Dağıtım sektörüne girme kararını hızlandıran Tüpraş Opet'in yüzde 40'ını 380 milyon dolara Aygaz'dan satın almaya karar verdi.

Tüpraş, Opet'in yüzde 40'ını 380 milyon dolar karşılığında Aygaz'dan satın alma kararı aldı. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Tüpraş'ın bölgesinde dağıtım şirketi ile entegrasyonu bulunmayan tek rafineri şirketi olması ve geçtiğimiz yıl içinde birçok uluslararası petrol şirketinin Türkiye'deki dağıtım sektöründe faaliyet gösterme çalışmalarına girdiğini, bu nedenle Tüpraş'ın uzun dönemli hedeflerini öne çekerek dağıtım sektörüne girmesini hızlandırdığını belirtildi. Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu imzalı açıklamada, yeni bir dağıtım şirketi kurulmasındaki zorluklar nedeniyle Opet'te Aygaz'ın sahip olduğu hisselerinin satın alınmasına karar verildiği kaydedildi. Açıklamada, böylelikle Tüpraş'ın iş çeşitlemesi yoluyla uzun vadeli risklerini azaltmış olacağı, ayrıca dağıtımdaki hızlı büyüme potansiyeli ve yüksek karlılıktan pay alarak ortaklarına daha fazla yararlar sağlayabileceği kaydedildi. Koç Holding yaptığı açıklamada enerji alanında büyümeyi ve lider konumunu güçlendirmeyi hedeflediği ve söz konusu satın alma sonucu sahibi olduğu enerji şirketleri arasındaki sinerjiyi azami seviyeye çıkarmayı amaçladığını belirtildi.

OPET'İN PAYI YÜZDE 14
Açıklamaya göre ilk dört şirketin dağıtım ağının yüzde 83'üne sahip olduğu sektörde Opet, yurt çapında bin 200'ü aşkın istasyonu ve yaklaşık yüzde 14'lük akaryakıt pazar payı ile sektörün en hızlı büyüyen şirketi konumunda. Söz konusu satın alma ile Tüpraş, Opet'in depolama ve dağıtım kapasitesinden yararlanabilecek ve Tüpraş rafinerilerinin olmadığı noktalarda Opet'in depolama kapasitesinin kullanılması sayesinde ülke çapında hizmet alanının genişletilmesine imkan verecek. Bunun yanı sıra Tüpraş'ın ham petrol ithal ettiği, dağıtım şirketlerinin de işlenmiş ürün ihraç ettiği ülkelerle ham petrol karşılığı ürün takası fırsatı doğacak ve Tüpraş ve Opet'in koordineli çalışması sonucu verimliliğin artması ve tasarruf olanaklarının yaratılması sağlanacak. Yüksek beyaz ürün depolama kapasitesine ve Tüpraş'ı tamamlayan terminal üstünlüklerine sahip olan Opet'in, Tüpraş'ın küresel oyuncu olma hedeflerine de önemli katkı sağlaması bekleniyor. Uluslararası ham petrol ve ürün ticareti konusunda da bu iki şirketin koordineli çalışarak ilave katma değer yaratılması öngörülüyor.

:tflag: sabah