Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 19 mesajdan 1 ile 19 arası

Konu: Motorlu Sistem İcin Neler Gerekli?

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    81

Motorlu Sistem İcin Neler Gerekli?

Arkadaslar bu motorlu sistemi bir turlu anlamiyorum.Bu yuzden sizlere birkac sorum olacak yardimci olursaniz sevinirim.
    1-Motorlu bir sistem icin hangi ekipmanlar gereklidir.model ve markalari nelerdir?
    2-Ben kyoto 9600 dci kullaniyorum bu uy.alicisi bu sistem icin yeterlimi?
    3-Anten capi ne olmali ben muglada oturuyorum ve lnb nin markasi ve modeli onemlimi?
    4-Dun gittigim bir elektronikci ruzgarda devamli ayari bozulur diyor ve yeniden ayarlamak yarim gun surer diyiyor.Bu dogrumu?
    5-Bu motor kac derece donuyor?Hispasattan turksata dogru kac uyduyu izleyebilirim?
    6-Gittigim elektronikci kyoto uy.alicisini kullanamiyacagimi ve boyle bir sistem icin uy.alicisi dahil 600 dolar gerektigini soyluyor.Bu miktar dogrumu?Daha ucuza mal edebilirmiyim?
    Simdiden vereceginiz cevaplar icin tesekkur ediyorum.Herkese saygilar....

Member
    Giriş Tarihi
    03-02-2004
    Mekan
    55 Samsun
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    1582

hknsvkt arkadaşım
    elindeki cihaz motorlu sistemi çalıştırmaz motorlu sistem için cip model reciver+motor+ maunt gerekli benim tavsiyem 1.50 cm antendir motorlu sistem olursa 30dr batı 75dr doğu arasındaki uyduları seyredebilirsin kanal sayısı çanak çapına göre değişir senin uyducu biraz atmış iyi motaj yapılırsa öyle kolay kolay her rüzgarda dönmez ve işten anlayan olursa ayar işi yarım gün falanda sürmez yaklaşık fiatı ise modül dahil tam takım 420 dolar civarı tutması gerekir cihaz tavsiyem ise topfield 3000coppro
    selamlar

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    81

Hocam verdigin cevap icin tesekkurler ama birkac sorum daha var.
    1-Motor icin diseqc 1.0-mount icin 18 veya 24 inc-vbox-lnb icinde 0.5 in altinda olsun-canak aliminyum olsun deniyor bunlar onemlimi?
    2-Ayari kendim yapabilirmiyim?
    3-Bu 420 dolara uydu alicisinin fiyati dahilmi?Saygilar....

Member
    Giriş Tarihi
    03-02-2004
    Mekan
    55 Samsun
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    1582

arkadaşım benim bahsettiğim diseqc değil normal pozisyoner diseqc kullanırsan elindeki cihazda o özellik bildiğim kadarı ile zaten var diseqc motor kullanacaksan 1.20 cm anten kullan lnb desibeli düştükçe daha kuvvetli sinyal alır piyasada 0.4 lnb çok ama gerçek 0.4 mü orası belli değil anladığım kadarı ile uydu işlerine yeni başlıyorsun onun için kurulumu ve ayarı yapabileceğini tahmin etmiyorum
    bu 420 dolara cıp reciver+modül+1.50cm çanak +motor+ maunt dahildir kurulum içinde 20/25 dolar alırlar

Member
    Giriş Tarihi
    24-01-2004
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    644

arkadaşım merhaba ben çanak montajıda yapıyorum ve benim bildiğim sistem şu an için en karlısı next ye 2500 dpcı emulu cihaz+150cm next parabol anten+next,bilsat+mega veya bulabildiğin maunt+18inç motor+lnb+20m r6u anten kablosu+20m dörtlü motor kablosu hepsi ortalam 350 dolar(tabi bu çorludaki fiyat).ve bu sistemle en az 26 uydu seyredebilirsin.ayrıca samsung 0.7db lnb ler her türlü antenle uyumludur...ayar baya uzun sürer ona göre başarılar dilerim....

Adviser
    Giriş Tarihi
    04-02-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    1618

@hknsvkt

arkadaşın sorusu anlaşılmamış galiba.elinde bir cihaz var ve bu cihaz ile bir çanak kontrolü istiyor o kadar.

arkadaşım elinde herhangi bir diseq destekli DCI özellikli receiver var ise bununla ilk olarak düşüneceğin bir diseq motordur.Bu motorlar maksimim 120 cm'e kadar (yaklaşık 17kg) çanağı kontrol edebiliyorlar.Üstelik ekstra bir güç kablosuna da ihtiyaç duymuyorlar.Mevcut anten kablosu üzerinden kontrol ediliyorlar.Diğer bir yöntem ise ki bu senin receiver'ında yok.Positioner'li sistem.Bunun için DPCI li bir receiver'a ihtiyacın var yada senin cihazın ile beraber kullanılmak üzere bir VBOX (harici positioner) alacaksın.Bunun motoru daha farklı (kollu motor denilen) olup positionerden gelen güç ile çalışmaktadır.Taşıma kapasitesi diseq motora göre 8-10 kat fazla olabiliyor. Bu iki farklı sistem ile yanlış bilmiyorsam 25-27 uydu izlersin.

sevgiler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    22-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    3985

New Icon5 Diseqc motor

Bazi saticilar motorlu sistem kurmaya hic yanasmazlarken, bazilari da Diseqc motorla 120cm canakli bir sistem kurduklarinda cok problem c****gini bahane ederek buna garanti veremeyeceklerini soyluyorlar. Genellikle Vbox'lu sistemler tercih ediliyor anladigim kadariyla.

