Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 9 mesajdan 1 ile 9 arası

Konu: ne BIOSta nede RAID Disketi ile Sata HD Görünmüyor, Ne Yapabilirim? (MSI 865PE - WD 80GB)

Senior Member
    Giriş Tarihi
    26-07-2004
    Mekan
    16 Bursa
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    21214

New Icon22 ne BIOSta nede RAID Disketi ile Sata HD Görünmüyor, Ne Yapabilirim? (MSI 865PE - WD 80GB)

merhaba arkadaşlar,
    MSI 865PE neo2-p anakartım ve 80 GB WD Harddiskim var. Dün Windows Açılışında Makina takılmaya başladı, güvenli kiptede açmadı, bende önce BIOS ayarlarını fabrika ayarlarına getirdim ama bundan sonra biosta nerdeyse bütün herşeyi denememe rağmen HDyi görmedi, daha sonra RAID disket oluşturup XP kurmayı denedim disketten gösteriyorum ama yine Xp kurmaya geldiğinde Bağlı HD yok diyor.
    Daha sonra ASUS anakartlı makinaya bağlayıp yine başlangıç disketi oluşturarak denedim yine olmadı. PArtition magic DOS disketi ile yine HD görünmüyor.. Bu noktada yapabileceğim başka neler olabilir yardımlarınızı bekliyorum..
    ilginize teşekkürler..

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-03-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    83345

Bios ayarlarında; "onChip IDE Devıce" aç, "On-Chip Serial ATA" kısmını enable yap dene ( daha önce MSİ 865GM3 anakarta benzer sorunla karşılaştım).

Member
    Giriş Tarihi
    11-12-2006
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    295591

bi anakartın en saglam yerlerinden biri ide yolları ve çıkışlarıdır.proplemin büyük bi ihtimalle jumper ayarlarından olabilir.birde hdd ide mi sata mı oda onemli
    eger sata ise ikinci slota tak kablosunu.sorun çözülür

Starting Member
    Giriş Tarihi
    24-06-2006
    Mekan
    31 Hatay
    Üye No
    227637

bende de aynı sorun war....analkatım aynı ve harddiskim sata.........arkadaşın pc de görmeme karşın kendi pc de bi turlu görünmüyor....biosta türlü denemelere karşılık bi türlu hd görmeyi başaramadık..........

Honorary Moderator
    Giriş Tarihi
    16-08-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    23565

buradan Data lifeguard Diagnostic utility ve Tools'un disket veya CD versiyonunu çekip bir boot disketi/cd'si oluşturup HD'nin sağlam olup olmadığına bakabilirsin.

Bu tür disk utility programları biostan bağımsız olarak çalışıyor ve bios görmese bile diski görüp kontrol edebiliyor.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    21-08-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    24120

MSI 865PE anakartın bios pilini çıkardığınızda sata hdd yi görmemesi çok normal bios dan sata veya pata değil (sata+pata) seçeneğini işarertemeniz gerekiyor.

Starting Member
    Giriş Tarihi
    24-06-2006
    Mekan
    31 Hatay
    Üye No
    227637

metepe.........benim harddisk saglam...arkadaşımın pc sinde takır takır çalışıyoo....ama ne yazıkki kendi pc imde biosta bile göremiyorum........

woltage...........sata pata degil olayını biosta nerde yapacam...ben genelde otomatik arattırma yapıyorum.sonuç olarakta bulamıyorum:)

eger bunu bilen başka birileri warsa cvp yazsınlar..pc ölece kuzu gibi yatııyoo yerde
    Düzenleyen raleigh : 01-01-2007 at 05:32

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    16-03-2005
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    AB Rh ( + )
    Üye No
    83345

Alıntı Orijinal Mesaj Sahibi raleigh Mesajı Göster
    metepe.........benim harddisk saglam...arkadaşımın pc sinde takır takır çalışıyoo....ama ne yazıkki kendi pc imde biosta bile göremiyorum........

woltage...........sata pata degil olayını biosta nerde yapacam...ben genelde otomatik arattırma yapıyorum.sonuç olarakta bulamıyorum:)

eger bunu bilen başka birileri warsa cvp yazsınlar..pc ölece kuzu gibi yatııyoo yerde
    2 nolu mesajımdaki işlem o uygulama içindir. o mesajda belirtiğim kısmı "Outo" yap.

Not: Eski sistemime ait MSI 865GM3 anakart kitapçığından bilgi veriyorum.
    Düzenleyen LİMAN : 01-01-2007 at 11:43

Member
    Giriş Tarihi
    17-03-2007
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    332259

bende de asus anakartta barracuda 7200.7 120 gb Sata sorunum var. disk hiç bir şekilde çalışmıyor. format atamıyorum. normalde içinde xp yüklü ama bilgisayar açılırken xp yükleniyor sayfasından sonra PC reset atıyor. orjinal XP cd' si ile format atmak için PC' yi açtığımda windows kur' da "repair seçeneğini seçtiğimde HDD inceleniyor dediği yerde donuyor. Başka bir PC' ye taktığımda windows HDD' i sadece isim olarak görüyor, üzerinde büyük bir soru işareti var. içine girilmiyor. boyutu "0" görünüyor. Bu sorunu anlayan varmı acaba?
    teşekkürler,

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı