Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 37 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: nereye gidiyoruz biz böyle ?

Banned Member
    Giriş Tarihi
    05-05-2005
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    98683

nereye gidiyoruz biz böyle ?

Çifte bayram yapan Türkiye Batı'yı şaşırttı...

Türkiye’de bayram ve yıl başı birlikte kutlanması yurt dışında dikkat çekti. The İndependent gazetesi, Türkiye’de bayramın ve yılbaşı tatillerinin denk düştüğünü belirterek “Bu sadece 64 yılda bir oluyor" diye yazdı. Gazete, Pazar günü sabahı kurban kesen, camiye giden insanların gece içki içerek Yıl Başı kutladıklarına dikkat çekti.
    İngiliz The İndependent gazetesi, “Türkiye, Yıl Başında Çifte Kutlama Yaptı" başlıklı haberinde “Sadece 64 yılda bir meydana gelen, İslami ve Gregoryen takvimlerinin şans eseri denk düşmesi sayesinde Türkiye, Pazar gecesi 2007 yılının gelişini kutlamak için iki özel ve güçlü nedenleri vardı" değerlendirmesini yaptı. Türklerin Pazar günü binlerce koyun ve inek kurban ederek güne başladığını belirten gazete şöyle devam etti:
    “Ülkenin İslami mirasını, modern kurucusu Kemal Atatürk’ün Batı yanlısı ve laik görünümünü birleştirme kabiliyetini yansıtan ilginç bir çelişkiler gününde Türkler, gününe dini törenlere göre binlerce koyun ve ineği kurban ederek başladı ve geceyi biranın neşe kattığı Yıl Başı partileri ve canlı sokak dansları ile bitirdiler."

MÜSLÜMAN ÜLKELERİNİ ŞOKE EDECEK STİL
    Diğer birçok Müslüman ülkesinin aksine Türkiye’nin, uzun bir süreden beri Yıl Başı partilerle kutlamadan yana bir tutum sergilendiğini belirten gazete, Türkiye’nin, Yıl Başı Avrupa komşuları gibi daha yalın Müslüman ülkelerini “şoke" edecek bir stil ile kutlamadan yana olduğunu kaydetti.
    The İndependent, Pazar sabahının İstanbul’daki Müslümanların camilere akın ettiğine, Eyüp Sultan’ın dolup taştığına dikkat çekerken Yıl Başı dostları ile İstanbul’daki barlarda içki içerek kutlamadan önce genç bir boğa kurban eden 36 yaşındaki Eren Ahmet adlı işadamını örnek gösterdi.
    Eren Ahmet’in “Avrupa, kendisini bir Hıristiyan Klübü olarak görebilir ancak Türkiye sadece bir İslam ülkesi değil. Belki bu Yıl Başı insanlar Türkiye’nin farklı bir yönünü görebilecek. 64 yılını almayacağını umarım" sözlerini yansıtan gazete, “Kurban Bayramı’nın sembolizmi ile Yıl Başı’nın eğlence felsefesi arasındaki çelişki daha derin olamazdı" ifadesini kullandı.
    Yıl Başı gecesinin tamamen farklı bir Türkiye’nin ortaya çıktığını belirten gazete, bu Türkiye’nin “Batı’ya heyecanla bakan, Yıl Başının şevkini ve sekülerizmi kucaklayan" bir Türkiye olduğunu kaydetti. Gazeteye konuşan genç bir Türk de “Sabah camiye gittim şimdi ise parti yapıyorum. Bu konuda Türkiye’de bir sorun yok. İyi bir Müslüman olmak, içmemekten önemlidir" diye konuştu.

ANKA

ben utandım şahsen demekki iyice gavurlaşıyoruz.
    Kurban kesen bir insan eğer akşamında içiyorsa yazıklar olsun.

Member
    Giriş Tarihi
    30-06-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    113729

New Icon22

bunda utanacak birşey yok yeni bir yılın gelişini kutalamak herkezin hakkı önemli olan özündekini kaybetmemek birazdaha akılcı düşünüp bu yazıyı yazan gazetenin ne amaçla yazdığını düşünmek gerekir.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-07-2005
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    117156

Yılbaşı kavramının bizler açısından dini bir önemi yok. Sadece yeni başlayan bir yılı yeni umutların başlangıcı olarak kabul ediyoruz hepsi bu. Evet, konuyu abartan bazı kesimler yok değil ama büyük bir kesim vatandaşımız için durum yukarıda bahsettiğimden ibaret. Gerisi Allah ile kul arasındaki konu. Kimseyi ilgilendirmez bence.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-12-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    292029

genel olarak dıger ulkeler bızım bayramımıza sastı bızde awrupalıların yılbası coskusuna tabıkı ..esıt durumdayızz...:)))

Banned Member
    Giriş Tarihi
    05-05-2005
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    98683

galiba kültür erezyonu denen olaya bir örnek bu

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    2142

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi bahadirb Mesajı Göster
    bunda utanacak birşey yok yeni bir yılın gelişini kutalamak herkezin hakkı önemli olan özündekini kaybetmemek birazdaha akılcı düşünüp bu yazıyı yazan gazetenin ne amaçla yazdığını düşünmek gerekir.
    Katılıyorum dostum sana.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    14-08-2004
    Mekan
    07 Antalya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    23453

ben utandım şahsen demekki iyice gavurlaşıyoruz.
    utanılacak birşey yok.
    ne mutlu bize ülkemizde farklı kültürler yaşayabiliyor.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    25-05-2005
    Üye No
    104196

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi murattopal19 Mesajı Göster
    Çifte bayram yapan Türkiye Batı'yı şaşırttı...

ben utandım yazıklar olsun.
    :smiles34: :smiles34: :smiles34: :smiles34:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-10-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    35823

bunda anaormal bir durum yok.Cumhurıyetın kurluşundan bu yana yılbaşını ktluyoruz.Batılılar bizi sevsın dıye elbette kutlamıyoruz.Her yeni yılımız,saglıklı,neşeli ,dertsiz olması için emmennıde bulunuyoruz.Bayram ayrı,yılbaşi ayrı..

Banned Member
    Giriş Tarihi
    05-05-2005
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    98683

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi bahadirb Mesajı Göster
    bu gün fransadan almayadan ingiltereden daha şaşalı yılbaşı kutlamaları tertipliyorsan özünde avrupalılık var demektir özünde bişey kalmamış demektir.
    bu gün Türkiyede milyonlarca insan alkol alıp kırmızı don giyorsa özümüz kalmamış demektir.
    Dilimizi kültürümüzü yaşam tarzımızı ve dinimizi red edip avrupalılaşma uğruğuna özünü benliğini yitirdiğimizde yaşayacak vatanımızda elden gitmiş olacak.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    13-08-2004
    Mekan
    42 Konya
    Kan Grubu
    0 Rh ( - )
    Üye No
    23363

bu gün fransadan almayadan ingiltereden daha şaşalı yılbaşı kutlamaları tertipliyorsan özünde avrupalılık var demektir özünde bişey kalmamış demektir.
    bu gün Türkiyede milyonlarca insan alkol alıp kırmızı don giyorsa özümüz kalmamış demektir.
    Dilimizi kültürümüzü yaşam tarzımızı ve dinimizi red edip avrupalılaşma uğruğuna özünü benliğini yitirdiğimizde yaşayacak vatanımızda elden gitmiş olacak.
    onlar nedense bizim hiçbir şeyimizi kutlamıyor ama biz onların noelini,yılbaşını,paskalyasını,cadılar bayramını kutlar olduk.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    02-07-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    232911

gavurlaşmakla ne ilgisi var.utanacak bir durumda yok..Biz yeni yılı vede bayramı kutluyoruz.Buda yeni birşey değil.Kutlamıyanlar kutlamaz..Buda bize özgü güzel bir durum.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    77693

elma demeyide alma demeyıde biliyoruz ayrıca 64 yılda bır denk gelmez 36 yılda bır denk gelır bence çünkü er yıl kurban bayramı 10 gün geriye kayar 360/10=36 yıl eder

Senior Member
    Giriş Tarihi
    02-07-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    232911

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi parlementer Mesajı Göster
    :smiles34: :smiles34: :smiles34: :smiles34:

bende bu yorumdan utandım:badprv:

Senior Member
    Giriş Tarihi
    02-07-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    232911

galiba kültür erezyonu denen olaya bir örnek bu

kültür erozyonu değil hocam gelenek bu.biz yani Türk milleti bin yıldır yılbaşını kutluyor.Lütfen sağlıklı düşünüp normal şeyler yazalım

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    26-09-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    135877

Yeni yılı biz Dini olarak kutlamıyoruz ki Zaten.. Dini olarak Noel diye anılır ve daha evvelden kutlanır! Ne alaka!! Evimiz de çoluk çocuk bir bahaneyle eğleniyoruz sadece.. Asıl bu tip şeyleri kurcalamayı çok saçma ve gereksiz buluyorum! Her müslüman gibi sabah bayram namazımızı kıldık sonra kurbanımızı da kestik.. Büyüklerimizi ziyaret edip, ellerini öptük.. Akşam da Yeni yılımızı kutladık...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    09-10-2006
    Mekan
    44 Malatya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    271304

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi erguden Mesajı Göster
    gavurlaşmakla ne ilgisi var.utanacak bir durumda yok..Biz yeni yılı vede bayramı kutluyoruz.Buda yeni birşey değil.Kutlamıyanlar kutlamaz..Buda bize özgü güzel bir durum.
    katılıyorum size özgü durum.kime ne? acaba bu taşkınlıklar,sarhoşluk olmasaydıda o genç,pırıl,pırıl üniversiteli maganda kurşununa hedef olurmuydu?
    herkes neşeyle bayramı kutlarken onun ailesini yas tutarken,ağlarken, düşünen oldumuki tabi kime ne?utanılacak durummu var isteyen kutlar,kutlamayan kutlamaz,bu kadar yobazlığın ne alemi var,yabancıların bile dikkatini çekecek bir kutlama kimde olabilir?

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    09-12-2004
    Mekan
    53 Rize
    Üye No
    50396

aslınad olaya şu temelden bakıp düşünecek olursak bir çok sorunun cevabı kendiliğinden ortaya çıkacak bence YA OLDUĞUN GİBİ GÖRUN YADA GÖRUNDÜĞÜN GİBİ OL önemli olan ne olduğumuza karar vermek evet kurban kesmeyle içki içmeyi 2sini aynı günde bir araya koyamam ben içki dinen haramdır içerim veya içmem içersem gunahı banadır fakat aynı günde ikisinide yapmak bence 2 tüzlülüğün alası tüm arkadaşlara saygılar

Average Member
    Giriş Tarihi
    16-02-2005
    Mekan
    74 Bartın
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    73856

beynine klavyene saglik dostum her kelimene katılıyorum

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi haluk13 Mesajı Göster
    Yeni yılı biz Dini olarak kutlamıyoruz ki Zaten.. Dini olarak Noel diye anılır ve daha evvelden kutlanır! Ne alaka!! Evimiz de çoluk çocuk bir bahaneyle eğleniyoruz sadece.. Asıl bu tip şeyleri kurcalamayı çok saçma ve gereksiz buluyorum! Her müslüman gibi sabah bayram namazımızı kıldık sonra kurbanımızı da kestik.. Büyüklerimizi ziyaret edip, ellerini öptük.. Akşam da Yeni yılımızı kutladık...

Banned Member
    Giriş Tarihi
    05-05-2005
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    98683

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi erguden Mesajı Göster
    kültür erozyonu değil hocam gelenek bu.biz yani Türk milleti bin yıldır yılbaşını kutluyor.Lütfen sağlıklı düşünüp normal şeyler yazalım
    yılbaşında kırmızı don giymek çam ağacı süslemek bizim geleneğimizde yok.
    bilmiyorum sizin geleneğiniz ne oluyor ama TÜRK İSLAM geleneğinde öyle bişey yok.
    Buna GAVURLAŞMA denir.Batı hayranlığı denir yozlaşma denir.Kim ne derse desin.
    Osmanlının son zamanındaki entellektüel olmaya çalışan budalalarda da bu vardı.
    fransızca ağız kıvırmaları oturup kalkmak bile avrupai oluyordu.
    özümüze sahip çıkalım diyenlere duyrulur

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık