Uydumarket Banner  

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon
Gösterilen Mesajlar: 35 mesajdan 1 ile 20 arası

Konu: Hoparlör Portunu Süngerle Tıkamak

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

Hoparlör Portunu Süngerle Tıkamak

Benim dalilerde bas frekans yanıtında bazı frekans noktalarında fazlalıklar var ve bunu spike/çelik bilya uygulamaları ile epey bir azalttım. fakat yine de basların bazı bölgelerde tane tane olmasını sağlayamadım. aslında bu durum bas yanıtı abartılı cdlerde öne çıkıyor ve beni bazen rahatsız ediyor. kısaca keyfekeder bir durum ama...dün dalinin arkasındaki iki bas portundan birini süngerle tıkadım ve oldukça iyi bir netice aldım. fazlalıklar kırpılmıştı. bu kırpılmanın tüm bas frekans bandına etkili olacağını, yerli yerindeki bas yanıt noktalarını da geriye çekeceğini düşünüyorum ama dünkü denemelerim -kısa süreli de olsa- beni memnun etti. bir kaç gün daha deneyeceğim bu süngerleri...benim gibi fazla bas sevmeyenler bir denesin. tıkaç olarak kullanacağınız süngeri yuvarlak formda gimalarda satılan carrefour marka bulaşık süngerinin içindeki ovma telini çıkararak kullanabilirsiniz. mübarek cuk oturuyor gibi, sanki bu iş için özel yapılmış. :smiles10:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    30-03-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( - )
    Üye No
    88381

Benim bildiğim bass sesleri azaltmak için yumuşatmak için kabin içine elyaf gibi maddeler koyarlardı...Gerçi portları süngerlemeyi hiç denemedim...
    Düzenleyen mysticum : 26-12-2006 at 12:06

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    07-05-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    99233

professor dostum,denizden çıkan doğal süngerleri denedin mi,daha doğal bir bas verirmiş gibi geliyor bana keh keh.espri bir yana, benim L.Voice lerde de hoparlörün imalatı sırasında benzeri bir uygulama yapılmış,fakat ortasında havanın çıkabileceği bir delik bırakılmış.sen nasıl yaptın tam anlamadım, sanırım tel kısmını çıkardın ve burada havanın çıkabileceği bir delik oluştu.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    08-03-2006
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    195225

Prof.'un sünger uygulamasında bir yanlışlık yok bence, benim b&w ların kutusundan orjinal süngerleri çıkıyor portları tıkamak için, esasen bu süngerler de bildiğimiz süngerlerden farklı değil sadece tam portun büyüklüğüne göre ayarlanmış sadece... bu yüzden eğer s.brite lar ebat olarak portun büyüklüğüne uygunsa (ki öyle olduğu anlaşılıyor) bence rahatlıkla kullanılabilir.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    07-05-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    99233

olumlu sonuç veren her şey tabi ki uygulanabilir.yanlışlık kelimesi benim söylediklerime binaen söylendiyse ben böyle düşünmüyorum ve bunu ifade etmedim.sadece portun tamamen kapatılıp kapatılmadığını merak ettim.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

saten sünger yarı geçirgen malzeme olduğundan ortasında delik olmasına gerek yoktur.
    Bu tür uygulamaları seven olduğu kadar sevmeyende var
    mesela ben sanki burnu tıkalı , nezleli birinden ses geliyormuş duygusuna kapılıp sevemiyorum portları sünger ile kapamayı...

Senior Member
    Giriş Tarihi
    13-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    33823

Port u kapatmak yeni yada garip bir sey degilki. Bazı kabinlerde paket icinde bu tıkaclar verilir zaten. Odanın akustik ve duvara yakınlıgının durumuna gore port tıkama olumlu sonuclar verebiliyor. Mesela kabin konumuna gore uzayan uguldayan baslar uretiyorsa portu tıkarsanız bu etki bayagı azalır yada port gurultusu var yine tıkacla bu gurultu azaltılır. Hatta bu uygulama ile spl bile artar.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    25-06-2005
    Mekan
    01 Adana
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    112421

akşama ben de deneyeceğim bu yöntemi. hakikaten bendeki kabinde woofer, 'güm, güm' diye vuracağına; 'gümmm, gümmm' diye vuruyor. denemeden olumlu sonuç alırsan buraya yazarım.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    07-04-2006
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    205254

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi professor Mesajı Göster

bu yeni bir şey değil. bazı hoparlör imalatçıları zaten hoparlör ile birlikte orijinal sünger veriyor bu iş için.
    evet..benim speakerlerimin 2 adet bass portu var arkada ve orjinal iki adet sünger veriyor Vienna her bir kolon için..bu süngerler tam olarak bass portu tıkıyor eğer kullanırsanız..

kitapçığında '' eğer küçük bir mekanda dinleme yapıyorsanız'' diye de belirtmişti..tam anımsamıyorum bakmam lazım..

ancak yurtdışı forumlarda bu konuya denk gelmiştim..floorstander bir speakeri bookshelf gibi kullanmanın olanağını sunuyor bass portu tıkamak.gerek mekan küçüklüğünden ya da başka nedenlerle böylesi bir kullanım mevcut anladığım kadarı ile..

ben speakerleri ilk bağladığımda denemiştim ve bass performansı yitmiş, mid ve tizler ön plana çıkmıştı..bu da benim tercih ettiğim bi bir şey olmadığından kutuların içine koyup kaldırmıştım..

selamlar sevgiler..:wave:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

frekans dostum, süngerin ortası açık değil. zaten açık olursa port çapı biraz daha düşmüş olur o kadar. tabii bu da bir kullanım tarzı olabilir. daha efektif bir etki için ortadaki çukurluğa aynı süngerden kıvırıp koymayı düşünüyorum. sünger hava geçirgen bir madde olduğu için geçirgenliği ölçüsünde farklı sonuçlar elde edilir. aslında çapı ve şekil uygun olsa selülozik süngerler de denenebilir.

vintage, ben de çift port var ama sanırım iki portu tıkamak için çok çok küçük bir mekan gerekebilir.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ikarahal Mesajı Göster
    Port u kapatmak yeni yada garip bir sey degilki.
    şimdi bu konuda bilmemekten mütevellit dalga geçmek niyetiyle bir-iki kişinin yazdığı mesajlarla, benim onlara verdiğim yanıtların silindiğini fark ettim. dalgakıran niyetine yazdığım fakat silinmiş mesajlarımda bu süngerlerin bazı hoparlör imalatçıları tarafından verildiğini, yeni bir uygulama olmadığını belirtmiştim. bu mesajları ilk defa okuyanların yeniden dünyayı keşfettiğimi sanmalarını istemem.
    Düzenleyen professor : 26-12-2006 at 14:19 Sebep: imla

Senior Member
    Giriş Tarihi
    13-10-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    33823

şimdi bu konuda bilmemekten mütevellit dalga geçmek niyetiyle bir-iki kişinin yazdığı mesajlarla, benim onlara verdiğim yanıtların silindiğini fark ettim. dalgakıran niyetine yazdığım fakat silinmiş mesajlarımda bu süngerlerin bazı hoparlör imalatçıları tarafından verildiğini, yeni bir uygulama olmadığını belirtmiştim. bu mesajları ilk defa okuyanların yeniden dünyayı keşfettiğimi sanmalarını istemem.
    Ben size istinaden degil professor size garip cevap verenlere karsı yazdım zaten.
    Saygılar.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi ikarahal Mesajı Göster
    Ben size istinaden degil professor size garip cevap verenlere karsı yazdım zaten.
    Saygılar.
    :headphone
    biliyorum arkadaşım. ama bilmeyenler olur diye yazdım.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

bu sünger konusunu sistemimi bilen eozkeçeci ile konuştum. bana şunu söyledi.

"senin sistemde baslar son dinlediğimde iyice light olmuştu. alt limitlerde olduğunu bile söyleyebilirim. sünger takarak doğru olanı kırpıyorsun. az önce bende de bir parçada aynı şey oldu. baslar uğuldadı..."

bas beklentilerimiz oldukça farklı. bana fazla gelen eozkeçeciye az bile geliyor. tabii ortak paydamız bas uğuldamasını istemememiz. eğer normal kayıtlı cdlerde rahatsız olursam bu süngerleri sök-tak yaparak kullanmam gerekebilir.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

sana triangle verelim
    baslar asla uğuldamaz detaylı ve derinden oyar içini.. hehe

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi satbaba Mesajı Göster
    sana triangle verelim
    baslar asla uğuldamaz detaylı ve derinden oyar içini.. hehe
    ben sana o mimli cdleri vereyim de sen sonra yeniden bir değerlendir o tabutları...:smiles10:

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

bir kaç gün daha deneyeceğim bu süngerleri...benim gibi fazla bas sevmeyenler bir denesin.
    ilk akşam denemelerim gayet iyi sonuç verdi. daha ayrılmış bir kontrbas. çok hoşuma gitti. bas detayı şimdi çok çok daha iyi.sanırım zor çıkarırım bu süngerleri. :lovely: :headphone

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    31-07-2005
    Mekan
    Türkiye Dışı / Other Country
    Üye No
    121841

Birde ben deneyim dedim sungerle portlari tikamayi, mid suruculerin portunu tikiyinca hoparlor resmen tum sihirini kaybediyor.. ozellikle gitar sanki bir perdenin arkasinda caliniyormus hissi olusuyor. bass suruculerin portlarini tikadigimdaysa basslarda hafif bir derinlik kaybi disinda bir fark goremedim..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    04-05-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Üye No
    12995

bir ara kullandığım monitoraudio s8 hoparlörlerde bas sürücü portunu kapatınca daha dengeli ses verdiğini hifi choice yorumunda okumuştum..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    27-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    4687

audio-nirvana'dan alıntı:

Bass Control--If your loudspeaker has a bass-reflex port maybe you can detect more bass than you desire. You can control the excess of bass putting a sponge inside the reflex port. You can try with differents sponges to see what happens.

çeşitli tweak ler:

Düzenleyen professor : 27-12-2006 at 09:34 Sebep: ekleme

2 sayfadan, 1. sayfa 12 SonSon

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık