Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 3 mesajdan 1 ile 3 arası

Konu: Hackerlar arkadaşlık sitelerinden saldıracak

 1. #1
  Average Member
  Giriş Tarihi
  10-06-2006
  Mekan
  67 Zonguldak
  Mesajlar
  446
  Kan Grubu
  0 Rh ( + )
  Üye No
  222783

  New Icon22 Hackerlar arkadaşlık sitelerinden saldıracak  Güvenlik yazılım, donanım ve hizmetleri sunan Trend Micro’nun raporuna göre, 2007’de internet tehditlerinde büyük bir artış öngörülürken, korsanların en çok arkadaşlık ve çöpçatanlık gibi amaçlarla faaliyet eden siteleri kullanarak saldıracak.

  ÇÖPÇATANLIK SİTELERİNE DİKKAT

  Trend Micro, 2006 tehdit raporu ve 2007 tahminlerini rapor halinde yayımladı. TrendLabs tarafından elde edilip incelenen verileri esas alınarak hazırlanan rapora göre, 2007’de internet tehditlerinde büyük bir artış öngörülüyor. Korsanlar, 2007’de en çok arkadaşlık ve çöpçatanlık gibi amaçlarla faaliyet eden siteleri kullanarak saldıracaklar.

  İNDİRDİĞİNİZ DOSYA VİRÜS OLABİLİR

  Hızlı İnternet’in yaygınlaşması ve medya dosyalarının indirilmesinin kolaylaşması nedeniyle kullanıcılar bilgisayarlarına dışarıdan sürekli olarak bir şeyler indirmeye başladıklarına dikkat çekilen raporda, bunu fırsat bilen korsanların da, yarattıkları virüs ve diğer zararlı yazılımları toplumsal gruplaşma sitelerinde gizleme yoluna gittikleri kaydedildi. Kullanıcılar her şeyden habersiz dosya indirdiklerini düşündüğüne işaret eden raporda, indirilen dosyalarda, korsanların gizledikleri zararlı yazılımlar gizli olduğu vurgulandı. Raporda, bu dosyaların çalıştırılmasıyla virüs, solucan ve rootkit gibi zararlılar kullanıcı bilgisayarı istila ettiğini ifade edildi.

  KORSANLAR PARA İÇİN GÜÇ BİRLİĞİNE GİTTİ

  Rapora göre, tehdit ve saldırıların birçoğunun arkasında para bulunuyor. Bu yıl tanınmış markaların adını taşıyan ilaçların yasadışı satışlarının duyurulduğu milyarlarca çöp e-posta gönderildiğine dikkat çekilen raporda, 2006’da aynı zamanda korsanların, casus ve zararlı yazılım yazarlarının güç birliği yaparak menfaat elde etme yoluna gittikleri belirlendi.

  Bu yıl geniş çaplı virüs salgınları yaşandığının belirtildiği raporda, bunun yerine, daha küçük grupları hedef alan, yerel saldırılar tercih edildiği, bu saldırıların da, genellikle o gruba ya da ülkeye özel bir olay bahane edilerek yayılmaya çalışıldığı kaydedildi

  Saldırıların niteliği de değiştiği ve karma bir hal aldığına işaret edilen raporda, artık tek bir virüs ya da solucanla değil, bir paket şeklinde saldırlar düzenlendiği ifade edildi. Önce bir casus program gönderen korsanlar, onun çalıştırılmasıyla internetten bir rootkit indiriliyor ve bir arka kapı açarak bilgisayar kullanıcısının bilgilerini korsanlara gönderiliyor.

  DİJİTAL TEHDİT YÜZDE 163 ARTTI

  Trend Micro, bu trendin 2007’de de devam edeceğini öngörüsünde bulundu. Trend Micro’nun raporuna göre, dijital tehditler geçen yıla göre yüzde 163 arttı. Web tabanlı tehditler önceki yıla göre yüzde 15 arttı ve yarım milyona yükseldi. Bazı reklam takip amaçlı yazılımlar giderek casus programlara dönüştüğüne dikkat çekilen raporda, 2006, casus yazılımlara karşı mücadelenin zirve yaptığı yıl olduğu vurgulandı.

  Trend Micro, her ay İnternet’i işgal eden 2 milyon farklı çöp e-postayı tanımladı. Firma, geçen yıl ayda ortalama 140 binden fazla bot tespit etti.

  BİLGİSAYAR SUÇLARI ORGANİZE SUÇLARA DÖNÜŞTÜ

  Raporun sonuçlarını değerlendiren Trend Micro Türkiye Ülke Müdürü Luc-Erol Alptuna, bilgisayar suçlarının giderek organize suçlara dönüştüğüne dikkat çekti. Alptuna, â€œİşin arkasında para unsuru var. Artık, çok iyi örgütlenmiş grupların saldırılarıyla karşı karşıyayız ve saldırılarının tek amaçları bilgisayar kullanıcılarının mali bilgilerini ya da şirketlerin kurumsal bilgilerini ele geçirmek” diye konuştu.

  Kullanıcılar bundan sonra ne indirdiklerine çok dikkat etmeleri uyarısında bulunan Alptuna, “Korsanların hiç şakası yok ve şimdiye kadar olmadıkları düzeyde akıllılar” dedi.


  hürriyet internet 2. #2
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  14-04-2006
  Mekan
  16 Bursa
  Mesajlar
  1,730
  Kan Grubu
  A Rh ( - )
  Üye No
  207683

  bu konuda çok dikkatli olmamız lazım

 3. #3
  Advanced Member
  Giriş Tarihi
  19-04-2006
  Mekan
  38 Kayseri
  Mesajlar
  10,202
  Kan Grubu
  B Rh ( + )
  Üye No
  208919

  Evet dikkatli olmak lazım,her yönlendirilen siteye girmemek ve içeriği bilinmeyen dosyaları indirmemek gerekir...


Gönderme Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konuda cevap yazamazsınız
 • Eklenti yapamazsınız
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
 • BB Kodları Açık
 • Smiley'ler Açık
 • Resim Kodları Açık
 • Video Kodları Açık
 • HTML Kodları Kapalı