Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)

Diyarbakır’daki bir özel diyaliz merkezinde tedavi gören 213 hastadan 88’inde Hepatit-C virüsüne rastlanması üzerine Sağlık Müdürlüğü’nce araştırma başlatıldı. Merkezin sorumlusu Dr. Uğur Yüce, bulaşma yolunun belirlenmesinin zor olduğunu kaydederek, her türlü önlemi aldıklarını belirtti.

1999’da hizmete giren ve bölgenin tek özel diyaliz merkezi olarak hizmet veren Özel Diyarbakır Diyaliz Merkezi’nde tedavi gören hastalardan Hepatit- C virüsü taşıyanların sayısı 66’yken, son üç ayda yapılan kontrollerde 22 kişiye daha virüs bulaştığı ortaya çıktı. Ölüme de neden olabilen Hepatit- C virüslü hasta sayısındaki artış hem merkez ve Sağlık Müdürlüğü yetkililerini hem de hastaları tedirgin etti.

Merkezde tedavi gören 213 hastadan 88’inin virüs taşıması üzerine Sağlık Müdürlüğü’nce merkezde denetleme yapıldı. Durum Sağlık Bakanlığı’na bildirilirken, Üniversiteden bir uzman heyet istendi. İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Nihat Yavuz, Enfeksiyon Denetleme Kurulu’nunda söz konusu merkezde denetleme yaptığını ancak bulaşmanın neden kaynaklandığının belirlenemediğini, durumu Sağlık Bakanlığı’na bildirdiklerini söyledi. Merkezin sorumlusu Dr. Uğur Yüce ise Hepatit-C virüsünün belli dönemlerde vücutta gizlendiğini, kanda 2 ay kendini gizleyebildiğini belirterek, şöyle konuştu: "10 hastamız daha önce Türkiye’nin değişik bölgelerindeki merkezlerde tedavi görüp geldiler. Bunlardan bulaşmış olabilir. Biz gerekli her türlü önlemi aldık, ancak bu virüsün bulaşma yolunu bulmak çok zordur. Bölgede Hepatit artışı Türkiye ortalamasının üstünde."
:tflag: