Uydumarket Banner  

Gösterilen Mesajlar: 15 mesajdan 1 ile 15 arası

Konu: Çanak Ayarı Diseq Motorlu

Senior Member
    Giriş Tarihi
    19-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    3427

New Icon15 Çanak Ayarı Diseq Motorlu

Selamlar,

Diseq 1.2 motoru monte ettim fakat bazı problemlerim var.
    7° E , 10° E , 13° E uydularını bulabilirken 42° E uydusunu bulamıyorum. :smashfrea

diğer uydular otururken bazı uydular yerine oturmayabilirmi?
    bunun için ne yapmam gereklidir. :confused:

Çanak 110cm

7°E yaklaşık %82 sinyal kalitesi
    10°E yaklaşık %80 sinyal kaltesi
    13°E yaklaşık %87 sinyal kalitesi

vermektedir.

Birde bu doğu ile batı ayarlarını tam anlayamadım. yani 7°E yönüne bakan bir çanak 1°W yönüne döndürülmek istenirse ne tarafa nekadar olarak dönmelidir.
    Bunu sağa veya sola yaklaşık 45° derece gibi örneklerseniz çok sevinirim. :confused:

Son olarak motorlu sistemde hangi uyduları alabilirim. Çanak büyüklüğünü önemsemeden soruyorum. motorlu sistem olduğu için yanlış birşey yapmak istemiyorum çünkü herhangibir uydunun üzerine gelince zırt diye dönmeye başlıyor nereye kadar ve ne ölçüde dönebileceğinide tam olarak bilmediğimden dolayı zarar vermekten korkuyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. :confused:

Çok soru sordum biliyorum ama kusura bakmayın müsait olduğunuzda cevap yazabilirseniz çok ama çok sevinirim. :confused:

Teşekkürler. :bravo:

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    110

Arkadaşım 30 derece batıya kadar gider diseqle,w yani batı (sağ tarafa,Çanağın arkasında durduğunu varsayarak)tarafına az birşey gidince 7 dereceden daha sonra 5 doğu uydusu daha sonra da 1 batıya gidebilirsin. topicdeki frekansları girerek yavaş yavaş tüm uyduları ayarlarsın.Ayrıca nerede bulunduğunu yazmış olsaydın belki birileri kuşağa oturması için motor konumunun 0 sıfır pozisyonunda iken hangi uyduya ayarlaman gerektiğini de yazardı.Bilgilerine

Senior Member
    Giriş Tarihi
    19-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    3427

Saslar arkadışım ilgine teşekkür ederim.

Oturduğum yer istanbul - maltepe

recever=sunny at-1030 dci sky
    lnb 9650-12750 9db
    çanak parabol 110cm

uydu tanımları recever'da mevcut benim korkum orada baya çok uydu var ve üstlerine gelir gelmez çanak hareket edip o uyduya dönmeye başlıyor ama üzerine geldiğim uydunun çanağımın dönebileceği yerde olup olmadığını bilemiyorum.

Birde bazı uyduları seçtiğimde motor çanağı çevirip doğru uyduyu bulurken bazılarının olmaması benim ayarlamamdaki bir kusurdanmıdır. Yoksa başka bir sebebi olabilirmi.

Teşekkürler.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    19-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    3427

New Icon5 Lütfen banada yardımcı olun....

Sayın Mach1 bu bölüme de destek verebiliyormusunuz. üsttarafta belirttiğim gibi bir sıkıntım var ne yapmam doğru olur yardımınıza ihtiyacım var.
    Teşekkürler. :help1:

Average Member
    Giriş Tarihi
    17-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    3022

arkadaşım büyük ihtimalle diseq motorun kalkış açısını yanlış ayarlamışsın.7 10 ve 13 dereceler birbirine yakın uydular.daha uzaktaki bir uyduya giderken ( bu uydulara göre diyorum) açı farkı arttığı için bulamıyor. diseq motorun üzerindeki latitude ayarını istanbula göre yeniden yap.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    19-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    3427

Teşekkür ederim ama gerçekten anlayamadım.

Latitude ayarından kastın nedir. O terimi bilmiyorum.
    Diyer yandan birde şunu fark ettim benim çanak önceden montajlıydı. ben motoru sonradan taktım. ama çanağımın arkasında bir parça daha var oradan yukarı aşağı açı ayarı yapılıyor. aynı ayar sonradan taktığım diseqc motorunda da var şimdi sorum şu olacak bahsettiğin latitude bu açıysa bunu nasıl hesaplamam gerekiyor ve son bir sorumdaha var oda çanağımın arkasındaki yukarı aşağı açı ayarı yapılan yeri yere 90° çanağa 180° ye mi ayarlamalıyım şuan yaklaşık olark söylüyorum yere 115° çanağa ise 205° gibi bir açı ile duruyor bende bu aradaki açı farkını diseqc motrundaki açı ayarından yedirdim. ve işin aslı hotbird,eutelsat,sirius uydularını gördürdüm şimdik bu duruma göre ne yapmalıyım cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim.

Average Member
    Giriş Tarihi
    17-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    3022

motorun üzerinda aşağı yukarı açı ayarı yapabileceğin bir ayar var.üzerindede açı bölüntüleri. o açılardan istanbula göre kalkış açısı (elevasyon açısı denir) ayarlıyacaksın.

not:çanağın üzerindeki aşağı yukarı ayarından bahsetmiyorum. aynısı gibi motorun üzerindede var.

Average Member
    Giriş Tarihi
    17-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    3022

sen en iyisi önce burayı bir oku

Member
    Giriş Tarihi
    04-02-2004
    Mekan
    48 Muğla
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    1686

Bence ortalama usulunü kullansan iyi olur yani 42 ile 1 derece arasında arabsat uydusu var 26 derecede bu uydudaki herhangi bir frekansla diseq motorunun sıfır konumunda ayar yaparsan sağ veye sol yaptığında istediğin uyduya ulaşabilirsin.Bir başka seçenek yeni bir uydu gir örneğin A uydusu :bulamadığın uyduların frekanslarını buraya gir 11575V3000 (digitürk w3)11054V4375(tgrt w1) Diseq motorunu sağ sol yaparken bu frekenslardan sinyal alırsan bulmuşsun demektir.Eğer olumsuz birşey olursa haberim olsun,sana uyduların yerini derece olarak vereyim.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    19-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    3427

her ikinizede teşekkür ederim ama sorum tam olarak bu değildi ki benim

Benim sıkıntım çanağın üzerinde bulunan açı ayar yerinin ne durumda olması gerektiğini öğrenmek istiyordum sıkıntım bu çünkü çanağın üstündeki açı yaklış 15-20° açı ile duruyor bunun çanağa tam olarak paralel olacak şekildemi olması lazım yani 0° çünkü anlayabildiğim kadarı ile elavasyon ayarını 40° yaptığım da çanak tada açı olduğundan abuk bir şekilde gökyüzüne bakıyor yani ben bunu motor daki elevasyonu 20-25° ye ayarlıyarak sıfırladım ama bütün uyduları göremiyorum bundan mıdır. diye sormaya çalışmıştım
    Ama yinede çok teşekkür ederim cemali verdiğin link'e baktım çok teşekkürler gerekli olanı anladım galiba bir uygulayayım sonra neler olacağına bir bakarım buarada bedeki diseqc motoru oradaki resimlere göre baktığımda ters duruyor yani çanağın takıldığı boru o resimlerde üstte benimkinde altta herhalde bir tuhaflık yoktur. Neyse gene çok teşekkürler. Bye.

Advanced Member
    Giriş Tarihi
    31-01-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    1362

Arkadaslar Benim Sorunum Geotrack Diseq motor aldım ve birtürlü boynuzun aşşagımı yoksa Yukarımı bağlayacagımı bilmiyorum
    vede istanbul bağcılardayım latiude ayarı kaç derecede plması lazım vede antemimin uzerinde derece yok

Average Member
    Giriş Tarihi
    17-02-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Üye No
    3022

geotrack motorun mili aşağı bakacak

Senior Member
    Giriş Tarihi
    22-01-2004
    Mekan
    06 Ankara
    Kan Grubu
    A Rh ( + )
    Üye No
    110

Arkadaşlar İstanbul için bilemiyorum ama disep motorun üzerindeki açı ankara için 45,Ayrıca Bildiğim kadarıyla da istanbul için diseq 0 sıfır noktası l9 derecedeki Astra uydusu.
    "uydu tanımları recever'da mevcut benim korkum orada baya çok uydu var ve üstlerine gelir gelmez çanak hareket edip o uyduya dönmeye başlıyor ama üzerine geldiğim uydunun çanağımın dönebileceği yerde olup olmadığını bilemiyorum."demişsin.Ben aynı sorunu goldmasteri ayarlarken de yaşamıştım.Çok hızlı davranıp motorun durmasını sağlaman için hızlıca doğu veya batı tuşuna basıp durdurmak gerekiyordu.Bence hispasatı konum itibariyle izleyemeyeceksen makinede Usals var ise usalstan ayarla.
    Düzenleyen saslar : 27-02-2004 at 10:57

Senior Member
    Giriş Tarihi
    19-02-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    B Rh ( + )
    Üye No
    3427

Saslar'a
    Makinemde USALS var ama ne işe yaradığını tam olarak bilmiyorum ne işe yarar diseqc1.2 den farkı nedir ve nasıl kullanmalıyım.

Senior Member
    Giriş Tarihi
    09-07-2004
    Mekan
    34 İstanbul
    Kan Grubu
    0 Rh ( + )
    Üye No
    19496

ne yaptın arkadasım sorununu halletdınmı halletınse nasıl yaptın bır acıklarmısın...
    Istanbul ıcın motor kalkıs acısı motorun yanındakı 49 da olacak sekılde ayarlayacaksın..0 derece arabsat 26 derecede bulacaksın.. Sen ne yaptın bayagı uzun zaman olmus...

Gönderme Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuda cevap yazamazsınız
  • Eklenti yapamazsınız
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •  
  • BB Kodları Açık
  • Smiley'ler Açık
  • Resim Kodları Açık
  • Video Kodları Açık
  • HTML Kodları Kapalı