Baykal: Cumhurbaşkanı seçimi ilk turda 367'nin altı olursa 10 dakikada Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunuruz.

Anayasa Mahkemesi'nin seçim bitmeden karar vermesi gerektiğini belirten Baykal: Turlar arası 3 günlük süre var. Anayasa Mahkemesi hızla toplanıp, 1'inci turun 184 oyla açılıp açılmayacağı konusunda hukuki mütalaayı vermesi sağlanarak, 2'nci, 3'üncü tura gelmeden, hukuki zemin sağlanır.

Baykal: 10 dakika sonra dava açarım

Baykal, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun Arınç'ın belirttiği gibi 367'nin altında milletvekiliyle yapılması durumunda Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini açıkladı.

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun başlattığı "cumhurbaşkanlığı seçimleri" tartışması yeni bir boyut kazandı. Oylamaya katılmayacaklarını daha önce açıklayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, seçimlerin ilk turunun 367'den az sayıda milletvekiliyle yapılması durumunda "10 dakika sonra" konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacaklarını açıkladı. Gazetecilerle kahvaltıda buluşan Baykal, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın Cumhurbaşkanlığı seçimi ile igili "184 milletvekilinin Meclis'te bulunması yeterli. Seçimi başlatırım" şeklindeki yorumuna yanıt verdi. Baykal'ın mesajları şöyle:

"HAZIR OLSUNLAR"

* 367 TARTIŞMALARI: Katılmamakla birlikte ben kimseye "Boş konuşuyorsunuz, saçmalıyorsunuz" deme hakkını kendimde bulmuyorum. Bunu gündeme getirenler, ülkenin ciddi, saygın hukukçularıdır. Farklı görüşler savunan iki tarafta da önemli hukukçular var.

* 10 DAKİKADA BAŞVURU: Konu kaçınılmaz olarak Anayasa Mahkemesi'nin önüne taşınacaktır. Bunu Anayasa Mahkemesi sonuçlandırır. Arınç'ın "184'ü bulunca açarım, açınca oylamayı yaparım ve 367'yi ararım" dediği tur yapılır yapılmaz, 10 dakika sonra Anayasa Mahkemesi'nin önüne, 'Bu tur Anayasa'nın öngördüğü anlayışa ters bir uygulamayı ortaya koymuştur' iddiası taşınarak daha turlar tamamlanmadan mahkemenin bu konuda bir karar alması sağlanacaktır.

* ANAYASA MAHKEMESİ HAZIRLIKLI OLSUN: Turlar arası 3 günlük süre var. Herkes hazırlıklı olsun. Anayasa Mahkemesi de işi oraya kadar götürecekler de hazırlıklı olsun. Anayasa Mahkemesi'nin hızla toplanıp, 1'inci turun 184 oyla açılıp açılmayacağı konusunda hukuki mütalaayı vermesi sağlanarak, 2'nci, 3'üncü tura gelmeden, hukuki zemin sağlanır. Seçimden önce Anayasa Mahkemesi'nin karar alması lazım.

* UZLAŞMA ÇAĞRISI: Bütün bu düşüncelerimiz, ****dara yönelik bir uzlaşma çağrısı olarak değerlendirilmelidir. Umarım Anayasa Mahkemesi'nin kapısına dayanmadan, bir krize yol açmadan bu iş çözülür