Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 31 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Pardus'ta program kurmak

Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    185052

New Icon26 Pardus'ta program kurmak (Lütfen buradan devam edelim.)

Pardus'ta dahası Linux'ta program kurmak Windows işletim sisteminden Pardus'a yatay ya da dikey geçiş yapan arkadaşlara zor gelecektir.

Open SuSe Linux'ta programlar YaST aracılığı ile bilgisunardan (internet) kurulurken; ulusal gururumuz PARDUS'ta ise bu işi PiSi üstleniyor. TÜBİTAK'ın ve ULUDAĞ'ın sunucularına bağlanarak çeşitli programları kurabilir, yapılan işlemleri tersine de çevirebilirsiniz.

Bunun dışında kimi yazılımların kaynak kodlarını (binary-ikili) bulabilirsiniz. Bu dosyalar "*.bin" uzantılıdırlar. Kimi programlar ise Linux sıkıştırma biçimi olan "*tar.gz", "*tar.bz2" sıkıştırılmış paketlerinde yer alırlar ve bu paketleri kurmak için yeni kullanıcılara pek bir garip ve de korkutucu gelen, kurcalanırsa işletim sisteminin çökeceğini sandığı konsolu (terminal) kullanmak gerekmektedir. Kurulum için ise bazı komutların verilmesi şarttır.

Bu komutlar bir kez öğrenildiği zaman, inanın kurduğunuz her programdan zevk alacaksınız ve Linux işletim sistemi kullanmanın keyfine varacaksınız.

Ayrıca PARDUS'ta kurulan her program Windows'taki gibi tek biz dizin (klasör) altında; bu dizinin adı bildiğimiz gibi Program Files; toplanmaz. Bunun yerine ilgili oldukları yerlerde muhafaza edilirler.

Diğer önemli olan bir nokta ise kurulacak programların içinde bulunduğu sıkıştırılmış paketleri açmak için verilecek komutların yazılacağı konsolun nerede açılacağıdır. Çoğu kişi paketi indirdikten sonra beylik komutları vermekte ve şu mesajla karşılaşmaktadır.
    Kod:
    Böyle bir dosya ya da dizin yok
    Bu uyarının nedeni ise konsolun indirilen dosyanın bulunduğu dizinde açılmamış olmasıdır. Önüne geçmek için ise;

1) Önce kendinize indirdiğiniz dosyalar için bir dizin oluşturun. Örneğin; /home/kullanıcı adı/indir
    2) Kurmak istediğiniz programlar için ayrı bir dizin yaratın. Örneğin; /root/yazılım

Kod:
    Önemli: /root/ dizinine yazabilmek için dosya yöneticisinden yetkili kullanıcı ile giriş yapmanız gerekir. 
    Dosya yöneticisi için izlenecek yol; PARDUS>Uygulamalar>Sistem>Daha Fazla uygulama>Dosya Yönetici-Yetkili Kullanıcı[
    3) Sonra paketi yerleştirdiğiniz dizinde sağ tıklayarak açılan menüde Eylemler>Terminali buraya aç komutunu verin.
    4) Sonrasında ise kuracağınız paketin uzantısına göre komutları vermemiz gerekiyor ki, "*.tar.gz", "*.tar.bz2", "*.bin" uzantılı paketleri açmak için faklı farklı komutlar verilmektedir.

Bu komutları örneklerle göstermeye çalışacağım.
    Düzenleyen aydinbez : 17-01-2007 at 21:29 Sebep: Yetersiz başlığın düzeltilmesi

Member
    Giriş Tarihi
    26-01-2005
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    65931

@aydinbez dostum bilgiler için teşekkürler, şu örneklemelere biraz daha devam edebilir misin??Bugün kurdum sistemi, tabi acemi acemi bakıyorum :)
    Şimdiden sağol

Saygılar

Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    185052

New Icon26 "*.tar.gz" paketlerini kumak

"*.tar.bz2" paketlerini kumak

Elimizdeki "*tar.bz2" paketini (tarball) ilk mesajımdaki yönergelere göre kendi belirlediğiniz bir dizin içine (bu dizinin yeri değişmemelidir: /root/sizin adınız/ gibi) yerleştirin ve burada konsolu açın.

"*tar.bz2" paketleri için konsolda genellikle şu komutlar kullanır.
    Kod:
    tar xvjf paket_adı (Paketi ayrı bir dizin içine çıkartır.)
    cd paket adı  (İsmi geçen dizin içine girilir.)
    ./configure (Kaynak kodlar sisteminize göre derlenir.)
    make (Kuruluma hazırlık aşaması diyebiliriz ya da yapılandırma.)
    make install (Kurulum işlemini başlatır.)
    Kimi yazılımlarda "./configure" komutu verilmeyebilir. Bunun nedeni o paketin içinde "configure" dosyasının olmamasından kaynaklanır. "configure" yoksa direkt "make" komutu verilebilir.

Şimdi kuracağımız yazılımın adı KDirStat.

NOT: Bu mesajın aynısı ben tarafından adlı forumda yayımlanmıştır.
    Açıklama
    Yazılım PC'nizde bulunan tüm disklerin içlerini gösterir ve bu diskler üzerinde yazılı olan bilgilere erişme olanağı sağlar. Ayrıca yazılım, dosyaların ve dizinlerin, kapladığı alanları yüzde, sütün ve görsel olarak belirtmekte; dosya ya da dizin seçilerek açılan menüden ilgili yerde konsolu açmak, Konqueror ile erişmek gibi bazı özellikleri de bünyesinde bulundurmakta.

İndirme

Programın sıkıştırılmış paketine buradan erişebilirsiniz.

Kurulum
    Yazılımı kurmak için, sıkıştırılmış paketin bulunduğu dizinde konsolu açın ve yetkili kullanıcı olarak sırasıyla şu komutları yazın:

Kod:
    tar xvjf kdirstat-2.5.3.tar.bz2
    cd kdirstat-2.5.3
    ./configure
    make
    make install
    İşlem bittiği zaman KdirStat 2.5.3 Pardus'a kurulmuş olacak.

Programın çalıştırılması
    KdirStat'ı çalıştırmak için
    1) Başlangıç>Uygulamalar>Programlar>Yardımcı Programlar>Directory Statistics (KdirStat) yolunu izleyin ve programı çalıştırın.
    2)Alt+F2 ile Komut Çalıştır'ı açıp kutuya kdirstat yazın ve programı çalıştırın.

Resimler
    Düzenleyen aydinbez : 11-01-2007 at 00:58 Sebep: Eksik bilgi tamamlaması.

Member
    Giriş Tarihi
    22-04-2006
    Üye No
    209847

Sıkıştırılmış dosyaları komut satırında açmak istemiyorsanız;
    dosyaya sağ tıklayıp,'Ark ile aç' seçeneğini seçerek açabilirsiniz.
    Tıpkı,rar,zip dosyaları win'de çift tıklamayla açtığınız gibi.

Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    185052

Diğer bir yöntem ise sıkıştırılmış paketleri doğrudan açarak karşınıza çıkan dizini belirlediğiniz ve kurulumu gerçekleştireceğiniz hedef dizine kopyalamaktır. Bundan sonra konsolu orada açarak cd dizin adı komutu ile kurulum işlemine başlayabilirsiniz.

Member
    Giriş Tarihi
    04-06-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    16077

Ellerinize sağlık. Güzel bilgiler...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    21-01-2005
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    64450

bende bu konuyla ilgili işinize yarayabilecek bir programı paylaşmak istiyorum. programın ismi Pisibul v0.2 beta. hafızasındaki depolardaki paketleri pisi paketi haline getiriyor. indirebileceğiniz adres ise

Member
    Giriş Tarihi
    24-01-2004
    Mekan
    22 Edirne
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    704

peki ustalar anakart üzerindeki kart ları nasıl tanıtacaz pardusa örnegin ses, ekran. com.eternet,lpt gibi.. pardus 2007 yi kurdum hic bir şey anlamadım....

Member
    Giriş Tarihi
    23-12-2004
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    54915

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi cakir Mesajı Göster
    peki ustalar anakart üzerindeki kart ları nasıl tanıtacaz pardusa örnegin ses, ekran. com.eternet,lpt gibi.. pardus 2007 yi kurdum hic bir şey anlamadım....
    arkadasım pardus donanımını kendisi tanıyo zaten. ben kurduğum bilgisayarlarda tanımadığı bi donanıma rastlamadım daha.

New Member
    Giriş Tarihi
    01-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    182362

ArkadaŞlar Benİm Ses Kartini Tanimadi Realtek Yardimedersenİz Sevİnİrİm,kolay Gelsİn

Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    185052

Burada sadece Pardus'a program kurma konusunu ele almaya çalışacağız. Sorunları lütfen diğer konularda dile getirin. Ses kartını tanımadıysa Pardus Alsa yazılımını kurcalayın, kMix yazılımı ile değerleri değiştirin. Bende de Realtek var, ama sorun çıkmadı. Sorun hala çözülmezse, buraya değil ilgili konuya mesaj yazın.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-12-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    51705

burda çok güzel bilgiler var bende uzun zamandır pardus'e geçmeyi düşünüyor ama komutlarla aram iyi olmadığından çekiniyordum.Böyle bilgiler olduktan sonra işimiz kolaylaşır paylaşımcı arkadaşlara teşekkürler.

Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    185052

Psrdus'un okunuşu pardüs değildir, dolayısıyla da yön belirtmek için "e" eki değil, "a" eki alır.

Pardus'a doğru, Pardus'e yanlıştır. Ancak Pardus 2007 kullandığınızda yazı yazdığınız her ortamda Zemberek Türkçe Dil Denetleyici çalışacağından, yanlış yapsanız dahi uyarılacaksınız.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    14-01-2007
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    308078

bilgiler için tşk ederim

New Member
    Giriş Tarihi
    01-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    182362

herhalde benim sorumla ilgili olarak ses problemini ilgili yerde açın demişsiniz ben ifade edemedim herhalde ben ses kartımı cd den yüklemek istiyorum onu başaramadım onun için buraya yazdı,ayrıca verdiğin bilgiler kurumla ilgili çok güzel ama kurulmuyor make komutunda takılıp kalıyor ana kart p5ld2 ses kartıda acl882 deponun haricinde bir program kursam 55 yaşında havada parande atacağım,kolay gelsin

Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    185052

Ses kartınızı CD'den kuramazsınız; nedeni ise Linux dağıtımlarında "*.exe" uzantılı dosylar çalışmaz. Ancak Wine EMülatörü ile Wİndows uygulamalarını çalıştırabilirsiniz.

PiSi'de ALSA yazarsanız karşınıza ses kartı için bir çok sürücü çıkacaktır, bunları yüklerseniz sorununuz çözülecektir. Birde Alt+F2 ile komut çalıştırı açıp, kmix yazaesanız ses kartı ayarlarına ulaşırsınız.

New Member
    Giriş Tarihi
    04-03-2006
    Mekan
    29 Gümüşhane
    Kan Grubu
    B Rh ( - )
    Üye No
    194138

.rpm uzantìlì olanlarì yuklemek icin ne yapìliyor limewire indirmistim bu uzantìda henüz yüklemedim

yardım edebilirmisiniz.

New Member
    Giriş Tarihi
    01-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    182362

Aydinbez kardeşim derdimi bir türlü anlatamadım sorumlusu tabiki benim cd den yüklenmez diyorsun allah razı olsun senin yazılarından bunu öğrendim fakat cd deki kurulum içinde linux içinde drıver var azx-022205.tar.bz2 sıkıstırmıs dosyasıda var,senin verdiğin bilgiler doğrultusunda işlemleri yapıyorum lakin nafile,teşekkür ederim.

Member
    Giriş Tarihi
    09-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    185052

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi TÜRK HAVA YOLLA Mesajı Göster
    Aydinbez kardeşim derdimi bir türlü anlatamadım sorumlusu tabiki benim cd den yüklenmez diyorsun allah razı olsun senin yazılarından bunu öğrendim fakat cd deki kurulum içinde linux içinde drıver var azx-022205.tar.bz2 sıkıstırmıs dosyasıda var,senin verdiğin bilgiler doğrultusunda işlemleri yapıyorum lakin nafile,teşekkür ederim.
    İzleyeceğin yol:
    1. Pardus>Uygulamalar>Programlar>Sistem>D aha fazla uygulama>Dosya yöneticisi-Yetkili kullanıcı
    2. Çıkan pencerede root şifresini girerek yetkili kullanıcı olun ve burada yeni bir dizin yaratın.
    3. F4 ile konsolu açın ve
    Kod:
    tar xvjf azx-022205.tar.bz2

azx-022205 (sıkıştırılmış paketin adı farklı olabilir)

./configure

make

make install
    Komutlarını verin. Konsol ekranında "$" simgesi sizin normal kullanıcı olduğunuzu, "#" simgesi ise süper kullanıcı olduğunuzu belirtir. Buna dikkat edin.

New Member
    Giriş Tarihi
    01-02-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    182362

aydı kardeş derdim bu işte yine burdan sonrası olmadı,son defa rahatsız ediyorum olmazsa bu sevdadan vazgeçeceğim çünkü hiç bir mesefe alamadım bir aydır,ilginede çoooook teşekkürler,allaha emanet ol.

alsa-driver-1.0.4/include/.cvsignore
    alsa-driver-1.0.4/include/autoconf-extra.h
    alsa-driver-1.0.4/include/Makefile
    alsa-driver-1.0.4/include/version.h.in
    alsa-driver-1.0.4/include/sndversions.h~
    alsa-driver-1.0.4/include/hal2.h
    alsa-driver-1.0.4/include/amagic.h
    alsa-driver-1.0.4/include/compat_22.h
    alsa-driver-1.0.4/include/config1.h.in~
    alsa-driver-1.0.4/include/config.h
    alsa-driver-1.0.4/include/sound
    alsa-driver-1.0.4/include/compat_64.h