Kolejde uyuşturucu partisine soruşturma 5 Ocak 2007

Star Televizyonu’nda önceki gün yer alan ve dünkü gazetelere de yansıyan Türkiye’nin en büyük kolejlerinden birinde okul tuvaletinde uyuşturucu partisi düzenlenmesine ilişkin görüntüler Türkiye’yi ayağa kaldırdı.

Habere konu olan kolejin Ankara’da olduğu bildirilirken, Milli Eğitim Bakanlığı, olayla ilgili inceleme ve soruşturma başlattı.

ÇELİK:ADI BENDE SAKLI

Dün sabahtan itibaren görüntülerin hangi okulda çekildiği konusunda büyük bir merak oluşurken, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer’in adres olarak Ankara’yı göstermesi ortalığı karıştırdı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, "okulun adı bende saklı" dedi. Star TV’den "Bakan olarak, görüntüleri ve okulun ismini imzayla aldığını" ifade eden Çelik, "Gereken işlemi başlattım. Olay ortaya çıkacak. Bütün camiayı töhmet altına koymayalım" diye konuştu.

KRİMİNAL İNCELEME

Ankara Valisi Kemal Önal, görüntülerin yayınlanmasından sonra Milli Eğitim Bakanıyla görüştüğünü belirterek, "Hemen okulun ve öğrencilerin tesbitine yönelik çalışma başlattık" dedi. Önal, Hürriyet’in sorularını yanıtlarken, "Söz konusu okul Ankara’da mı o bile henüz belli değil. Ancak biz konunun önemine binaen hemen bakanlık ile irtibata geçtik. Müfettiş talep ettik. Ayrıca görüntüler üzerinde de kriminal araştırma yapılacak. Okul ve öğrencilerin tesbiti ancak böyle yapılabilecek" diye konuştu.

Ankara Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta ise, "Böyle bir okul olduğuna dair hiçbir ilçeden, hiçbir veliden bize ihbar gelmedi. Gelirse veya böyle bir okulun varlığını hissedersek derhal müfettişleri gönderir, gereğini yaptırırız" dedi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanlığı da görüntülerle ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldığını, öğleden sonra yazılı açıklamayla duyurdu. Tüm yönleriyle araştırma yapıldığı bildirilen açıklamada, "Bakanlık, haberin yer aldığı televizyon kanalından okulun ismini almış ve olayla ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatmıştır. Bakanlığımız, yapılan inceleme neticesinde ortaya çıkacak duruma göre gerekli hukuki işlemleri yapacaktır" denildi.

HER YERDE OLABİLİR

Okulun Ankara’da olduğunu bildiren İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, daha sonra yaptığı açıklamada, "Ankara’daki çocuk da bizim çocuğumuz. Ankara’da oluyor da İstanbul’da olmaz diye bir kaide yok. Onun için biz üzerimize düşen gayreti sarf ederek, çocuklarımızı kırmadan, incitmeden, gücendirmeden, dışlamadan bu sorunların üstesinden gelmeliyiz" dedi.

hürriyet.com.tr