Bu konuda siz ne dusunuyorsunuz? Biraz daha fazla para verip Vbox mi yapmali yoksa Diseqc konusunda israrci mi olmali?

Adviser
    Giriş Tarihi
    04-02-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    1618

bence nerdeyse bütün uydu üretici firmaların desteklediği üzerinde uğraştıkları bir sistem olan diseq konusu fake olamaz.Öyle ciddi problemleri olsa dev firmalar ne diye bu teknolojiye yatırım yapmazlar.Türkiyede kendi işi ile ilgili bir çok şeyi kulaktan dolma bilgi ile yapmaya çalışan bir yığın satıcı var.İşlerine nasıl gelirse öyle davranmayı satandart hale getirmiş durumdalar.Her iki sistemide yanlış kurarsan sorun yaşarsın bu kesin.Herhangi birisinde de ısrar etmenin bir anlamıda yok aslında.Elindeki receiver ve sistem ile yapılabilecek en iyi montajı yapmak en doğru haraket olacaktır.Bu ister diseq olsun ister vbox...

sevgiler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    22-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    3985

Ben de bir problemin tek bir cozumu olmadigi konusunda seninle mutabikim. Lakin, yeni kuracagim bir sistemde, insanlarin problemli oldugunu soyledigi ama teoride daha teknolojik oldugu bilinen bir sistemi tercih ederim, sahsim adina, bu kesin.

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

Arkadaşlar 2 şeyi biribirine karıştırmayalım.

Avrupa'da kollu motor oranı sadece %5'tir.Bunun nedeni ise kuşaktaki uyduların neredeyse tamamı zaten avrupa'yı merkez alıyor.O nedenle 120 den fazlaya zaten gerek kalmıyor.Kaldı ki avrupa da çoğu ülkede bizim gibi kafaya göre anten bile takamazsınız,görüntü çirkinliği meselesi.Yani uydu alıcılarının çoğu TR için üretilmez.

Gelelim TR'ye....Burada maalesef Diseqc motor kullanımı az,çünki çoğu uydu 120 den fazla anten ister,bu nedenledir ki çoğu cihazda genede Diseqc bulunur,buna 120 den büyük anten takamazsınız,takanlar var ama hata yapıyorlar.Çünki 120 den fazlası o motora zarar verir.

mosaic'in dediği gibi bu işi beceremeyen bahane bulur.

Ancak amaca uygun alınması gerekir.Bunun en yalın çözümüde V-Box'tır,bu kutu ile normal hareket kollarını ve kocaman çanakları kullanabilirsiniz.Bu V-Box ada dikkat edin V-Box bir markadır ! Ve V-Box benzeri veya taklitleri çok var.

Sevgiler

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

Sevgili aarslan

Ben yazarken sizde yazmışsınız,ancak bir hatırlatma yapayım.

Diseqc in daha teknolojik olması diye birşey yok,bunlar tamamen farklı şeyler.Ona bakarsanız piyasada 15-20 dolara satılan hareket kolları olduğu gibi US'de 200-300 dolara satılan görünürde aynı işi yapan motorlarda var.Yani konu teknolojik fark değil sadece ihtiyaç.

Sevgiler

Adviser
    Giriş Tarihi
    04-02-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    1618

peki bulent tekcan ustam stab motor ile diseqc motor diye bir ayrım var mı? yoksa tek bir motor mu var ?

(gerçi bu konuyu daha önce başka başlıkta açtım ama cevaplayan olmadı.Konudan bahsedince affınıza sığınarak yazayım dedim.)

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

STAB bir markadır ve USUALS desteği vardır ve normal Diseqc motorlardan pahalıdır,ayrıca H to H denilen (yani horizon to hozrizon) yapısı vardır.Mesela normal diseqc ile ya en soldaki ya en sağdaki uyduyu TR den mesela alamazsınız,çünki fiziksel olarak yatmaz,ama Stab yatar....Ve elbette daha kalitelidir.

Sevgiler

Adviser
    Giriş Tarihi
    04-02-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    1618

tüm HH100 ve HH120 denilen motorlar stab'mıdır peki ? Küçük bir soru daha stab motor ile türkiye/ankara'dan türksat ve hispasat dahil olan aralık sorunsuz izlenebilirmi ? (120cm offset ile)

sevgiler saygılar

Forum Administrator
    Giriş Tarihi
    15-05-2002
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    1

HH olan başka markalarda olabilir,ama dedim ya bu markadır.Yani STAB diye yazar,STAB daha fazla yattığından elbette alınır.

Sevgiler

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    81

Arkadaslar verdiginiz cevaplar icin cok tesekkurler.Bir kere daha bu sitenin ne kadar yararli oldugunu anladim.Size bir sorum daha olacak mount ve v-box ayni seymi?Birde su sorum olacak 120 cm lik bir sistem kurarsam v-box olmadan anteni nasil yonlendirecem? Simdiden tesekkurler ve saygilar...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    110

Mount Çanak antenin bağlandığı aparat.Bu mount a Motor bağlanıyor.V Box da motora komut gönderiyor.Hepsi de ayrı ayrı birer parça bilgilerine.V b.x olmadan yönlendirebilmen için receiverin ya usals'ı desteklemesi lazım yada diseq 'i destekliyor olması lazım.saygılarımla.
    Düzenleyen saslar : 04-03-2004 at 22:55

Average Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    81

Tesekkurler hocam.Saygilar...

New Member
    Giriş Tarihi
    17-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    3117

selam benim skystar2 var fakat kafam biraz karsık nedenide motorlu bir sistem takmaya isterim fakat diseq motorlu olsun dedim ama bunu v-box kumanda etmedini soylediler bunu neyle veya urun varsa nereden bulabilirim

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı