devreye girmesi için çok az zamana ihtiyaçları vardır. Bu zaman, ürün kataloglarında 1-2 mili saniye kadar olarak belirtilir. Fakat bu kataloglardaki zaman değerlerinin doğruluğundan pek emin değilim. Eğer elektrik kesildiği anda UPS’i bir röle (Relay) devreye sokuyorsa bu süre, rölenin kalitesine göre 30-60 ms arasında değişir. Eğer elektronik bir devre ile UPS’in çalışması sağlanıyorsa, o zaman kesinlikle daha az zamana ihtiyacı vardır. Ama yine de bu sürenin 1-2 ms olacağını sanmıyorum. Uygulamada zaten 30-60 ms zaman gecikmesi bilgisayarlarımızı etkilemez.

Birçok UPS’de voltaj regülatörü bulunmaktadır. Bir UPS almaya karar verirseniz satıcıya “Bu alet nasıl bir dalga üretiyor” diye bir soru sorduğunuzda muhtemelen cevap alamayacaksınız. Bu yüzden mümkünse almaya karar verdiğiniz cihazın modelini internetten araştırıp teknik detayları iyice araştırın.

Benim tavsiyem yeterince paranız varsa gerçek (veya gerçeğe en yakın) sinüs dalgasını üreten UPS’lere yönelmenizdir.

UPS'lerde Kapasite: Volt-Amper ve Watt Karmaşası

Bir UPS’in 500VA olması onun 500Watt olduğunu göstermez. Bu iki kavram tamamen farklıdır. Doğru Akım (DC) kullanan cihazlarda Watt = Volt X Amper iken Alternatif Akım (AC) kullanan cihazlarda Watt (güç)= Volt (Basınç) X Amper (Akım) X Cosf dir. Fazla teknik detaya girmeden bunu şöyle açıklayabilirim. Alternatif akım kullanan BAZI cihazlarda Volt ile Amper eş zamanlı olarak birbirlerini takip etmedikleri için aralarında belirli bir açıda faz farkı oluşur. Bu yüzden de bu tip cihazlardaki Watt’ın hesaplanabilmesi için aralarındaki bu faz farkının bilinmesi gerekir. Ben bu konuda kafanızı fazla karıştırmamak için şöyle bir ezber yönteme başvurmanızı tavsiye edeceğim. 500VA lik bir UPS’in verebileceği maksimum gücü şöyle hesaplayın: Watt= Volt X Amper X 0.9 = 500VA X 0.9 = 450 Watt (tahmini değer).

Belirttiğim gibi her cihazın Cosf değeri farklı olduğu için 0.9 değerini ortalama değer olarak kabul ediyorum. Buyüzden 500 VA lik bir UPS yerine göre en fazla 400 Watt da verebilir, 500 Watt da. Bu konuda kullanacağımız cihazların türlerini belirlemeden kesin bir değer vermek YANLIŞ ve İMKANSIZDIR. Ben bilgisayar ve benzeri cihazlar için Cosf değerini 0.9 olarak kabul ediyorum.

Kafalara çok takılan bir soru ise, bir UPS’den ile elektrik kesintisi anında nekadar istifade edebileceğimiz bilmecesi. Bu süre UPS’deki akünün büyüklüğüne ve kullandığımız cihazın ne kadar enerji tükettiğine bağlıdır. Yani depo nekadar büyük olursa çeşme de o kadar uzun süreli akacaktır. Fakat çeşmenin vanasını sonuna kadar açarsak depo o oranda erken boşalacaktır. Ben yine bu konuda kabaca bir hesap yapayım, sizler de kendinize gore bu formülü uygularsınız:

Monitör ile bilgisayarımızın toplam 350 Watt güce ihtiyacı olduğunu varsayalım. Kullandığımız UPS’in aküsü 12 Volt ve 10 Amper Saatlik olsun. 350Watt enerjinin 12Voltta çektiği akım yaklaşık 350/12 = 30 Amper. Eğer UPS te kullanılan akü 30 Amper saatlik olsaydı bilgisayarımız 1 saat boyunca elektrik kesintisine maruz kalmadan çalışabilecekti. Fakat kullanılan akü 10 Amper saatlik akü olduğu için bu tip UPS bizi yaklaşık 20 dakika idare edecektir. Tabii zamanla piller eskiyeceği için bu değer 10 dakikaya kadar da düşebilir.

Elektrik kesintisi sırasında bilgisayarınızın çalışmaya devam etmesini istiyorsanız, ama makineyi aktif olarak da kullanmıyorsanız, mutlaka monitörü kapatın. Bu sayede UPS'den çektiğiniz güç düşecek ve sistem UPS sayesinde daha uzun süre ayakta kalacaktır. Ama önemli de bir şey hatırlatmak gerek, eğer sistem UPS'e bağlı iken kapalı olan monitörü tekrar açmak isterseniz, düğmeye bastığınız anda bütün sistem kapanabilir. Çünkü elektrikli cihazların ilk çalışma anında aşırı bir akım çekme özellikleri vardır, akü dolu olsa bile siz monitörün düğmesine bastığınızda UPS'e binen yük, UPS'in akımı kesmesine neden olacaktır.
    Düzenleyen danger : 12-01-2007 at 02:11

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    192283

Sayın satbaba
    herhangi bir regülatör veya online ups kullanıyormusunuz ?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

Sayın satbaba
    herhangi bir regülatör veya online ups kullanıyormusunuz ?
    hayır kullanmıyorum arkadaşım...

Average Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    192283

ilginize teşekkürler

biraz daha araştırma gerekecek anlaşılan..

Average Member
    Giriş Tarihi
    26-01-2008
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    414228

Elektrik konusunda bir çok kişi fikrini ve yazılarını yazmış,bilgilendirici olmuş,elinize sağlık, teşekkürler turkeyforum.com.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    12-11-2003
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    12

Bazı hi-end sitelerinde "Medical grade" sinus çıkış veren upsleri öneriyor ama Türkiye' de bu kalitede ups bulmak zor ,ayrıca oldukça da pahalılar.
    Düzenleyen qwerty : 06-09-2008 at 08:32

Average Member
    Giriş Tarihi
    05-10-2005
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    138166

Ben Online(Tunçmatik) aldım kullanıyorum. Bu cihazı sistemimde projeksiyon ve pc olduğu için aldım. Sistemimde diğer cihazlar üzerindeki etkisi konusunda tam bir bilgim yok. Fakat şunu biliyorum sisteminize kattığınız bu tip cihazları çıkışının sinüs olması cihazlarınızın verimi ve dengeli çalışması için önemli (Bunu nerden biliyorum Elektirik Teknik lise mezunuyum)

Average Member
    Giriş Tarihi
    26-01-2008
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    414228

yukarıdaki linkte gösterilen ups i aldım 500 YTL 2Kv - 1400 Watt, 2 sene önce 1 milayara aldığın ups i şimdi 500ytl ye bulaniliyosun piyasa iyice kızıştı.Biraz fan sesi var ama ,onuda balkona taşıyıp duvarı delip halledicem kalın kablodan bir priz yaptırıcam topraklı başka çarem yok.

Mahallede elektrik ne yazıkki 150 volt a kadar düşüyo..Eee birde babamın kaynak yaptığını düşünürsek arasıra,tabi biraz paralanırsak ev için 20-25 kv regulatör şart. Gerçi ben inanmıyoRum regulatörün sabit tuttuğuna, çünkü bizim mahallede elektriğin düşüklüğü yüzünden kuzende aldı regülatör bir tane çat çat diye ötüyomuş onunkisi 7.5 kv siz siz olun 20-25kv den düşük almayın günümüzde elektronik eşyalar artık bizim vazgeçilmezlerimiz.Götürdü servise, abi biz bir sürü satıyoz ama senden başka gelen yok demiş,2 ay oldu 3. sefere geliyosun demiş.

Onun için açıkçası bu şikayetlerden sonra ister uysun, ister uymasın ben ups online aldım.1500$ yazılmış gerçek sinüslere olabilir tabi,ben fil elektornikteki internet sitesinde 400 Euroya elektrik düzenleyiciye de rastladım.Ups online satan adamlara dedim bana düzgün bir mal verin işte bu dediler ,artık iyi kötü ben eski elektrik düşüklüğünden sonra çok memnunum baslar sağlam vurduğu zaman geri kaçmıyo sonuna kadar veriyo,tizler berraklaştı ziller daha belirgin...Her keseye göre ürün var önemli olan memnun kalmak.Hifi dostlarına saygılar...

Starting Member
    Giriş Tarihi
    07-07-2010
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    535943

2 kva FCM online ups rahatlıkla çalıştırabilir. voltaj çalışma aralığıda baya geniş. 170 voltlara kadar çalışıyor neredeyse regülatör gibi. fiyatları pahalıdır üç beş ama uzun yıllar kullanırsınız kalite cihazlardır FCM ups.
    ama voltajın çok düştüğü bölgelerde örneğin d.anadoluda falan regülatör + ups kullanılması gerekebilir. sadece ups uzun süre düşük voltajda randımanlı çalışmaz aküleri çabuk bozulur

Banned Member
    Giriş Tarihi
    24-10-2009
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    511228

Müzik sistemlerinize, UPS bağlamayın!

UPS'ler daha ziyade Lineer tüketimi olan cihazlar için uygundur ve özellikle müzik ve sinema ses sistemlerinde, kullanmaya uygun değildirler. Aslen UPS'lerin büyük çoğunluğu, harmonik dalgalanmaları daha da büyüyerek cihazlarınıza kadar ulaştırabilirler. Bu da olmaması gereken bir durumdur. Ayrıca özellikle 1-1.5 MT2'lik alan içinde ciddi EMI-RF üretirler ve bu da bir kaç sorundan sadece biridir. Line Interractive, Off-line ya da On-line türü UPS de olsa, müzik sistemlerinizde kullanmamanızı öneririm.

Aşağıda verdiğim linkte ki cihazlar, sizin için çok daha uygun olacaktır.

Ya da sadece koruma ve basit filtreleme işlemi için bir ihtiyacınız varsa, 30 ile 300 TL arasında satılan Surgemaster türü korumalı ve filtreli çoklu prizler, istediğiniz şeyi rahatlıkla sağlayacaktır. Belkin'in Extreme serisini de kullanabilirsiniz. Hem fiyat olacak çok uygun, hem filtre seviyesi güçlü, hem de koruma özellikleri başarılıdır.

Herkese iyi günler dilerim.
    Forumda yapmış olduğum araştırma sonucu, daha önceden birçok kere tartışılmış olan bir konuyu işin içinden çıkamamam nedeniyle yeniden gündeme getirmek durumunda kaldım.
    Elektrik hatlarımızın düzenlenmesi ve UPS başlıklı konulardan okuyup edindiğim bilgiye göre, cihazlarımı korumak için bir regülatöre ihtiyacım var. Online UPS ler sinüs çıkışlı olduğu zaman aynı zamanda elektriği regüle edip cihaza aktarıyormuş. Amacım elektrikler kesildiğinde müzik dinlemek değil tamamen koruma amaçlı olucak.
    Cok elektrik kesilen bir semtte oturmuyorum (suadiye) fakat voltaj dengesizlikleri eminim coktur. Fakat yapılan yorumlara göre bu cihazlardan bazıları (650 vAlik olanlar) dendiği gibi regülasyon görevlerini cok fazla yerine getiremiyormuş.
    Tunçmatik ve inform markalarının cok adı geçiyor.

-Tavsiye edeceğiniz başka marka model var mıdır ?

Teşekkürler..

Member
    Giriş Tarihi
    20-07-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    20551

Sn. Teknika; Donanımhaberde linkini verdiğiniz Monster voltaj regülasyonu yapıyormu acaba.Benim kardeşimin oturduğu semtte voltaj sorunları var, voltaj bazı günler 195-200V civarında seyrediyor bu Monster voltajı 220V da sabitleyecekmi? Teşekkürler.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-11-2004
    Mekan
    09 Aydın
    Kan Grubu
    AB Rh ( - )
    Üye No
    40738

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi sezgintezel Mesajı Göster
    Sn. Teknika; Donanımhaberde linkini verdiğiniz Monster voltaj regülasyonu yapıyormu acaba.Benim kardeşimin oturduğu semtte voltaj sorunları var, voltaj bazı günler 195-200V civarında seyrediyor bu Monster voltajı 220V da sabitleyecekmi? Teşekkürler.
    çözüm,

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık