Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 10 mesajdan 1 ile 10 arası

Konu: usb-hdd

Junior Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    39551

usb-hdd

herkese selam,

250 gb usb-hdd mi, 12 gb tı linux, geri kalanıda 25 er gb lik fat32 olarak böldüm. sorunum şu: linux olan bölümde 7 adet image kurdum, fakat 25gb lik fat32 olarak böldüğüm bölümleride kullanmak istiyorum. fat32 olan bölümleri gerek film kaydetmek gerekse daha önceden yüklemiş olduğum filmleri ve mp3 leri izlemek-dinlemek için kullanmam mümkünmü? mümkünse yolu nedir? yardım edecek tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

saygılarımla

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    03-07-2004
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    18608

Mümkün değil dreambox fat32 sistemini desteklemiyor. Mutlaka linux formatlı olması gerekiyor.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-07-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    117744

Bu tür partitionları bölünmüş HDD Dm de kullanmadım ama bir şey sormak istiyorum, fat32 olan bölümleri linux olarak formatlarsanız Ftp de veya DM üzerinde ayrı ayrı görebilecekmisiniz? Dm üzerinden ayrı ayrı ulaşabilecekmisiniz? Eğer görebilirseniz size tavsiyem diğer bölümleride linux olarak formatlayıp filmleri kaydettikten sonra Tv de veya ftp üzerinden başka yöntemle pc de seyretme olanağınız olabilir.
    Saygılar..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    15-07-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    117744

Şunuda eklemek istiyorum; Madem USb HDD var, bunu söküp Pc de görebilmek için Pc ye "Pardus Çalışan Cd" cd üzerinden boot ederek içeriğine bakabilir, yada pardus kurulum cd sini windows yüklü pc de başka bölüme kurup bakabilirsiniz.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    39551

cevaplar için teşekkürler.

fakat olayı eksik açıkladığım için bu şekilde bir yorum getirmişsiniz.

bu 250 lik hdd mi aynı zamanda laptopumdada kullanıyorum. bu yüzden 12 gb lik kısmını linux geri kalanını fat32 yaptım.

şöylede bir mantık yürütmek istiyorum, ama konu hakkında bilgisi olanlar varsa fikirlerini almak isterim.

usb den bağlantıda 4 adet uç olduğunu biliyorum yanlış değilse. bu bağlantı paralel çıkış yapılarak hem dm de hemde pc de kullanılabilirmi? hdd usb olduğu için zaten devamlı diskler dönmekte, dm kendi linuxunu, laptop da fat32 sini görmezmi??? acaba...

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    03-07-2004
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    18608

Eğer oluyorsa da elektriği iki kere vermemeniz lazım sanırım diske zarar verir.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    28-01-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    67033

Bence mantık dışı bir düşünce..
    Düzenleyen phaanu : 07-01-2007 at 23:27

Junior Member
    Giriş Tarihi
    28-01-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    67033

kardeş sen olayı biraz uçurmuşsun. Biraz mantık dahilinde düşünsen ki bilgisayarda ole düşünmen gerekiyor. Senin amçladığın olay şuan için olmaz . tammen olmaz demiyorum çünkü bilg. soznsuz derya yapılamaycak veya olmayacak bişi olamaz. Sanal olarak yemek bile bişiriz. lanet şey. şeytan işi derler ya. neyse sana şunu soluyeyim 1 nci nootbokta usb harddisk kullanmak çok sakıncalıdır. cünkü benim 3 bin usd lık sony 17 " nootbok bu yuzden gitti. Sebebi açıkken usb harddisk takmak. Dsiki takınca ani voltaj değişimi oluyor ve de usb portları kısa devre yapıp cihazı yakıyor. Bunun duzgun işlemesi için kesinlikle diski kapalı iken takınız. eee hal bole olunca siz zaten hem noot. hemde dreambox uzerinde bunu kullanamazsınız. Bnece şansınızı fazla zorlamayın.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    10-11-2004
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    39551

@phaanu kardeş,

kullandığım usb-hdd harici elektrik kullananlardan. 3,5" olan, senin dediğin 2,5" olanlar voltajı laptoptan alıyor. olayı zaten mantık dahilinde düşünmeye çalışıyorum.
    1. voltajı iki kere vermiş olmayız, çünkü paralel bağlantıda voltaj değil amper yükselir, netice olarak zaten hdd ihtiyacı olan amperi çekecektir.
    2. bu disk harici olduğu için, uyku ve bekleme modu olmuyor, diskler devamlı dönüyor.
    3. uygun kablo yada bağlantı aparatlarını en kısa zamanda temin edip, bu kurulumla ilgili olumlu yada olumsuz durumu sizlerle paylaşacağım.

herkese bilgi ve görüşleri için teşekkürler.

saygılarımla

Member
    Giriş Tarihi
    18-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    3138

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi orhan_seyfic Mesajı Göster
    @phaanu kardeş,

kullandığım usb-hdd harici elektrik kullananlardan. 3,5" olan, senin dediğin 2,5" olanlar voltajı laptoptan alıyor. olayı zaten mantık dahilinde düşünmeye çalışıyorum.
    1. voltajı iki kere vermiş olmayız, çünkü paralel bağlantıda voltaj değil amper yükselir, netice olarak zaten hdd ihtiyacı olan amperi çekecektir.
    2. bu disk harici olduğu için, uyku ve bekleme modu olmuyor, diskler devamlı dönüyor.
    3. uygun kablo yada bağlantı aparatlarını en kısa zamanda temin edip, bu kurulumla ilgili olumlu yada olumsuz durumu sizlerle paylaşacağım.

herkese bilgi ve görüşleri için teşekkürler.

saygılarımla
    yazılarınızdan anladıgım kadarıyla elektirik olayına hakimsiniz ama elektronik olayı biraz farklı evet usb de 4 pin bacak sayısı var ama bunları parelel baglamanız iki bilgisayarda ; yada 1 bilisayar bir db kullanma imkanı salamaz olursa kablo ile ugraşmayın usb çoklayıcı alın isterseniz 4 alet baglayın . sabit disk cd gibi düşünün notebokk 1 sektörü okurken db 500 sektörü okumak isterse okuyucu göz hangisine yönelcek ?? diskler sürekli dönüyo ama 4-5 tane okuyucu yok bildigim kadarıyla. 300 gb bi sabit diskte 2 veya 3 katman olabilir buda 3 okuyucu demek olabilir ama sektör sektör ayırmak ikinci katmana linux kurmak usb ile imkansız gibi geliyor bana . bide drem 7000 ve üstünden bahsediyosunuz galiba usb den direk baglamak ? çünkü pc yada lan üzerinden ise işler biraz degişir :) kolay gelsin iyi çalışmalar..

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı