Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: Saddam idam edildi

 1. #1
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  29-10-2006
  Mesajlar
  241
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  278136

  Saddam idam edildi

  ABD tarafından desteklenen Irak televizyon kanalı El Hurra, Saddam Hüseyin'in cezasının yerel saatle 06.00'dan (TSİ 05.00) az önce infaz edildiğini duyurdu.

  Saddam Hüseyin, 2003 yılı nisan ayında, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerince devrilmiş ve bu yılın kasım ayında, 1982'de kendisine karşı düzenlenen bir suikast girişiminin Duceyl'de 148 Şii köylüyü öldürerek insanlığa karşı suçlu bulunmuştu.

  IRAK HÜKÜMETİ RESMEN AÇIKLADI

  Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Lebid Abbavi, Saddam Hüseyin'in asılarak idam edildiğinin resmen açıklandığını söyledi. Lebid Abbavi, BBC Televizyonu'na yaptığı açıklamada “Saddam Hüseyin asıldı. Bu resmen ilan edildi” diye konuştu.

  SADECE SADDAM İDAM EDİLDİ

  2006 - Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idamına katılan Iraklı yetkililer, bu sabaha karşı sadece Saddam Hüseyin'in idam edildiğini belirtti.

  Yetkililer, Saddam'ın üvey kardeşi Barzan El Tikriti ile başka bir rejim yetkilisinin Kurban Bayramı'ndan sonra asılacaklarını kaydetti.

  El Arabiye Televizyonu, Saddam Hüseyin'in asılmasının ardından, Saddam'ın kardeşi Barzan El Tikriti ile eski yargıç Avad El Bender'in de asılarak idam edildiklerini duyurmuştu.

  SÜRGÜNDEKİ IRAKLILAR SOKAĞA DÖKÜLDÜ

  Amerika'da sürgünde yaşayan Iraklılar, Saddam Hüseyin'in ölüm haberi üzerine sokaklara dökülerek kutlamalar yapmaya başladı.

  Nereye gömüleceği kesinlik kazanmayan Saddam Hüseyin'in, doğum yeri Tıkrit'te toprağa verileceği haberleri gelirken Saddam Hüseyin'in kızının, babasının geçici olarak Yemen'de toprağa verilmesini, 'Irak'ın özgürlüğünü kazanmasından sonra' cenazenin Irak'a getirilmesini istediği belirtiliyor.

  AVUKATLARININ ÇABASI YETMEDİ


  Saddam Hüseyin'in avukatları, Saddam'ın Iraklı yetkililere teslimini engellemesini istemek için ABD mahkemesine başvurdu. Savunma avukatlarıyla telefonda bir değerlendirme yapan yargıç Colleen Kollar-Kotelly, idam cezasının infazının durdurulması talebinin reddedildiğini bildirdi.

  Devrim Mahkemesi'nin eski başkanı Avad Hamid el Bender de, yargılanmasının ABD Anayasası'na göre haklarını ihlal ettiğini öne sürerek, ABD mahkemesine başvurmuştu. Ancak ABD Adalet Bakanlığı, ABD mahkemelerinin, başka bir ülkenin adli sürecine müdahale yetkisi bulunmadığını belirterek isteği geri çevirmişti.

  İDAM SABAHA KARŞI

  Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in avukatlarından biri, Saddam'ın “sabaha karşı idam edileceğini” söylemişti.

  Saddam'ın avukatları arasında bulunan Isam Gazavi ise, ABD'li yetkililerden, savunma avukatlarının yarın Saddam ile görüşmesinin iptal edildiğine dair elektronik posta aldığını bildirmişti.

  Saddam Hüseyin'in savunma ekibi, avukatlarla Saddam arasında bir görüşmeye ABD'nin izin verdiğini duyurmuştu.

  Savunma ekibi, “savunma ekibinin, avukatlar ve Saddam Hüseyin arasında ilerleyen günlerde görüşme istediğini ve ABD'nin de bu isteği kabul ettiğini” bildirmişti.

  HÜRRİYET

 2. #2
  Moderator
  Giriş Tarihi
  22-01-2004
  Mekan
  34 İstanbul
  Yaş
  60
  Mesajlar
  23,929
  Üye No
  149  Konuya buradan devam edelim.


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı