Merhaba arkadaşlar.
Bende bu forumda ve digital receiver aleminde yeniyim ama elektronik'e mreaklıyım tabiki.
Turksat uydusuna ilave olarak sonunda Hotbird içinde 120'lik offset anteni kurabildim. Karsız günlerden sonra...
Yalnız birkaç sorunum var cevaplarsanız, benim gibi diğer acemilerede sanırım yardımcı olursunuz.
(1) Çatıda 42 ekran TV ile ayarladığımda 650'ye yakın kanal bulmuştum ancak 4 kat aşağıda kanallardan 100'e yakını gitti saniyorum. Bunun kablo uzunluğu ile bir ilgisi mi var acaba. Bu tür durumlarda herhangi bir sinyal kuvvetlendirici gibi bir alet filan varmıdır....
(2) Digital receiverın lnb çıkışından Sky Star2 digital tv kartına bağlantı yapıyorum. Bu defa kanalların sayısı daha da azalıyor. Bu neden olur...Bu karta herhangi bir ara cihaz kullanmadan direk mi lnb girişini bağlamalıyım acaba...
(3) Antenin direği yere tam 90 derece dik açı ile ourmamıştı. Uuygun bir yer bulamadığım için anten direği 10 derece filan yana eğik bu durumda iken anten ayarı yaptım. Direği yere tam dik olarak oturtmak sinyal kalitesini güçlendirirmi?
(4) Tabiki en önemli soru şifreli kanallar: En iyi kanallar hep şifreli...Tofu nickli bir arkadaşın pluginlerini yüklemiştim dvbviewer programına ve bazı kanalalrı şifresini çözebildim. Örneğin multivision kanalları her ne kadar sinyal seviyesi SkayStar2 kartında %30 larda kalsada görüntü bayağı iyi...Şifreli kanalları çözebilmek için a'dan z'ye ne yapmalıyım bu işi en baştan anlatacak arkadaşa minnettar kalırım.
(5) Kullandığım receiver ise Yumatu YT8500 FTA modeli. Bu yazılım ile şifreli kanallarıı çözüyormuş ama bu konuda da detaylı bilgiye ihtiyacım var..

Yerim İstanbul-Merter
Herkese şimdiden teşekkürler
Adanalı Erol