Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: Tanıklar filmlerdeki gibi korunacak

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  24-04-2004
  Mekan
  06 Ankara
  Yaş
  60
  Mesajlar
  8,244
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  11691

  New Icon26 Tanıklar filmlerdeki gibi korunacak  Tanıklar filmlerdeki gibi korunacak

  Tanıklık sebebiyle, kendilerinin veya yakınlarının hayatı, malvarlığı ağır ve ciddi tehlike içinde bulunan ve korunmaları zorunlu olan kişiler, filmlerdeki gibi önlemlerle korunacak.
  Hükümetin hazırladığı, Tanık Koruma Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu. 26 maddeden oluşan tasarı bir çok yeni düzenleme getiriyor. Tasarı ceza muhakemesinde tanık olarak dinlenen her tanığı değil, sadece tanıklığından dolayı kendisi ve yakınlarının hayat, beden bütünlüğü veya malvarlığı ağır ve ciddi tehlike içinde bulunacak tanık ve yakınlarını korumayı amaçlıyor. Tehlikenin ağırlığı ve ciddiliği her somut olayın kapsam ve niteliğine göre, yetkili makam ve mercilerce değerlendirileceği öngörülüyor.

  TANIK YAKINLARI DA KORUNACAK

  Tasarı, ceza muhakemesinde tanık olarak dinlenen kişiyi, tanık sıfatıyla dinlenen suç mağdurlarını ve bu kanunda belirtilen yakınlarını da koruma kapsamına alıyor. Ayrıca, Tanık Koruma Kurulu’nu ve idari yapısı, çalışma esas ve usulleri ilgili kolluk teşkilatının bağlı olduğu bakanlıkça belirlenen ve bu kapsamda haklarında koruma tedbiri uygulanmasına karar verilecek kişilerle ilgili olarak, gerekli koruma tedbirlerini uygulayacak olan kolluk birimlerini de koruma kapsamı içine alıyor.

  TEDBİR ALINMASI GEREKEN SUÇLAR

  Tasarıda, Tanık Koruma Tedbiri alınması gereken suçlar; “Türk Ceza Kanununda ve ceza hükmü içeren özel kanunlarda yer alan ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve üst haddi on yıl veya daha fazla hapis cezasını gerektiren suçlar, kanunun suç saydığı fiilleri işlemek amacıyla kurulan bir örgütün veya terör örgütünün faaliyeti çerçevesinde işlenen alt sınırı dört yıl veya daha fazla hapis cezasını gerektiren suçlar” şeklinde tanımlanıyor.

  Tasarı, tanık koruma tedbiri kapsamında, Ceza Muhakemesi Kanununa (CMUK) göre, dinlenenlerin nişanlısı, evlilik bağı kalmasa bile eşi, kan hısımlığından veya kayın hısımlığından üstsoy veya altsoyu, ikinci derece dahil kan veya ikinci derece dahil kayın hısımları ve evlatlık bağı bulunanlar ile yakın ilişki içerisinde olduğu kişileri kapsıyor.

  UYGULANACAK TEDBİRLER

  Tasarı, tutukluluk veya hükümlülük hali devam ederken tanıklıkta bulunabilecek kişilerin can güvenliğinin sağlanabilmesi amacıyla; bu kişilerin durumlarına uygun ceza infaz kurumu ve tutukevlerine yerleştirilmesi öngörülüyor.

  Koruma tedbirleri arasında en önemlilerinden birisi olarak sayılabilecek, tanığın fiziksel olarak can güvenliğinin sağlanmasına yönelik tedbire de yer verildi. Bu kanun kapsamında bulunanlar hakkında uygulanabilecek tanık koruma tedbirleri şunlar olacak:

  “Kimlik ve adres bilgilerinin kayda alınarak gizli tutulması ve kendisine yapılacak tebligatlara ilişkin ayrı bir adres tespit edilmesi, duruşmada hazır bulunma hakkına sahip bulunanlar olmadan dinlenmesi ya da ses veya görüntüsünün değiştirilerek özel ortamda dinlenmesi düzenlemesi.”

  TANIKLARA SİLAH VERİLEBİLECEK KİMLİK BİLGİLERİ DEĞİŞECEK  Tasarıyla, tanık koruma tedbirlerinin uygulanmasıyla kişinin geçmiş bağının gizlenmesi, mevcut tehlikenin bertaraf edilmesi ve kişiye tehditten uzak yeni bir hayat kazandırılması amaçlanıyor.

  Tasarıyla, tanıklara ruhsatlı silah verilebilecek. Gerekirse kimlik bilgileri değişebilecek. Tutuklu veya hükümlü olanların durumlarına uygun ceza infaz kurumu ve tutukevlerine yerleştirilmesi, fiziki koruma sağlanması ve silah ruhsatı verilmesini öngörülüyor.

  Ayrıca bu kişilere fiziki korunma, kimlik ve ilgili diğer bilgi ve belgelerin değiştirilmesi öngörülüyor. Tasarıda uygulanacak tedbirler ise şöyle sıralanıyor:

  “Adli sicil, askerlik vergi, nüfus, sosyal güvenlik ve benzeri bilgi kayıtlarının değiştirilmesi, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, diploma ve her türlü ruhsat gibi resmî belgelerin değiştirilmesi ve düzenlenmesi, taşınır ve taşınmaz mal varlığıyla ilgili haklarını kullanmasına yönelik işlemlerin yapılması, geçici olarak geçimini sağlama amacıyla maddî yardımda bulunulması, işe yerleştirilmesi veya çalışan kişinin iş yerinin ya da iş alanının değiştirilmesi veya öğrenim görenin devam etmekte olduğu her türlü eğitim ve öğretim kurumunun değiştirilmesi, yurt içinde başka bir yerleşim biriminde yaşamasının sağlanması, uluslararası anlaşmalara ve karşılıklılık ilkesine uygun şekilde, geçici olarak başka bir ülkede yerleştirilmesinin sağlanması, fizyolojik görünümün estetik cerrahi yoluyla veya estetik cerrahi gerektirmeksizin değiştirilmesi ve buna uygun kimlik bilgilerinin yeniden düzenlenmesi.”

  KARARLAR

  Tasarıda tanık koruma tedbir kararlarını Cumhuriyet savcısı soruşturma evresinde sanığın isteği üzerine ya da mahkemelerce karar verilecek. Karar verilmeden önce kolluk makamları ile diğer birimlerin hazırlayacağı değerlendirme raporları göz önünde tutulacak. Bir yerde sulh ceza mahkemesinin birden fazla dairesinin bulunması hâlinde bu kararlar, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca bu işle görevlendirilen sulh ceza mahkemesi tarafından verilecek.

  Tasarı, “Tedbir kararının kapsam ve niteliğine göre, tanığın beyanı farklı bir isim altında tutanağa kaydedilir ve sonraki işlemlerin bu isimle yürütülmesi sağlanır. Tutanak, ilgili Cumhuriyet savcısı veya hâkim ile görevli zabıt kâtibince imzalanır. Cumhuriyet Başsavcılığı veya mahkemece bu Kanunda belirtilen kararlar, ayrı bir karar numarası verilmek suretiyle yerine getirilir. Tanığın gerçek kimlik ve adres bilgileri ile koruma kararı ayrı bir kartonda muhafaza edilir” düzenlemelerini getiriyor.  ANKA
  Düzenleyen mcemoz : 04-01-2007 at 17:28

 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  16-12-2003
  Mekan
  14 Bolu
  Mesajlar
  6,285
  Kan Grubu
  A Rh ( - )
  Üye No
  77

  Hiç güleceğim yoktu. İlk önce bu tanıkları koruyacak polis ve asayiş kuvvetlerine gerektiği gibi maaş ve bazı imtiyazlar verilmesi lazım. Ayrıca bozuk olan adalet kanunlarımızın düzeltilmesi lazım.
  Bu kanun göstermelik olarak Avrupa Birliği vb konulara biz yapıyoruz diye verilmiş. Alt yapısı olmayan böyle konular yapılamıyor.


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı