Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 2 mesajdan 1 ile 2 arası

Konu: Merkür'ün 30 Yıllık Sırrını Çözen Teori

 1. #1
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  11-12-2005
  Mekan
  20 Denizli
  Yaş
  44
  Mesajlar
  1,335
  Kan Grubu
  A Rh ( + )
  Üye No
  164225

  Merkür'ün 30 Yıllık Sırrını Çözen Teori  Merkür'ün 30 yıllık sırrını çözen teori
  Alman bilim adamı Ulrich Cristiensen Merkür'ün 30 yıldır çözüleyemeyen sırrını açıklayan bir teori geliştirdi. Teori Merkür'ün neden olması gerekenden çok daha az manyetik enerji ürettiğine ve daha yavaş döndüğüne açıklık getiriyor.
  Alman bilim adamı Ulrich Cristiensen Merkür gezegeninin 30 yıllık sırrını açıkladığını söylüyor. Cristiensen'in Merkür'ün Güneş'e en yakın gezegen olmasına rağmen neden en zayıf manyetik alana sahip olduğuna ve neden olması gerekenden daha yavaş döndüğünü açıklayan teorisi, gelecek yıllarda yapılacak iki ayrı Merkür seyahatinde test edilebilecek...

  Merkür kendi ekseni etrafında dönüşü için 59 dünya gününe ihtiyaç duyuyor. Bu da Güneş Sistemi'nde Venüs'ten sonraki en yavaş hız. Ve gezegenin manyetim enerjisi dünyanın sadece yüzde biri kadar. Gezegenin bu aykırı özellliklerini bilimadamları yıllardır açıklamak için araştırmalarını aralıksız sürdürüyorlardı.

  Dinamo teorisine göre, Merkür'ün manyetik enerjisi de tıpkı diğer gezegenler gibi erimiş demirden bir çekirdek ile onnun dışında dönen demir tabakasının dönüşünden oluşuyor. Fakat Merkür'ün manyetik enerjisinin neden çok daha cılız kaldığı ve dünyanın sadece yüzde biri kadar olduğu izah edilemiyordu. Dinamo teorisine göre, Merkür'ün mevcut enerjisinden 30 kat daha fazla manyetik enerjiye sahip olması gerekiyordu.

  Almanya, Katienburg-Lindau'daki Max Planck Güneş Sistemi Araştırmaları Enstitüsü'nden Ulrich Cristiensen’e göre Merkür örneği için dinamo teorisi işlemiyor. Çünkü Merkür'ün çekirdeğinin dış tabakası dönmüyor ve sabit katmanlı. Ve çekirdeğin içindeki erimiş tabaka ile dış tabaka arasında izalosyon vazifesi gören bir madde daha var. Bu madde adeta bir fren mekanizması gibi çalışarak iç çekirdeğin dönüşünü dış çekirdekten yalıtıyor. Bu yüzden iç çekirdeğin ürettiği manyetik enerji çekirdeğin dışına çok az etki edebiliyor. Merkür'ün manyetik enerjini de bu ara tabaka zayıflatıyor.

  Christensen teorisini, Merkür'de yapılacak 2 araştırma ile test edilebileceğini söylüyor. Bunlar, NASA- Messenger’ın 2008'de ve Avrupa Uzay Ajansı BepiColombo'nun 2013'de yapılması planlanan araştırmaları.

  Kaynak: Haber 7 (Space Newscientist)

 2. #2
  Banned Member
  Giriş Tarihi
  05-05-2005
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,458
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  98683

  güzel teori
  peki birde benim teorim var
  bu gezenin ne iç çekirdeği var nede dış katmanı hatta demirle alakalı bir elament bile yok bu gezende
  bizim bilmediğimiz başka bir maddeden teşkildir belki


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı