Uydumarket Banner  

4 sayfadan, 1. sayfa 1234 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 75 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Ulead ile Dvd Yazım Rehberi

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-02-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    69062

Ulead ile Dvd Yazım Rehberi

KAYITLARIMIZI ULEAD ILE DVD YAPALIM :)
    :devilprv:Merhaba arkadaşlar burada sizlere Progdvb veya benzeri programlar kullanılarak record ettiğimiz mpeg2 dosyarını Ulead Video Studio ile nasıl DVD yazılabileceğimizi anlatmaya çalışacam.

YOK bunu okyamam diyip de tembellenenlere, alın size gerekli olan :smashfrea
    (Ne yazık ki yedeği olmadığından link uçtu)

1) Öncelikle yazılımı için tıklayalım!
    2) dilediğiniz programı bilgisayarınıza indirdikten sonra dvd mizi oluşturmaya başlayabiliriz. Ulead programını çalıştırdığımızda
    karşımıza aşağıdaki menü gelecektir.

Resim00

Biz buradan VİDEOEDİTOR STUDİO ya tıklayacaz.
    MOVİE WİZARD seçeneği ile digital fotoğraf makinaları ile çektiğiniz resimlerden video oluşturabilirsiniz,
    ayrıca da 3ncü seçenek DV-to-DVD WİZARD seçeneği ile doğrudan DV kameralarımızdan DVD ye kayıt yapma imkanına sahibiz.
    16:9 ve do not show this messege again kutucuklarını dilerseniz kapayabilirsiniz.

EDİT

karşımıza çıkan ekranda DVB yazılımımızla eklediğimiz dosyaları eklemek için kırmızı işaretli Browse tuşuna basalım ve projemize bir filim ekleyelim. eklemiş olduğumuz filimin ilk karesi ufak bir kutu içinde gözükecektir aynı zamanda da sol tarafta büyük bir kare içinde filmi göreceğiz.

Resim01

filmimiz reklamları da içerdiği için bunları arındırmamız lazım!
    burada en çok kullanacağımız menü aşağı resimdeki menüdür.

Resim02

filmin başlangıç karesini seçmemiz için öncelikle bar ın üstündeki üçgeni (Jogbar )sürükleyerek taşıyalım, ondan sonra filmin reklamlardan sonraki ilk frame ini atlayarak ayarını yapmamız gerekir. bunun için sağ taraftaki öncelikle saniye butonuna tıklayarak, yukarı ve aşağı oklarını da kullanarak reklamın bittiği anı bulalım, sonra da salise butonuna tıklayarak, tam filmin gözükmeye başladığı andan bir sonraki frame e gelelim. bu noktayı kesim noktası olarak işaretlememiz için [ butonuna tıklayalım! buna tıklamamızla birlikte taşıdığımız üçgenin hemen altına bir işaret belirecektir.
    başlangıç noktamız hazır.
    şimdi bir de bitiş noktası yapmamız gerekir. bu bitiş noktası da aynı şekilde ayarlanır. öncelikle üçgeni taşıyarak gözk ararı bir noktaya gelip, saniye ve en son olarak da salise olarak filmin bitiş anı, reklamın başlama frame innden bir evvelki frame ini alacak şekilde ] butona tıklanır. Buna tıklamamızla birlikte taşıdığımız üçgenin hemen altına bir işaret daha belirecektir.
    ikinci kesim noktası da hazır olduğuna göre artık filmimizi kesebiliriz.

Kesmek için makas gerecine basmamız lazım ancak gördüğünüz gibi makasımız henüz açık değil

Resim03

Makas gerecinin açılması için üstteki Jogbarı filmin işaretlediğimiz herhangi bir noktasına taşıyalım, makas butonu aktif olacaktır.

Resim04

makas butonuna bastığımız an, Browse menüsünde orjinal karenin yanında 2 kare daha belirecektir. ilki start işaretinden üstteki üçgenimize kadar olan kısma, ikincisi de üçgenimizden stop işaretine kadar olan kısmı içerir.
    Yani bu iki dosyayı arka arkaya kullanırsak, toplamı kestiğimiz dosya boyutunda 2 dosya elde edilir.
    bu dosyaları birer birer Timline a taşıyalım,

Resim05

EFFECT

1) Multivizyon gibi kanallardan capure yapanların burayı kullanmaları gereksizdir, sadece filmin başlangıcı ve sonunu ayarlamaları gerekecektir. (benim yukarıda yaptığım gibi:)
    2) Dizi çeken arkadaşlar reklamları haletikten sonra burada çok güzel geçişler yapabilirler.

Resim06

OVERLAY

Bu menü filimlerde Pip yapmaya yarar, diziler ve filimler için pek kullanışsız olduğundan, burayı geçiyoruz. DV kamerası olanlar burayı kullanabilirler.

TİTLE

Yine bu menü filimler için kullanılmasa da DV kamerası olan arkadaşlar tarafından kullanılmaktadır.. yine de video klipleriniz için kullanabilirsiniz.
    bu özelliği kullanabilmek için Title menüsündeki kutulardan birini TİTLE TRACK e taşımaları gerekir. Yazının belli bir gözükme süresi vardır, bu süre uzatılabileceği gibi kısaltılabilir de.. burayı da geçelim.

Resim07

AUDİO

Filme/diziye isteyenler Mp3 , midi gibi ses dosyalarının yanında mikrofonla kaydettikleri sesleri de ekleyebilirler.. (ne gerek var o ayrı):smashfrea
    unutulmamalıdır ki filmin içinde dahil olan bir ses çıkartılamaz!
    buradan sadece sese ekleme yapılabilir. burayı da geçelim.

SHARE

1) Create Video File: bu menü önceden hazırladığımız filmi (her ne formatında olursa olsun) sadece mpeg2 ye encode etmeye yarar. kaynağınız HD-DV, yada HDTV orjinli olsun buradan çözünürlüğünü düşürebileceğiniz gibi, düşük çözünürlükte olan başka dosyaları da yükseltebilirsiniz. Bu hazırladığınız dosyaları sonradan Dvd ye yazma olanağınız yine de vardır.
    burda dikkat edilmesi gereken nokta şudur. 2 farklı filim birleştirilemez. Birleştirilen dosyaların çözünürlükleri aynı olması zorunludur.
    Uydudan mpeg2 kaydı yaptığımız için yeniden mpeg2 enceode etmemiz gerek olmadığından burada "Same As First Clip Video" denilirse filim birleştirme işlemi 5-10 dakikayı geçmez. (Ulead Studio9 daha hızlıydı ne yazıkki..)
    bu menüde çeşitli formatlara dönüştürme yapılabilir ancak konumuz DVD olduğundan bir sonraki menüye geçelim

Resim08

2) Create Sound File: bu menü önceden hazırladığımız filmin sadece Audio track indeki tüm sesler alınıp Wav, Mp4, Wma gibi formatlara dönüştürülür. isterseniz bu yolla Uydudan çektiğiniz video klipleri bu yolla Wav formatına dönüştürüp sonra standart Mp3 e dönüştürebilirsiniz.

3) Create DISC: Asıl DVD mizin Root menüsünü oluşturacağımız kısma geldik, buraya tıklayalım.
    karşımıza bir pencere açılacaktır.

Resim09

Buradan filmimize daha video klip ekleyebileceğimiz gibi, Elimizde halihazırda var olan DVD leri de import edebiliriz.
    burada biz Add/Edit Chapters butonuna tıklayalım, karşımıza farklı bir menü gelecektir.

Resim10

Auto Add Chapters : butonuna tıklarsak karşımıza çıkacak olan menüde Insert Scenes As Chapters dersek bu durumda ana EDİT menüsünde sürüklediğimiz dosyaların başındaki ilk frame Chapter kabul edilir.
    eğer buradan Add Chapter At Fixed Intervals seçeneğini seçersek bu durumda program kendiliğinden chapterları bizim yazdıımız zaman aralığında girecektir. (Default olarak geleni 3 tür fakat ben 5 olarak kullanmayı yeğliyorum, böylece filmin 12nci dakikasına gelmişsen 3cü chapterda kaldığımı daha kolay bir şekilde çıkartabiliyorum!

Resim11

Add Chapters : Dileyen chapterları otomatik olarak atayabilir, böylece chapter sahnenin ortasında kalmamış olur, yapılması gereken, filmin belirli bir noktasını en başta da yaptığımız gibi üçgeni taşıyarak sonra da saniye, salise ayarı yaparak girmektir. ben rastgele bazı kareleri seçtim. Dikkat ediniz Jogbarı timeline da hareket ettirmek ki ADD CHAPTER butonu aktif olsun! normalde inaktiftir. Next ile devam edelim.
    [
    Resim12

Chapterlarımızı oluşturduktan sonra, Dvd Menu oluşturma vakti geldi..
    resimdeki gibi all seçeneğini seçersek karşımıza 4 tane resim çıkıyor, yani Ulead Studio10 da 4 farklı menü mevcut.
    Gördüğünüz gibi MY TİTLE yazan yere dilediğinizi yazabilirsiniz, yada artık yeteneğinize kalmış yeni yeni menüler de oluşturabilirsiniz.
    Şu ana kadar hazırlamış olduğumuz filmi yi acaba bir DVD-R a yazsak DVD-player da nasıl sonuç alırdık??? Cevabı çok basit, bu ekranda sağ altta televizyon kumandasına tıklayın, hazırlamış olduğunuz projeyi dvd-playera basmışız gibi görebilecez..eğer buraya kadar herşey hoşunuza gitmişse Next diyelim..

Resim13

En son olarak tüm bu yaptıklarımızı DVD formatına dönüştürmek kaldı!
    Isteyen doğrudan DVD-R a yazabilir ancak ben bunu tercih etmiyorum! ben İmage dosyası olarak yazmayı sonra da mount edip kontrol etmeyi yeğliyorum!
    Herşeyi tamamladığınızda sağ alttaki BURN tuşuna basınız ve evde dolaşın tur atın :) biraz zaman alacaktır sevgiler..:lovely:
    soru sormak serbesttir:smiles10: :smiles10: :smiles24: :devilprv:

Resim14

Ekleme yapmak isteyen arkadaşlar varsa lütfen buradan bana yazın, burayı güncellerim. Özellikle DVD menu olayında becerikli arkadaşların yardımları kabul edilir...
    Ve filme subtitle track ekleme ile bir bilgisi olan arkadaşlar varsa burda bilgiye yer çok, yazıları kabul edilir:))
    Düzenleyen badtrip : 23-09-2008 at 20:01

Senior Member
    Giriş Tarihi
    09-10-2006
    Mekan
    44 Malatya
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    271304

emeğinizden dolayı çok teşekkürler.

Banned Member
    Giriş Tarihi
    09-10-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    139372

teşekürler ULEAD VIDEO STUDIO10 full sürümü yoksa demomu ?

Average Member
    Giriş Tarihi
    21-10-2004
    Mekan
    35 İzmir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    35094

@badtrip üstad !
    Açıklama için teşekkürler.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    27-12-2006
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    301340

Badtrip:
    Aciklama icin tesekkurler.

Bu bahsettigin video studio programinda altyazi hakkinda bir ufak bilgi de benden: bu programin altyazi ayarlarindan import subtitle yaptigimizda,
    srt formatli altyazilari filme ekliyor.Yani bir filme altyazi eklemek istiyorsak,
    srt formati olmali ve menuden title secip , import edecegiz.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-02-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    69062

@Cimbompilot

SRT uzantılı dosyayı import ederken, subtitle track olark mı ekleniyor? yoksa subtitle filterı olarak mı görüyor?
    kumandayla istediğimiz altyazıyı açıp kapayabiliyorsak bu şahane birşey..
    hemen denemem lazım

Vip
    Giriş Tarihi
    29-03-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    8917

Elinize sağlık,
    Çok güzel bir açıklama olmuş bu programı yıllardan beri kullanırım ve her versiyonda ek özellikler eklenerek güzel bir hale getirdiler...
    Bu konuda forumda sık sık destek isteniyordu bu yazı güzel bir kaynak olmuş, tekrar elinize sağlık....

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi Cimbompilot Mesajı Göster
    Badtrip:
    Aciklama icin tesekkurler.

Bu bahsettigin video studio programinda altyazi hakkinda bir ufak bilgi de benden: bu programin altyazi ayarlarindan import subtitle yaptigimizda,
    srt formatli altyazilari filme ekliyor.Yani bir filme altyazi eklemek istiyorsak,
    srt formati olmali ve menuden title secip , import edecegiz.

Bakın bu özelliği bilmiyordum sayenizde bunu da öğrendim... Teşekkürler...

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-02-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    69062

denedim ..
    ancak dediğiniz gibi Track ekleyerek değil de, filterlar yoluyla altyazı filme monte oluyor.
    isteseniz de istemeseniz de altyazı ile izlemek zorundasınız bu yöntemle,
    ayrıca bu şekilde altyazı ekleyenler unutmamalıdır ki filmi encode ederken altyazının gözükmesi gereken zamanlarda encode süresi uzayacaktır..
    Düzenleyen badtrip : 29-12-2006 at 01:11

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    01-05-2004
    Mekan
    27 Gaziantep
    Üye No
    12542

Ellerine emeğine sağlık sevgili badtrip güzel ve harika bir çalışma.

Saygılarımla

Member
    Giriş Tarihi
    25-11-2006
    Mekan
    10 Balıkesir
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    289277

Emeğinize Sağlık Deneyeceğim Şuan DOWNLOAD Aşamasında Saygı Sevgi ve Sağlıkla

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-02-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    69062

sizlere benden bir tip!

multilerden kayıt ettiğimiz dosyaların toplamı 1.5-2.5 Gb arası yer kaplayabilir,
    öncelikle yazmak istediğiniz tek dosyanızı hazırlayın.. kaç Gb olacağının önemi yok! SHARE menüsü altında Same As First Clip Video i işaretleyin, böylece filmin sadece kesik olan kısımları ile efekt eklediğiniz kısımları encode edilecektir, ve kısa sürede DVD oluşturmaya hazır dosyanızı elde edeceksiniz.

bu aşamadan sonra Create DVD derseniz işlemin daha kısa sürebildiğini gözlemledim..
    Deneyin farkı görün..
    Düzenleyen badtrip : 29-12-2006 at 01:22

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    14-03-2004
    Mekan
    Üye No
    7008

konu linki sabitlenmişitir
    teşekkürler sevgili @badtrip :)

selamlar

Banned Member
    Giriş Tarihi
    09-10-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    139372

videosu çalışmıyor indirdim açılmadı

Junior Member
    Giriş Tarihi
    22-02-2006
    Mekan
    35 İzmir
    Üye No
    190089

bu konuda bilgi ve emeğini paylaşan herkese teşekkürler

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-02-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    69062

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi mimi12 Mesajı Göster
    videosu çalışmıyor indirdim açılmadı
    az önce denedim.. video linki ölmedi, çalışıyor...
    bilgisayarınıza kaydedip öyle izleyin..

Banned Member
    Giriş Tarihi
    09-10-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    139372

link deyil videoyu indirdim ama açmıyor

Member
    Giriş Tarihi
    28-10-2004
    Mekan
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    36449

Emegine tesekkurler guzel calisma.

ben zaten bir suredir 10+ surumunu kullaniyorum ve cok memnunum ve herkese Tavsiye ederim.
    benim elimdeki surum de mpeg4 ve bazi baska formatlarda cikis aliniyor satin alirken 10+ versionunu oneririm.

aygilar
    Düzenleyen Akhayyati : 31-12-2006 at 00:09 Sebep: Yanlis yazmisdim

Member
    Giriş Tarihi
    26-03-2005
    Mekan
    48 Muğla
    Üye No
    87105

Çalışma için teşekkür ediyorum, bu Ulead videostudio 10 programının help dosyası var mı acaba?

Member
    Giriş Tarihi
    15-07-2006
    Mekan
    03 Afyonkarahisar
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    239304

eline sağlık dostum

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    02-02-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    69062

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi mimi12 Mesajı Göster
    link deyil videoyu indirdim ama açmıyor
    hay allah ya, techsmith codec ily encode etmiş olabilirm ben..
    camtasia kullandığım için farkına varmamış olma ihtimalin var!
    yeniden daha güzel bir video hazırlığı içerisindeyim, bu sefer cnbce den tam program kaydettim, bunu reklamları arındırıp nasıl yapılacağını gösterecem..

4 sayfadan, 1. sayfa 1234 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı