Uydumarket Banner  

14 sayfadan, 1. sayfa 1234567891011 ... SonSon
Gösterilen Mesajlar: 263 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: hayvan gübresinden metan gazı yapımını bilen varmı ?

Member
    Giriş Tarihi
    12-01-2005
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    61511

hayvan gübresinden metan gazı yapımını bilen varmı ?

arkadaşlar hepiniz duymuşsunuzdur belki hayvan gübresinden metan gazı yapıldığını, işte o gazı nasıl yapıyorlar kullanılan araçlar nedir bilgisi olan varsa sevinirim.

New Member
    Giriş Tarihi
    31-12-2006
    Mekan
    28 Giresun
    Üye No
    302818

valla ben almanyada görmüştüm bi çiflikte bayağı bi büyük bi kazan vardı onun içinde büyük vanalar vardı hayvan gübresını içine atıyolardı...bende tam olarak nsl oldunu bılmıyorum ama gordum yanı ama bılen varsa

New Member
    Giriş Tarihi
    16-11-2005
    Mekan
    31 Hatay
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    153923

arkadaşım bu sistem çok karışık bi şey değil saglam büyük bi deponun sızdırmazlığını sağlıyorsun çıkışına bir vana takıyorsun içine büyük baş hayvanların taze tezeklerini deponun çeyreğine kadar doldur kapağını kapat bu kadar yalnız deponun içine tezeği karıştıracak bi düzenek yapabilirsen daha iyi olur tek şart sızdırmazlık ben bi arkadaşıma kurdum hala kulanıyorum sevgiler

Member
    Giriş Tarihi
    12-01-2005
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    61511

arkadaşım ilgin için teşekkür ederim, ama daha detaylı bilgi lazım mesela 10 adet büyük baş hayvanım var ve ben bu işten elde edeceğim gazı ısınmada kullanmayı düşünüyorum, bazı araştırmalar yaptım örneğin daha verimli gaz alabilmek için fermantasyon tankının içi minimum 35 derece olması gerekiyormuş bu sayede bakteriler daha çabuk üreme yapabiliyormuş, birde tankın yer altında olması gerekiyormuş, bunun gibi detaylar birde uygulanmış biryer varmı trakya civarı olursa daha iyi olur malum tekirdağdayım. şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Member
    Giriş Tarihi
    12-01-2005
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    61511

arkadaşlar yokmu uygulanmış bir yer bilen gidip göreceğim gibi ?

Junior Member
    Giriş Tarihi
    07-02-2005
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    B Rh ( - )
    Üye No
    70635

Bu konuda tarım bakanlığının çalışmaları bulunmaktadır. Hayvancılık tesislerinden çıkan tezeklerin fermentasyon yoluyla yakılması, biogaz elde edilmesi ve seracılık yapılmasıyla ilgili
    Tarım bakanlığı kaynaklarına bakılırsa çözülür.

New Member
    Giriş Tarihi
    31-12-2006
    Mekan
    28 Giresun
    Üye No
    302818

var arkadasım senın için baktım bak güzel bişi sende bak bilimteknik.com da var bak ayrıntılı anlatılmıs cok güzel bak saygıLAR...

Member
    Giriş Tarihi
    12-01-2005
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    61511

arkadaşlar internette çok dolaştım ama detaylar hep gizli hayvan gübresinden metan gazı yapıldığını daha ilkokuldayken öğrendim ben. önemli olan tesisin yaımı ölçüler püf noktaları ayrıntılar kısacası uygulanmış bir yer lazım böyle biryer bilen varmı .

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    54552

Sevgili Süreyya,
    Kolay kolay hiç kimse ticari bir olayda püf noktaları söylemez ve bu olay da ticari olmuş durumda...
    İşin püf noktalarını söylüyorum:
    1-Metan bakterileri mezofil****r yani tankın (reaktörün)35 dereceye ısıtman oluşan metanı önemli ölçüde arttırır..Tanktan aldığın gazın bir kısmını bu tankın içini ısıtmada kullanman gerekir...Isıtmayı en güzel tank içine (Isı çubuğunun gübrenin tam ortasına batması gerekir, zira ölçmen gereken ısı bakteri kütlesinin ısısıdır) atacağın bir termometreden alacağın sinyale göre yapabilirsin...
    2-Tankı yer altına gömmek ısı kaybını azaltacağından iyi bir seçimdir ancak tamamen gömersen bakım, arıza gibi durumlarda sorun olur...
    3- Tankın çıkışına İGDAŞ'ın kullandığı gaz sayçlarından bir tane koymalısın, bu sayede reaktörün iyi çalışığ çalışmadığını kontrol edebilirsin...
    4-Taknın içine tercihen pedallı bir karıştırıcı yapmalısın...Bunu yapmazsan bakteri kütlesinin sıcaklığı 50-60 derecenin üzerine çıkar ve bakteriler ölür, bu durumda tankı boşaltıp yeni gübre ile bakteri adaptasyonu yapman gerekir...
    5-Hayvanlara fazla ilaç verdiğinde elde ettiğin gübreyi tercihen tanka vermemlisin...Hayvana verilen antibiyotiklerin et, süt ve gübreye geçtiği Dünya'da önemli tartışma (ispatlandı bile) konusudur...Gübrede toksik etki yapıp reaktörü bozabilirsin...
    6-Metan gazı kapalı ortamlarda hava ile belirli bir hacimde karıştığında ŞİDDETLE PATLAR (Forum yöneticileri hemen bağırdın diye uyarmayınız, durumun vahametini anlatmak için büyük harf kullandım)..Bu sebeple gaz elde ettikten sonra gerek depoladığın gerek kullanılan yerde sigara asla ve asla içilmemeli....Bu sebeple ölen çok yurdum insanı var...
    7-Eğer büyük oranda gaz elde edeceksen gaza koku veren madde (merkaptan) atılmalı yani bildiğimiz tüpgaz kokusu veren maddeler...

Bildiğim bütün sırları yazarsam ben işsiz kalırım değil mi? Şaka şaka...Bunlar bu işteki püf noktalar, ben mühendisim ve bir aralar ince ayarlarla uğraşmıştım...
    İşte son püf nokta...
    8-Gerçekten istersen bütün diğer püf noktaları deneyerek bulabilirsin, Allah bize aklı bunun için vermiş...

Selamlar ve bol şanslar...

Member
    Giriş Tarihi
    12-01-2005
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    61511

teşekkür ederim sayın gelibolu, şubat veya mart ayı gibi inşaata başlıyorum ama hala son kullanıcıya ulaşıp projeyi kendi gözümle görmedim, ama yinede denemeyi düşünüyorum, aslında pek fazla takıldığım konu yok, mesela fermantasyon tankını yeraltına gömmeyi düşünüyorum ve sürekli fermantasyon yapmayı planladım, ayrıca kubbe şeklinde yapmayı düşünüyorum, bunun dışında yazın gaz sarfiyatım az olacağından gazı br****rmeyi düşünüyorum, bunun için nasıl bir tank önerirsiniz ve bu tankta yeraltında olmasında fayda varmı, gazın tehlikelerinden tabikide haberdarım asıl işim elektrik elektronik ama su ve kalorifer tesisatımı da kendim yaptım yani bu tip işlere elim yatkındır,gaz tankının yeraltında olmasının avantajları ve dez avantajları nelerdir,bildiğim kadarıylada gaz ısınıca daha iyi basınçlanır ama ben yinede profösyenel bir basıçlandırma düşünüyorum, öte yandan tanktan gaz deposunsa giden boruda çekvalf tarzı birşey varmıdır,birde malum bu gaz yoğuşma yapıp sulanır yani likit yapar bu likitide gaz tankına gitmemesi için bir likit tutucuya ihtiyaç olurmu ve dediğim gibi gaz tankının dışarıda güneşe ve kış aylarına maruz kalması ne derece etki yapar, kulananlar varsa bu gibi bilgilere ihtiyacım var, ilginize şimdiden teşekür ederim.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    54552

Sevgili süreyya,
    Rica ederim, ufak bir katkım olursa çok mutlu olurum..Su akar Türk bakar atasözünü boşa çıkaracak her işe destek olurum...
    Gaz depolama işini yer sorunun yoksa tercihen gölgelik (yazın ısınmadayacak-kışın aşırı soğumayacak) altında kapalı bir mekanda polietilen naylondan bile yapabilirsin...Bence başlangıçta metal bir****rme tankı yapmana gerek yok, sadece polietilen malzemeden balon şeklinde yapacağın bir****rme haznesini ortadan lastik türü bir malzeme ile sıkıştırman yeterli...Bu sayede gerekli çıkış basıncını elde edebilirsin...
    Bu arada normal gaz reaktörünü yer altına fazla gömmemende fayda var, çünkü belirli bir süre sonra gübrenin işi bittiğinde toprak haline gelmiş (çok güzel bitki yetişir bu toprakta) malzemeyi tank dışına alıp yeni gübre koyman gerekecek...Bence de en güzel şekil yumurta şekli veya küredir...Ancak en ideal gaz yumurta şekli reaktörden alınır (bence)...
    Reaktörden gaz deposuna giden boruya çekvalf koymak bence mantıklı ama bunu bir de makine mühendisi veya teknisyene sormanda fayda var, cevap bulamazsan özelden gönderdiğim mail adsresimden yazarsan bunun cevabını da bulurum...
    Ben de kahrolası Tübitak'tan ayrılıp bu tür bir üretim işine girmeyi çok istiyorum ama iyi maaş ve prestiji bir kenara bırakıp cesaret edemiyorum...Yazları memlekete giderken Tekirdağdan geçiyorum, yaza kadar belirli aşamaya gelirsen tesisini görmek isterim...Yok önce tamamlanmış tesis görmek isterim dersen senin için araştıracağım...Bu arada senin için bazı çizim ve fotolar derliyorum, şöyle silivri de falan olsaydın sevabından gelip tesis kurömana yardım bile ederdim ama kısmet...
    Selamlar

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-12-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    54552

Bu arada kışın gazın yoğuşması ile nem sorun olabilir, nem tutucu için silika jel kullanabilirsin...
    Bence başlangıçta bu detaylara fazla para harcama, gaz üretip maliyetini kıstıkça daha profesyonelce tesis kurarsın...Zamanla gördüğün hataları da giderek hep iyiye doğru yol alabilirsin...Eğer gaz reaktörü için metal reaktörün yoksa onu da polietilen malzemeden balon şeklinde yapabilirsin...Karıştırmak sorun olabilir ama maliyet çok düşük olacaktır...

Unutmadan, yaw en önemli püf noktayı yazmayı unutmuşum, gübreyi mutlaka sulandırmalısın, bunun belirli bir oranı yok ama bulamaç kıvamına gelene kadar diyebilirim...

Not: Meşhur bir patates cips fabrikasında böyle bir tesis var aslında ama adamlar hayatta izin vermez görmene...Adamların bir ara işi düşmüştü bana ama dur bakalım ne olacak...Araştırmaya devam...Bundan sonra özelden görüşmekte fayda var...

iyi akşamlar

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-02-2004
    Mekan
    38 Kayseri
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    2619

Gubre ve su tanka konduktan sonra nekadar sürede gaz oluşuyor ve gaz oluşumu nekadar süre devam ediyor bende bunu merak ettim?

Member
    Giriş Tarihi
    12-01-2005
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    61511

sayın drxy fermantasyon 7 gün sürüyor ve gaz elde etmeye başlanıyor takribi 25- 30 gün boyunca gaz alınıyor, tabi ortam koşulları göz önünde bulundurulmalı.

Average Member
    Giriş Tarihi
    09-01-2005
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    60859

cevre ve orman bakanlıgının sıtesınden
    bıogazla ılgılenen dıger arkadasların oldugu bır sıte
    başka bir siteden
    umarım yardımcı olur.

Uzak Doğuda galiba Vietnam'daydı domuz çiftliklerindeki atıkları toprağa kazılmış 5mt uzunluğunda 50cm derinliğinde çukurların içine normal polietilen torbalar döşeyerek yaptıklarını internetteki bir sitede görmüşdüm.

Member
    Giriş Tarihi
    12-01-2005
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    61511

sayın Gelibolu mail adresimi gönderdim ama ulaştımı bilmem.

Member
    Giriş Tarihi
    19-12-2005
    Mekan
    19 Çorum
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    166849

makina mühendisiyim reaktörle gaz deposuna geri dönüşü engellemek için mutlaka çek valf koy

Member
    Giriş Tarihi
    12-01-2005
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    61511

sayın muhendisali nasıl bir çekvalf önerirsiniz, bu çekvalf normal su tesisatında kullanılan tipmidir yoksa bunun için özel bir ürün varmı, varsa markası veya adı nedir ?

Senior Member
    Giriş Tarihi
    17-08-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    23708

New Icon22

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi GELİBOLU Mesajı Göster
    Sevgili Süreyya,
    Kolay kolay hiç kimse ticari bir olayda püf noktaları söylemez ve bu olay da ticari olmuş durumda...
    İşin püf noktalarını söylüyorum:
    1-Metan bakterileri mezofil****r yani tankın (reaktörün)35 dereceye ısıtman oluşan metanı önemli ölçüde arttırır..Tanktan aldığın gazın bir kısmını bu tankın içini ısıtmada kullanman gerekir...Isıtmayı en güzel tank içine (Isı çubuğunun gübrenin tam ortasına batması gerekir, zira ölçmen gereken ısı bakteri kütlesinin ısısıdır) atacağın bir termometreden alacağın sinyale göre yapabilirsin...
    2-Tankı yer altına gömmek ısı kaybını azaltacağından iyi bir seçimdir ancak tamamen gömersen bakım, arıza gibi durumlarda sorun olur...
    3- Tankın çıkışına İGDAŞ'ın kullandığı gaz sayçlarından bir tane koymalısın, bu sayede reaktörün iyi çalışığ çalışmadığını kontrol edebilirsin...
    4-Taknın içine tercihen pedallı bir karıştırıcı yapmalısın...Bunu yapmazsan bakteri kütlesinin sıcaklığı 50-60 derecenin üzerine çıkar ve bakteriler ölür, bu durumda tankı boşaltıp yeni gübre ile bakteri adaptasyonu yapman gerekir...
    5-Hayvanlara fazla ilaç verdiğinde elde ettiğin gübreyi tercihen tanka vermemlisin...Hayvana verilen antibiyotiklerin et, süt ve gübreye geçtiği Dünya'da önemli tartışma (ispatlandı bile) konusudur...Gübrede toksik etki yapıp reaktörü bozabilirsin...
    6-Metan gazı kapalı ortamlarda hava ile belirli bir hacimde karıştığında ŞİDDETLE PATLAR (Forum yöneticileri hemen bağırdın diye uyarmayınız, durumun vahametini anlatmak için büyük harf kullandım)..Bu sebeple gaz elde ettikten sonra gerek depoladığın gerek kullanılan yerde sigara asla ve asla içilmemeli....Bu sebeple ölen çok yurdum insanı var...
    7-Eğer büyük oranda gaz elde edeceksen gaza koku veren madde (merkaptan) atılmalı yani bildiğimiz tüpgaz kokusu veren maddeler...

Bildiğim bütün sırları yazarsam ben işsiz kalırım değil mi? Şaka şaka...Bunlar bu işteki püf noktalar, ben mühendisim ve bir aralar ince ayarlarla uğraşmıştım...
    İşte son püf nokta...
    8-Gerçekten istersen bütün diğer püf noktaları deneyerek bulabilirsin, Allah bize aklı bunun için vermiş...

Selamlar ve bol şanslar...

tşkler...

Member
    Giriş Tarihi
    12-01-2005
    Mekan
    59 Tekirdağ
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    61511

sayın ferhat_uydu sanırım sizde ilgileniyorsunuz bu işle, en azından ilginizi çekti galiba, eğer paylaşmak istediğiniz birşeyler varsa memnun olurum.

14 sayfadan, 1. sayfa 1234567891011 ... SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı