Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 12 mesajdan 1 ile 12 arası

Konu: odalarımın tavanında damlacık oluşuyor

Junior Member
    Giriş Tarihi
    17-07-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    240252

odalarımın tavanında damlacık oluşuyor

değerli ustalarım merhaba,

odalarımın tavanında su damlacıkları oluşuyor ve kararıyor,
    evim kaloriferli odaları üstü yaklaşık 2 m terasla kaplı terasın üstü açık
    zemine hersene zift sürüyoruz, su geçirmiyor ama soğuk havalarda siyah lekeler ve damlacıklar oluşuyor, yanılmıyorsam sıcak havayla soğuk hava
    karşılaşıyor, bu ısı kaybını önlemek için neler yapmalıyım fazla masraf olmadan
    tşk.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    14-12-2004
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    51757

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi macsebo Mesajı Göster
    değerli ustalarım merhaba,

odalarımın tavanında su damlacıkları oluşuyor ve kararıyor,
    evim kaloriferli odaları üstü yaklaşık 2 m terasla kaplı terasın üstü açık
    zemine hersene zift sürüyoruz, su geçirmiyor ama soğuk havalarda siyah lekeler ve damlacıklar oluşuyor, yanılmıyorsam sıcak havayla soğuk hava
    karşılaşıyor, bu ısı kaybını önlemek için neler yapmalıyım fazla masraf olmadan
    tşk.
    Odanın tavanı +25 derece civarında iken birden bire soğuk beton ile karşılaşıyor.Tam bu arada yoğuşma oluyor.Daha sonra kararma,küf gibi yan etkileri oluşuyor.Teras betonunu soğuktan ısı yalıtımı ile korursanız betonun ısısını yükseltip odanın üstünde yoğuşmayı kesebilirsiniz.Yapmanız gereken işini bilen birine ısı ve su yalıtımını yaptırmanızdır.Masraf mutlaka olacaktır.Ama bu masrafın size zamanla geri dönüşümü vardır.Uzun vadede konfor ve tasarruf sağlıyacağından masraf bile değil olmaması eksikl****r.Kolay gelsin.

Junior Member
    Giriş Tarihi
    17-07-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    240252

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi silistreli Mesajı Göster
    Odanın tavanı +25 derece civarında iken birden bire soğuk beton ile karşılaşıyor.Tam bu arada yoğuşma oluyor.Daha sonra kararma,küf gibi yan etkileri oluşuyor.Teras betonunu soğuktan ısı yalıtımı ile korursanız betonun ısısını yükseltip odanın üstünde yoğuşmayı kesebilirsiniz.Yapmanız gereken işini bilen birine ısı ve su yalıtımını yaptırmanızdır.Masraf mutlaka olacaktır.Ama bu masrafın size zamanla geri dönüşümü vardır.Uzun vadede konfor ve tasarruf sağlıyacağından masraf bile değil olmaması eksikl****r.Kolay gelsin.
    tşk. arkadaşım
    herkez bir şey söylüyor kafam karıştı.
    biz bu terası kullanıyoruz, köpük yapıştırın diyorlar ama üzerinde gezdikçe
    esneme yapıp sıvayı çatlatmaz mı?, üstünü kapatın diyorlar oda bayağı masraf
    gerektiriyor.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    19-04-2006
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    208919

Arkadaşında dediği gibi iyi bir yalıtım yaptırmanız gerekiyor,tabiki orada uzun müddet oturmayı düşünüyorsanız,saygılar...

Average Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    2121

Köpük konması gerekiyor. Köpüğün üzerine 10 cm kadar kumlu şap atmalı, onun da üzerini zift ile kaplamalısınız. Bizim terasımızda yaptığımız alan çöktü.Çünkü yapan salak şap atmadı, moloz doldurdu ve üzerine ziftlikağıdı yapıştırmadan koydu. bu da bir süre sonra 1 cm kadr çöktü ve çatlaklar oluştu. Sonra tekrar yaptık. Şu anda memnunuz. Köpükler yere sağlam basınca, üzerine de kalınca bir katman konunca ısı izolasyonu problem olmaktan çıkıyor. Su izolasyonunu da kafanıza estiği gibi ziftlikağıt veya silikonlu yeni malzemelerle yapabilirsiniz.
    Ancak ülkemizde maalesef her öçnüne gelen ustayım diye dolaşıyor. ustanızı seçerken dikkatli olun. Bizim bu yeni usta da şapı dümdüz atmış. Su gitmiyordu. fayansçılarla, çok uğraşarak, tekrardan eğim verdik.

Bize asmatavan yaptırmamızı söyleyenler oldu. Sakın itibar etmeyin. Evet, çirkin görüntü ortadan kalkıyor ama asmatavanın ardında bir küf tarlası yetiştirmiş oluyorsunuz. Bu durum uzun vadede sizde ve çocuklarınızda akciğer rahatsızlıklarına sebep olacaktır. en iyisi izolasyondur. Arkadaşların dediği gibi bu bir lüks değil gereklil****r.

Kolay gelsin

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    26-09-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    135877

Birde en önemlisi.. tavan kesinlikle plastik boya ile boyanmamış olması gereklidir! Çünkü tavanda oluşan nem plastikten geçemediği için damlacıklar oluşur.. Bunun tek çözümü.. tavan plastikle boyanmışsa eğer tekrar komple kazınıp zımpara yapıldıktan sonra kireç badana ile yeniden boyanması ile çözüme kavuşturulur
    Kireç betona karşı geçirgen ve yalıtım yapmadığı için.. Tavanda oluşan nem de sürekli olarak betona emilim olacağından bu tip sorunlar yaşanmaz!
    Kolay gelsin...
    Düzenleyen haluk13 : 05-01-2007 at 13:00

Junior Member
    Giriş Tarihi
    17-07-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    240252

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Yigit Mesajı Göster
    Köpük konması gerekiyor. Köpüğün üzerine 10 cm kadar kumlu şap atmalı, onun da üzerini zift ile kaplamalısınız. Bizim terasımızda yaptığımız alan çöktü.Çünkü yapan salak şap atmadı, moloz doldurdu ve üzerine ziftlikağıdı yapıştırmadan koydu. bu da bir süre sonra 1 cm kadr çöktü ve çatlaklar oluştu. Sonra tekrar yaptık. Şu anda memnunuz. Köpükler yere sağlam basınca, üzerine de kalınca bir katman konunca ısı izolasyonu problem olmaktan çıkıyor. Su izolasyonunu da kafanıza estiği gibi ziftlikağıt veya silikonlu yeni malzemelerle yapabilirsiniz.
    Ancak ülkemizde maalesef her öçnüne gelen ustayım diye dolaşıyor. ustanızı seçerken dikkatli olun. Bizim bu yeni usta da şapı dümdüz atmış. Su gitmiyordu. fayansçılarla, çok uğraşarak, tekrardan eğim verdik.

Bize asmatavan yaptırmamızı söyleyenler oldu. Sakın itibar etmeyin. Evet, çirkin görüntü ortadan kalkıyor ama asmatavanın ardında bir küf tarlası yetiştirmiş oluyorsunuz. Bu durum uzun vadede sizde ve çocuklarınızda akciğer rahatsızlıklarına sebep olacaktır. en iyisi izolasyondur. Arkadaşların dediği gibi bu bir lüks değil gereklil****r.

Kolay gelsin
    tşk. arkadaşım
    ama bizde çok iyi bir şap attık hatta içine kaş bidon sika diyorlar galiba suyu geçirmiyormuş ondan kullandık üzerinede zift sürdük her yıl yazın zift sürüyorduk ama çok az siyahlanma ve damlacık oluyordu, bu yazın ziftin üzerine yeni çıkmış su geçirmez bir silikon boya sürdük beyaz,
    ben şöyle düşünüyorum zift daha önceden güneş ışığını gördümü hemen ısınıyor ve betonu sıcak tutuyordu, nezaman biz bu beyaz yalıtımı sürdük güneş ışınlarını yansıtmaya başladı ve beton devamlı olarak soğuk kaldı, ben böyle düşünüyorum....
    aslında en iyisi köpük ama zemini tekrar kırıp öylemi yapsak, çünkü zaten 15 cm
    şap var üzerinde.....

Starting Member
    Giriş Tarihi
    24-05-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    103934

aynı problem benim abimin evinde de vardı. fonbord denilen köpük malzemeden kullanılarak evin tüm dış duvarları dairenin içinden bu malzeme ile kaplandı üzerine alçı ve filli subazlı boya ile boyandı yine terleme yapıyor. çözüm nasıl bilemiyoruz.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    18-07-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    118539

acaba? beyler iç taraftan 5 cm köpük onun üzerine 8mm mdf kaplansa problem devam eder mi? arkadaşın bahsettiğin küf olayı olmaz sanırım...

Average Member
    Giriş Tarihi
    24-11-2004
    Mekan
    16 Bursa
    Üye No
    44091

Aynı dert bizim binadada var. Bende en üstte oturuyorum ve üstümüz yarı çatı, yarı teras. Teras altındaki odada yaz yağmurlarından etkilenmiyor ama kış gelip havalar soğudumu problem başlıyor. Tavanda rutubet ve küflenmeler oluyor. Zamanla tavan kapkara oluyor. Evimiz kaloriferli ve camlar pimapenli. Bende yoğuşmadan şüpheleniyorum. Bizden önce oturanlar terasta ısı yalıtımı yaptırmışlar. Daha önceleri pek problem yoktu diyor oturanlar. Bu yalıtım olayından sonra sorunlar başlamış. İki kıştır başımız belada. Üzeri teras olan dairelerin genel problemi herhalde bu. Ne çözüm bulacağız bilmiyorum ama mutlaka bir çözümü olmalı.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    16-04-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    208290

Teras katlarının en çok rastlanan problemidir bahsi geçen konu.Teras katlarında ne kadar yalıtım yaparsanız yapın nemi önlemek çok zordur,yapılan yalıtım tavanın solunum yapmasını zorlaştırdığından nem birikmesi kaçınılmaz oluyor.Duvarlarında sağlıklı bir solunum yapması gerekiyor nem birikmemesi için,hele duvar ve tavan, özellikle tavan plastik boya ile boyanmışsa tavan kesinlikle terleme yapacaktır,çünkü nemi çekme özelliği kalmamıştır o tavanın,en doğrusu tavanı mutlaka kireçle boyamaktır,hatta tüm duvarların kireçle boyanması çok daha sağlıklıdır.Tavan plastikse mutlaka kazınıp boyaların sökülmesi ve yerine kireçle badana edilmesi gerekir o zaman nemlenmede ciddi bir azalma olduğu gözle görülür ve tavan siyahi bir renk almaz ancak normal süresi içerisinde kirlenir .Kesin çözüm ise tabiki terasa bir çatı yaptırmaktır ,bu pahalı bir yöntemdir ama uzun vadede kendini amorti eden,yüz güldürücü sonuçlar doğuran,yakıt sarfiyatının azalmasına neden olan ,insanın sağlıklı bir ortamda yaşamasını sağlayan köklü bir çözümdür..SLMLR

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    23-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    368

24 metrekare üzeri açık teras ile benimde başım dertte idi.Şaka gibi ama haftada bir odanın tavanını badana yapıyordum ve simsiyah oluyordu.Bayağı araştırma yaptım her kafadan bir ses çıktı ama sonunda...
    1-Dış kısıma öncelikle su izolasyonu için 1 metre genşliğinde olan ziftli naylonları bir birlerine bitiştirerek su izolasyonu yaptık.
    2-İzolasyon için kullandığımız ziftli naylon(Yaklaşık 0,5 cm kalınlığında) üzerine 3 cm kalınlığında olan sert strafor köpük döşendi.Isı izolasyonu için.
    3-Bunun üzerinede tesviyesi açısından yaklaşık 5 cm kalınlığında harç attık.
    4-Onun üzerinede dış cephede kullanılan mat fayans döşettm.Allah razı olsun ısıdanda nemdende kurtuldum.
    Ama....
    Fayans seçimini baştan hatalı yapmışız çok soğuk havada dondan dolayı kabuk kabuk fayansın sırrı kalkıyor.İnşallah seneye tekrardan fayans yaptıracağım ama bu sefer onu iyi araştıracağım.Kolay gelsin...

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı