Vergi iadesi dolduracaklara uyarı
Bu yıl son kez vergi iadesi almak için fiş ve faturalarını hazırlayan çalışanlara Vergi Dairesi'nden uyarı geldi. 'Kişisel tüketime uygun olmayan' belgenin bedeli ağır
Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayraktar, bu yıl son kez vergi iadesi almak için fiş ve faturalarını hazırlayan çalışanları, ''kişisel tüketime uygun olmayan'' fiş ve faturalar konusunda uyardı.

Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretlilerin 12 ay boyunca yaptıkları harcamalar karşılığında aldıkları belgeleri işverene teslim ederek, vergi iadelerini alacaklarını söyledi.

Bu yıl ücretlilerin son kez vergi iadesi alacağını ifade eden Bayraktar, çalışanların fiş ve faturalarını doldururken dikkatli olması gerektiğini belirterek, '''Vergi iadesi almak için kişisel tüketime uygun olmayan fiş ve fatura verenler, tespiti halinde aldıkları vergi iade tutarını cezasıyla birlikte geri ödeyecekler'' dedi.

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığınca 2005 yılına ait ücretlerde vergi indirimi bildirimleri ile ilgili 85 iş yerinde inceleme yaptığını dile getiren Bayraktar, iadesi istenen 5 milyon 275 bin 439 YTL'den 5 milyon bin 791 YTL'sinin uygun bulunduğunu, 273 bin 648 YTL'sinin kabul edilmediğini belirtti. Bayraktar, şunları kaydetti: ''Geçmiş yıllarda bir ton havuç, 300 kilo et, 700 kilo muz gibi fiş ve faturalara rastlandı, bu kişiler hakkında yasal işlem yapıldı.

Bu nedenle kişisel tüketime uygun olmayan fiş veya faturalar konusunda dikkat edilmeli. 'Vergi iadesi alacağım' diye bu tür yollara başvuranlar alacakları iade tutarını cezalı geri ödeyeceklerini unutmasınlar. Ayrıca, naylon fatura ve sahte fiş verenler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacak.'' Bayraktar, vergi indiriminde eğitim, sağlık, gıda, giyim ve kira giderlerinin kullanılabileceğini, bu giderlerin de yurt içinde yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

AA